• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Powstanie nowe miejsce opieki nad pijanymi

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 września 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (128)

Zobacz jak teraz wygląda Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku.

Nowa siedziba Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych zostanie otwarta za rok przy ul. Srebrniki 9 w Gdańsku. W poniedziałek dowiemy się jaka firma wybuduje nowy gmach ośrodka, którego budowa ma ruszyć już w październiku. Tymczasem wybraliśmy się do obecnej siedziby pogotowia, która dziś mieści się przy ul. 3 Maja 6 zobacz na mapie Gdyni.Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się być w izbie wytrzeźwień lub pogotowiu socjalnym dla os. nietrzeźwych?

W poniedziałek mają zostać otwarte koperty z ofertami na budowę nowego budynku Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych, który dziś mieści się przy ul. 3 Maja 6 w Gdańsku. Obecna siedziba to stary barak o powierzchni ponad 600 m kw. wymagający natychmiastowego remontu. Na ten jednak nie ma co liczyć, bo działka, na której stoi ma zostać zwrócona Skarbowi Państwa.

Przetarg na budowę nowego miejsca dla nietrzeźwych przy ul. Srebrniki 9 ogłoszony przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska zakłada m.in.: budowę nowego budynku, o powierzchni użytkowej 1241 m kw oraz kubaturze 5520 m sześć, do tego wycinkę drzew, usunięcie kolizji z liniami energetycznymi, roboty ziemne, instalacje wewnętrzne i wyposażenie budynku (poza meblami). Jeśli nic nie zakłóci harmonogramu DRMG roboty budowlane mają ruszyć w październiku tego roku. Nowy ośrodek ma być za to gotowy pod koniec czerwca 2016 r.

- Budynek będzie jednopiętrowy, kryty dachem spadzistym. Na parterze budynku w jego części zachodniej zlokalizowano pomieszczenia odosobnienia dla Osób uzależnionych wraz z niezbędnym zapleczem higieniczno - socjalnym - mówi Emilia Kucińska, z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W części wschodniej parteru i na piętrze zlokalizowano pomieszczenia przynależne do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych.
Do ośrodka przeniesie się działające obecnie przy ul. 3 Maja 6 pogotowie socjalne. Jeszcze do końca 2007 r. działała tam izba wytrzeźwień, od 1 stycznia 2008 r. przeorganizowana na Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych i Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień, które prowadzi organizacja pozarządowa Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań" działająca pod auspicjami fundacji Brata Alberta znanej z pomagania bezdomnym.

 • Gdańskie Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych ma w przyszłym roku przenieść się do nowego budynku przy ul. Srebrniki 9.
 • Gdańskie Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych ma w przyszłym roku przenieść się do nowego budynku przy ul. Srebrniki 9.
 • Tak ma wyglądać nowa siedziba "izby wytrzeźwień", która dziś znajduje się przy ul. 3 Maja 6.
 • Tak ma wyglądać nowa siedziba "izby wytrzeźwień", która dziś znajduje się przy ul. 3 Maja 6.
- Władze miasta Gdańska chciały przekształcić izbę wytrzeźwień w taką, która dawałaby coś więcej niż tylko doprowadzenie pacjenta do stanu trzeźwości i wypuszczenie go - mówi Sławomir Kunkel, kierownik Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku. - Dlatego w naszej placówce prowadzimy dodatkowo program motywujący do podjęcia leczenia z choroby alkoholowej. Także u nas osoby z otoczenia chorego mogą uzyskać informację co robić, gdzie się udać, gdzie można podjąć leczenie. Do tego od sześciu lat pracujemy ze sprawcami przemocy domowej, a od trzech prowadzimy dla nich grupę korekcyjno-edukacyjną.
Placówka przeznaczona jest dla 30 osób - 26 miejsc dla mężczyzn i jedna czteroosobowa sala z osobną toaletą dla kobiet. Wszystkie sale liczą od dwóch do pięciu łóżek. Choć warunki są spartańskie za pobyt, decyzją gdańskich radnych, trzeba zapłacić 150 zł. Poza napojami pacjenci nie mogą liczyć na posiłek, nie podaje się też leków, czy kroplówek, placówka nie świadczy usług leczniczych, to ile spędzi w niej czasu zależy od... ilości promili w wydychanym powietrzu.

- Każda osoba doprowadzona do nas jest poddawana badaniu alkomatem. Ten wynik jest przeliczany na ilość godzin, które taka osoba powinna u nas spędzić. Przyjmuje się, że przeciętny organizm spala ok. 0,2 promila na godzinę. Od tego zależy ile będzie trwało trzeźwienie takiej osoby - dodaje kierownik pogotowia socjalnego przy 3 Maja. - Przed wyjściem też jest badana na zawartość alkoholu. Pacjent może opuścić naszą placówkę, jeśli ma poniżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu. 0,5 promila nie jest to wynik, który zagrażałby zdrowiu lub życiu, więc przyjęło się, że przyjmuje się do nas osoby z powyżej 1 promilem w wydychanym powietrzu.
Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo trafić do placówki na 3 Maja. Poza wymaganą minimalną ilością promili trzeba jeszcze spełniać dwa warunki.

- Pierwszym z nich jest zagrożenie własnego życia i zdrowia. Drugim - stworzenie zagrożenia zdrowia i życia innych osób, czy sianie zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy - dodaje Kunkel. - Co ciekawe samo przebywanie pod wypływem alkoholu nie jest powodem do zatrzymania pacjenta u nas.
Za każdym razem kiedy do pogotowia socjalnego trafia pijana osoba zajmuje się nią jeden z dyżurujących lekarzy, który podejmuje decyzję o jego dalszym losie. Jeśli wymaga specjalistycznego badania trafia do szpitala. Czasem, gdy wszystkie miejsca są zajęte może trafić wprost na policyjną izbę zatrzymań.

- Jeśli pacjent nie wymaga specjalistycznej opieki zostaje u nas. Potem, jeśli wyrazi zgodę, rozbiera się i kładzie na łóżku, jeśli nie, kładzie się na salę, gdzie są osoby, które również się nie rozbierają - mówi Sławomir Kunkel. - Po wytrzeźwieniu zaczyna się praca motywacyjna, a więc przeprowadzana jest m.in. rozmowa z terapeutą czy pracownikiem socjalnym.
Jenak na zwykłej rozmowie z psychologiem się nie kończy. Dla chętnych prowadzona jest terapia. Jednak na blisko 10 tys. osób, które rocznie przewija się przez Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych korzysta z niej ok. 600 osób rocznie.

- Alkoholizm jest na tyle specyficzną chorobą, w której to pacjent sam musi uznać, że jest chory, i że chce się leczyć - mówi kierownik pogotowia socjalnego. - Nasza praca polega na motywacji do podjęcia leczenia i próba uświadomienia tej osobie, że ma problem z alkoholem. Nie stosujemy żadnych metod farmakologicznych w celu przyśpieszenia wytrzeźwienia. Każdy musi to zrobić w swoim tempie.
W nowej placówce nie zmieni się ani ilość miejsc, ani sposób prowadzenia ośrodka. Jedyne co, to zwiększy się komfort pracowników i pacjentów. Obecnie w budynku przy ul. 3 Maja wiatr hula przez dziurawy dach, przez co same koszty ogrzewania zimą wynoszą prawie 9 tys. zł miesięcznie. Rocznie utrzymanie całej placówki to blisko 850 tys. zł.

W Trójmieście poza Pogotowiem Socjalnym dla Osób bezdomnych w Gdańsku funkcjonuje jeszcze Punkt Interwencyjnego Noclegu przy ul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Po tym jak w 2013 r. okazało się, że Chrześcijańskie Stowarzyszeniu Dobroczynne, które wówczas je prowadziło, znęcało się nad pacjentami przejęło je Stowarzyszenie Alter Ego. Mimo naszych próśb, bez podania przyczyny, odmówiono nam nakręcenia materiału z wnętrza budynku.

Bezdomny opowiada o tym jak w nieludzki sposób traktowało się osoby w Punkcie Interwencyjnego Noclegu w Gdyni. Od dwóch lat prowadzi je inne stowarzyszenie. Nie wpuszczono nas tam ponownie z kamerą.

Miejsca

Opinie (128) ponad 10 zablokowanych

 • Dla 30osób? To chyba spod jednego sklepu beda odbierac (9)

  W Polsce 40% populacji to alkoholicy

  • 156 28

  • Przyjdzie islam, szariat i się pozmienia. ;)

   • 37 8

  • Alkohol. ... (5)

   Z alkoholu są same problemy, kłótnie bijatyki, rodzinne awantury, pijani kierowcy, zaszczane centra miasta i do tego teraz jeszcze niech zrobią hotele dla pijaków, którzy nie wiedzą kiedy przestać pić. Tak ale to marihuana jest zła i trzeba jej zakazać i zamykać ludzi mimo, że nic z wyżej wymienionych rzeczy ludzie nie robią pod jej wpływem. Pijanym narodem się łatwiej steruje, przejrzyjcie w końcu na oczy. Chory kraj....

   • 25 8

   • po marihuanie jest dużo wypadków i nieodpowiedzialnych zachowań (4)

    Jedno shit i drugie shit. Powinni zakazać obu. A smutne ludziki, które nie potrafią czerpać radości z życia bez takich wspomagaczy, niech idą do psychologa

    • 21 13

    • (1)

     I po 8 latach kuracji będą mieli tak samo zdrenowany portfel oraz zrytą bańkę, jak alkoholik? Co za różnica co wybiorą.

     • 4 8

     • Ale zdrową wątrobę i dzieci bez traumy...

      • 4 1

    • Żenuaaa (1)

     dużo wypadków ??? dużo nieodpowiedzialnych zachowań ???
     Przykłady proszę choćby po dwa z każdego
     Po co człowieku takie bzdury wypisujesz skoro nie znasz tematu, marihuana nie ogłupia i nie tracisz kontroli nad tym co robisz właśnie przez takich ludzi co nie posiadają wiedzy a się wypowiadają w nieznanych im tematach jest jak jest w tym kraju. Dowiedz się zgłęb temat i dopiero później wypisuj swoje "mądrości"
     Samo zestawienie alkoholu na równi z marihuana to jest wielki błąd ale skąd "janusz" może wiedzieć przecież w TVN i w gazecie napisali, że jest zła więc napewno tak jest.

     • 4 14

     • Nie ogłupia? A z iloma osobami jarającymi dzień w dzień przez 10 lat rozmawiałeś?

      • 1 0

  • Nie może być... to by znaczyło, że 40% katolików jest uzależnionych od alkoholu.

   • 13 1

  • hahaha 40% populacji?!

   Chyba żyjemy w różnych krajach. Może 1% jest patologi. Chyba, że nie wychodzą z domu i po prostu ich nie widać

   • 0 0

 • Będę miał teraz bliżej (3)

  • 81 6

  • Władza zadbała o Mietków i Januszów (1)

   Alkohol w Polsce dostępny na każdym rogu, w Trójmieście jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji.

   Rozpitym narodem łatwiej jest kierować i wciskać mu kity o zielonej wyspie. W tej beznadziei zostaje emigracja albo alkoholizm.

   • 18 12

   • Jeżeli ktoś dał minus to powiec albo alkoholik a może i napewno też powiec.

    • 5 3

  • a ja dalej

   a bylo tak pieknie chyba ze nie bylo miejsca to do gdyni a to juz kawal

   • 2 0

 • 150 za hotel bez wyzywienia... (2)

  W ceneo powinien byc wliczony obiad od Gesslerowej...

  • 87 6

  • oni prędzej wino by chcieli niż jedzenie...

   • 14 3

  • ale maja lekarza

   kiedys w gdyni bylo 250

   • 5 0

 • Ile kosztuje doba hotelowa? Rozumiem ze transfer w cenie (1)

  • 44 1

  • Jeżeli będziesz miał immunitet, to obsługa darmowa, bo biedoty nie stać na takie ekstrawagancje.

   • 1 0

 • super (1)

  kurde super%

  • 19 2

  • pytam się jaki to jest pacjent?

   Napity jak świnia i ob.szcz*ny? Mam nadz że chociaż cena podskoczy do 250zł.

   • 11 4

 • Pozdrawiam mieszkańców osiedla "Pomarańczowe" (7)

  • 71 3

  • Orange (4)

   Szok ze ktokolwiek wpadł na pomysł z tym osiedlem w takim miejscu, obok cmentarz i psychiatryk. Współczucia dla tych co kupują mieszkania. ..

   • 30 8

   • (2)

    i krematorium....

    • 18 1

    • (1)

     Do tego Monar. Oraz ze 200 metrów dalej Zieleń (gdzie dostarczają nieboszczyków).

     Genialna okolica :)

     • 16 1

     • zieleń, cmentarz

      bardzo spokojni sąsiedzi

      • 1 0

   • kupują świadomie

    • 12 1

  • Cóż za fortunna lokalizacja dla bonvivantów ;)

   • 11 0

  • To bardzo dobra lokalizacja

   Dużo zieleni, tereny spacerowe i dobrze skomunikowane. Lepsze niż te nowe blokowiska : okna w okna w odległości 5 m. Uciążliwość tylko około 1 listopada, kiedy wszystkie drogi zastawione. Niestety osiedle Pomarańczowe ma niefunkcjonalne rozkłady mieszkań.

   • 9 3

 • a może lepiej poza miastem? (5)

  szkoda terenu na patoli

  • 57 12

  • a potem bedzie placz ze za daleko i transport za drogi.

   • 10 5

  • (3)

   Tam nie tylko trafiają 'patole', ale również tacy, którzy dobrowolnie chcą się leczyć. Najwidoczniej twoja wiedza o tym miejscu opiera się na tym co, ci znajomy znajomego powiedział.

   • 9 14

   • jeśli naprawdę chcą się leczyć, to dojadą (2)

    są ludzie, którzy do pracy muszą dojeżdząć dzień w dzień 20 km w jedąą stronę

    • 12 2

    • co to jest 20km, na rowerze tyle popylałem do pracy. Cały rok.

     • 12 0

    • Ja nie piję do usytuowania ośrodka, a do nazywania ludzi patolami. Najwidoczniej leon próbuje się dowartościować tym, że jeszcze ktoś w społeczeństwie radzi sobie gorzej od niego.

     • 6 1

 • Durni socjalisci, jeszcze roztaczać opiekę nad pijakami za pieniądze podatników. (9)

  Pijesz - bierzesz odpowiedzialność za to co robisz. Nie masz umiaru - to sam wpędzasz się w kłopoty. Koniec i kropka.

  • 111 23

  • najwieksza wytrzezwialka

   jest w Helsinkach

   • 15 0

  • to nie chodzi o opiekę nad pijakami (1)

   to chodzi o to, żeby pijak nikomu szkody nie wyrządził, wtaczając się np. pod autobus

   • 25 0

   • Alez prosze bardzo: niech sie budza w kamieniolomach.

    • 1 3

  • To właśnie wpędzasz sie w kłopoty, bo musisz ponieść koszt tego "pobytu" (5)

   Jako społeczeństwo mamy prawo usuwać z miejsc publicznych osoby pijane. Wyspecjalizowane miejsce musi być dla takich delikwentów, chyba że np. czekając z dzieckiem na SORze (nie życzę oczywiście niczego złego) chcesz aby zasikany i zarzygany element trafił do szpitala na tych samych zasadach co dziecko.

   • 25 1

   • niech zasikany i zarzygany element obudzi się w miejscu gdzie zasnął po wytrzeźwieniu (4)

    nie widzę powodu dla którego jako społeczeństwo mamy troszczyć się o taki element

    • 8 12

    • a jeśli nie zaśnie tylko właśnie łazi po pijaku po jezdni albo ludzi zaczepia? (1)

     • 10 0

     • dać w pysk aż się przewróci albo normalnie policję wezwać i niech go traktują jak każdego bandytę

      Nie widzę powodów do specjalnego traktowania i tworzenia specjalnych miejsc opieki. Upojenie alkoholowe nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Godzicie się, słusznie zresztą, żeby ludzie pod wpływem byli karani za prowadzenie pojazdów (i nie ma od tego usprawiedliwienia) a jednocześnie nadzwyczaj ulgowo chcecie traktować pozostałe wykroczenia i przestępstwa tłumacząc, że to tylko alkohol (dodatkowo zapewniając nadzwyczajną opiekę sprawcy)

      • 3 3

    • (1)

     Społeczeństwo jest ucywilizowane, i to jest powód

     • 8 0

     • Od kiedy ten cyrk jest cywilizacja?

      • 2 1

 • A net też będzie? (1)

  • 62 1

  • wiiiiiiifiiii

   żebym mógł seeeeee zamówić do domuuuuuuuuuuuuuuuuu... łeeee, pardon, ściłem ptaszka...łeeeee, o ... jeszcze jeden. To gdzie ta sypialnia?

   • 8 3

 • i dobrze (4)

  zima idzie jak ktoś przysiądzie po alkoholu i zamarżnie to bedzie smutno.Brawo ,takie miejsca są nam potrzebne każdemu przecież sie zdarzyc może

  • 25 33

  • (1)

   Chyba tylko degeneratowi z marginesu społecznego ;//

   • 7 16

   • uważaj co piszesz

    Bóg istnieje

    • 12 4

  • Ale co się może każdemu zdarzyć? Alkoholizm?!

   • 0 6

  • Znam chłopaków co raz dobrze zaimprezowali i trafili na wytrzeźwiałkę. Co tu robić wielką sprawę, taka instytucja powinna być, ale żeby znowu się nad tym szczególnie rozczulać??

   • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane