Rozdali uczniom 40 laptopów z odzysku do nauki zdalnej
Rozprzestrzeniający się wirus i rosnąca z dnia na dzień liczba zakażonych stawia służbę zdrowia w coraz trudniejszej sytuacji. Medycy, także ci na Pomorzu, stojąc w ogniu walki, nie dysponują wystarczającą ilością środków ochrony osobistej oraz sprzętu. Brakuje maseczek, odzieży, środków czystości. W sieci pojawia się coraz więcej apeli o pomoc. Na pomoc śpieszą duże firmy, mali przedsiębiorcy, zwykli ludzie - biorą sprawy w swoje ręce i organizują pomoc. Szyją maseczki, produkują przyłbice lub zbierają fundusze na zakupy za pomocą platform charytatywnych, jak np. siepomaga.pl czy zrzutka.pl.
Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje
Czy wspierasz internetowe zbiórki finansowe na określony cel?
Pomagamy! #TrojmiastoRAZEM
W palącej potrzebie znalazły się praktycznie wszystkie szpitale. Braki są tak duże, że personel zaczął gromadzić i produkować sprzęt na własną rękę. Pomoc płynie z wielu stron - od firm, klubów, stowarzyszeń, ale także prywatnych osób. Jedni przekazują pieniądze na zakup respiratorów, inni kupują drukarki 3D i produkują przyłbice, jeszcze inni przekazują sprzęt czy maseczki, kolejni organizują posiłki dla lekarzy.
W ostatnich tygodniach do naszej redakcji zgłosiło się wiele firm i osób prywatnych, gotowych przekazać na rzecz szpitali (nieodpłatnie) różnego rodzaju sprzęt, w większości przypadków wytwarzany we własnym zakresie. Były to maski, przyłbice, a także adaptery do masek do nurkowania. To niesamowite, jak wiele osób chce pomagać bezinteresownie.
Popularną formą pomocy są zbiórki w sieci. Na Pomorzu trwa już kilkanaście takich zrzutek: głównie na środki ochrony osobistej, ale też na posiłki dla lekarzy i pielęgniarek. Każda zbiórka ma określony cel i czas trwania. Zbiórkę zainicjowali arkowcy, kibice Lechii, fani motoryzacji, studenci, a także osoby prywatne. Poniżej znajdziecie inicjatywy z regionu pomorskiego na rzecz pracowników szpitali. Będziemy je dla was na bieżąco aktualizować.
Wspierając akcję nawet skromnym datkiem, pomagasz!
- Zbiórka na rzecz lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej - inicjatywa Fundacji Gdańskiej "Gdańsk pomaga"
- Zbiórka na sprzęt dla ratowników medycznych - inicjatywa Grupy ERGO Hestia
- Zbiórka na rzecz Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - inicjatywa Centrum Riviera we współpracy ze stowarzyszeniem In gremio z Gdyni
- Zbiórka na wózki dla pomorskiego szpitala Copernicus - inicjatywa Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów
- Zbiórka na maski FP2 i FP3 dla trójmiejskich szpitali- inicjatywa prywatna
- Zbiórka na materiały na maseczki, które zostaną uszyte dla Domów Pomocy Społecznej - inicjatywa właścicielki cukierni Babeczkarnia w Gdyni Chyloni
- Zbiórka na maseczki, przyłbice, kombinezony, środki kontaktu w izolatkach inicjatywa Fundacji RAT24
Wyjątkowe wsparcie otrzymujemy w ostatnich tygodniach od wielu firm i osób prywatnych. Każdego dnia do wszystkich naszych czterech szpitali napływa pomoc. Są to darowizny pieniężne, jak i dary rzeczowe, takie jak: środki ochrony osobistej, artykuły higieny osobistej i kosmetyki, pościel, koce, ręczniki, a także artykuły spożywcze, m.in. woda, owoce czy słodycze, a także niezwykle ważne środki do dezynfekcji. Codziennie dbają o nas także lokalni restauratorzy, którzy dowożą posiłki dla naszego personelu. Otrzymujemy darowizny pieniężne, które na bieżąco przeznaczamy na inwestycje i zakupy sprzętu medycznego, które są niezbędne w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, a także wspierają w pracy personel naszych szpitali - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie.
Tylko do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego trafiło już między innymi 100 tys. sztuk maseczek chirurgicznych od firmy Intel, 600 szt. przyłbic od firmy Trefl, 100 koców od firmy GREY WOLF, 4 tys. maseczek od Investment Trading Consulting, 4 tys. maseczek od LPP, 6 tys. masek od firmy InPost, 60 sztuk masek-przyłbic wytworzonych z materiału PA2200 w technologii druku 3D SLS na drukarkach EOS od firmy Bibus Menos działającej we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni, 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe z Politechniki Gdańskiej.
Firmy z Trójmiasta dalej pomagają. Zobacz jaką pomoc już otrzymały szpitale
60 sztuk masek-przyłbic wytworzonych w technologii druku 3D SLS - prezent od firmy Bibus Menos, działającej we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Fot. Facebook UCK
Lista potrzeb szpitali jest długa. Na stronie Wsparcie dla szpitala można sprawdzać bieżące zapotrzebowanie placówek także w naszym województwie.