• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powrót dzieci do szkół to egzamin dla komunikacji miejskiej

Szymon Zięba
1 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.  Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.

Rozpoczęcie roku szkolnego w czasie pandemii koronawirusa jest testem nie tylko dla nauczycieli, ale także dla organizacji komunikacji miejskiej. Czytelnicy od rana sygnalizowali nam, że w autobusach i tramwajach panuje tłok, a zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe. Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku przypominają, że - wzorem poprzednich lat - w następnych dniach po "zatłoczonym" 1 września ruch pasażerów rozkłada się bardziej równomiernie. W miasto wyjechały też pojemniejsze autobusy i tramwaje.



Uczniowie wrócili do szkół. Co ich czeka?



Przestrzegasz "antyepidemicznych" zasad w komunikacji miejskiej?

- Na Chełmie do tramwaju wsiadłem, decydując się na podróż "na glonojada" - z twarzą niemal przyciśniętą do drzwi składu. Za mną i obok mnie stali ściśnięci młodzi ludzie, ewidentnie jadący na rozpoczęcie roku. W pojeździe luźniej zrobiło się dopiero na przystanku sąsiadującym z jedną z gdańskich szkół - relacjonuje pan Paweł, który opisał nam swoją poranną podróż do pracy.
Mimo ścisku jednak - na co uwagę zwrócił nasz czytelnik - zdecydowana większość pasażerów do "antyepidemicznych" wytycznych podeszła poważnie. Uczniowie zmierzający do szkół wystrojeni byli bowiem nie tylko w galowe stroje, ale też maseczki.

Zasada wolnego co drugiego miejsca ignorowana



- Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o zajmowanie miejsc siedzących w tramwaju. Większość pasażerów ignoruje informacje o "wyłączeniu" siedziska z użytku. W sumie im się nie dziwię - lepiej jest usiąść, niż cisnąć się nad głowami ludzi, którzy zajęli połowę miejsc siedzących, chuchając w tłoku sobie w kark - zauważa nasz czytelnik.
Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana. Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana.
Obostrzeń dotyczących liczby zajętych siedzeń w autobusach i tramwajach znieść się "ot tak" jednak nie da. Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego podkreślają, że restrykcje są wynikiem postanowień rządu, w związku z pandemią COVID-19. Dotyczy to limitów przewozu osób, możliwości zajęcia co drugiego miejsca oraz zasłaniania ust i nosa.

- Często limity te w polskich miastach nie odnoszą się do realiów i powodują niewydolność systemów transportowych, dlatego Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowała prośbę do nowego ministra zdrowia, aby wprowadzić zmiany w mechanizmie ustalania limitów - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM w Gdańsku.

Więcej autobusów przegubowych i pojemnych tramwajów



Dodaje, że wraz z początkiem roku szkolnego w Gdańsku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do obsługi wybranych linii zostało skierowanych więcej autobusów przegubowych, np. na liniach 186, 262. Z kolei na innych liniach zwiększono liczbę kursów po to, by przewieźć większą liczbę pasażerów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Na torach pojawiło się również więcej pojemnych tramwajów marki Pesa.

Rozkłady ZTM Gdańsk



- Należy zauważyć, że rokrocznie zarówno 1 września, jak i 1 października w pojazdach komunikacji miejskiej obserwowana jest większa liczba pasażerów, szczególnie uczniów i studentów, co ma związek z uroczystościami rozpoczęcia roku szkolnego/akademickiego, odbywającymi się w podobnych godzinach w wielu placówkach edukacyjnych/uczelniach - mówi Zygmunt Gołąb.

W tramwaju luźniej zrobiło się dopiero na przystanku w pobliżu jednej ze szkół. Większość pasażerów miała jednak maseczki.

ZTM stoi na stanowisku, że po "zatłoczonym" początku roku szkolnego w kolejnych dniach ruch pasażerów rozłoży się - wzorem lat poprzednich - bardziej równomiernie.

- Co ważne, już dziś wiemy, że UG nie będzie pracował stacjonarnie, tylko zdalnie, natomiast na innych uczelniach wyższych (np. PG) zajęcia dydaktyczne będą przeprowadzane tylko w ograniczonym zakresie. Nadal bardzo dużo osób pracuje zdalnie, nie korzysta z dojazdu do pracy - przypomina Zygmunt Gołąb.

Integracja z SKM i PolRegio



Na koniec warto zaznaczyć, że nowością w tym roku w gdańskiej komunikacji miejskiej jest ściślejsza integracja taryfowa z SKM i PolRegio.

Każdy posiadacz biletu okresowego ZTM Gdańsk, zakodowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem, na strefę Gdańsk, może podróżować pociągami SKM i PolRegio na obszarze Gdańska. Dodatkowa usługa może wpłynąć także na zmniejszenie zatłoczenia w autobusach i tramwajach.
06:30 2 WRZEśNIA 20

Tłok w komunikacji miejskiej (11 opinii)

To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy
To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy Zobacz więcej

Opinie (270) ponad 20 zablokowanych

  • Z kolei na innych liniach zwiększono liczbę kursów po to, by przewieźć większą liczbę pasażerów w związku z rozpoczęciem roku

    Przykładem jest bus 126 z Banina .częstotliwość na zasadzie przywrócenia rozkładu jazdy w okresie nauki czyli jeden kurs wiecej haha

    • 7 2

  • O Boże, ale tłok!!!

    Dwie koleżanki jadą tramwajem na rozpoczęcie roku szkolnego. Nagle jedna głośno wzdycha: o Boże, ale tłok. Na to odzywa się facet stojący za nią: to mój!!!

    • 10 7

  • to może czas na (1)

    przywrócenie prawa jazdy od wieku 16 lat

    • 4 8

    • co tam 16? dajcie już 13 latkom

      słuchałeś kiedy rozmowy takich nastolatków np. w autobusie? i ty chcesz im dać prawo jazdy? samobójca

      • 2 0

  • Może czas skończyć z tym absurdem?

    Nawet przy zachowaniu ograniczeń zajmowania 50% miejsc, niewykonalne jest zachowanie 1,5 metrowej, lub jak kto woli, bezpiecznej odległości pomiędzy pasażerami. Absurdem jest pozostawianie połowy miejsc siedzących pustych, podczas gdy obok tłoczą się ludzie bliżej siebie, niż gdyby część z nich siedziała na pustych miejscach.
    Poza tym limit miejsc służy raczej dobremu samopoczuciu władzy, niż rzeczywistemu zapewnieniu bezpieczeństwa. Nikt przy zdrowych zmysłach, i znający pracę kierowcy z autopsji, a nie zza biurka, wie, że żaden kierowca nie jest w stanie doliczyć się, ile w danym momencie ma pasażerów... Pusty przepis, puste regulacje - tylko autobusy pełne.

    • 27 2

  • Wystarczy zdjąć kartki z siedzeń, nie ma ich w innych miastach tylko w Trójmieście i Opolu

    • 13 2

  • Absurd

    Z tymi pustymi siedzeniami, ludzie siadajcie, pkp spolka panstwowa sprzedaje wszystkie miejsca kolo siebie, a miejskim kaze zaklejac miejsca, lepiej usuasc niz kleic sie do szyby, badzmy ludzmi myslacymi

    • 16 2

  • Tak.?!

    Jechałem dziś z pracy tramwajem 10. Jestem osobą starszą i stałem sobie patrząc przez okno a smark do mnie dziwne teksty rzucał. Ja go nie zaczepiałem i spojrzałem na niego o co mu chodzi a on do mnie co się dziadu lampisz. Mało, bardzo mało brakowało żebym mu wysłał prawą piąchę przeciw pancerną na ten szczurzy pysk. Oj bardzo mało.

    • 10 3

  • tłok (1)

    Dziś ledwo drzwi się zamykały gdy jechałam 155 i nikt nie reagował to o jakim bezpieczeństwie jest mowa bo napewno nie o koronowirusie

    • 16 2

    • I prawidlowo, jak jest taki tlok, to zaden wirus sie nie zmiesci.

      • 1 0

  • Jechalismy strasznie scisnieci i byl duzy korek. (1)

    Nagle minal nas rydwan, w srodku siedziala jakas kobieta. Czy ktos wie kto to mógł być ?

    Wanda

    • 10 5

    • za duzo ci płacą za trollowanie i przesadziłas z uzywkami Wando jurku januszu itd

      • 0 4

  • Kiedy powrót linii 129?

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane