Fakty i opinie

Pospolite ruszenie w obronie oliwskiego czołgu

Do akcji odzyskania oliwskiego czołgu włączyli się też miłośnicy militariów i mieszkańcy Oliwy.
Do akcji odzyskania oliwskiego czołgu włączyli się też miłośnicy militariów i mieszkańcy Oliwy. fot. Google Street View

Informacja o zniknięciu oliwskiego czołgu spod Willi Rekin na tyle zirytowała mieszkańców Gdańska, że postanowili o T34 walczyć.Czy oliwski czołg powinien wrócić na swoje miejsce?

tak, bez względu na wszystko 80%
tak, ale tylko zgodnie z prawem, a więc po uiszczeniu opłaty 8%
nie, chyba że znalezione zostanie rozwiązanie satysfakconujące wszystkich 4%
nie, skoro właściciel nie chce płacić podatków, to niech stoi w Żukowie 8%
zakończona Łącznie głosów: 1224
"Czołg musi wrócić do Oliwy" - tak nazywa się profil na Facebooku założony przez radnego z Oliwy po tym jak w poniedziałek napisaliśmy, że czołg T34, który od 12 lat parkował na rogu ul. Piastowskiej i Hołdu Pruskiego, według urzędników ZDiZ, stał tam nielegalnie. Na pismo, jakie od ZDiZ otrzymał właściciel militarnej atrakcji Oliwie, które nakazywało uiszczenie rocznej opłaty (ok. 170 zł według ZDiZ i ok. 500 - według właściciela czołgu) za nielegalne zajęcie pasa drogowego, zareagował stanowczo i wywiózł czołg do Żukowa.

- Nie chodzi mi o pieniądze, ale o zasady, bo mam coraz silniejsze wrażenie, że Gdańsk jest miastem coraz bardziej dla urzędników, a nie dla mieszkańców. I to mnie boli - mówił nam w poniedziałek Jerzy Janczukowicz, właściciel T34.

Cała sprawa oburzyła mieszkańców Trójmiasta, którzy mają do czołgu szczególny sentyment, stąd akcja na Facebooku, która ma być protestem przeciwko urzędnikom ZDiZ.

"Ciekawe co by zrobili urzędniczy z ZDiZ, gdyby różni sympatycy militariów w akcie solidarności zjechali pod ich siedzibę swoim sprzętem i zrobili im oblężenie. Czołgi i transportery pod ZDiZ. Wyglądałoby to epicko" - zastanawia się "Dziki Rex".

"Takiemu człowiekowi miasto Gdańsk powinno płacić za stworzenie prawdziwej atrakcji oraz ściąganie do Oliwy i Gdańska licznych turystów. Tymczasem Jerzy Janczukowicz, właściciel czołgu T-34, otrzymał "rachunek" od ZDiZ za zajmowanie pasa drogowego. Dzięki temu, od marca czołgu w Oliwie nie ma" - czytamy na stronie Wolnego Forum Gdańsk, które przyłączyło się do akcji.

Litości dla urzędników nie ma i na samym profilu czołgu założonym przez radnego: "Czołg stał przez lata w Oliwie, blisko torów kolejowych przy ul. Piastowskiej. Stał się charakterystycznym i pozytywnym elementem krajobrazu. Nikomu nie przeszkadzał. Jeśli znikał, to po to, by grać role w inscenizacjach historycznych. Wyrokiem urzędników miejskich czołg zniknął. Został zabrany wobec zagrożenia obłożeniem wysokimi opłatami za... użytkowanie pasa drogowego. Urzędnicy nie proponują żadnego lepszego sposobu urządzenia tego miejsca."

Tego miejsca nie, natomiast proponują, by czołg ustawić, na dogodnych warunkach, w innym miejscu.

- Opłata za zajęcie pasa drogowego wynika z przepisów ustawowych i uchwał gminy. Nie jest niestety możliwe zwolnienie z tej opłaty jednej, konkretnej osoby. Taki wyjątek byłby zresztą niebezpiecznym precedensem, po którym inni posiadacze zabytkowych pojazdów - fiacików, syrenek - również mogliby uznać, że parkowanie w dowolnym miejscu należy się im za darmo - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta miasta Gdańska. - Niemniej sam czołg nam nie przeszkadza, wiemy, że stał się lokalną atrakcją. I jestem przekonany, że udałoby się nam znaleźć i przekazać na dobrych warunkach kawałek gminnego gruntu w Oliwie, gdzie pan Janczukowicz mógłby czołg i inne, nie mniej ciekawe pojazdy, eksponować. Pozostaje kwestia ustalenia zasad. Jeśli ma to być faktycznie atrakcja dla mieszkańców - co z chęcią wesprzemy - a nie prywatny parking, to te pojazdy powinny być ogólnodostępne, ciekawie opisane i zaprezentowane.

Taka opcja nie satysfakcjonuje jednak właściciela T34. - Po pierwsze czołg "wrósł" już w to miejsce, więc ustawianie go gdzie indziej nie ma sensu. Poza tym założę się, że szybko padłby łupem złomiarzy, a nie stać mnie na wynajęcie dla niego ochrony - mówi Jerzy Janczukowicz.

Czołg T34 na razie parkuje w Żukowie w towarzystwie "Pantery" - repliki jednego z największych czołgów z II wojny światowej. Na razie nie wiadomo, kiedy wróci na swoje miejsce.

Oliwskim czołgiem można jeździć podczas inscenizacji historycznych organizowanych w okolicach Trójmiasta.Nocny transport czołgu z Żukowa do Gdańska po generalnym remoncie.

Opinie (258) 7 zablokowanych

 • Nie, no bez przesady

  Ten pan zawłaszczył przestrzen publiczną, a co więcej żal mu zapłacić 165 zł na rok.
  Ile bierze za wypozyczenie swojego czołgu np dla filmowców?

  • 122 396

 • nie dac sie urzędasom gdańszczanie

  trzymam kciuki!

  • 260 31

 • jestę analfabetę

  • 6 13

 • gościu jest śmieszny

  Ani czołg przy Al.Zwycięstwa nie pada łupem złomiarzy, ani ten z Westerplatte też przez lata całe nie padł.
  Po prostu wydaje mu się, że chodnik jest jego i basta.

  • 45 106

 • urzednik to nie człowiek to stan umysłu

  • 32 5

 • no to super

  to znaczy że jak ja postawię tam w okolicy samochód to też nie będę musiał płacić?

  • 64 70

 • Na złom wywalić to żelastwo.

  Widać, debili nie brakuje. W ogródki se powstawiajcie ten czołg.

  • 40 247

 • zabierz go do Gdyni

  i postaw Szczurkowi przed urzędem.
  I koniecznie przywróć nazwę ulicy - na Al.Czołgistów

  • 11 9

 • jak to nie ?

  przecież na Westerplatte nie ma już czołgu. Kto go ukradł jak nie złomiarze ?

  • 49 17

 • Czołg

  Pod Urząd Miasta i odłamkowym ładuj !!!

  • 234 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.