Fakty i opinie

stat

Jest pomysł, jak rozwiązać problem samochodów na chodnikach przy ul. Morskiej

Budowa drogi serwisowej ma rozwiązać problemy z jazdą po chodniku i nielegalnym parkowaniem przy ul. Morskiej pomiędzy węzłem Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdyni i ul. Działdowską zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Na razie gotowa jest koncepcja, w najbliższych miesiącach zostanie wykonany projekt, a później przyjdzie czas na realizację.Często parkujesz na chodniku?

tak, bywa, że nie ma innego wyjścia

21%

tak, ale zawsze zostawiam 1,5 metra dla pieszych

25%

rzadko, jak mogę to unikam

28%

nie, korzystam z innych miejsc parkingowych

26%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 702
O przykrym gdyńskim standardzie, jakim jest jazda po chodnikach i zieleńcach na ul. Morskiej piszemy często. Stanowczych działań od miasta domagają się piesi, którzy nie mogą czuć się bezpiecznie na chodniku.

Chodniki jak osiedlowe ulice

Zdarza się, że wokół nich jest tyle samochodów, ile na osiedlowej uliczce. Część kierowców traktuje bowiem szerokie chodniki, jak odpowiednie miejsce do postoju, do którego najpierw trzeba dojechać, a później z niego wyjechać.

Łamanie przepisów widać na całej długości ulicy po prawej stronie w kierunku centrum, ale problem zaczyna narastać zwłaszcza na odcinku pomiędzy węzłem Żołnierzy Wyklętych i ul. Działdowską.

Czytaj też: Chodniki na Morskiej dla samochodów czy dla pieszych?

Sytuację w okolicy skomplikował dodatkowo fakt zamknięcia dzierżawionego przez prywatne osoby terenu pod estakadą, gdzie do niedawna funkcjonował parking. Dzierżawca zdecydował o zakończeniu działalności, a teren miasto przekazało do odpłatnego użytkowania firmie OPEC, która składuje tam większe materiały ciepłownicze.

Parking pod Estakadą Kwiatkowskiego został zamknięty. Obecnie to teren zajmowany przez OPEC.
Parking pod Estakadą Kwiatkowskiego został zamknięty. Obecnie to teren zajmowany przez OPEC. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Sprawą, po interwencjach mieszkańców, zainteresowali się opozycyjni radni, pytając władze Gdyni, kiedy pojawią się dodatkowe miejsca parkingowe przy Morskiej.

- Dochodzą do nas narzekania na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych usytuowanych przy osiedlu, które są dodatkowo zajmowane przez osoby przyjeżdżające i stawiające samochody w ramach "park&ride". W konsekwencji mieszkańcy muszą szukać miejsc postojowych w innych obszarach - wyjaśnia Michał Bełbot, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Będzie droga serwisowa i rowerowa

Niektórzy kierowcy traktują chodnik jak dodatkowy pas.

Przygotowywanym przez miasto rozwiązaniem jest budowa drogi serwisowej dla kierowców, która jednocześnie pozwoli poczuć się bezpiecznie pieszym. Będą przy niej zlokalizowane miejsca postojowe. Te propozycje pogrzebały koncepcję utworzenia odcinka drogi rowerowej, zaplanowanej przy okazji budowy Węzła Integracyjnego Chylonia. Osobna trasa pojawi się dopiero przy okazji inwestycji związanej z drogą serwisową

- Proponowana koncepcja została wykonana i zaopiniowana przez ZDIZ jako optymalna.
Została przekazana do konsultacji mieszkańcom, którzy zaczęli wnosić uwagi często niemożliwe do spełnienia ze względu na obowiązujące przepisy, procedury itd. Planowane jest przekazanie koncepcji z możliwymi do spełnienia uwagami mieszkańców do Wydziału Inwestycji celem zlecenia dokumentacji projektowej - odpowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Miasto: mieszkańcy muszą współpracować

Dodaje, że miasto cały czas zachęca wspólnoty i administratorów do rozwiązania problemu we własnym zakresie, poprzez budowę miejsc postojowych na działkach prywatnych.

- Nie dotarły do nas deklaracje o współdziałaniu w powyższy sposób przez mieszkańców przy rozwiązaniu tego problemu - uzupełnia wiceprezydent Gdyni.

Na tym odcinku ul. Morskiej na Grabówku powinni znajdować się tylko piesi i rowerzyści.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (271)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.