• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomysł na dawne przedproża przy Św. Ducha

Krzysztof Koprowski
1 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dzienna wizualizacja instalacji artystycznej na ul. Św. Ducha Dzienna wizualizacja instalacji artystycznej na ul. Św. Ducha

Instalacja gdańskiej grupy projektowej Tabanda wypełni przestrzeń nieodbudowanych po wojnie przedproży przy ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska na Głównym Mieście. Wybór jury konkursowego był jednogłośny, a zwycięską pracę doceniono m.in. za to, że "intryguje odbiorców, zachęca do refleksji i przybliża historię miejsca".



Jak oceniasz zwycięską pracę?

O pomyśle zagospodarowania przestrzeni po dawnych przedprożach na rogu ul. Św. Ducha ok. trzy tygodnie temu, kiedy przedstawiono listę artystów i pracowni, które zakwalifikowały się drugiego etapu konkursu organizowane przez miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

W piątek ostatecznie rozstrzygnięto konkurs. Jury, składające się z urzędników gdańskiego magistratu, pracowników gdańskiej i warszawskiej ASP, "Łaźni" oraz mieszkańców kamienicy Św. Ducha 109, przy której powstanie instalacja, jednogłośnie uznało za najciekawszy projekt grupy Tabanda z Gdańska.

"Projekt jest jest zgodny z informacjami uzyskanymi od mieszkańców podczas konsultacji. (...) W symboliczny sposób odpowiada na pomysł mieszkańców, którzy w przyszłości widzieliby w tym miejscu odbudowane przedproże. (...) Nie dominuje w przestrzeni i nie ingeruje w zabytkową tkankę miejską. Intryguje odbiorców, zachęca do refleksji i przybliża historię miejsca" - czytamy w uzasadnieniu jury konkursowego.

Nocna wizualizacja instalacji artystycznej na ul. Św. Ducha Nocna wizualizacja instalacji artystycznej na ul. Św. Ducha

Nawiązanie do architektury kamienic



- Projekt grupy Tabanda bardzo fajnie "rozdrapuje" temat rekonstrukcji historycznych. Na ile te rekonstrukcje muszą być wierne? Czy powinny być w formie klasycznej rekonstrukcji czy rekonstrukcji wykorzystującej nowe materiały na przykład stal czy szkło? Projekt grupy Tabanda obrysowuje przestrzeń wskazując jednocześnie na pewien problem - może to będzie początek dyskusji o tym, jak w przyszłości powinno być zrekonstruowane przedproże przy ul. Św. Ducha 109? - mówi Krzysztof Kucharczyk, kurator konkursu.
Inspiracją dla pracy grupy Tabanda były ryciny, przedstawiające kamienice przy ul. Św. Ducha 109. Ażurowa instalacja składa się z trzech elementów, które odnoszą się do najbardziej charakterystycznych elementów oryginalnej zabudowy: portalu wejściowego, charakterystycznych łuków oraz zdobionych schodów.

Pomiędzy nimi znajdują się fragmenty konstrukcji, które - jak mówią autorzy - "mają tworzyć wrażenie niedokończonego szkicu, (...) jakbyśmy chcieli dorysować brakujące elementy budynku".

Instalacja zostanie ustawiona w obrysie dawnych przedproży wiosną przyszłego roku. Instalacja zostanie ustawiona w obrysie dawnych przedproży wiosną przyszłego roku.

Montaż instalacji wiosną przyszłego roku



- Jest nam niezwykle miło, że nasza praca została doceniona przez jury. Wszyscy jesteśmy z Gdańska. Jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, że będziemy mogli zrealizować projekt naszego autorstwa na własnym podwórku. Wszyscy mieszkamy niedaleko działki objętej projektem, również nasze studio projektowe jest w okolicy [na Dolnym Mieście - dop. red.] - mówi Megi Malinowska z grupy Tabanda.
Konstrukcja zaprojektowana przez gdańską grupę zostanie zbudowana do końca roku. Jej montaż na ul. Św. Ducha zaplanowano na wiosnę 2019 r.

Miejsca

Opinie (69)

  • Tabanda ... Tamtabanda

    Ale g#$%o-projekt; potem g#$%o realizacja, która przetrwa max. jeden sezon. Ciekawe ile kaski na to wydamy z miejskiej kasy. "palmface"
    Mamy jakieś rurki zamiast porządnej, fachowej roboty murarskiej, która byłaby odniesieniem do historii z odtworzeniem detali architektonicznych.

    • 6 0

  • Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?

    • 3 0

  • Artysta

    Jeszcze kilka niebieskich beczek dostawać i będzie git

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane