- 1 Falstart odcinkowego pomiaru prędkości (112 opinii)
- 2 Wyszedł ze sklepu w butach za 1,2 tys. (88 opinii)
- 3 Wysypiska tracą miliony złotych przez kaucje (499 opinii)
- 4 Szarpanina między taksówkarzami (216 opinii)
- 5 Starlink dostarczy internet do samolotu (36 opinii)
- 6 Takiego przemytu nie było. "Tona heroiny" (96 opinii)
Poniedziałkowy paraliż jak przepis na komunikacyjną katastrofę
Jaki jest idealny przepis na komunikacyjną katastrofę? Remont w newralgicznym miejscu, do tego kilka kolizji lub awarii, a na podsumowanie wszystkiego ulewa. Dokładnie tak było w poniedziałek, gdy ulice Gdańska stanęły w korkach. Rekordowe opóźnienia złapały też autobusy i tramwaje. Centrala ruchu Zarządu Transportu Miejskiego odnotowała ponad 200 zdarzeń.
Przyczyn było kilka. I wszystkie wystąpiły niemal w tym samym czasie.
Zaczęło się od zamknięcia przejazdu tramwajowego przed Zieleniakiem. Zatkana główna arteria od Huciska w kierunku al. Zwycięstwa sprawiła, że zakorkowały się też drogi boczne i całe Śródmieście zamieniło się w masę stojących jeden za drugim samochodów.
To z kolei pociągnęło za sobą inne konsekwencje. Kierowcy widząc, co się dzieje, szukali objazdów. W korku stanęła obwodnica i dojazdy do niej. Mapy korków szybko zaświeciły się na czerwono.
Raport: Totalny chaos i armagedon w śródmieściu Gdańska.
Totalny chaos i armagedon w śródmieściu Gdańska. (14 opinii)
W tym czasie od zgłoszeń puchł już nasz Raport. Tylko w poniedziałek czytelnicy wysłali nam prawie 300 raportów.
Do korków szybko dołączyły inne zdarzenia, m.in. stłuczki i kolizje. W trakcie szczytu na drogach problemy dotknęły też transport publiczny. Na Hucisku wykoleił się tramwaj, a ciężarówka przewożąca kruszywo zerwała sieć przy Zieleniaku.
Raport: Zerwana trakcja
Zerwana trakcja (21 opinii)
10 przez Operę
10 przez Operę
I gdy wydawało się, że gorzej już być nie może, nadeszła ulewa.
Rekord zdarzeń w raporcie ZTM
W środę bilans tego, co się działo na drogach, przygotował Zarząd Transportu Miejskiego. Jak wynika z jego statystyk, poniedziałek pod względem zdarzeń na drogach był rekordowy. Jak mówi nam Grzegorz Skulimowski, kierownik Centrali Ruchu ZTM, było aż 207 zdarzeń odnotowanych w raporcie Centrali Ruchu.
Dla porównania: 1 lipca takich zdarzeń było tylko 95, a 2 lipca - 120. W czerwcu jeszcze mniej. Np. 24 czerwca - kierowcy i motorniczowie zgłosili 80 zdarzeń, a dzień później - tylko 53.
-
Lubię to 3
-
Super 1
-
Trzymaj się 1
-
Ha ha 7
-
Wow 4
-
Przykro mi 20
-
Wrr 69
- Wszystkie 105
- Straty z zatorów, czyli niewykonane kursy planowe, wystąpiły na wielu liniach autobusowych, ale najgorzej sytuacja wyglądała na liniach 111, 112, 132 oraz innych pruszczańskich: 200, 205, 207, 232, a także 138, 154, 166, 178, 186, 189, 199, 256, 289 i 606.
Z czego wynikały opóźnienia?
- Oprócz zaplanowanych objazdów związanych z rozpoczęciem remontu torowiska na węźle Piastowskim i na skrzyżowaniu ul. Kołobrzeskiej z al. Rzeczypospolitej wystąpiły także poważne utrudnienia: uszkodzenie sieci trakcyjnej ok. godz. 14:20, wykolejenie tramwaju na Hucisku ok. godz. 15:00 oraz intensywne opady deszczu - wymienia.
Niestety po raz kolejny okazało się, że pojazdy komunikacji miejskiej w czasie globalnych korków również skazane są na wielominutowe opóźnienia i straty. Objazd wprowadzony w związku z remontem przed Zieleniakiem znacząco wpłynął na punktualność wielu linii autobusowych.
- W takich sytuacjach szczególne uznanie należy się osobom nadzorującym ruch, pracownikom terenowym, którzy informują pasażerów na przystankach, i ekipom technicznym, które w terenie często w trudnych warunkach pogodowych pracują nad jak najszybszym usunięciem awarii - podkreśla Dagmara Szajda, rzecznik prasowy ZTM. - To właśnie dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest szybkie przywrócenie przejezdności torowisk, naprawa trakcji i bezpieczne wstawienie tramwaju z powrotem na tory. Ich praca, choć często niewidoczna dla pasażerów, ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania całego systemu komunikacji miejskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia - zarówno w terenie, jak i w centrach zarządzania - wykazali się profesjonalizmem i ogromnym zaangażowaniem.
Kar nie będzie, bo przyczyny były niezależne
Na podstawie umowy przewozowej ZTM jako organizator transportu rozlicza przewoźników z opóźnień i niewykonanych kursów. A tych w poniedziałek było kilkadziesiąt. Czy ZTM będzie rozliczać z paraliżu swoich przewoźników? Miałoby to sens, gdyby opóźnienia wynikały z ich winy. A tu przyczyny były obiektywne i miały charakter zewnętrzny.
- Autobus nie jest uprzywilejowanym uczestnikiem ruchu. Utrudnienia drogowe wpływają na czas przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej tak samo jak w przypadku innych uczestników ruchu. Opóźnienia, a nawet straty kursów spowodowane zatorami drogowymi lub wypadkami czy kolizjami, a także warunkami pogodowymi mają charakter zewnętrzny i nie są zależne ani od operatorów obsługujących dane linie ani od nas jako organizatora przewozów. Natomiast jeśli za opóźnienie, przyspieszenie lub brak realizacji kursów winę ponosi operator, nakładamy na niego kary. Wówczas pasażer ma też możliwość dochodzenia swoich roszczeń od operatora - tłumaczy Szajda.
-
Lubię to 10
-
Super 1
-
Trzymaj się 1
-
Ha ha 14
-
Wow 10
-
Przykro mi 57
-
Wrr 220
- Wszystkie 313
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-07-09 16:37
Nie przekonuje mnie to (10)
Jaki wpływ na funkcjonowanie linii poruszających się do Pruszcza miał remont na kołobrzeskiej? Stałam tego popołudnia na przystanku, na mapie online też było widać jak autobusy z południa zjeżdżały na koniec trasy na dworzec tylko z jakiś przyczyn nie wyjeżdżały w trasę w drugą stronę. Od 16.30 do 18 zjechały 4 autobusy 132 a nie wyjechał ŻADEN.
- 114 35
-
2025-07-10 07:44
Ważne że na AK powstanie ścieżka rowerowa za miliony. (4)
Kto by się przejmował trochę dalej korkiem przy cmentarzu?lepiej ścieżkę zrobić niż tunel.
- 15 6
-
2025-07-10 09:28
Dokładnie, ja w poniedziałek jechałem rowerem i nie stałem w korku ani minuty. Także bardzo dobre rozwiązanie.
- 6 5
-
2025-07-10 08:09
Ależ swędzi co nie? (2)
Za miliony to tam jest remont nawierzchni dla aut. Koszt ścieżki rowerowej to trochę farby.
- 9 8
-
2025-07-10 11:19
Jaki remont dla aut ? (1)
- 1 3
-
2025-07-10 11:22
remont nawierzchni, po której będą jeździły samochody
czy jeszcze są potrzebne kolejne wyjaśnienia?
- 3 1
-
2025-07-09 19:59
Sprawdź
Skąd wyruszają i którędy muszą jechać, żeby dotrzeć na dworzec
- 7 0
-
2025-07-09 17:24
Hucisko stało, to jak miały wyjechać punktualnie jak przejazd 100m trwał 10 minut.
- 13 2
-
2025-07-09 16:56
Powody masz opisane powyżej.
Przeczytaj jeszcze raz. Ale postaraj się ze zrozumieniem.
- 24 10
-
2025-07-09 16:53
Przeczytałeś artykuł? (1)
- 14 6
-
2025-07-10 06:19
Nawet
Jakby przeczytała to i tak nie zrozumie
- 4 2
-
2025-07-09 16:35
Czy kiedykolwiek będzie lepiej (11)
Tracę nadzieję
- 161 12
-
2025-07-11 17:34
Dopóki urzędnicy odpowiedzialni za infrastrukturę drogową w całym Trójmieście nie zostaną wyrzuceni ma " zbity pysk" . Odpowiedzialność za ich nieudolności ponoszą również prezydenci poszczególnych miast, a w Gdańsku to dziwię się pani prezydenta, że jeszcze nie zrezygnowała ze stanowiska, bo skoro nie panuje nad funkcjonowaniem miasta, to zamiast nim rządzić powinna je sprzątać z miotłą na ulicach.
- 1 1
-
2025-07-09 18:27
Może przastan wszędzie jeździć autem ? (8)
Jest tramwaj, rower, SKMka.
- 11 26
-
2025-07-10 07:46
Na piechotę
Albo wózkiem inwalidzkim.
- 2 3
-
2025-07-09 22:28
(2)
Może od razu latającym dywanem.
- 9 5
-
2025-07-10 09:13
Może być i na miotle
Byle nie autkiem
- 3 1
-
2025-07-10 06:58
W konia.
- 3 1
-
2025-07-09 21:58
bez samochodu mogę iść na zasiłek (1)
jdg
- 12 4
-
2025-07-10 09:13
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia
- 1 1
-
2025-07-09 20:22
Tramwaje też się zakorkowały (1)
Tristar nie dał im priorytetu.
- 5 0
-
2025-07-10 09:14
Nie tristar tylko ciężarówka zerwała trakcje
- 3 0
-
2025-07-09 17:52
Z Agatą i Maciejem? Z nimi na pewno nie będzie lepiej.
- 9 3
-
2025-07-09 16:17
nie ma winnych (6)
remonty zaplanowane przez um gdansk, realizowane zgodnie z ich wytycznymi spowodowaly to czego kazdy sie spodziewal (poza urzednikami um), korki, a te z kolej byly przyczyna nerwowosci i stluczek...
dokladnie tak samo bylo przy remoncie w okolicach dworca, musialo dojsc do kilku wypadkow zeby ktos pomyslal i wlasciwie wyznaczyl pasy na czas budowy przystankow...- 236 23
-
2025-07-09 16:52
No nie spodziewaj się myslenia po urzednikach (5)
Czy drogowcach. To nie Japonia, Szwajcaria czy Niemcy. To Polska w której panuje urzedniczy "tumiwisizm"....
- 63 8
-
2025-07-09 17:15
Jaki piękny byłby świat gdyby urzędnicy odpowiadali za złe decyzje i niekompetencje. (4)
Wszystko by było dwa razy przemyślane i przygotowane na różne scenariusze.
- 65 4
-
2025-07-09 21:09
(3)
Właściwie dlaczego nie odpowiadają?
- 19 1
-
2025-07-10 09:15
Odpowiadają
Tylko jakoś nie ma chętnych na pozwy
- 0 4
-
2025-07-09 21:39
Bo mają odpowiednie preferencje wyborcze (1)
- 7 6
-
2025-07-11 08:19
No właśnie, poprzednia dojną władza pokazała jak ponosi się odpowiedzialność
Wybory kopertowe (wałek na 70mln), respiratory, maseczki, paszporty, wille za pół darmo, kontrakty dla związków zawodowych (stąds ich takie poparcie przecież jest). Można by wymieniać w nieskończoność. Ale kto by o tym pamiętał jak propaganda w tv się już dawno skończyła... To jest fenomen jak szybko wymazuje człowiek z pamięci pewne fakty, a rzuca puste oskarżenia i to się przyjmuje
- 0 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
