Fakty i opinie

stat

Popołudnie i noc pod znakiem burz i gradu

Poniedziałkowa burza, która przeszła m.in. nad Gdańskiem. Na zdjęciu pioruny nad osiedlem na Przeróbce.
Poniedziałkowa burza, która przeszła m.in. nad Gdańskiem. Na zdjęciu pioruny nad osiedlem na Przeróbce. fot. pan Maciej/czytelnik Trojmiasto.pl

Deszcz z gradem, silne burze, którym towarzyszyć mogą porywy wiatru dochodzące nawet do 80 km/h - tak zapowiada się pogoda na wtorkowe popołudnie. Wojewoda pomorski już wydał ostrzeżenie, a synoptyk z IMGW ostrzega: jedna z dwóch dużych burz na Pomorzu idzie w stronę Trójmiasta.Aktualizacja godz. 16. 42. Intensywne opady spowodowały, że ulice Chłopska i Piastowska są zalane, a strażacy dostali pierwsze wezwania. - Jak na razi mamy dwie zalane piwnice jedna na Słowackiego druga na Cieszyńskiego - mówi Tomasz Szeliga z WSKR. - Do tego na Głębokiej dostaliśmy wezwanie do przewróconego drzewa.

Czy boisz się burz?

tak, od dziecka 15%
kiedyś tak, ale przeszło mi z wiekiem 10%
zależy, jeśli są intensywne z wieloma piorunami to tak 27%
nie, nigdy jakoś specjalnie się nimi nie przejmowałem(łam) 48%
zakończona Łącznie głosów: 1386
Intensywne opady deszczu, spaść może nawet do 50 mm, do tego grad i porywy wiatru dochodzące do 80 km/h mogą towarzyszyć nam przez wtorkowe popołudnie i całą noc.

- Burze już występują w rejonie Ustki i Dębek i są dość mocne. Przeszły właśnie przez Kościerzynę. Grad widzimy na systemie telemetrycznym. Ta burza wchodzi powoli na Bałtyk - mówi Tomasz Krywoszejew, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.

Druga burza jest już na linii Wisły, na zachód od Żuław. - Ona z kolei będzie przemieszczać się w kierunku Trójmiasta. Nie jest powiedziane, że o nas zahaczy, ale jeśli tak, to należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, sporych wyładowań i silnych porywów wiatru. Może się lokalnie zdarzyć grad.

Główna ulica Przymorza pod wodą.Zalana ulica KartuskaOberwanie chmury w Stoczni Remontowa w GdańskuO czym warto pamiętać, gdy grzmi i pada?

- usunąć z balkonów, tarasów, parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr
- zamknąć okna i drzwi
- wyłączyć (jeśli to możliwe) urządzenia gazowe i elektryczne
- nie podchodzić w czasie nawałnicy do okien i drzwi
- bezwzględnie nie należy szukać schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami jak np. wiaty autobusowe czy tramwajowe
- nawałnice najlepiej przeczekać w budynku
- należy unikać otwartej przestrzeni - odsunąć się od metalowych przedmiotów i nie dotykać ich

Jeśli jesteśmy nad wodą. Pamiętajmy:

- by wyjść z wody
- opuścić żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak i przycumować je do brzegu.

Opinie (89) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.