Fakty i opinie

stat

Pożar dachu niegroźny. Plany Teatru Muzycznego niezagrożone

Najnowszy artukuł na ten temat

Szybszy wyjazd z parkingu podziemnego Teatru Muzycznego

Gęsty, ciemny dym unoszący się nad Teatrem Muzycznym to efekt topionej przez pożar papy i płonącego styropianu. Na szczęście szkody spowodowane pożarem są minimalne i nie zakłócą prac budowlanych. Zdjęcie z miejskiej plaży w Gdyni przesłał nam nasz czytelnik.
Gęsty, ciemny dym unoszący się nad Teatrem Muzycznym to efekt topionej przez pożar papy i płonącego styropianu. Na szczęście szkody spowodowane pożarem są minimalne i nie zakłócą prac budowlanych. Zdjęcie z miejskiej plaży w Gdyni przesłał nam nasz czytelnik. fot. czytelnik / trojmiasto.pl

Niecałe dwa tygodnie temu odbyła się uroczystość wieszania wiechy na dachu Dużej Sceny Teatru Muzycznego. W czwartek przed południem po wybuchu butli z gazem ten sam dach zajął się ogniem. Na szczęście dla Muzycznego praktycznie nie ma zniszczeń.Czy widziałeś na żywo pożar Teatru Muzycznego?

tak, wyglądał przerażająco 31%
nie, ale widziałem ślady pożaru tuż "po" 5%
nie, informacje o nim czerpałem z mediów 64%
zakończona Łącznie głosów: 492
Już pierwsze meldunki z Teatru Muzycznego były uspokajające. - Usłyszeliśmy huk i zobaczyliśmy gęsty, ciemny dym. Wszystkich pracowników natychmiast ewakuowano. Na szczęście nikogo nie kierują do karetek - relacjonowała nam Aleksandra Borowiak chwilę po ewakuacji.

Ostatecznie, według naszych informacji, jeden pracownik skorzystał z drobnej pomocy medycznej (opatrzono mu rękę), ale nie został hospitalizowany.

Gęsty dym nad teatrem sugerował, że skala zniszczeń może być bardzo poważna. Na szczęście okazało się, że "z dużej chmury (dymu), mały deszcz".

Udało nam się ustalić szczegółowy przebieg zdarzenia. Około godz. 11:35 większość robotników miała przerwę śniadaniową. Na dachu pracowało kilka osób, spajających kawałki papy, którymi wyłożony jest dach Teatru Muzycznego. Prawdopodobnie doszło do przepalenia papy palnikiem trzymanym przez jednego z nich i zapalenia styropianu (tego właśnie pracownika opatrzono po zdarzeniu). Ponieważ na dachu była gaśnica, prawdopodobnie po nią udali się pracownicy, w momencie gdy wybuchła butla z gazem. Wtedy, na szczęście, nikogo nie było w pobliżu wybuchu. W wyniku zdarzenia nadpalona została wierzchnia powłoka poszycia dachu na powierzchni ponad 50 m kw., blisko granicy między dachem Dużej Sceny a ścianą Nowej Sceny. Akcja strażacka przebiegła bardzo sprawnie - pożar ugaszono w ciągu kwadransa. Użyta przez strażaków piana gaśnicza nie spowodowała zalania żadnego z elementów dachu.

- Spaliły się styropiany i stopiła papa, którą wyłożony jest dach teatru. To one narobiły mnóstwo dymu. Pożar bardzo szybko ugaszono, ogień nie rozprzestrzeniał się i przez cały czas był pod kontrolą strażaków. Straty są praktycznie żadne. Po niespełna godzinie mogliśmy wrócić do swoich obowiązków, a aktorzy kontynuowali przerwaną próbę do "Chłopów". Na plac budowy szybko wrócili też robotnicy - przyznała Aleksandra Borowiak.

Jaką szkodę wyrządził pożar poszycia dachu?
- Papa stopiona jest na obszarze od 50 do 100 m kw. Dach teatru jest betonowy i bardzo dobrze zabezpieczony, ogień nie naruszył żadnych istotnych elementów poszycia dachu - tłumaczy Dariusz Kruszyniak, nadzorujący rozbudowę budynku ze strony Teatru Muzycznego. - Byłem na dachu kilka minut po strażakach, którzy błyskawicznie ugasili pożar. Według straży pożarnej nie ma naruszenia konstrukcji dachu, zdarzenie określone jest jako wypadek przy pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do kontynuacji prac.

Pożar nie spowolni więc prac budowlanych. Nieoficjalnie mówi się o stratach finansowych wykonawcy rozbudowy na kilka tysięcy złotych. Rozbudowa ma zostać ukończona do końca lipca, a generalny wykonawca Mostostal Warszawa SA zapewnia, że w miesiąc uda się uzyskać wszelkie pozwolenia niezbędne do przekazania Dużej Sceny artystom. Premiera "Chłopów" ma się odbyć 6 września.

Projekt "Rozbudowa Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni" to gruntowna, wieloetapowa przebudowa największej sceny teatralnej w Trójmieście.

W jej wyniku powiększona zostanie widownia Dużej Sceny z 697 do 1070 miejsc, rozbudowane foyer oraz stworzone drugie foyer na wyższej kondygnacji budynku. Od podstaw wybudowano i oddano do użytku Nową Scenę, mogącą pomieścić 300 widzów. Wraz ze 150 miejscami w Sali Kameralnej w rozbudowanym teatrze trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 osób, a każda scena posiadać będzie oddzielne wejścia i własną szatnię. Powierzchnia użytkowa teatru zwiększy się z 14000 m kw. do 19000 m kw.

Całkowity koszt inwestycji to 71,5 mln zł. Unia Europejska dofinansowała inwestycję kwotą 41,5 mln zł. Rozbudowę dofinansowały: Samorząd Województwa Pomorskiego (5 mln zł), miasto Gdynia (12 mln 750 tys. zł) oraz Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (VAT odzyskiwany, w wysokości 12 mln 250 tys. zł).

Dym nad Teatrem Muzycznym.


Dwa tygodnie temu na gmachu przebudowywanego Teatru Muzycznego w Gdyni zawieszono wiechę.

Opinie (34) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.