Fakty i opinie

Poseł Kaczyński przegrał w sądzie

Lech Wałęsa w parze z Mieczysławem Wachowskim odnieśli pełne zwycięstwo nad Lechem Kaczyńskim w procesie o ochronę dóbr osobistych. Lider PiS ma ich przeprosić w mediach oraz wpłacić 10 tys. zł na cel charytatywny.

Werdykt zapadł wczoraj przed gdańskim sądem cywilnym. Nie jest prawomocny, a Lech Kaczyński już zapowiedział apelację.

Wałęsa i Wachowski złożyli pozew, ponieważ poczuli się urażeni wypowiedziami ówczesnego ministra sprawiedliwości podczas audycji "Gość Radia Zet" z 18 czerwca 2001 r. Lech Kaczyński miał w niej potwierdzić wcześniejsze słowa swojego brata Jarosława, że Lech Wałęsa dopuszczał się przestępstw, a Mieczysław Wachowski jest "wielokrotnym przestępcą".

Zdaniem sędziego Piotra Daniszewskiego, eksminister nie miał prawa używać takich sformułowań. - Ta wypowiedź naruszyła dobra osobiste obu powodów. Za przestępcę można uważać najwyżej kogoś kto został skazany prawomocnym wyrokiem sądu karnego.

I dalej: - Poza sporem powinno być, że obaj nie tylko nie zostali skazani prawomocnymi wyrokami tych sądów, ale przeciwko nim nie toczyło się ani nie toczy żadne postępowanie - podkreślił sędzia.

Sąd zdecydował, że w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku poseł Kaczyński ma zamieścić na własny koszt przeprosiny - w Radiu Zet oraz w "Gazecie Wyborczej". Osobne przeprosiny pod adresem byłego prezydenta oraz jego eksministra.

Oto przykład takich przeprosin: "W dniu 18 czerwca 2001 roku podczas wywiadu emitowanego przez Radio Zet oświadczyłem, że mój brat Jarosław Kaczyński powiedział prawdę, mówiąc w filmie nadanym poprzedniego dnia przez TVP, że Lech Wałęsa dopuszczał się przestępstw. Oświadczeniem tym, stanowiącym oczywistą nieprawdę, naruszyłem dobre imię oraz godność osobistą Lecha Wałęsy. Niniejszym oświadczeniem przepraszam Lecha Wałęsę za naruszenie jego dobrego imienia i odwołuję to, co o nim wówczas powiedziałem".

W drugim oświadczeniu, dotyczącym M. Wachowskiego, Kaczyński ma przeprosić go za "wielokrotnego przestępcę".

Oprócz wpłacenia 10 tys. zł na konto Fundacji Archiwum Armii Krajowej, lider PiS ma też pokryć koszty sądowe, jakie ponieśli Wałęsa i Wachowski - w sumie ponad 3 tys. zł.

Wachowski jest zadowolony z wyroku. - Dopóki byłem osobą publiczną - zwierzył się dziennikarzom - nie reagowałem na to, co o mnie mówiono. Teraz nie mogę sobie na to pozwolić. Cenę za te wypowiedzi zapłacił również mój syn, którego w szkole inne dzieci wytykały palcami.

O Lechu Wałęsie: - Nie może być tak, że ktokolwiek mówi bezkarnie oczywiste kłamstwa, nazywając przestępcą byłego prezydenta RP i laureata Nagrody Nobla.

Na koniec Wachowski pozwolił sobie na małą złośliwość. - Dzisiejszy dzień jest jakiś wyjątkowy dla prawa. Tutaj zakończył się proces wytoczony przez nas Kaczyńskiemu, a w Warszawie zaczyna się proces przeciwko gangowi z Pruszkowa. Wymiar sprawiedliwości nabrał przyspieszenia w orzekaniu i karaniu. Widać, że to wszystko działa lepiej...

Opinie (15)

 • Oj lewica się stacza...

  Ongiś, żeby zaszkodzić Kaczyńskim, wyciągnięto niejakiego p.Pineiro i absurdalny zarzut partycypacji w FOZZie. Teraz, by zaszkodzić PiSowi tuż przed samorządowymi, kończy się proces wytoczony przez starego TW i jego oficera prowadzącego. Przecież wywiad dla Zetki odbył się ponad rok temu. Sprawy sądowe takich person chyba nie ciągną się tak długo? Chyba, że sędzia wziął na serio konstytucyjną równość wobec prawa wszystkich obywateli, no ale wtedy to ten pozew rozpatrzono za szybko :))))
  Zaczyna to wszystko być nudne. Do rozbijania prawicy używa się czarodziejów z Ameryki Południowej albo wypróbowanych wtyk. Czy w Firmie po odejściu Kiszczaka nie ma już speców od nowych ale dobrych pomysłów?

  • 0 0

 • oj roman roman

  wszędzie widzisz ukrytą rękę "lewicy" i SB :)))
  przerżnął kaczorek też i z gudzowatym
  a minę wczoraj w sądzie miał nietęgą
  to właśnie kaczor w kampani wyborczej rok temu chlapał jęzorem duby smalone i teraz przyszło zapłacić..
  fakt że to w polityce jest wyjątek i że trafiło na porządniejszego niż reszta.
  ale faktem jest też że zawsze jest jakaś kampania wyborcza.
  stało się i lepiej niech przeprosi bo jako prawnik chyba rozumie że tutaj nie wygra i nie udowodni tego co namielił jęzorem :))))

  • 0 0

 • Oj Gallux, Gallux

  Po tym jak przeprowadzono lustrację w Czechach i Niemczech, gdzie wyszło ilu konspiratorów było na garnuszku tajnych służb, można się domyślać, co dzieje się u nas.
  A przecież na prawej stronie występują prawie ci sami stali aktorzy gry. Więc z tą lewicą i firmą to nie przesadzam :))))
  Zgoda ze wszystkim (prawie)- jak się coś "chlapnie" jęzorem publicznie, trzeba mieć na to dowody, a nie domysły, choćby zgodne ze stanem faktycznym.
  Można by się zastanawiać, czy wstrzymanie lustracji nosiło znamiona przestępstwa, a co za tym idzie, słusznym byłby termin "dopuszczanie się przestępstw"- ale nie chciałem wywoływać dyskuskji o tym co wie tylko gen.Kiszczak, może A.Michnik i jeszcze paru miglanców.
  Chciałem tylko zaznaczyć, że ta sprawa dziwnie zbiegła się z kampanią samorządową, gdze SLD szykuje się, by wziąć wszystko a PiS ma niezłe notowania.
  Ano trzeba było zrobić Norymbergę a nie Magdalenkę- a tak to to ten "kompromis" rzutuje nam na wszystko...
  Pozdrawiam

  • 0 0

 • Faktycznie wczoraj przegrał 2 procesy a nie 1
  Czy autor nie ogląda wieczorem już żadnych wiadomości?

  • 0 0

 • jak widzę w PiSie

  michałka kamińckiego"zezola" i kazia ujazdowskiego to juz wiem wszystko roman :))))
  stare jak nowe hehehehehe:)))

  • 0 0

 • Roman...

  Zastanów się proszę, jaki cel ma lewica, w tym, że jakieś dinozaury sceny politycznej rzucają w siebie mięsem?
  Mogą pośmiać się na boczku, z 35% poparcia w kieszeni......

  • 0 0

 • Rozbijanie prawicy???

  Przez lewice, SB albo może kosmitów? A po co? Przeciez oni sami sie skutecznie rozbijają. Efektem tego były przerżnięte ostatnie wybory przez AWS z Krzaklewskim na czele. A teraz to samo się dzieje np. w LPR (o ile to "prawica", dla mnie to zwykle oszołomy). A podobno jest takie przysłowie: "Mądry Polak po szkodzie"...

  • 0 0

 • Po prawdzie gdyby nie Krzaklewski pewnie wypadli by lepiej

  • 0 0

 • Odpowiedzi

  Gallux: prawda? Co się na naszej scenie nie pojawi, to te same ryła :)))) nielawirujący "prawicowiec" ma za sobą przynajmniej udział w 2 partiach. No chyba, że jest fanatycznym UPRowcem.
  Tomala i AntyLPR: naprawdę lepiej jest postać z boczku i podśmiewywać się? A może jednak czasem warto przeciwnikowi podstawić nogę? Powtórzę- jeżeli w sąsiednich krajach, po lustracji, wykryto dużą infiltrację opozycji, to nie wierzę, że u nas wszyscy Solidarnościowcy byli "twardsi". A w Polsce ani dekomunizacji, ani lustracji na początku III RP nie było. Cóż przeszkadza w korzystaniu z "wiedzy tajemnej" o różnych życiorysach?
  Oczywiście, agentura nie jest jedyną przyczyną rozbicia. Dochodzą do tego osobiste interesiki, ambicje, warcholstwo i diabli tam wiedzą co.
  Jednak bez macek specsłużb wygląda toto dziwnie- wiadomo, w jedności siła, a mimo to czasem "prawicowcy" wpadają w tan Św. Wita...

  No ale po tej stronie politycznej nie dyscyplinuje się swoich "sekułów" strzelaniem ;)))

  • 0 0

 • masz roman rację

  ale nie przykładałbym wiekszej wagi do tego kto był a kto nie....
  ważniejsze jest chyba kim się jest??
  uważam że o naszym wizerunku świadczą SŁOWA (jakieś 10%) i CZYNY (pozostałe 90%)
  już Jezus nauczał : po owocach ich poznacie
  ja dodam od siebie że w każdej dziedzinie
  czy to w rodzinie czy polityce
  na co dzień mamy czyny a przy okazji kampanii wyborczych słowa
  przez 4 lata weryfikujemy danego polityka (działacza samorządowca) i nigdy (no prawie) nam się nie zgadza he he he....
  jeżeli podczas kampani kandydat obiecuje nam np poprawę bezpieczeństwa a pod koniec jego kadencji mamy kilkunastoprocentowy wzrost przestępczości logicznym jest wniosek że nasz kandydat to "wołowa dupa na pajęczych nóżkach"
  a jeżeli taki apsztyfikant zaczyna jeszcze coś nam smucić o braku kasy i że on chciał ,że te 4 rowery to on z własnej kieszeni ale oni mu sypali piasek w tryby to ja od siebie dodam jeszcze jedno określenie SKOŃCZONY TUMAN :)))

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.