• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pomnik-ławeczka Brunona Zwarry stanie na Biskupiej Górce

Ewelina Oleksy
17 maja 2022, godz. 07:00 
Opinie (94)
aktualizacja: godz. 11:35 (26 maja 2022)
Ławeczka z Brunonem Zwarrą stanie przy widocznym na zdjęciu drzewie, przy ul. Biskupiej na Biskupiej Górce w Gdańsku. Ławeczka z Brunonem Zwarrą stanie przy widocznym na zdjęciu drzewie, przy ul. Biskupiej na Biskupiej Górce w Gdańsku.

Pisarz Brunon Zwarra doczeka się w Gdańsku pomnika. Starania o to trwały od dawna, teraz władze miasta sfinalizują formalności. Na sesję radnych pod koniec maja trafi uchwała ws. wzniesienia pomnika w formie pamiątkowej ławeczki na Biskupiej Górce. Wszyscy radni są "za".Aktualizacja, 26 maja:

Uchwała została przyjęta na sesji Rady Miasta Gdańska.


Znasz twórczość Brunona Zwarry?

Na sesji 26 maja gdańscy radni przyjmą uchwałę ws. wzniesienia pomnika Brunona Zwarry. Pozwoli ona urzeczywistnić inicjatywę, o którą od dawna zabiegało Stowarzyszenie "Ławeczka Brunona Zwarry".

Projekt popierają wszystkie polityczne kluby w Radzie Miasta, nie ma więc zagrożenia, że uchwała nie zostanie przyjęta.

Brunon Zwarra, pisarz i działacz polonijny w Wolnym Mieście Gdańsku, urodził się i mieszkał w okresie międzywojennym na Biskupiej Górce. Wybór lokalizacji dla jego pomnika był więc oczywisty.

Będzie konkurs na projekt pomnika- Pomnik zostanie wzniesiony przy ul. Biskupiej 33Mapka. Projekt pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu ogłoszonego przez prezydent Gdańska w uzgodnieniu z wnioskodawcą - Stowarzyszeniem "Ławeczka Brunona Zwarry" - informuje Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
Czytaj też:

Powstanie skwer imienia Brunona Zwarry?Koszty wykonania pomnika pokryje stowarzyszenie. Zagospodarowanie otoczenia pomnika zostanie sfinansowane przez miasto.

Wzniesienie pomnika przy ul. Biskupiej (naprzeciwko tablicy ku pamięci Zwarry) zostało uzgodnione przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz pozytywnie zaopiniowane przez komisję ds. pomników powołaną przez prezydent Gdańska.

Tramwaj i mural upamiętniają już ZwarręPisarz jest już patronem gdańskiego tramwaju.

Mural z wizerunkiem Brunona Zwarry na wiadukcie PKM na Strzyży. Mural z wizerunkiem Brunona Zwarry na wiadukcie PKM na Strzyży.
Na wiadukcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. PolankiMapka powstał z kolei mural upamiętniający Brunona Zwarrę.

Brunon Zwarra - ostatni gdański bówka

Brunon Zwarra w czasach młodości. Brunon Zwarra w czasach młodości.
Urodził się w 1919 r. w Gdańsku, w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Był uczniem Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, zawodnikiem KS Gedania i członkiem licznych organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku.

W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Zwolniony w 1942 r., powrócił do pracy w emalierni. Po 1945 r. brał udział w odbudowie zniszczonej emalierni i nadal w niej pracował.

W latach 70. XX w. podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego największe osiągnięcie uchodzi praca "Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan". Jest też autorem "Wspomnień gdańskiego bówki" i szeregu innych książek. Zmarł w sierpniu 2018 r.


Opinie wybrane


wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane