Fakty i opinie

stat

Pomysł na bezpieczniejsze skrzyżowanie w Gdyni

artykuł czytelnika

Zdaniem kierowców skręt z al. Piłsudskiego w ul. Legionów zobacz na mapie Gdyni w Gdyni powinien być ułatwiony poprzez dodatkowy sygnalizator. Urzędnicy odpowiadają, że wydłużyłby czas oczekiwania na przejazd, ale planują zmiany w obowiązującym obecnie cyklu.Miewasz problemy ze skrętem w lewo na podobnych skrzyżowaniach z czterema wlotami?

tak, kiedy nie ma dodatkowej strzałki 17%
zdarza się, jeśli nie znam miejsca 18%
nie, nie mam z tym z problemu 65%
zakończona Łącznie głosów: 728
Na problem zwrócił uwagę pan Marcin, opisując sytuację na wskazanym skrzyżowaniu i proponując jego rozwiązanie. Oto jego list:

***

Na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Legionów niebawem może dojść do tragedii. Już kolejny raz prawie doszło w tym miejscu do stłuczki z powodu dość przykrego rozwiązania świateł.

Jadąc aleją Piłsudskiego od strony Urzędu Miasta i chcąc skręcić w lewo w ulicę Legionów, mamy do dyspozycji pas skrętu w lewo. Natomiast światło nad tym pasem nie jest strzałką kierunkową, ale zwykłym sygnalizatorem, który nie upoważnia do lewoskrętu, jeśli z naprzeciwka jedzie samochód.

Wielu kierowców jadących od Urzędu Miasta i chcących skręcić w ulicę Legionów, gdy widzi zielone światło zakłada, że ma pierwszeństwo ruchu. Tym samym wymusza pierwszeństwo na kierowcach jadących od strony bulwaru.

Jest to oczywiście błąd kierowcy, ale gdyby rozwiązać to skrzyżowanie za pomocą strzałki i innej sekwencji świateł, byłoby o wiele bezpiecznej. Do czego urzędników chciałbym zachęcić.

Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni:

mat. prasowe
Na opisywanym przez czytelnika skrzyżowaniu sterowanie ruchem odbywa się z wykorzystaniem sygnalizatorów ogólnych. Wskazywane przez nie sygnały nie zwalniają kierowców z konieczności ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu - np. podczas skręcania w lewo należy ustąpić pojazdom jadącym z przeciwnego kierunku oraz pieszym przechodzącym w poprzek jezdni podporządkowanych.

Tego typu rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami i powszechnie stosowane również na innych skrzyżowaniach znajdujących się poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Sposób stosowania się do wskazań sygnalizatorów stanowi jedną z podstawowych zasad zawartych w przepisach kodeksu drogowego.

Proponowane rozwiązanie w postaci zastosowania sygnalizatorów kierunkowych wiąże się z koniecznością stworzenia dodatkowych faz ruchu, umożliwiających obsługę tych relacji. Zwiększenie liczby faz ruchu na omawianym skrzyżowaniu spowodowałoby skrócenie czasów zielonego światła dla wszystkich relacji przy jednoczesnym wydłużeniu czasu oczekiwania na zmianę sygnału.

Efektem takiego rozwiązania byłoby pogorszenie warunków dla wszystkich uczestników ruchu. Warto także zauważyć, że ze względu na stosunkowo krótki pas do skrętu w lewo, kolejka pojazdów oczekujących na nim na otrzymanie sygnału zielonego mogłaby blokować ruch pojazdów w relacji na wprost.

W najbliższym czasie zostanie przygotowane dodatkowe rozwiązanie mające na celu usprawnienie skrętu w lewo z al. Piłsudskiego w ul. Legionów w postaci nieco wcześniejszego zakończenia wyświetlania sygnału zielonego na wlocie od strony bulwaru Nadmorskiego. Stworzy to możliwość wykonania pod koniec trwania fazy praktycznie bezkolizyjnego manewru skrętu w lewo bez konieczności stosowania sygnalizatorów kierunkowych.

Następnie na omawianym skrzyżowaniu będą prowadzone obserwacje funkcjonowania tego rozwiązania, co pozwoli ocenić jego skuteczność. Ponadto informujemy, że wraz z budową Parku Centralnego w Gdyni przewidziane jest również wprowadzenie pewnych zmian w układzie drogowym w otoczeniu parku. Obejmą one również analizowane skrzyżowanie al. Piłsudskiego z ul. Legionów, w związku z czym sposób poruszania się w tym miejscu również może ulec zmianie.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (149) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.