Fakty i opinie

stat

Gdański rzeźbiarz wykonał pomnik Lecha Kaczyńskiego w stolicy

W Warszawie na pl. Piłsudskiego trwają ostatnie prace związane z ustawieniem pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Autorem rzeźby jest gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.
W Warszawie na pl. Piłsudskiego trwają ostatnie prace związane z ustawieniem pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Autorem rzeźby jest gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Fot. Michal Dyjuk / FORUM

W sobotę w Warszawie, na placu Piłsudskiego, zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, który osiem lat temu tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego autorem jest gdański artysta Stanisław Szwechowicz, który wygrał konkurs na budowę tego pomnika.Czy zwracasz uwagę na pomniki w trakcie spaceru po mieście?

tak, przybliżają one historię miejsca 26%
tak, ale interesuje mnie sztuka, nie historia osoby 9%
tak, ale tylko w trakcie podróży i zwiedzania 17%
nie, nie zwracam uwagi na pomniki 8%
nie, i nie powinno się ich stawiać z publicznego budżetu 40%
zakończona Łącznie głosów: 1223
10 listopada w Warszawie, na uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego wystąpienia wygłoszą prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Następnie odbędzie się apel pamięci oraz złożone zostaną wieńce pod pomnikiem. Uroczystości odbędą się w 103 miesięcznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego, prezydenta stolicy, a następnie Rzeczypospolitej, który wcześniej przez wiele lat mieszkał w Sopocie, to inicjatywa Komitetu budowy pomników smoleńskich.

W zeszłym roku ogłoszony był konkurs na formę pomnika, który wygrali Stanisław Szwechowicz - rzeźbiarz z Gdańska i architekt Jan Raniszewski.

W Warszawie obecnie trwają ostatnie prace związane z montażem postumentu.

Stanisław Szwechowicz, to gdański artysta, rzeźbiarz, absolwent ASP (w 1973 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego). Znany jest z monumentalnych pomników wielu osobistości z okresu II RP, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego (w Gdyni, Toruniu, Nowym Sączu), Józefa Hallera (we Władysławowie, Pucku), Eugeniusza Kwiatkowskiego (w Tarnowie, Gdyni), ale też takich rzeźb jak bogini Juraty czy rzeźb sakralnych. Jego prace są też w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą.

Czym się inspirował projektując pomnik Kaczyńskiego?Co istotne, pierwotnie projektowano go z myślą o lokalizacji przy ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Projekt przedstawiał idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury. Na jednym z murów widniał napis "Tobie Polsko" i "Lech Kaczyński prezydent RP".

Rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz na tle projektu pomnika Piłsudskiego, który stanął w Gdyni.
Rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz na tle projektu pomnika Piłsudskiego, który stanął w Gdyni. mat. prywatne S. Szwechowicza
- Pierwotna koncepcja pomnika wynikała z jego lokalizacji, wymyśliłem z kolegą architektem, że Lech Kaczyński będzie przedstawiony jakby szedł. A że jednocześnie za plecami stałby pomnik Piłsudskiego i żeby nie było sytuacji, że dwa pomnik stoją zwrócone do siebie tyłem, dlatego padł pomysł oddzielenia ich ażurowymi formami tworzącymi przesłonę. Ostatecznie pojawił się opór co do lokalizacji pomnika ze strony władz Warszawy, więc lokalizację zmieniono - wyjaśnia Szwechowicz.
Na początku tego roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin poinformował o ustawieniu go ostatecznie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie nieopodal stoi pomnik smoleński wykonany z czarnego granitu w formie stopni.

Kroczący prezydent z gestem oddania PolsceW efekcie autorzy byli zmuszeni do poprawienia projektu. Obecnie pomnik ustawiono na tle budynku garnizonu. Na tym samym placu jest też pomnik marszałka o łącznej wysokości z cokołem ponad 6 metrów.

- Z tego powodu nie można było ustawić Lecha Kaczyńskiego bezpośrednio na ziemi, bo by zniknął. Ostatecznie stanął też na cokole, lekko stopniowanym o wysokości 3,5 metra, figura też ma 3,5 metra, co jest zbliżone do wielkości pomnika marszałka Piłsudskiego. Tylko przez to, że jest w głębi placu, pojawiły się głosy, że Kaczyński dominuje. A jeżeli coś jest na pierwszym planie to jest większe, to prawo perspektywy - wyjaśnia Szwechowicz. - Zachowałem jednak formę postaci kroczącej, która trzyma rękę na piersi jak do przysięgi prezydenckiej czy zwykły gest oddania sprawie, Polsce. Jak amerykanie słyszą swój hymn, to też kładą rękę na piersi.
Cokół wykonano z jasnego portugalskiego granitu, a figurę odlano z cienkościennego brązu. Na cokole jest dodatkowo płaskorzeźba przypominająca falującą tkaninę, na której jest prosty napis: "Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy". Szwechowicz ostatecznie na wykonanie pomnika miał jedynie pół roku.

Początkowo zakładano, że koszt budowy pomnika Kaczyńskiego wyniesie 1,5 mln zł, ostatecznie szacuje się, że te wydatki wzrosły do 2,5 mln zł.

Dwa tygodnie temu w Nowym Sączu odsłonięto kolejny pomnik Józefa Piłsudskiego, autorstwa gdańskiego rzeźbiarza, tym razem marszałek siedzi na koniu.

Opinie (447) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.