• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 2,5 tys. podpisów pod apelem do wojewody ws. ochrony TPK

Aleksandra Nietopiel
30 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (265)
Na ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego inaczej patrzą jego zarządcy, a inaczej organizacje, społecznicy i mieszkańcy. Na ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego inaczej patrzą jego zarządcy, a inaczej organizacje, społecznicy i mieszkańcy.

Ponad 2,5 tys. podpisów zebrała do tej pory Trójmiejska Grupa Inicjatywna w sprawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jej członkowie apelują do wojewody Dariusza Drelicha, który uchylił Plan Ochrony TPK przyjęty przez Sejmik Województwa Pomorskiego, by zmienił swoje zarządzenie.Czy angażujesz się w tego typu akcje i składasz podpis?

- Chciałbym bardzo wierzyć, że kiedy pan wojewoda zobaczy nasz apel i uzna, że ten plan to nie jest fanaberia sejmiku czy paru ekologów, tylko że leży on na sercu grupie mieszkańców, to może wtedy zweryfikuje swoje stanowisko i w trybie autokorekty zmieni swoje zarządzenie - mówi Paweł Szutowicz z Trójmiejskiej Grupy Inicjatywnej.

Wojewoda uchylił Plan ochrony dla TPKFurtka do ochrony parkuPlan ochrony TPK został uchwalony przez sejmik województwa pod koniec października. Prace nad nim trwały dwa lata, a zakłada on m.in. ograniczenia wycinki drzew oraz utworzenie nowych rezerwatów przyrody.

- Uchylony przez pana Plan Ochrony TPK otwierał furtkę do podstawowej choćby ochrony wartości przyrodniczych, społecznych i krajobrazowych lasów otaczających Trójmiasto. Bogactwo przyrodnicze TPK wpływa zasadniczo na jakość życia mieszkańców. Odrzucenie planu jest nie tylko pozbawione rzetelnej argumentacji, ale również idzie wbrew interesom i opiniom mieszkańców. Przede wszystkim zaś jest wyrazem rażącego zaniedbania dobra wspólnego - napisali członkowie grupy w apelu.
Plan ochrony TPK miał m.in. uregulować kwestię wycinki drzew na jego terenie. Plan ochrony TPK miał m.in. uregulować kwestię wycinki drzew na jego terenie.

Plan z wadą prawną. Decyzja wojewody zaskarżona do WSAWojewoda, Dariusz Drelich, uchylił uchwałę sejmiku dotyczącą planu, bo ten miał błędy prawne.

- Nie można zatwierdzać Planu Ochrony Parku Krajobrazowego bez sporządzenia Audytu Krajobrazowego. Autorzy zatwierdzili Plan z wadą prawną. Zaistniałą sytuację możemy porównać do próby leczenia pacjenta bez postawienia wstępnej diagnozy. Pragniemy nadmienić, że postępowanie audytowe trwa od roku 2015 i logika postępowania nakazywałaby poczekać na jego wyniki - informował wcześniej Jerzy Krefft, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.
Z tym argumentem nie zgadza się rzecznik marszałka, Michał Piotrowski. Powołał się on na podobne przypadki przyjęcia planów ochrony parków krajobrazowych przez inne samorządy, które nie przeprowadziły wcześniej audytu krajobrazowego.

Po uchyleniu uchwały przez wojewodę radni województwa pomorskiego przyjęli uchwałę o jej zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zbiórka podpisów pod apelem trwaKażdy, kto chciałby podpisać się pod apelem do wojewody, by cofnął swoje zarządzenie, może to zrobić przez stronę lasyiobywatele.pl. Do tej pory apel poparło ponad 2,5 tys. osób.  

Apel do wojewody pomorskiego znajduje się na stronie lasyiobywatele.pl. Tam też zbierane są podpisy. Apel do wojewody pomorskiego znajduje się na stronie lasyiobywatele.pl. Tam też zbierane są podpisy.
- Podpisy będziemy zbierać jak najdłużej, gdyż wojewoda może nie tylko zmienić swoje zarządzenie w trybie autokorekty, ale może również uznać skargę Sejmiku na każdym etapie postępowania przed WSA. Planujemy przekazać apel panu wojewodzie w styczniu - zapowiedział Paweł Szutowicz.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (265)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane