Fakty i opinie

Powstaje nowe biuro do obsługi rad dzielnic. Są pierwsze zgrzyty

Władze Gdańska ogłosiły w środę, że do końca czerwca powstanie nowe biuro, które skupi się na obsłudze rad dzielnic i budżetu obywatelskiego.
Władze Gdańska ogłosiły w środę, że do końca czerwca powstanie nowe biuro, które skupi się na obsłudze rad dzielnic i budżetu obywatelskiego. Ewelina Oleksy/trojmiasto.pl

W czerwcu w gdańskim urzędzie miejskim zacznie działać nowe biuro, które ma się zająć kompleksową obsługą rad dzielnic. Pomysł nie jest nowy, bo pojawił się już dwa lata temu. Jednak jego wprowadzenie w życie właśnie teraz jest różnie komentowane. Swoich obiekcji nie kryją radni dzielnic.Jak oceniasz decyzję o powołaniu nowego biura, które zajmie się radami dzielnic?

dobrze, bo było to potrzebne od dawna 15%
dobrze, choć uważam, że projekt jest niedopracowany 10%
raczej źle, to niczego nie zmieni 12%
źle, to zwykła polityczna zagrywka, a nie odpowiedź na potrzeby rad 63%
zakończona Łącznie głosów: 717
O powstanie tzw. "jednego okienka", czyli miejsca do kompleksowej obsługi - także administracyjnej - rad dzielnic, komisja doraźna Rady Miasta Gdańska ds. reformy jednostek pomocniczych postulowała od dwóch lat. O takie rozwiązanie apelowali m.in. dzielnicowi radni.

Miasto zwlekało, tłumacząc to m.in. tym, że przeciąga się remont budynku na Dolnym Mieście, w którym nowe biuro miałoby się mieścić. Mówił o tym jeszcze na początku maja wiceprezydent miasta w rozmowie z nami na temat współpracy miasta z radami.

Nie ma nazwy i konkretów dotyczących działaniaTeraz jednak urzędnicy zmienili zdanie. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w środę, 26 maja, ogłosiła, że w czerwcu, w siedzibie Urzędu Miejskiego, zacznie działać biuro, które zajmie się radami dzielnic i budżetem obywatelskim.

Nowa jednostka nie ma jeszcze struktury ani nawet oficjalnej nazwy (trwają dyskusje w tej sprawie, na ten moment: Biuro ds. Dzielnic i BO). Nie wiadomo też, ilu urzędników będzie w niej pracować, ani jakie będą zasady tej pracy. Wszystko dopiero jest dopracowywane.

Rady dzielnic w Trójmieście - baza wszystkich- Zmieniamy organizację obsługi rad dzielnic w Gdańsku. To nasza odpowiedź na liczne sygnały i postulaty ze strony społeczników i aktywistów. Do końca czerwca powstanie nowe miejsce w strukturze Urzędu Miejskiego, dedykowane współpracy, wsparciu rad dzielnic. Jego drugim zadaniem będą sprawy związane z budżetem obywatelskim. Na czele nowego biura stanie Sylwia Betlej, osoba dobrze znana radnym dzielnic - ogłosiła w środę Dulkiewicz.
Sama Betlej podkreślała, że powstanie nowego biura to dla urzędników "duże wyzwanie".

- Ale chcemy je podjąć, chcemy być dla rad dzielnic wsparciem, miejscem, gdzie możemy wspólnie dyskutować o rozwiązaniach. Liczę na dobrą współpracę - powiedziała.

Reakcja na krytykę PiS? "Zbieżność dat"Nieoficjalnie ustaliliśmy, że ze zmian nie jest zadowolona część urzędników, których ta zmiana dotyczy.

- O ile "jedno okienko" to dobra idea, o tyle wprowadzanie tego teraz i bez dopracowania szczegółów, jest wątpliwe. Nie było czasu, żeby to dobrze i spokojnie przygotować, niektórzy urzędnicy dowiedzieli się kilka dni temu, że zmieniają miejsce pracy. Prezydent nie chciała z tym czekać, a ten pośpiech to nic innego, jak reakcja władz miasta na projekt apelu radnych PiS ws. marginalizowania przez miasto roli rad dzielnic, który omawiany będzie na czwartkowej sesji - mówi nam jeden z pracowników magistratu, który zna kulisy sprawy.
Zapytaliśmy więc prezydent Gdańska, czy pośpiech przy powoływaniu nowej jednostki to odpowiedź na apel i krytykę radnych PiS ws. złej współpracy miasta z radami dzielnic. Ta jednak zaprzecza, by jedno z drugim miało coś wspólnego.

- Myślę, że zbieżność dat między tymi wydarzeniami może być tylko przypadkowa - odpowiedziała nam Dulkiewicz. - Powołanie tego biura to najwyższa potrzeba. Przychodzi taki moment, że należy przeciąć spekulacje i utworzyć takie biuro - dodała.

Interpelacja ws. podwyżek dla radnych dzielnicNa środowej konferencji Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta poinformowała, że do władz miasta trafiła interpelacja ws. wprowadzenia podwyżek dla funkcyjnych radnych dzielnic. O podwyżki na początku maja apelowali też radni PiS , a ich kwestia ujęta jest także w apelu, który trafi na czwartkową sesję.

Interpelacja ws. podwyżek diet, która trafiła do władz Gdańska.
Interpelacja ws. podwyżek diet, która trafiła do władz Gdańska. mat.prasowe
Wszystko dla Gdańska proponuje podwyżki o 50 proc., czyli:
  • 900 zł zamiast obecnych 600 zł dla przewodniczącego zarządu,
  • 450 zł zamiast obecnych 300 zł dla zastępcy przewodniczącego zarządu,
  • 450 zł zamiast obecnych 300 zł dla przewodniczącego rady,
  • 300 zł zamiast obecnych 0 zł dla zastępcy przewodniczącego rady.


- Mam nadzieję, że te podwyżki zostaną wkrótce wprowadzone. Uważamy, że to dobry moment, bo diety radnych stanęły w miejscu lata temu, a obowiązków im przybywa - uzasadniła Dunajewska.

Radni dzielnic o zmianach dowiedzieli się z konferencji prasowejNa środowej konferencji pojawiło się troje dzielnicowych radnych. Jak podkreślali, nie byli na nią zaproszeni, nie wiedzieli też co ogłosi miasto, bo urzędnicy nie dali znać wcześniej radom dzielnic o swoich planach.

Po konferencji wywiązała się dyskusja obecnych na konferencji radnych dzielnicowych z prezydent miasta. Nie zabrakło zgrzytów i wzajemnych złośliwości. Andrzej Witkiewicz, przewodniczący zarządu dzielnicy Strzyża, zarzucał Dulkiewicz, że urzędnicy nie poinformowali najpierw samych zainteresowanych o swoich planach. Apelował do urzędników o lepszy dialog.

- Przyjmuję tę uwagę, nie wiedziałam, że w środę jest kolegium rad dzielnic. Ma pan rację, pewnie trzeba było poinformować o tym na kolegium przewodniczących i za to mogę przeprosić, ale mam nadzieję, że się cieszycie państwo z tych zmian. Jeżeli państwo nie widzicie postępu, jaki następuje we współpracy z radami dzielnic, to mi jest po prostu przykro - zwróciła się do niego Aleksandra Dulkiewicz.
Radni dzielnic podkreślali, że nie znają szczegółów nowego rozwiązania, więc póki co ciężko mówić o wielkiej radości, a zamiast tego jest niepewność. Zwracali też uwagę, że wrzucenie rad dzielnic i budżetu obywatelskiego do jednego worka w ramach nowego biura to nieporozumienie, bo sprawy rad dzielnic będą schodziły na dalszy plan.

Radni Oliwy do władz Gdańska: ignorujecie nasz głos- Dla nas najważniejsze są detale i operacyjność tego rozwiązania, bo to jest klucz całego sukcesu. A tych detali nie znamy. Sama decyzja o utworzeniu biura - świetnie, ale słyszymy o tym od dawna. Rady dzielnic jak wody potrzebują wsparcia urzędu i obsługi w tej całej biurokracji, w jakiej musimy się poruszać. Ale ważne jest dla nas, żeby zakres tego wsparcia był z nami uzgodniony i odpowiadał na nasze potrzeby. Spodziewałam się, że dowiemy się o jakiś szczegółach, niestety tak się nie stało, więc mamy kolejne rozczarowanie - skomentowała Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Szkoda, że decyzja o powstaniu biura zapadła bez żadnej wcześniejszej dyskusji z radnymi dzielnic.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (220)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »