Fakty i opinie

stat

Pomnik z rtęcią zamiast z posągiem

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Samochód zderzył się z Fahrenheitem

Uroczystość odsłonięcia kolumny meteorologicznej na Długim Targu przyciągnęła tłumy gdańszczan.
Uroczystość odsłonięcia kolumny meteorologicznej na Długim Targu przyciągnęła tłumy gdańszczan. fot. trojmiasto.pl

Na Długim Targu w czwartek pojawił się dość nietypowy pomnik w kształcie kolumny meteorologicznej Teraz każdy będzie mógł sprawdzić ciśnienie, temperaturę skali Celsjusza czy Fahrenheita. Ta ostatnia skala to nie przypadek - przypomina, że Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się w Gdańsku.Daniel Gabriel Fahrenheit, był wynalazcą termometru w skali wciąż stosowanej w krajach anglosaskich. Syn gdańskiego kupca, urodzony w 1686 r. przy ul. Ogarnej, jako pierwszy na świecie opracował skalę mierzenia temperatury przy zastosowaniu rtęci.

Aby uczcić jego pamięć w czwartek dokonano uroczystego odsłonięcia nietypowego pomnika w kształcie stylowej przeszklonej kolumny meteorologicznej. Usytuowano go na Długim Targu, tuż przy rogu ul. Mieszczańskiej. Wzorcem był zestaw zbudowany w 1752 r. w Gdańsku.

Rekonstruktorów czekało jednak trudne zadanie. Pierwowzór zaginął trakcie II wojny światowej i musieli posiłkować się fotografią umieszczoną w książce profesora Andrzeja Januszajtisa "Mr Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska".

Twórcą nowego termometru Fahrenheita jest Dawid Kubacki doktorant z wydziału fizyki i matematyki stosowanej Politechniki Gdańskiej. Bańkę niezwykłej jak dla termometru średnicy (4 cm) wykonał Ryszard Napiórkowski, mistrz w wydmuchiwaniu szkieł laboratoryjnych z wydziału matematyki, fizyki i informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Odsłonięciu towarzyszył też festyn, w czasie którego można było samodzielnie wykonać różnego rodzaju eksperymenty związane z temperaturą.

Opinie (51) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.