Fakty i opinie

stat

Poranne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Zobacz tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Punktualnie o godz. 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tegorocznych obchodach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.Czy kiedykolwiek wziąłeś udział w porannych uroczystościach na Westerplatte?

oczywiście, wiele razy 11%
tak, ale tylko jeden raz 11%
jeszcze nie, ale planuję w przyszłości 46%
nie, bo nie jestem tym zainteresowany 32%
zakończona Łącznie głosów: 667
O godz. 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku trzykrotnie zawyły syreny, które rozpoczęły uroczystości kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku, oprócz przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów, rodzin westerplatczyków i kilkuset zgromadzonych gdańszczan, pojawili się również przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Na trybunie honorowej zasiedli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wielu posłów, senatorów i europosłów.

Płomienne przemówienie prezydenta Dudy

Prezydent wygłosił do zgromadzonych trwające ponad 20 minut, płomienne przemówienie. Przypomniał w nim, że bohaterstwo obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte dodawało otuchy innym polskim żołnierzom w ich tragicznej walce z niemieckim, a później i radzieckim najeźdźcą.

- To był czyn wielkiego bohaterstwa. To był czyn wielkiego heroizmu i nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami, mieli się bronić kilkanaście godzin. A bronili się tydzień (...) Dzięki nim, dzięki komunikatowi, który szedł na całą Polskę: "Westerplatte broni się nadal", rosło morale polskich żołnierzy. Ile potyczek udało się dzięki temu wygrać - dzięki tej właśnie postawie, którą zaprezentowali wtedy żołnierze Westerplatte - mówił prezydent Duda.
Zaproszenie na otwarcie Muzeum II Wojny Światowej

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaproponował podczas swojego przemówienia prezydentowi Dudzie wspólne zorganizowanie w maju 2017 roku obchodów zakończenia II wojny światowej. Ich głównym elementem miałoby być otwarcie budowanego właśnie Muzeum II Wojny Światowej.

- Wiem, że kwestie związane z polityką historyczną są panu, panie prezydencie, bardzo bliskie. Liczę więc na pańskie zrozumienie. Panie prezydencie, zwracam się do pana z propozycją zorganizowania w przyszłym roku w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie Drugiej Wojny Światowej. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości byłoby oficjalne otwarcie naszego Muzeum Drugiej Wojny Światowej - powiedział Adamowicz.
Po zakończeniu przemówień prezydentów Dudy i Adamowicza odczytano apel poległych. W tym roku, oprócz obrońców Westerplatte i innych uczestników kampanii wrześniowej oraz wszystkich ofiar II wojny światowej, odczytano również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z kwietnia 2010 roku.

Kilkuset gdańszczan i goście z całej Polski

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zebrało się kilkaset osób. Oprócz mieszkańców Trójmiasta, nie zabrakło również przybyszy z nawet najdalszych zakątków naszego kraju.

- Przyjechałam na te uroczystości aż z Podlasia. Od wielu lat chciałam wziąć w nich udział, ale zawsze nie pozwalały mi na to moje obowiązki. To naprawdę niesamowite być tutaj, czyli w miejscu, w którym rozpoczęła się II wojna światowa w rocznicę jej rozpoczęcia. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że podniosła uroczystość rozpoczyna się w mrokach nocy, w kończy w jasny poranek. To takie symboliczne i wzruszające - powiedziała pani Anna.
Poranne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywają się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte już od 17 lat. Pierwsze takie uroczystości zorganizowano 1 września 1999 roku. Przez wiele następnych lat brali w nich udział żyjący westerplatczycy. Ostatni z nich, mjr Ignacy Skowron, zmarł w sierpniu 2012 roku.

Wieczorny koncert pieśni patriotycznych

Wieczorem, o godz. 19:00, na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej rozpocznie się natomiast Koncert Niepodległości "Westerplatte". To już 10. edycja imprezy, podczas której wykonawcy śpiewają na scenie pieśni o tematyce patriotycznej. W repertuarze znajdą się zarówno utwory popularne wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej, jak i całkowicie nowe.

W tym roku inspiracją do powstania nowych kompozycji była nie tylko bohaterska walka obrońców Westerplatte we wrześniu 1939 roku, ale również zniszczenie nalotem bombowców nurkujących miasta Wielunia, co miało miejsce na 5 minut przed atakiem Niemców na Westerplatte, a także tragedia w Piaśnicy, pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. W koncercie pojawią się również treści o konsekwencjach tych wydarzeń dla Polski, Europy i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej.

Zwieńczeniem Koncertu będzie utwór "Źródło" Jacka Kaczmarskiego, podczas którego publiczność tradycyjnie zostanie zaproszona do wspólnego odśpiewania. Choć wstęp na koncert jest całkowicie bezpłatny, należy wcześniej pobrać wejściówki ze strony www.koncertniepodleglosci.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z lotu ptaka

Opinie (288) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.