• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Poszukaj miejsca bez śmierdzącego dymu

Magdalena Raszewska
21 lutego 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
aktualizacja: godz. 20:02 (21 lutego 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Jest zakaz, ale i tak palą na przystankach
Polacy przyzwyczaili się do palenia w miejscach publicznych Polacy przyzwyczaili się do palenia w miejscach publicznych

Wbrew pozorom lokale, które wprowadzają całkowity zakaz palenia wcale nie zmniejszają dochodów restauratorów, ani nie odstraszają klientów.



Jak najskutecznie walczyć ze zwyczajem palenia w miejscach publicznych?

Stowarzyszenie Manko, inicjator akcji pod hasłem "Lokal bez papierosa" zachęca do takiego kroku trójmiejskich restauratorów. Póki co znalazło się ich kilkunastu. W czwartek odsłonięto mapę miejsc w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które albo zakazują palenia, albo wprowadziły podział na strefy dla palących i niepalących.

Na mapie Trójmiasta znalazło się 19 takich miejsc: 13 w Gdańsku, 5 w Sopocie i tylko jedno w Gdyni. Bardzo możliwe, że jest ich więcej, ale informacja o nich nie dotarła do organizatorów akcji. Liczą oni na to, że już wkrótce na mapie klubów bez nikotyny pojawi się więcej lokali.

Podobne mapy powstały już dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Nowego Sącza, Lublina, Katowic i Tych. W sumie pokazują 160 lokali, w których wizyta nie wiąże się z koniecznością wrzucenia wszystkich ubrań do prania.

Łukasz Salwarowski, pomysłodawca kampanii, zauważa, że za każdym razem po oficjalnej inauguracji w danym mieście, liczba takich miejsc rośnie. Warto, aby pojawiło się ich więcej także w Trójmieście, gdyż biorąc pod uwagę bogatą ofertę gastronomiczną, jedynie w znikomym procencie restauracji i kawiarni nie wyczujemy dymu nikotynowego.

Pan Sergiusz, właściciel sopockiego Domu Sushi uważa, że palenie w restauracjach powinno zniknąć. - Opary nikotyny stępiają doznania smakowe. Zakaz palenia panował w lokalach, które prowadziłem w Warszawie. Już wtedy współpracowałem ze stowarzyszeniem Manko. Gdy otwieraliśmy Dom Sushi w Sopocie nie miałem wątpliwości, że będzie to lokal dla niepalących - tłumaczy.

Jednak wciąż wielu restauratorów obawia się, że po wprowadzeniu zakazu stracą klientów. Organizatorzy kampanii przekonują, że zauważyli odwrotną tendencję: liczba klientów zwykle rośnie. Pojawiają się bowiem całe rodziny, a nawet kobiety w ciąży.

Już wkrótce na Pomorzu zawisną plakaty kampanii społecznej przygotowane przez stowarzyszenie Manko. Chodzi o to, aby edukować społeczeństwo, zanim jeszcze w parlamencie opracowany zostanie projekt ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych. Już wkrótce stowarzyszenie ogłosi konkurs na komiks promujący niepalenie.

- Zastanawiam się, jak funkcjonuje zakaz palenia na przystankach w Gdańsku. Miesiąc temu podobny zakaz wprowadzono w Krakowie i teraz urzędnicy zastanawiają się, jak przekonać mieszkańców do jego przestrzegania. Jesteśmy zdania, że najpierw należy społeczeństwo uświadamiać, a potem wprowadzać regulacje - mówi Magdalena Petryniak, koordynator projektu.

Z kolei specjaliści przekonują, że nie sprawdzają się częściowe zakazy palenia, na przykład wydzielanie stref dla niepalących. Wśród dorosłych Polaków jest obecnie 40 proc. palących mężczyzn oraz 25 proc. kobiet.

Lokale, które uczestniczą w akcji

Gdańsk
Bar Gastronomiczny Pod Rybą, ul. Długi Targ 35/38/1
Centrum Sportowe Południe, ul. Kurierów Armii Krajowej 15
Coctail Bar Capri, ul. Długa 59/61
Czekoladownia, ul. Piwna 16
Herbaciarnia Cup of Tea, ul. Szeroka 119/120
Kawiarnia Pikawa, ul. Piwna 5/6
Pub U Szkota, ul. Chlebnicka 9/12
Restauracja Gdańska, ul. Świętego Ducha 16/24
Restauracja Metamorfoza, ul. Szeroka 22/23
Restauracja Newska, ul. Grunwaldzka 99/101
Restauracja Velevetka, ul. Długa 45
Tawerna Mestwin, ul. Straganiarska 20/23
Restauracja Zeppelin, ul. Świętego Ducha 2

Sopot
Cafe Stella, ul. Kościuszki 3/2
Kawiarnia Józef K, ul. Kościuszki 4/1b
Kawiarnia Zaścianek, ul. Haffnera 3/1a
Restauracja Dom Sushi, ul. Monte Cassino 38
Restauracja Lula, ul. Grunwaldzka 47

Gdynia
Kawiarnia Cynamon, ul. Świętojańska 49

Opinie (295) ponad 10 zablokowanych

 • pani Magdo

  Jeżeli odsłonięto mapę lokali wolnych od dymu to dobrze by było zamieścić do niej link w artykule. Ponadto dobrym zwyczajem przy przytaczaniu danych statystycznych jest podanie źródła, inaczej wychodzą z tego czasem ogólniki typu 90% urzędników bierze w łapę ale ja i moi znajomi się nigdy z łapówkarstwem nie spotkałem.

  • 0 0

 • I bardzo dobrze, ale to nie nowość w Europie zachodniej to jest już stnadart! ;) Trzeba gonić zachód.

  • 0 0

 • Ech śmierdziuchy kiedy zrozumiecie (3)

  że brzydko pachniecie ?:(Nie zmuszajcie mnie do wąchania waszego smrodu :(

  • 0 0

  • Dzisiaj na przystanku przy (5)

   Dworcu PKP - m.in. linia 118(6.35) jak codzień ta sama idiotka w białej kurtce i długich czarnych włosach paliła pod znakiem zakazu peta. Mam nadzieję kretynko, że to czytasz i przestaniesz łamać prawo, bo któregoś dnia pstryknę ci zdjęcie z tym zakazem palenia w tle i petem w ręce, a potem pójdę złożyć doniesienie o popełnianiu czynu zabronionego o charakterze ciągłym w warunkach recydywy :-) Mam nadzieję, że ta kretynka i jej podobni to przeczytają.

   Nick
   odpowiedz 2008-02-22 08:42:03

   (2)

   Podejdz, zareaguj, upomnij. Jak zbluzga albo sie obruszy - powiedz ze to lamanie prawa i nie wdawaj sie w debate. Jedynie reagowanie na taka ignorancje ma szanse dotrzec do co poniektorych niestety... Dobrze ze to kobieta a nie 3 wielkich ziomkwo bez karkow :) wtedy ciezej troszke zwrocic uwage bez terraformingu twarzy :)

   panyan
   odpowiedz 2008-02-22 08:53:19

   Reaguję jak tylko się da. (1)

   A ty? Tej kretynce też już zwracałem uwagę, ale z ludźmi uzależnionymi jest ten problem, że mają problemy z percepowaniem rzeczywistości. Co z tego, że raz tego peta zgasi, skoro następnego dnia robi to samo. Ci ludzie są chorzy i powinni być leczeni. Nikotynizm to forma narkomanii. Dlaczego narkomanię i alkoholiym można przymusowo leczyć, a tego nalogu nie?

   odpowiedz 2008-02-22 09:03:39



   Nie generalizuj. To że spotkałeś parę idiotek, które palą nie musi oznaczać, że wszyscy palący to idioci.
   Takim upartym babskom nie wytłumaczysz ani zakazu palenia na przystankach, ani zakazu sikania do studzienki kanalizacyjnej. Powiadomiłbym Straż Miejską - jeśli godzina jest przewidywalna, to powinna łatwo zarobić mandacik.

   Niepalący Saiph
   odpowiedz 2008-02-22 11:10:36

   • 0 0

  • jak ci nie pasi, to jeć do Ameryki.

   .tam sie nie jara.

   • 0 0

  • brawo elka kto by sie chciał całować z popielniczką!!

   • 0 0

 • (21)

  dokladnie tak smierdziele powinni placic dodatkowe skladki zdrowotne.

  • 0 0

  • grubasy też

   powinny płacić dodatkowe składki zdrowotne

   • 0 0

  • Obaj nie macie racji. (19)

   Najgorszy ubezpieczony to człowiek zdrowy. Dłużej żyje, dłużej korzysta ze wszelkich świadczeń, a jak już zachoruje to z reguły poważnie. Palcze i otyli często umierają na zawał i stanowią de facto mniejsze obciązenie dla szeroko rozumianego budżetu!

   • 0 0

   • fader - bzdury wypisujesz (3)

    leczenie palaczy - np. chorujących na raka czy na serce (w wyniku palenia), to olbrzymie wydatki

    taki Religa kosztował nas więcej niż sam wpłacił składek ze swoich wysokich zarobków

    • 0 0

    • To Ty się mylisz gdy (2)

     Zobacz tylko, że palacz często zejdzie na zawał, rzadko kiedy dożyje emerytury... owszem jakies koszty są (jak przy praktycznie każdym z obywateli), ale de facto takie osoby są mniejszym obciążeniem dla budżetu.

     • 0 0

     • bzdura - to bardzo duży koszt (1)

      sama wizyta (jedynie) u specjalisty to 60PLN - a to dopiero początek drogi

      gdyby tak palacze schodzili od razu, to już Polska byłaby wymarłym krajem - sprawdź ilu młodych ludzi - w szkołach - pali... i co?

      nic.. ale potem trafiają dla przykładu do alergologa i leczą sie na astmy

      dopiero po latach ciągania się po lekarzach, szpitalach, operacjach (jak Religa), kosztownych badaniach, lekarstwach, itd... część z nich wyzionie ducha

      z pewnością koszty ich leczenia są o NIEBO wyższe od tych, jakie TY i ja byśmy ponosili, gdyby ten człowiek NIE palił

      • 0 0

      • akcyza

       palacze placa za siebie i na was

       • 0 0

   • policz (14)

    Nie masz racji! Ladnie napisales, ale nieprawde :) Osoba zdrowa, zyjaca dluzej, wcale nie musi zachorowac powaznie. Osoba palaca czy otyla ma olbrzymie szanse chorob przewleklych i ciezkich, ktorych leczenie bedzie o wiele drozsze niz osoby zdrowej. Nawet jesli osoba zdrowa po calym swoim zyciu (DLUGIM) placenia skladek zachorowala ciezko, to i tak przeciez odlozyla przez tak dlugie zycie wiecej niz osoba chorujaca przez palenie/otylosc w wieku nizszym.

    • 0 0

    • i kiedy w końcu wyląduje w szpitalu (13)

     to łóżka i kasa będzie wydana na grubasów nie dbających o zdrowie i palaczy. Dlatego powinni mieć wyższe składki ubezpieczenia. Oczywiście otyli z przeżarcia, at takich jest większość, a nie otyli z choroby.
     Tu się z Tobą zgodzę.

     • 0 0

     • wolne (12)

      no tak, w końcu tylko palacze i grubasy chorują, a ludzie niepalący są zdrowi i opieki medycznej nie potrzebują ;) Moim zdanie większe składki powinni płacić rodzice rodzin wielodzietnych albo mężowie kobiet które są wiecznie w ciąży i nie pracują po kilka lat!To jest dopiero obciążenie dla budżetu!!

      • 0 0

      • hehe, kretynie, chcesz podyskutować? (11)

       GIGI napisało.:
       no tak, w końcu tylko palacze i grubasy chorują, a ludzie niepalący są zdrowi i opieki medycznej nie potrzebują ;)

       Grubasy i palacze chorują częściej i na WŁASNE ŻYCZENIE. To powinno wystarczyć za argument.
       Ich choroby są ściśle związane z żarciem i paleniem.Z tym, że palacze chociaż płacą akcyzę.

       >Moim zdanie większe składki powinni płacić rodzice rodzin wielodzietnych albo mężowie kobiet które są wiecznie w ciąży i nie pracują po kilka lat!To jest dopiero obciążenie dla budżetu!!

       TAK, baranie, tylko wyobraź sobie, ile rodziny wielodzietne wydają więcej kasy, w związku z czym płacą więcej VATU, opłacają też dużą grupę ludzi żyjącą z ich dzieci.
       Czy to sprawiedliwe? OPiekunki, przedszkola, szkoły, zabawki, środki higieny itd. Marne prorodzinne to kropla. A później te dzieci pracują na twoją emeryturę, człowieku bez wyobraźni.

       Tych wydatków nie mają ludzie nie mający dzieci, a
       właściwie żerują na tych, co dzieci mają.
       Kiedyś był taki podatek, co się nazywał BYKOWE.
       wiesz, od czego był

       • 0 0

       • he he he (8)

        Radykalizujesz się kolego i zaczynasz wulgaryzować. Dokładnie tak jak wczoraj pisałam ... zadatki na inkwizytora :-)

        • 0 0

       • Powiem Tobie, że nie masz pojęcia, czym była naprawdę inkwizycja;) (7)

        Typowe. Czytanie bez zrozumienia, przypisywanie radykalizmu komuś, kto pisze coś przeciwnego i używania pojęć, o których ma się tylko mgliste pojęcie:)

        • 0 0

       • (6)

        Gdy ignorant zarzuca ignorancję i niekompetencję innym próbując ich zdyskredytować przy użyciu banałów, sloganów i trywializmów. Ech! Twoje manipulacje są żenujące. Mam coraz większe wrażenie, że poziom twojego ograniczenia percepcyjnego jest nieodwracalny.

        • 0 0

       • Post powyżej

        oczywiście skierowany do nowego trola na "rójmieście" - MISZY.

        • 0 0

       • Styrane życiem napisało (4)

        Oburzony/a napisało>.:Gdy ignorant zarzuca ignorancję i niekompetencję innym próbując ich zdyskredytować przy użyciu banałów, sloganów i trywializmów. Ech! Twoje manipulacje są żenujące. Mam coraz większe wrażenie, że poziom twojego ograniczenia percepcyjnego jest nieodwracalny.

        Cóż, widzę, że mocno ciebie uderzyłem swoimi wypowiedziami. Trafiły w czuły punkt? Zapewne tak.
        Dotarła do świadomości myśl, że jednak się nie starasz rozwijać tylko leziesz po najmniejszej linii oporu? Hmm, w dyskusji na żywo, jest inaczej niż w necie, w zasadzie tu powinno się z zastanowieniem czytać i rozumieć więcej, ale widzę, że emocje biorą górę. Prawdziwe. Bo moje są często prowokacją. Ale nie manipulacją.
        Oczywiście nie jesteś w stanie dodać żadnych kontrargumentów do dyskusji....Tylko rzucasz standardowymi "banałami". A jeśli chodzi o banały i slogany, to jest kilka, które powinny ciebie szczególnie "ciemnogród", "zacofanie", "antysemityzm", "nietolerancja", Brakuje mi jednego - OSZOŁOM:)

        • 0 0

       • uhahahaha (3)

        To był test :-) jak szybko odpiszesz na mój post. Dostarczasz mi niezapomnianej rozrywki, a test na trolla zdałeś celująco.

        • 0 0

       • Jeśli się już wypowiadam, no to niech ci będzie, jestem trolem (1)

        a wątek śledzę na bieżąco. Są takie narzędzia internetowe:) Faktem jest, żeby ze mną dyskutować trzeba mieć choć trochę wiedzy i bystrości. tobie brakuje jednego i drugiego:)
        "sprytem" tego nie nadrobisz.
        z kolei w dyskusji z idiotą nie mam szans, bo masz za duże doświadczenie na tym polu. Ale żeby przyświecić tobie kagankiem oświaty wskażę ci drogę - przeczytaj uważnie moje posty. może dojdziesz, do którego z typów ludzi ciebie zaliczam:)

        • 0 0

       • tak tak, oczywiście.

        Błyskotliwy jak zawsze.

        • 0 0

       • jeszcze jedno, wg definicji, to ty jesteś trollem:)

        zwał jak zwał. ja bym to zjawisko nazwał raczej śmieciem.

        • 0 0

       • odwal sie ! (1)

        mam czy nie mam bahorow to moja sprawa! jak jestes dziecioribem to sobie sam na nie zarob -i nie pisz ze placa viecej vatu bo to gowno prawda tak samo jak to ze daja zarobic na swoich dzieciach innym -prawda jest taka ze nawet jezeli dziecioroby cos zarobia to przez dupe puszcza a do ich dzieci dokladam ja ze swoich podatkow -odejmujac od ust sobie, zonie i mojemu dziecku

        • 0 0

       • POwiem ci jedno - pierdo .....sz buraku głupoty

        burak pisze> mam czy nie mam bahorow to moja sprawa! jak jestes dziecioribem to sobie sam na nie zarob -i nie pisz ze placa viecej vatu bo to gowno prawda

        PO pierwsze nie mam dzieci, więc osobiste "argumenty" możesz sobie wsadzić
        PO drugie- więcej kupują towarów- więcej płacą vatu, to chyba proste działanie? Naucz się liczyć, zanim zechcesz przelewać swoje g warte przemyślenia.

        >tak samo jak to ze daja zarobic na swoich dzieciach innym -

        > pewnie, że dają, to chyba oczywiste.

        >prawda jest taka ze nawet jezeli dziecioroby cos zarobia to przez dupe puszcza

        sie znalazł nienawidzący rodzin wielodzietnych burak
        eh, głąbie się lepiej ciesz z tego, że ktoś za ciebie impotencie dzieci robi.

        >:a do ich dzieci dokladam ja ze swoich podatkow -odejmujac od ust sobie, zonie i mojemu dziecku

        Żal mi twojego dziecka. Ma ojca buraka i chama. Na drugiego pewnie cie nie stać?
        A rodzice trojga dzieci to nie płacą podatków? Nie pracują? nie wydają pięć razy więcej kasy niż przeciętna łajza, taka jak ty?
        A jak nie masz co żreć, to zarabiaj więcej, niedojdo.

        • 0 0

 • (2)

  www.lokalbezpapierosa.pl

  • 0 0

  • Niewiele tych lokali w Gdańsku (1)

   :-(

   • 0 0

   • A co dopiero powiedzieć o Gdyni? Mam nadzieję, że ta akcja zachęci właścicieli do wprowadzenia zakazu palenia. W Gdyni mam kilka ulubionych miejsc, tylko czemu zamiast zapachu kawy/herbaty muszę wdychać ten smród?

    • 0 0

 • Elizko. (3)

  Jak ty sie wypsikasz tymi nowymi perfumami, to tez mozna pasc.

  • 0 0

  • (1)

   Na szczescie kobiece perfumy o ile potrafia byc bardzo inwazyjne w duzych stezeniach to, na podstawie dostepnych badan naukowych, sa nieszkodliwe dla zdrowia osob postronnych. Palenie nie.

   • 0 0

   • Otóż, mylisz się

    Zapachy (nie tylko perfumy, ale te w szczególności) mogą być szkodliwe, ponieważ mogą potęgować i przedłużać czas trwania migrenowych bólów głowy.

    • 0 0

  • rozumiem, że palacze perfum nie używają?

   Nie ma to jak efekt aks na spoconym ciele palacza - zapewniam.

   • 0 0

 • Niepalący skąd wiesz że mam nowe perfumy?? (3)

  Skąd mnie znasz??????????To są oryginalne i makowe perfumy wiec czemu brzydko pachną?

  • 0 0

  • Nie odpowiadaj kretynom. Oni mają (1)

   mózgi wyżarte przez nikotynę. Szkoda czasu na rozmowy z chorymi i uzależnionymi "narkomanami". Ze schizofrenikiem też sobie nie pogadasz. Przymusowo leczyć i tyle.

   • 0 0

   • Racja, racja, racja !!!

    ... ide zapalić

    • 0 0

  • Elizka,

   Niezła wieśniara z ciebie musi być, jeśli uważasz, że wszystko co jest markowe musi być ładne i podobać się wszystkim...

   • 0 0

 • Elizka.

  Nie wnikaj. Po prostu mie zmuszaj mnie do wachania twojego smrodu.

  • 0 0

 • głupich nie

  thank you for smoking!

  • 0 0

 • (1)

  PAPIEROSY SĄ DO D.!

  • 0 0

  • jeden z lepszych komentarzy. ;)

   • 0 0

 • (2)

  Podejdz, zareaguj, upomnij. Jak zbluzga albo sie obruszy - powiedz ze to lamanie prawa i nie wdawaj sie w debate. Jedynie reagowanie na taka ignorancje ma szanse dotrzec do co poniektorych niestety... Dobrze ze to kobieta a nie 3 wielkich ziomkwo bez karkow :) wtedy ciezej troszke zwrocic uwage bez terraformingu twarzy :)

  • 0 0

  • Reaguję jak tylko się da. (1)

   A ty? Tej kretynce też już zwracałem uwagę, ale z ludźmi uzależnionymi jest ten problem, że mają problemy z percepowaniem rzeczywistości. Co z tego, że raz tego peta zgasi, skoro następnego dnia robi to samo. Ci ludzie są chorzy i powinni być leczeni. Nikotynizm to forma narkomanii. Dlaczego narkomanię i alkoholiym można przymusowo leczyć, a tego nalogu nie?

   • 0 0

   • Nie generalizuj. To że spotkałeś parę idiotek, które palą nie musi oznaczać, że wszyscy palący to idioci.
    Takim upartym babskom nie wytłumaczysz ani zakazu palenia na przystankach, ani zakazu sikania do studzienki kanalizacyjnej. Powiadomiłbym Straż Miejską - jeśli godzina jest przewidywalna, to powinna łatwo zarobić mandacik.

    • 0 0

 • Wczoraj, 18.00 GMT (1)

  widziałem palacza na przystanku autobusowym 117, zlokalizowany: 54'23" W 18'33" N

  ...:D :D :D

  • 0 0

  • Bardzo zabawne.

   Doceniam polot i esprit kolegi, ale jak taka łajza jedna z drugą dzień w dzień dmucha ci w nos dymem, to sytuacja przestaje być zabawna.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane