• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Poranny chaos w SKM. Od usterki drzwi do opóźnienia 19 składów

Szymon Zięba
9 listopada 2022, godz. 13:00 
Opinie (113)

W Sopocie zdezorientowani pasażerowie przesiadali się z jednego pociągu do drugiego.

Awaria, 19 opóźnionych pociągów, chaos na peronach i tłok w wagonach - tak w środę, 9.11.2022 r., wyglądał poranek osób, które do celu zamierzały dostać się składami SKM. Problemy zaczęły się od usterki drzwi pociągu do Gdańska.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy opóźnienia SKM dały ci się we znaki?

O problemach w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej na bieżąco informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy za sygnały.

Z naszą redakcją skontaktował się także jeden z pasażerów SKM, pan Adam, który opisał swoje obserwacje z porannej podróży.

- "Przygoda" rozpoczęła się przed stacją Gdynia-Chylonia w kierunku Gdańska-Śródmieście o godz. 7:22, gdzie gwałtowne ruchy pociągu już wskazywały na jakąś usterkę. Potwierdziło się to na stacji Gdynia-Chylonia, jednak w ciągu 10-minutowego oczekiwania w tłoku pasażerów nikt z obsługi nie raczył przekazać jakichkolwiek informacji. Nagle pojawił się komunikat, że z drugiego toru szybciej odjedzie kolejny pociąg. Niestety okazał się nim pociąg jadący tylko do Gdańska-Wrzeszcza. Części pasażerów udało się wepchnąć do wagonów, część została w zepsutym pociągu, a część na peronie. Ostatecznie ruszyliśmy i dojechaliśmy w okolice przed stacją Gdynia-Stocznia - UM - relacjonuje pan Adam.
Tam skład zatrzymał się ponownie. Zdaniem naszego rozmówcy doszło do błędu dyspozytorki ruchu SKM, która nakazała obsłudze pociągu czekać i przepuścić pociąg do Śródmieścia, który wcześniej "wyprzedzili" w Chyloni.

07:30 9 LISTOPADA (aktualizacjaakt. 08:53)
Skopiowano

SKM, opóźnienie w kierunku Gdańska (53 opinie)

SKM w kierunku Gdańska opóźnione po 10 minut. Obecnie stoimy w Chyloni, więc opóźnienie może wzrosnąć. A niby zmiany od 7 listopada miały te opóźnienia niwelować.
SKM w kierunku Gdańska opóźnione po 10 minut. Obecnie stoimy w Chyloni, więc opóźnienie może wzrosnąć. A niby zmiany od 7 listopada miały te opóźnienia niwelować.


- To nie był koniec przygód, ponieważ na stacji "Sopot" kierownik pociągu poinformował, że pociąg kończy bieg, ponieważ nabrał takiego opóźnienia, ze musi wracać w drugim kierunku. Po raz kolejny pasażerowie musieli opuścić wagony i czekać na następny skład do Gdańska. Po kilku minutach przyjechał pociąg do Gdańska Śródmieścia, a ludzie dojeżdżali do kolejnych stacji z 40-minutowym opóźnieniem - opowiada pan Adam.

"Drobna" awaria skomplikowała cały rozkład SKMO komentarz poprosiliśmy kolejarzy.

- Dzisiejsze zakłócenia w kursowaniu pociągów SKM zaczęły się od usterki drzwi pociągu do Gdańska Śródmieście, który o 7:22 miał wyruszyć z Gdyni-Chyloni - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik SKM.
Potem nastąpił efekt domina i rozkład pociągów się "rozsypał":

  1. Pociąg z awarią stał na stacji 10 min, w tym czasie jego załoga próbowała uporać się z tą usterką.
  2. W tym czasie do Chyloni przyjechał kolejny pociąg, który miał planowo odjechać z tej stacji o 7:31. Pasażerowie przesiedli się do tego pociągu. To była pojedyncza jednostka, więc szybko wypełniła się pasażerami.
  3. W tej sytuacji, by uniknąć przepełnienia tego pojazdu, dyspozytor zdecydował, że pierwszy powinien jechać kolejny pociąg, złożony z dwóch jednostek.
  4. Przed przystankiem Gdynia-Stocznia - Uniwersytet Morski krótszy pociąg przepuścił ten dłuższy. Skutek tej sytuacji był taki, że przed stacją Gdańsk-Wrzeszcz zrobił się korek i kilka pociągów jadących do Gdańska-Śródmieścia musiało poczekać na możliwość wjazdu na jedyny dostępny obecnie tor na odcinku Gdańsk-Wrzeszcz - Gdańsk Główny.
  5. Z tego powodu w kierunku do Wejherowa wytworzyła się ponad 20-minutowa luka, która została zlikwidowana poprzez skrócenie biegu jednego pociągu i zawróceniu go na stacji Sopot.

- Utrudnienia związane z tą sytuacją skończyły się przed 11. Opóźnionych było w sumie 19 pociągów - podsumowuje Tomasz Złotoś.

W jednym z pociągów doszło do awarii drzwi. To spowodowało, że posypał się cały rozkład.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane