Fakty i opinie

Pomóżmy obcokrajowcom, skorzystamy wszyscy

artykuł czytelnika
Cudzoziemcy nie tłoczą się już w kolejkach w Urzędzie Wojewódzkim, ale wciąż miesiącami czekają na legalizację swojego pobytu.
Cudzoziemcy nie tłoczą się już w kolejkach w Urzędzie Wojewódzkim, ale wciąż miesiącami czekają na legalizację swojego pobytu. fot. galeria Trojmiasto.pl

- Kłopoty z legalizacją pracy cudzoziemców to nie tylko problem dla nich i zatrudniających ich firm. Ma to wpływ na wszystko wokół. Na wynajmujących im mieszkania, na kolejki w urzędzie, na obywateli Polski również - przekonuje pan Mateusz.Zauważyłe(a)ś, że w Trójmieście pracuje coraz więcej obcokrajowców?

tak, jest ich zdecydowanie więcej 82%
tak, ale wciąż nie jest ich wielu 11%
raczej nie, wydaje mi się, że zawsze byli 3%
nie, bardzo rzadko ich spotykam 4%
zakończona Łącznie głosów: 1208
O tym, że liczba obcokrajowców w Trójmieście rośnie coraz szybciej, pisaliśmy wielokrotnie. Mnóstwo nowych pracowników, przede wszystkim zza wschodniej granicy, wspomaga pomorską gospodarkę. Gdy Polacy wyjeżdżają na zachód i północ, zwolnione miejsca zajmują nasi sąsiedzi ze wschodu.

Zobacz więcej: 42 tys. nowych pracowników ze wschodu w Trójmieście

Większa liczba obcokrajowców to jednak także problemy. Co ciekawe, głównie dla urzędników, co opisaliśmy w marcu. Tym razem publikujemy głos naszego czytelnika.


***

Odkąd zaczęły do nas napływać tłumy Ukraińców, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku zupełnie nie dostosował swoich mocy przerobowych. W Oddziale ds. Cudzoziemców pracuje chyba 11 osób, a wniosków na kartę pobytu oczekujących na rozpatrzenie jest kilkanaście tysięcy, co w konsekwencji skutkuje tym, że niektórzy czekają "tylko" 6-7 miesięcy (jeśli są traktowani priorytetowo). Inni nawet po 10-11 miesiącach pozostają w niewiedzy.

Fakt, że samo złożenie wniosku uprawnia do legalnego pobytu w Polsce aż do momentu wydania decyzji (pozytywnej lub nie), ale na litość... Obcokrajowcy tego nie nagłaśniają, bo nie przyjdzie im do głowy, że można. A trzeba! Bo to ma wpływ na wszystko wokół. Na pracodawców, na wynajmujących im mieszkania, na kolejki w urzędzie, na obywateli Polski również.

Głuchy telefon, a nawet siedem

Nie nowiną jest, że do urzędów ogólnie ciężko się dodzwonić, ale tam już chyba jakieś granice zostały przekroczone. Do Oddziału ds. Cudzoziemców jest chyba 6 czy 7 numerów telefonów. W informacji telefonicznej w kancelarii ogólnej mogą podyktować wszystkie, ale na tym ich pomoc się kończy.

Zdarzały się cuda, że ktoś podniósł słuchawkę nawet za pierwszym wybraniem numeru, ale regułą jest raczej, że na 40-50 wykonanych przeze mnie telefonów w ciągu dnia 10 proc. jest zajętych (bo akurat ktoś inny próbuje się dodzwonić), a pozostałe 90 proc. nikt nie podnosi słuchawki. Bywało, że przez tydzień dzwoniłem pod różne numery i nic. To już chyba powinno się złożyć skargę na wojewodę do Prezesa Rady Ministrów z powodu złej organizacji pracy urzędu.

Płacą podatki, zarabiają na urzędników

Nie pomagają filialne punkty w Gdyni i w Słupsku, ani nawet ucywilizowanie dzikich tłumów kolejek, które jeszcze rok temu stały od 6 rano na ul. Rzeźnickiej. Teraz jest co prawda rejestracja internetowa i złożyć wniosek można tylko umawiając się uprzednio, ale ona nie działa, bo na pół roku naprzód wszystkie terminy są zaklepane.

Na szczęście, jeśli kończy się wiza czy inny dokument pozwalający legalnie przebywać i dający możliwość złożenia wniosku, można zawsze podrzucić komplet dokumentów w kancelarii ogólnej.

Przecież z podatków legalnie zatrudnionych Ukraińców można byłoby dorzucić ze dwa-trzy, a nawet 5-6 etatów, żeby to się nie piętrzyło... A będzie jeszcze gorzej...
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (165) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.