• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wciąż płynie pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy

Katarzyna Moritz
23 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?
Zgodnie z zapowiedzią, w minioną sobotę z gdyńskim radnym Jarosławem Kłodzińskim pojechało do Trzebunia około 60 wolontariuszy z całego Trójmiasta. Kolejny wyjazd z pomocą zostanie zorganizowany 26 sierpnia - tym razem do Czernicy, gdzie ochotnicy pomagać będą w sprzątaniu zdewastowanej Harcerskiej Bazy Obozowej Hufca ZHP z Gdyni. Zgodnie z zapowiedzią, w minioną sobotę z gdyńskim radnym Jarosławem Kłodzińskim pojechało do Trzebunia około 60 wolontariuszy z całego Trójmiasta. Kolejny wyjazd z pomocą zostanie zorganizowany 26 sierpnia - tym razem do Czernicy, gdzie ochotnicy pomagać będą w sprzątaniu zdewastowanej Harcerskiej Bazy Obozowej Hufca ZHP z Gdyni.

Wiele prywatnych osób spontanicznie organizuje pomoc i jedzie do poszkodowanych w ubiegłotygodniowej nawałnicy na Pomorzu. Pomagają nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale też instytucje i firmy.Aangażowałe(a)ś się w akcję pomocy dla ofiar nawałnicy?

Na Pomorzu wciąż usuwa skutki nawałnicy ok. 380 strażaków, 200 żołnierzy i wielu harcerzy uczestniczących w kilkunastu różnych akcjach pomocowych. Rytel, do którego na początku trafiła największa fala pomocy, obecnie dzieli się nią z innymi potrzebującymi powiatami, głównie z bytowskim, człuchowskim, kościerskim, starogardzkim oraz, co zrozumiałe, z powiatem chojnickim, gdzie zniszczeń jest najwięcej.

Pakujemy się i jedziemy z pomocą

Podczas gdy politycy kłócą się o to, kto w jakim stopniu pomaga poszkodowanym, zwykli ludzie nie mają takich problemów. Od samego początku z wszelką możliwą pomocą ruszyli też nie tylko mieszkańcy z najbliższych okolic dotkniętych nawałnicą, ale też z Trójmiasta czy z głębi Polski.

Informacje o potrzebach na terenach uszkodzonych przez nawałnice (PDF) z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

"Tankowałem dzisiaj paliwo w bańki do pił i agregatów. Pan z auta na tablicach PO zapytał dla kogo i po co a dlaczego itd. W tym czasie zatankował swoje auto. Następnie poszedł zapłacić. Okazało się że zapłacił też za paliwo, które ja zatankowałem. Nie chciał się przedstawić. Powiedział tylko powodzenia i do widzenia. Wielkie dzięki - ten wpis na Facebooku pana Macieja Siudy z miejscowości Charzykowy w części oddaje zaangażowanie w niesienie pomocy poszkodowanym po nawałnicy.
Na stacji benzynowej jeden z mieszkańców Wielkopolski sfinansował bezinteresownie zakup paliwa do pił i agregatów. Na stacji benzynowej jeden z mieszkańców Wielkopolski sfinansował bezinteresownie zakup paliwa do pił i agregatów.
Kochani nadal potrzebujemy prowadnic i łańcuchów do pił. Rękawiczek, butów i ubrań roboczych. Paliwo i oleje do pił oczywiście też. Nie w Rytlu, bo tam jest przesyt wszystkiego, ale dla okolicznych mieszkańców i wolontariuszy. Dzisiaj w Sternowie pracują więźniowie, niestety dla nich i wielu innych skończyły się rękawiczki. Dzwońcie 507014171 - to jego kolejny wpis.
Rusza kierunkowa pomoc poszkodowanym

Kto jedzie jutro do Trzebunia? Uszkodzony dom dwóch pań. Jedna z nich niechodząca /rdzeniowy zanik mięśni/. Na szczęście dostarczono im agregat bo ona na noc podłączyć musi wytwornicę tlenu/ chyba tak się to nazywa, nie znam się na tym/.Posesję ogarnęła ekipa Grzegorza Kurowskiego. Ale jest inny problem. Dach mieli z ETERNITU i teraz ten nadłamany eternit tam jest. Poradźcie coś - pisze na profilu Andrzej Jaroszyński, to jeden z apeli członka grupy pod nazwą: Pomoc mieszkańcom Kaszub i Borów Tucholskich.
Administratorka i założycielka grupy Lidka Makowska informuje, że zaczyna się drugi etap pomocy dla poszkodowanych, czyli kierunkowa pomoc dla rodzin i gospodarstw (w tym agroturystyki), które ucierpiały.

Wpisów, gdzie wskazywane są konkretne osoby i miejsca, w których ciągle można pomóc jest bardzo wiele, także w grupie Solidarni z Rytlem. Jest tam też szereg informacji o miejscach zbiórek potrzebnych rzeczy dla poszkodowanych. Znajduje się tam obecnie ponad 25 takich miejsc.

Jedna z ekip Ochotniczej Straży Pożarnej, które od razu ruszyły z całej Polski na pomoc mieszkańcom dotkniętym kataklizmem. Tutaj strażacy z Wołomina. Jedna z ekip Ochotniczej Straży Pożarnej, które od razu ruszyły z całej Polski na pomoc mieszkańcom dotkniętym kataklizmem. Tutaj strażacy z Wołomina.
W Gdańsku do końca września potrwa zbiórka Banku Żywności przy Alei Hallera 239 (żółty blok, wejście z boku budynku), gdzie można oddać żywność z długim terminem przydatności, wodę butelkowaną, artykuły BHP, jednorazowe naczynia i sztućce czy środki czystości i higieniczne. Szczegółowa lista miejsc, w których odbywają się zbiórki.

Konkretne pomysły na długofalowe działania

W akcję angażują się również środowiska biznesowe.

Przedstawiciele Olivia Business Centre wraz z rezydentami deklarują chęć pomocy przy odbudowie szkoły w Silnie. Budynek stracił dużą część dachu, a niektóre pomieszczenia zostały zalane. Biznesmeni postanowili też przekazać chojnickim strażakom agregat prądotwórczy, plandeki oraz piły.

Organizacja skierowana do kobiet Lean In Circles - zaangażowała się w organizację zbiórki jak największej liczby plecaków szkolnych z wyposażeniem (zeszyty, piórniki, farbki, śniadaniówki, worki na obuwie), która potrwa do 28 sierpnia. Plecaki można przynosić w Gdańsku do Centrum Integracji Społecznej przy ul. Floriańskiej, w Gdyni do Baltic Broker przy ul. 3 Maja 23 i do Ciuciubabka Cafe,ul. Piłsudskiego 30. Szczegóły akcji na stronie Lean In Circles.

Informowaliśmy też o tym, że do akademików trójmiejskich uczelni wyższych przejechały dzieci z regionów dotkniętych klęską.

Siedem rodzin z powiatu chojnickiego, gdzie w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła największa nawałnica na Pomorzu, przez dwa tygodnie będzie odpoczywało w domach studenckich UG. Siedem rodzin z powiatu chojnickiego, gdzie w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła największa nawałnica na Pomorzu, przez dwa tygodnie będzie odpoczywało w domach studenckich UG.
W akcję pomocy włączają się też radni dzielnic czy samorządy z Trójmiasta, którzy wysłali pracowników miejskich instytucji z bezpośrednią pomocą do konkretnych gmin. Ponadto na najbliższych sesjach radni miejscy podejmą decyzje o przekazaniu poszkodowanym pieniędzy. W przypadku Gdańska chodzi o kwotę 1 mln zł, Sopotu 150 tys., a Gdyni 500 tys. zł.

Uwaga na oszustów wyłudzających pomoc

Pomorski Polski Czerwony Krzyż odkrył około stu fałszywych lub nieprawidłowo prowadzonych internetowych zbiórek na rzecz ofiar nawałnicy na Pomorzu. Większość została zlikwidowana, a część spraw trafiło do prokuratury. Trzeba jednak weryfikować konta, na które chcemy wpłacać pieniądze.

Przypominamy, że PCK apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc zarówno rzeczową, jak i finansową. Wpłaty można kierować na specjalnie wyodrębnione konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Ponadto ruszył też całodobowy numer alarmowy pomorskiego PCK (533 374 432), pod który można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy. Najbardziej potrzebne są: kanistry na paliwo, żywność sucha długoterminowa, baterie, koce, ręczniki, papier toaletowy, plastikowe miski i kubki jednorazowe, środki czyszczące i higieny osobistej, paliwo do pił i agregatów, a także olej do smarowania łańcuchów pił.

Podczas wichury zginęło sześć osób, z czego pięć w Pomorskiem. Trwa też szacowanie strat, obecnie leśnicy mówią, że straciliśmy ponad 30 mln drzew na 10 tys. ha lasów. Podczas wichury zginęło sześć osób, z czego pięć w Pomorskiem. Trwa też szacowanie strat, obecnie leśnicy mówią, że straciliśmy ponad 30 mln drzew na 10 tys. ha lasów.
Pomorski PCK w minioną sobotę dostarczył potrzebującym 9 agregatów prądotwórczych, 200 kasków, 100 woderów, żywność za blisko 10 tys. zł oraz środki ochrony osobistej i środki higieniczne za 15 tys. zł.

Pomaga także Caritas Diecezji Pelplińskiej, który uruchomił specjalne subkonto o numerze 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003, na które wpłat należy dokonywać z dopiskiem "WICHURA". Z takim samym dopiskiem można dokonać wpłaty na konto Caritas Polska o numerze 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Aby pomóc poszkodowanym można wysłać SMS z hasłem "WICHURA" pod numer 72052 Caritas Polska (koszt 2,46 zł z VAT).

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

 • co z drzewami? gdzie i za ile zostaną sprzedane?? (6)

  To roczna produkcja Polski!

  • 37 10

  • Już młode rolniki kaszubskie pościągały traktorami co nieco i nawet pocieli na krajzedze

   stosy trocin u złodzieji gorą na podwórkach.

   • 16 5

  • te drzewa nadająsię tylko na opał, (4)

   nie na wyroby stolarskie.

   • 4 6

   • Na płyty wiórowe, papier, itp.

    Raczej też się nadadzą. Mondi, Kronospan i inne już pewnie ręce zacierają, bo będą mieli surowiec za pół darmo... ;)

    • 7 1

   • Otóż to.Poco kupować drewno na opał skoro można je przytulić.

    • 3 3

   • Własnie na opał nie nadają się wcale! (1)

    To jest drewno z drzew iglastych. Takim nie wolno (a przynajmniej nie powinno się) palić w piecach, kominkach. Zapytajcie pierwszego lepszego lesnika. Na opał kupuje się buk, olchę, dąb,grab, do kominka najlepsza brzoza.

    • 2 0

    • Po części masz rację

     Na opał kupuje się drewno liściaste, bo nie jest żywiczne, nie "strzela" i zostawia zdecydowanie mniej sadzy. Natomiast najlepsza wcale nie jest brzoza - im twardsze drewno, tym lepsze, czyli z dostępnych u nas najlepszy grab, dąb, buk. Palą się zdecydowanie dłużej od brzozy i są bardziej kaloryczne, przez co wydajniejsze energetycznie (jeśli ogrzewamy mieszkanie). Ale brzoza jest jak najbardziej spoko, ja chyba też najbardziej ją lubię. :)

     • 1 0

 • Każdemu trzeba pomóc, trzeba dać. A gdzie ubezpieczenie??? (4)

  • 36 14

  • (3)

   Zapłacisz to będzie...
   Jak myślisz Januszu,każdy płaci ubzp..???

   • 2 14

   • (2)

    Jak nie płacą to może zaczną teraz płacić.Gierek wiochę nauczył,ze ma wszystko zs darmochę i można na wszystkim żerować.

    • 7 6

    • Gdyby nie ta wiocha to nie miałbyś co do gara włożyć - Ci ludzie ciężko pracują - nie mogąc często na wakacje wyjechać raz w roku bo są przykuci do gospodarstwa (zwierzęta same się nie przypilnują) są od często 4-6 rano do 20 w robocie z przerwą na posiłki. Jak Ci stan wojenny wprowadzą to pierwszy będziesz jechał na wiochę po pół świni i ziemniaki. Trochę szacunku dla ludzi.

     • 2 3

    • Pochodzę z niewielkiej miejscowości pod Chojnicami, obecnie jestem mieszkanką Gdyni. Nie wiesz co mówisz... Nie widziałeś, nie byłeś z tymi ludźmi. Ubezpieczenie? Moi rodzice mają maksymalne na całe gospodarstwo. Myślisz że ubezpieczyciele wypłacają kwoty adekwatne do szkód? Myślisz że można za nie wybudować dom? 10 tys na naprawę zerwanego dachu z konstrukcją nośną wystarczy? Tylko na mojej ulicy spośród 18 domów 4 przeznaczone są do wyburzenia. Ci ludzie śpią w namiotach. Do nas ubezpieczyciel dotarł dopiero wczoraj. W poniedziałek po nawałnicy we wszystkich marketach budowlanych w okolicy nie było nawet gwoździ. Zamilcz... Zrób dla tych ludzi chociaż tyle.

     • 2 0

 • Niech Szyszko przeniesie swoja,, walke' z kornikami w te rejony gdzie przeszla nawalnica i nie wycina puszczy. (4)

  • 45 20

  • A moglbys mi wyjasnic o co chodzi z tymi kornikami? (1)

   • 5 4

   • Drukują, wiadomo że korniki drukują.

    • 4 1

  • Kolejny fachowiec sponsorowany przez ???

   Przenieś się na forum o kornikach

   • 6 10

  • Korniki to masz zamiast komórek mózgowych

   Tak, a korniki niech wpitolą całą puszczę i później .Nowoczesne po**busy będą manifestowało za wyprzedażą za bezcen tych ziem niemcom lub żydokomunistom

   • 1 4

 • (7)

  Szacunek za 'impuls' na stacji dla Pana z tablicami PO....
  Powoduje to że mam też ochotę coś uczynić podobnego.
  Karma wraca.
  Miło z jego strony...

  • 55 4

  • Najważniejsze, że kapliczki stoją, a Matka Boska koordynuje działaniami

   • 1 7

  • (5)

   Tylko pytanie jak on to zrobił?
   Skoro autor wypowiedzi zatankował baniaki i zaczął tankować swoje auto (tym samym "pistoletem") to w jaki sposób właściciel auto z numerami PO zapłacił tylko za paliwo z Baniaków.
   Dodam tylko że nie jestem złośliwy, zazdrosny że to nie o mnie piszą, wredny ani podejrzliwy.
   Najzwyczajniej i po prostu się luźno zastanawiam.
   Wierzę w dobrych ludzi i dobre uczynki. Sam byłem z drobną pomocą w Parchowie i Kłobuczynie.

   • 3 4

   • (3)

    tak to jest jak się nigdy nie tankowało samochodu
    już tłumacze Kolejorz zatankował swój samochód i poszedł zapłacić, poczekał przy kasie na koniec tankowania tamtego samochodu i zapłacił za niego

    • 5 0

    • (2)

     Po czym wziął fakturę na firmę, bo blachy PO to pewnie leasing i się cieszy, że ma dodatkowe koszty bez żebrania innego klienta o rachunek czy szukania go w śmietniku, żeby pod niego wziąć sobie fakturę.

     • 2 13

     • Jesteś tak POpaprany do końca, czy tylko mi się wydaję, że jeszcze trochę brakuje?

      • 7 0

     • Co nie zmienia faktu,

      że za paliwo minus niektóre podatki musiał i tak zapłacić z zarobionych przez firmę pieniędzy. Niektórych nawet na taki gest nie stać.

      • 11 0

   • A przyszło Tobie do głowy, że zostawił z nawiązką dwie czy trzy stówy i powiedział, że płaci za tamtego gościa. A jak nie trafił, to dyszkę trzeba było dopłacić. Czy Wy wszyscy w tym internecie jesteście tacy niedorobieni?

    • 10 0

 • Niestosowny żart pani redaktor (2)

  "pomoc PŁYNIE po nawałnicy.."

  • 13 25

  • Niestosowny to by był "pomoc płynie po powodzi".

   Albo jakby ktoś z rządu przyjechał na miejsce powodzi i zapytał mieszkańców, "jak wam się powodzi kochani?"

   • 10 1

  • Każda forma pomocy jest potrzebna, im się teraz nie przelewa

   • 4 0

 • Kaszubi już ciągnikami ściągają wiatrołamy te które mają bliżej domu. (10)

  A za samą sume przyznaną przez Państwo można wyremontować wszystkie dachy w okolicy.
  Jak to jest mam dom w mieście i ubezpieczenie od wiatru powodzi upadku samolotu pożarów to w całości kosztów rocznych jakieś 70zł!!!!!!!!!!!
  Współczuję ale nie nagradzajmy zaniedbań.
  Dachy i owszem nalezy ludziom naprawić ale do standardu desek pokrytych papą na więcej niech sobie zarobią.
  Mamy tu sytuację gdzie wiatr pozrywał dachy na oborach stodołach i domach których dachy były budowane w 1960 roku czy 1970!
  Na nowych domach letniskowych dachów nie zerwało. Nawet drewnianych domków letniskowych nie ruszyło. Jedynie ogrodzenia zniszczone a i to te z siatki wystarczy poprawić.
  W TV stale pokazują bloki na wiosce po PGRowskie w których pozrywało papę ze starego dachu. I rusza akcja nakręcana przez licho wie kogo.
  Problemem jest niemal całkowite wycięcie lasu i to poważnym.
  Domy należy ubezpieczać. Jak widzę rodzinę z 5 dzieci i biadolącą babcię to pytam a gdzie pieniądze z 500plus? Ubezpieczenie kompleksowe całego domu i zagrody z wykluczeniem kradzieży to raptem 200zł rocznie!
  Do tego nalezy pamietać że kaszubi nawet za agrowczasy w starym pokoju ze starą pościelą liczą sobie minimum 350zł dziennie więc bez szaleństw. tych na prawdę potrzebujących jest garstka i ich w TV nie zobaczycie bo oni nie poproszą o pomoc. Sami pomimo często sędziwego wieku sobie radzą!
  Pozdrowienia dla gospodarza z okolic Sulęczyna! 60 lat na karku a dach już naprawiony i pokryty nową blachodachówką. Tak był ubezpieczony tak nie czekał na pomoc.
  jak zapytacie wyłudzaczy to powiedzą nie wpłacajcie na caritas tylko bezpośrednio!
  Bo caritas nie da pieniążków cwaniakom a jedynie potrzebujacym.
  Dodatkowa kwestia to sama mentalność Kaszubów. Nie zgadzają sie na prowadzenie linii kablowych przez swoje działki na głębokości metra przy granicy bo to moje a póżniej płaczą bo słupy powywracało. Może teraz zrozumieją że kabel pod ziemią to jednak zaleta.

  • 83 20

  • To fakt sam mieszkam na terenach kaszubskich i sąsiadów mam typowych Kaszubów ich zawziętość oraz pewność siebie została nagrodzona tym ze teraz nie maja nic ..
   Ja tez ucierpiałem ubezpieczenie zadziałało i mam środki żeby naprawić
   Kosztowało mnie to tylko 260zl na rok

   • 18 4

  • .

   głupoty piszesz - omijaj Kaszuby jak takie masz zdanie o ludziach

   • 6 11

  • Turysta na Kaszubach w pokoju z brudną pościelą w domu z eternitem na dachu za 350 pln... (1)

   Co Ty palisz?

   • 9 4

   • google.pl agrowczasy kaszuby cena

    hahaha
    nie osądzaj kogoś swoją miarą

    • 10 0

  • Może trochę niskie podajesz składki za dom--- składka 70 zł za dom w mieście, (1)

   gdy dom w mieście warty 500 tys.- milion lub więcej, ale i przy wyższej składce trzeba o tym myśleć, można płacić raty co miesiąc.

   • 2 1

   • składki bez aktów wandalizmu i kradzieży

    niektóre firmy same chca w ratach wychodzi 10-15zł
    szkoda zachodu aby to dzielic na raty.
    mowa o nieruchomosci nowej wartej ponad 3mln

    • 2 2

  • "60 lat na karku"...---dlaczego miałby sobie nie poradzić ? 60 lat to nie starość

   mój mąż ma 62 i zasuwa w stoczni, po południu na działce- piękne uprawy wyhodował,
   no i na rowerze wszędzie.

   • 12 0

  • Prawdy nie da się ukryc.

   Dlatego moja noga na tej kaszubszczyżni nie postanie.Dlatego tez nie POpieram kaszyba Tuska i wole zaglosowac na Korwina Mikke.

   • 3 4

  • to pan napisze do energi i zapyta dlaczego pomimo bardzo dobrej sytuacji finansowej

   do tej pory nie poprowadzili kabli pod ziemią. Może to energa w koncu zrozumie że kabel podzienią to jednak zaleta. Ciekawe dlaczego pomino ogromnych strat energii przez Alaskę nie poprowadzonio kabli pod ziemią

   • 2 0

  • Jak dziewa zostana w lesie to zajmie sie nimi kornik....

   Kaszubi od setek lat walczyli z najezccami! Krzyzacy, szkopy, cwaniaczki warszawskie i przesladowania SB ... teraz buraki takie jak ty, nic nowego

   • 1 0

 • Pis 3miasto zawsze z partią (7)

  Gdzie info o Drelichu olewającym marszała woj. jego absurdalnych wypowiedziach relatywizowanie działań polityków to nie jest rzetelna informacja to jak za PRL to że pana okradli znaczy że jest pan zamieszany w kradzież...

  • 13 12

  • Obiektywnie to ty bredzisz! (6)

   Kolejny któremu resortową emeryturę zabrali czy może bałagan prowadzisz i pannom skrobanek zabraniają a może zazdrościsz sąsiadom bo mają trójkę dzieci i więcej dostają niż twoja emerytura?
   Lecz swoje frustracje np uprawiając sport spacery lub kup sobie czekoladki.
   Negowanie rzeczywistosci bo coś ktoś?
   Dawniej byś pokrzyczał do telewizora a teraz interneta podłaczyli to wylewasz żółć.
   kofgo obchodzą te twoje POlityczne brednie. Wszyscy POlitycy są tacy sami i tylko idiota tego nie rozumie.

   • 10 6

   • Nie ograniczaj się (5)

    POPiS-owi politycy są siebie warci, miód-malyna, debeściaki...ogólnie wybór między dżumą a cholerą

    • 7 3

    • Za PiS gospodarka ruszyła, popatrz na wskaźniki, ludzie coraz więcej zarabiają (4)

     Ciężko znaleźć pracownika, pensje idą w górę. VAT wreszcie pilnowany, w 2015 roku dziura była na 50 mld...

     I ja mam wierzyć w Twoje biadolenie że PiS to jest to samo co PO? Co Ty palisz? Odstaw!

     • 3 16

     • (3)

      A wskaźniki kto publikuje!
      PO to nie to samo co PIS. PIS to banda niekompetentnych grabieżców, kłamców, pseudopatriotów i katolików na pokaz.

      • 9 4

      • (2)

       Ty to pewnie emeryt ale taki resortowy komuch.

       • 2 3

       • Ani resortowy, ani komuch. Realista.

        • 3 2

       • Ty to napewno juz zagorzaly pisdecki ciemnogrod , bo tylko oni widza resortowych i potrafia wszystkich sklocac.

        • 2 0

 • Może zamiast napinać

  Się w internetach i tracić energię na bajbulenie weźmiecie d... w troki i pojedziecie pomóc? ??trochę wf każdemu się przyda

  • 23 1

 • magazyn biura zatrządzania kryzysowego stoi zamknięty na 4 spusty, bo nie ma klęski żywiołowej. (2)

  ludzie za składkowe pieniądze kupują piły, paliwo, agregaty prądotwórcze, plandeki do okrycia tego co z domów zostalo. Kontenery mieszkalne są potrzebne dla tych którzy mają zwierzeta a domy wichura zmiotła, środki dezynfekcyjne dla pilarzy. Wojewoda pisowski na śmietnik historii

  • 24 2

  • Niech ludzie wykupią obowiązkowe ubezpieczenia chociażby gospodarstwa rolnego, (1)

   b.tanie a z obowiązkowego zawsze ubezpieczyciel płaci

   • 4 3

   • se pojedź i se zobacz a najlepiej se tam popracuj

    • 2 0

 • Dlaczego tak mało mówi się o miejścowościach Wygoda, Nakla, Róg i okolice !!!!!!!! (1)

  Dlaczego tak mało mówi się o miejscowościach Wygoda, Nakla, Róg i okolice !!!!!!!!
  Byłem tam osobiście i sytuacje wygląda tragicznie, pozrywane dachy, brak lasów, drogi pożarowe nadal nieprzejezdne, tam wypadało by pomóc mieszkańcom

  • 21 0

  • prosze poszukać grupy pomocowej na fejsie, na pewno ktoś tam się pojawi z samochodem z potrzebnymi rzeczami

   na drugi, trzeci dzień po zgłoszeniu

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane