Fakty i opinie

stat

1,5-metrowy legwan porzucony na klatce

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa zabawka dla żyraf z gdańskiego zoo


Mieszkańców bloku przy ul. Mazowieckiej zobacz na mapie Gdańska zaskoczył widok 1,5-metrowego legwana, wylegującego się na klatce schodowej. Ktoś prawdopodobnie chciał się go pozbyć i podrzucił sąsiadom.Co byś zrobił, gdybyś zobaczył legwana na klatce schodowej?

przeraziłbym się i uciekł 20%
wezwał pomoc 46%
zaopiekowałbym się nim 29%
nic, niech inni się takimi sprawami zajmują 5%
zakończona Łącznie głosów: 3195
Gdańscy strażnicy miejscy dostali nietypowe zgłoszenie, że na klatce bloku przy ulicy Mazowieckiej na Niedźwiedniku "znajduje się duża jaszczurka".

Na miejscu okazało się, że to bardzo duża jaszczurka, czyli legwan, który miał około 1,5 metra długości. Nie był jednak umieszczony w terrarium.

- Wszystko wskazywało na to, że ktoś chciał się go pozbyć. Niedaleko legwana leżała torba, która mogła posłużyć do transportu zwierzęcia - wyjaśniają gdańscy strażnicy miejscy.
Strażnicy przepytali mieszkańców bloku, czy nikomu nie uciekł tego typu gad. Nikt jednak z mieszkańców nie potwierdził, że trzymał w domu takie zwierzę. Wniosek nasunął się jeden: gad został wyrzucony z domowego terrarium i podrzucony w przypadkowe miejsce.

Funkcjonariusze wezwali na miejsce specjalny zespół do odławiania dzikich zwierząt.

- Legwan trafił do gabinetu weterynaryjnego, którego pracownicy go odławiali. Jest tam ogrzewany lampami i badany jego stan zdrowia. Będzie dla niego szukany nowy dom - zapowiada Marta Drzewiecka, z gdańskiej straży miejskiej.
Kiedyś tego typu zwierzęta trafiały do Z OO. Obecnie jest to niemożliwe, gdyż automatycznie placówka straciłaby licencję wydawaną przez ministra środowiska i zostałaby wykluczona z Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Zgodnie z prawem polskim i unijnym, nie wolno do Z OO przyjmować żadnych zwierząt niewiadomego pochodzenia.

Dorosły legwan może mieć od 1,5 do 2 metrów długości. W obronie własnej, głównie w naturalnych warunkach, potrafi uderzeniem ogona połamać żebra u człowieka. Ma też bardzo ostre zęby, które nadają się nie tylko do szatkowania liści, mogą również przeciąć ludzką skórę. Dużo mniejsze okazy niż ten porzucony na klatce można kupić za kwotę od 200 do 700 zł.

1,5-metrowy legwan to już dorosły osobnik. Uderzeniem ogona może połamać człowiekowi żebra.
1,5-metrowy legwan to już dorosły osobnik. Uderzeniem ogona może połamać człowiekowi żebra. mat. prasowe

Opinie (179) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.