• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powiedz mi nazwę przystanku, a... nie powiem ci, gdzie jesteś

Krzysztof Koprowski
20 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Galeria Bałtycka to tylko jeden z przykładów przystanków, którego nazwa pochodzi od centrum handlowego. Galeria Bałtycka to tylko jeden z przykładów przystanków, którego nazwa pochodzi od centrum handlowego.

Umawiasz się na spotkanie "pod Lotem", ale wysiadasz na przystanku Brama Wyżynna. Mieszkasz w Chyloni, ale wsiadasz do SKM-ki w Leszczynkach. Nazwy trójmiejskich przystanków powinny być łatwo kojarzone z konkretnym miejscem, ale nie zawsze tak jest.



Kto powinien ustalać nazwy przystanków?

Jak się okazuje, ani w Gdańsku, ani w Gdyni nie ma określonych zasad nadawania nazw przystankom. Najczęściej pochodzą one od nazwy ulicy, która przecina trasę linii najbliżej miejsca, w którym staje tramwaj czy autobus. Ale nie zawsze tak jest.

- Staramy się wtedy wybierać obiekty rozpoznawalne. Duże, znaczące, oraz możliwie niepowtarzalne w całym mieście - tłumaczy Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

Dla studentów i uczniów specjalnie powstały nazwy: SKM Politechnika, SKM Przymorze - Uniwersytet czy tramwajowe przystanki Akademia Medyczna oraz Akademia Muzyczna w Gdańsku. W Gdyni "naukowe" są: Akademia Morska, Dąbka - Zespół Szkół, Wolności - II LO oraz Zespół Szkół Budowlanych.

Niektóre nazwy mogą budzić kontrowersje, np. te wywodzące się od obiektów handlowych. - Przystanek na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego z aleją Grunwaldzką nazywa się Galeria Bałtycka. Czy to nie nadużycie, skoro Galeria Bałtycka jest prywatna, a ZTM miejski, finansowany przez mieszkańców? - zastanawia się nasza czytelniczka, pani Natalia.

Pod względem takich nazw zdecydowanie prowadzi jednak Gdynia. Istnieją tu przystanki: Centrum Handlowe "Wzgórze", DHU "Batory", Hala "Makro", Hipermarket Tesco - Morska, Hipermarket Tesco/OBI czy SKM - "Klif".

Co ciekawe, nadanie "komercyjnej" nazwy nic nie kosztuje "reklamowanych". Nie płacą oni ani za promocję, nie są też fundatorami przystankowych wiat.

W Trójmieście jest sporo przystanków, które nawiązują do zakładów przemysłowych. W Gdyni są przystanki POSTI czy Polifarb. Ten ostatni udowadnia, że nazwy bywają trwalsze niż firmy. Ruiny Polifarbu już od kilku lat straszą mieszkańców, więc nazwa nawiązuje już tylko do historii tego miejsca.

- Jeżeli powstanie w tym miejscu coś nowego to zmienimy tę nazwę. Dziś wszyscy łatwo kojarzą przystanek z jego lokalizacją i nie ma potrzeby wprowadzania nowego nazewnictwa - przekonuje Marcin Gromadzki.

Zwłaszcza, że ZKM w Gdyni musiał już na własny koszt zmieniać nazwę przystanku, gdy Euromarket przekształcił się w Tesco.

W Gdańsku ilość przystanków "komercyjnych" jest zbliżona. Oprócz Galerii Bałtyckiej, są to: Stogi Pasanil, Budzysza Elmont, Instal, Mostostal, Hotel "Marina", Maćkowy Mleczarnia, Przejazdowo "Makro".

Istnieje także przystanek, który podobnie jak Polifarb, nijak ma się do rzeczywistości - Gdański Kombinat Budowy Domów w Kokoszkach, będący obecnie zakładem jednej z trójmiejskich firm budowlano-deweloperskich.

Jednak największe zamieszanie wywołują przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej, których nazwy bywają używane częściej, niż oficjalne nazwy dzielnic. Tak jest m.in. w Sopocie, gdzie nazwa Wyścigi zupełnie wyparła Świemirowo i Karlikowo. W Gdyni niektóre nazwy przystanków kolejki całkowicie przeczą podziałowi administracyjnemu miasta. Przystanek Grabówek jest w dzielnicy Leszczynki, zaś przystanek Leszczynki znajduje się na terenie Chyloni.

O randze nazw przystanków SKM, świadczą kontrowersje towarzyszące przemianowaniu Przymorza na Przymorze - Uniwersytet. Wkrótce na wniosek władz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu podobny los spotka przystanek SKM Żabianka, do którego dołączona zostanie nazwa AWFiS.

- Prośba rektora tej uczelni spotkała się z naszym dobrym przyjęciem z dwóch powodów. Najważniejsza to szczególne znaczenie tej uczelni dla Trójmiasta i całego województwa. Druga jest bardziej prozaiczna - do nazwy Żabianka dołączymy jeden człon AWFiS, więc nowa nazwa nie będzie zbyt długa i zostanie zachowany jej dotychczasowy charakter - tłumaczy Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w SKM.

Poza Żabianką, SKM nie planuje w najbliższym czasie kolejnych zmian.

Niektóre oznaczenia przystanków są na bakier z oficjalnymi dzielnicami także w Gdańsku. Mieszkańcy Strzyży zareagowali błyskawicznie, gdy na "ich" przystankach zamontowano tablice z nazwą dzielnicy Wrzeszcz. Zakleili je nalepkami o niemal identycznym kroju, lecz z napisem Strzyża. Zarząd Dróg i Zieleni ostatecznie postanowił wymienić sporne tablice na nowe z napisem Wrzeszcz - Strzyża.

- Wymiany na własny koszt podjęła się firma montująca tablice - tłumaczy Andrzej Lemański, kierownik działu inwestycji i remontów kapitalnych w ZDiZ.

Mieszkańcy dość swobodnie zmieniają oficjalne nazwy na takie, jakie im odpowiadają. Najlepszym przykładem jest Brama Wyżynna, który nawet w komunikatach o zmianach w kursowania pojazdów komunikacji miejskiej jest nazywana "przystankiem koło LOT-u". Także Brama Oliwska zamiennie używana jest z Placem Zebrań Ludowych. We Wrzeszczu rzadko mówi się o przystanku tramwajowym Jaśkowa Dolina, lecz częściej wykorzystuje się określenie "przystanek przy Manhattanie". Z kolei mieszkańcy Brzeźna mianem "pętli" określają przystanek na rozwidleniu torów w rejonie ulic Gdańskiej i Krasickiego zobacz na mapie Gdańska, choć de facto nie jest on pętlą.

Chciałbyś przemianować któryś z trójmiejskich przystanków? Uzasadnij swoją opinię i wyślij ją do nas. Przekażemy ją odpowiedzialnym za to urzędnikom.

Opinie (276) ponad 10 zablokowanych

  • Brama Żuławska - Stadion Wybrzeże Gdańsk bądź Stadion Żużlowy

    • 1 0

  • (1)

    Proponuje pare zmian nazw przystankow autobusowych i tramwajowych w gdansku.
    Zaczynajac od przystanku cienista, nastepnie jest buczka, chalubinskiego ( przy przedszkolu), i nastepnie - tak jak jedzie 108 - jest kładka ( dragana), cieszynskiego i jaki ma wogle nazwe pprzystanek przy tesco, bo do tej pory nie wiem...
    Pozatym, dlaczego dwa rozne przystanki nosza ta sama nazwe. I to nie jeden przypadek. Sa dwa przystanku cienista. Jeden jest za rondem, a drugi jest rozpoczynajacy trase autobusu 227 - starego C. Bez sensu, ludziom sie to myli. Tak samo sa dwa przystanku " chalubinskiego". Jeden ktory wymienilam, przy przedszkolu, a drugi na dole jak jedzie tramwaj... to tez jest mylace. Nie mozna by nazwac tego drugiego dragana? Przeciez blizej jest ta ulica. I to tez by sie dotyczylo przytsanku tramwajowego. Chalubinskiego konczy sie przy przedszkolu, dalej jest bieganskiego!! I mozna sie zastanowic nad zmiana podwojnych przystankow na Oruni Gornej...

    A co do SKM, to sie zgadzam co do nazw stacji, bo czesto zastanawiam sie, przy jakiej stacji blizej mi bedzie do ktorejs dzielnic, badz czesci tych dzielnic.

    • 0 1

    • Chełm rondo!

      Proponuję przed wypowiedzią sprawdzenie faktów. Na stronie ZTM są wszystkie nazwy przystanków. Np. linia 118: http://www.ztm.gda.pl/rozklady/start-118.html
      Jak się coś nie wie, to radzę spacerek i sprawdzenie gdzie wsiadasz do autobusu.
      Linie 118 zatrzymuje się w kierunku Ujeściska za rondem na na Alei Wincentego Witosa. W kierunku Jana z Kolna na ulicy Stanisława Worcella. W oby dwóch przypadkach zatrzymuję się autobus w kierunku jazdy za rondem. Przystanek w kierunku Jana z Kolna i Ujeściska leżą w odległości 80 metrów od siebie. Jest jeszcze przystanek końcowy dla linii 227 przed rondem, gdzie stawał kiedyś planetobus. Nie wiem dlaczego przystanek w jednym kierunku ma mieć inną nazwę niż w drugim. Właśnie taką głupotę mamy już w środku miasta, gdzie przystanki odległe od siebie o 30 metrów noszą różna nazwy czyli Brama Wyżynna i Targ Sienny. Przecież nie chodzi o to żeby każdy przystanek miał swoją nazwę. Po drugiej stronie ulicy leżące przystanki powinny mieć tą samą nazwę.

      Jak wysiadłem na Stoczniowców i chcę wrócić do miasta, to skąd mam wiedzieć jak nazywa się przystanek w drugim kierunku jak dano mu nazwę Reformacka. W internecie szukał bym taką samą nazwę przystanku a nie inną. Czy przystanki Wronki i Reformacka należą do siebie i Stoczniowców i Cmentarna? Czy raczej Buczka i Reformacka są razem i Stoczniowców i Reformacka? Cmentarna miała kiedyś odpowiednik po drugiej stronie ulicy - nie co wyżej - ale Jelcze i Ikarusy miały dosyć problemów podjechać pod górę i jak tam stawały to się często psuły.

      Według ZTM nie ma dwóch przystanków Tytusa Chałubińskiego. Jeżeli myślisz o dawnym przedszkolu na Buczka 16, to nie jest tam przystanek Chałubińskiego a Buczka. Przystanek ten był kiedyś przy poczcie, przed rzeźnikiem. Nawet był tam kiedyś taki płotek żeby ludzie się ustawiali w kolejce do autobusu. Końcowym linii 108 było kiedyś rondo na starym Chełmie. Jako dzieciaki wskakiwaliśmy na końcowym do autobusu, jechaliśmy na około ronda i wyskakiwaliśmy po drugiej stronie i wracaliśmy na plac zabaw. Zgodził bym się, że można by nazwać przystanki Mariana Buczka i Biskupa Andrzeja Wronki po prostu "(Stary) Chełm rondo".

      Przystanek tramwajowy i autobusu nocnego "Chałubińskiego" jest bliżej Dragana niż Chałubińskiego? Przecież przystanek Dragana jest już dwa razy z dopiskiem kładka i szkoła. Po co jeszcze raz? Chałubińskiego idzie aż do Biegańskiego, tak jest to na każdej mapie, też na oficjalnej mapie UM http://gis.gdansk.pl/pl/

      • 0 0

  • czy nazwy od obiektów są praktyczne... ;)

    zamiast Mazurskiej - Parafia Św Antoniego, zamiast Hallera- Budy, zamiast Dworskiej - Balladyna itd
    i Żabianka SKM - Fatimska

    • 0 0

  • W Rumi jeszcze śmieszniej (1)

    W Rumi przystanek przy CH Port Rumia ma dwie nazwy:
    dla autobusu gdyńskiego - CH Port Rumia, Grunwaldzka, dla ZKM Wejherowo ten sam przystanek to Owsiana. ...I wytłumacz tu komuś gdzie ma wysiąść?

    • 0 0

    • Nie ma ZKM Wejherowo

      Lecz MZK Wejherowo.

      • 0 0

  • Port Rumia

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane