Fakty i opinie

Poszukiwany ws. zniszczenia tablicy ks. Jankowskiego

Najnowszy artukuł na ten temat

Tablica upamiętniająca ks. Jankowskiego wróciła na stoczniowy mur

Policjanci poszukują mężczyzny w wieku 30-40 lat. Zdecydowali się na opublikowanie jego wizerunku.
Policjanci poszukują mężczyzny w wieku 30-40 lat. Zdecydowali się na opublikowanie jego wizerunku. mat. policji

Policja szuka mężczyzny, który może mieć związek ze zniszczeniem tablicy poświęconej ks. Henrykowi Jankowskiemu, zawieszonej na symbolicznym murze stoczni przy pl. Solidarności w GdańskuMapka. Do zdarzenia doszło 19 czerwca, mundurowi o sprawie poinformowani zostali prawie tydzień później.Czy postać ks. Henryka Jankowskiego powinna być upamiętniana pomnikami lub tablicami?

tak, ale tylko jeżeli będą one znajdowały się na prywatnym terenie 5%
nie, ze względu na kontrowersje ks. Jankowski nie powinien mieć pomników czy tablic 74%
jest mi to obojętne 8%
nie mam nic przeciwko temu 13%
zakończona Łącznie głosów: 2251
O zniszczeniu tablicy poinformował w poniedziałek, 29 czerwca, na swoim profilu facebookowym działacz gdańskiej "Solidarności" Karol Guzikiewicz.

Z kolei gdańscy policjanci informują, że zgłoszenie o zdarzeniu otrzymali 27 czerwca i rozpoczęli działania z art. 261 Kodeksu karnego, czyli "znieważenia miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub osoby".

- Funkcjonariusze po otrzymanym zgłoszeniu przeprowadzili oględziny, policyjny technik sporządził dokumentację fotograficzną oraz zabezpieczył ślady, które przekazane zostały do analizy do laboratorium kryminalistycznego. Kryminalni zabezpieczyli również zapisy z kamer monitoringu i na podstawie ich analizy ustalili, że do zniszczenia tablicy doszło 19 czerwca w godzinach nocnych. Policjanci na zapisach z kamer znaleźli również wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tym przestępstwem - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci ustalili, że mężczyzna mogący mieć związek z tą sprawą przebywał w jednym z gdańskich klubów. Prezentowane zdjęcie podejrzewanego pochodzi właśnie z jednego z klubów.

Poszukiwany mężczyzna w wieku 30-40 latMundurowi szukają mężczyzny w wieku około 30-40 lat, który ma mniej więcej 180 cm wzrostu, długie włosy, brodę i wąsy. Mężczyzna ubrany był w granatową koszulkę z napisem oraz w szorty koloru czarnego i trampki.

Zniszczona tablica poświęcona ks. Jankowskiemu.
Zniszczona tablica poświęcona ks. Jankowskiemu. fot. trojmiasto.pl
- Osoby, które rozpoznają mężczyznę lub mają informacje o jego miejscu pobytu, proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji II w Gdańsku przy ul. Długa Grobla 4 tel.: 47 74 13 422 lub nr alarmowy 112 - mówi Karina Kamińska.
Z policjantami można skontaktować się również za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: komendant.kp2@gd.policja.gov.pl. Policjanci zapewniają anonimowość, a każda przekazana informacja zostanie przez nich sprawdzona.

Kontrowersje wokół księdza Henryka JankowskiegoKs. Henryk Jankowski zmarł w 2010 r. Od lat 80. XX wieku był związany z ruchem "Solidarność". Był wieloletnim proboszczem parafii pw. św. Brygidy, miał wielki udział w odbudowie kościoła z powojennych zniszczeń. Pod koniec PRL skupiali się wokół niego opozycjoniści z wielu środowisk.

W ostatnich latach przed śmiercią wysuwano pod jego adresem oskarżenia o nieobyczajne zachowanie i molestowanie ministrantów.

W lutym 2019 r. przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Statua ostatecznie zniknęła z przestrzeni miejskiej.

Opinie (350) ponad 100 zablokowanych

 • A więc to tak rekonstruują te filmy cyfrowo....

  • 65 7

 • Samego zniszczenia nie popieram,ale taki człowiek nie powinien mieć żadnych pomników i tablic.A jak już to niech postawią tą tablicę i pomnik w rezydencji biskupiej,aby ludzie nie musieli na to patrzeć.Czekam na samooczyszczenie KK ale chyba w tym życiu się nie doczekam...ehhh..póki co kontaktuję się z Bogiem bezpośrednio.Czuway!

  • 302 39

 • Za pedofili sie weźcie.

  • 356 23

 • nie ma to jak oskarżanie

  Najlepiej jest oskarżyć kogoś kto nie może się bronić. Jeżeli ks. Jankowski faktycznie dopuszczał się przestępstw wobec małoletnich, to sprawę trzeba było nagłośnić dawno temu - jeszcze za jego życia. Dzisiaj nie ma możliwości weryfikacji czy kierowane wobec niego zarzuty są prawdziwe czy nie.

  • 135 332

 • Brawo za odwagę super gosc

  • 285 93

 • Poniosło chlopa i tyle moi i kochani drodzy ALE

  zrobił to czego nie zrobił nikt inny bo kochones zabrakło..niszczenia nie popieram ALE....

  • 118 29

 • Policja nie ma lepszych zajęć ? Zaczyna to komuna tracąc

  Podobne kuriozum było gdy bezdomny kilkanaście lat temu obraził prezydenta .tez bezdomnego usilnie poszukiwano - tracąc publiczne pieniądze .nawet jak go złapią to dostanie grzywnę która będzie niższa niż koszty całego tego cyrku

  • 145 28

 • Za nastolatka, g*wniarza, będąc w liceum

  rok 2000 szłyszałem nie raz od znajomych m.in. ze szkoły z Osieka, jak to wspomniany ks. "lubi" uczniów swojej szkoły. Żeby przez tyle lat mu się upiekło!. Straszne. Razem z ks. powinni zostać osądzeni wszyscy z jego otoczenia, którzy coś wiedzieli i nic z tym nie zrobili!

  • 235 26

 • Przecież nagłaśniali tylko ludzie się nie interesowali i szybko były wyciszane przez kolesi.

  • 64 6

 • Czyją tablicę? Jankowskiego?

  A, nie to nie znam sprawcy, w życiu go nie widziałem.

  • 239 32

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.