Fakty i opinie

stat

Powstanie metropolitalna sieć wypożyczalni rowerów?

Najnowszy artukuł na ten temat

Miliony złotych na tysiące publicznych rowerów

Projekt STeR ma nie tylko połączyć trójmiejskie drogi rowerowe w jeden system, ale także umożliwić powstanie miejskich wypożyczalni rowerowych w Trójmieście i poza nim. Na zdjęciu droga rowerowa pomiędzy Wzgórzem Św. Maksymiliana a Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Projekt STeR ma nie tylko połączyć trójmiejskie drogi rowerowe w jeden system, ale także umożliwić powstanie miejskich wypożyczalni rowerowych w Trójmieście i poza nim. Na zdjęciu droga rowerowa pomiędzy Wzgórzem Św. Maksymiliana a Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/trojmiasto.pl

Czy na bazie sopockiej wypożyczalni rowerów miejskich i w oparciu o program STeR powstaną miejskie wypożyczalnie rowerów także w Gdyni, Gdańsku i sąsiednich gminach?Czy korzystałbyś z metropolitalnej wypożyczalni rowerów?

tak, bardzo chętnie 34%
to zależy od kosztów i rozmieszczenia stacji bazowych 38%
wolę własny, niezależny transport 17%
w zupełności wystarczy mi transport miejski 3%
nie interesuje mnie to 8%
zakończona Łącznie głosów: 683
Gdańsk starał się o uruchomienie podobnej wypożyczalni już w 2011 r.. Prywatna firma, która zgłosiła się z tym pomysłem do władz miasta, miała jednak problemy finansowe, bo wycofał się inwestor, który miał wykonać prototypy jednośladów.

Kilka dni temu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wrócił do dyskusji na ten temat na swoim blogu.

Z jednej strony wykazuje, że taki system byłby potrzebny, ale z drugiej wylicza liczne jego wady, jak m.in. wysoki koszt utrzymania czy spodziewane akty wandalizmu w pierwszych latach działania systemu. Obawia się też, że nie zmniejszy to ruchu samochodów, bo na rower nie przesiądą się kierowcy, a głównie piesi i pasażerowie komunikacji.

Tymczasem od zeszłego roku miejskie rowery działają w Sopocie. W ciągu trzech jesiennych miesięcy mieszkańcy kurortu odbyli dzięki temu ponad 3 tys. podróży, czyli ok. 30 dziennie. To dużo, czy mało? Na tyle dużo, że Gdański Obszar Metropolitalny postanowił przyjrzeć się sopockim doświadczeniom i na ich bazie (oby z pominięciem związanych z nim kontrowersji - czytaj Czuję się mieszkańcem Trójmiasta, a sopocki rower mnie ogranicza) stworzyć wypożyczalnie w całym Trójmieście.

Czytaj także: Sopot będzie miał swoje rowery miejskie

Tym bardziej, że w Trójmieście stworzono już program STeR, czyli "System Tras Rowerowych w Metropolii". To jeden z projektów, które walczą o pieniądze w ramach Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Czytaj także: Które drogi rowerowe są najważniejsze? Urzędnicy tworzą STer

Związek ZIT będzie miał w latach 2014-2020 do wydania ponad 1 mld zł na różnego rodzaju przedsięwzięcia, które w zamierzeniu mają integrować nasz obszar metropolitalny. Sam SteR ma kosztować ok. 170 mln zł, z czego 50 mln zł zostanie przeznaczone na rower metropolitalny.

Czytaj też: Porozumienie samorządów w sprawie ZIT jest warte 1 mld zł.

Gdańsk i Gdynia rozmawiają właśnie o wspólnym sfinansowaniu studium wykonalności tego elementu projektu. Ale program ma objąć w sumie około 19 samorządów, m.in. Tczew, Kartuzy, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Redę, Rumię ale też Sopot.

Gdy powstanie studium, będzie można mówić o takich szczegółach, jak rozmieszczenie stacji rowerowych, liczba rowerów oraz zasady i koszty wypożyczeń. Celem jest uczynienie z roweru miejskiego alternatywy dla komunikacji samochodowej.

- Zależy nam, żeby mieszkańcy metropolii korzystali z nich np. w drodze do pracy, z domu do stacji kolejowej lub od stacji kolejowej do swojego biura. Dlatego wszystkie trasy są zintegrowane z węzłami komunikacyjnymi - mówi Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej i koordynator projektu STeR.

Z praktyki Sopotu wynika, że najwięcej wypożyczeń odnotowują stacje usytuowane właśnie przy przystankach SKM, a najpopularniejsze trasy to te, które łączą górny Sopot z dolną częścią miasta. Rekordzistą jeśli chodzi o liczbę wypożyczeń - 112 - jest sopocianin, który dojeżdża rowerem miejskim do pracy. Po zimowej przerwie system rowerów miejskich w Sopocie zostanie uruchomiony 1 kwietnia.

Tak wyglądają sopockie wypożyczalnie rowerów.

Opinie (114) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.