• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szczątki ofiar pożaru kościoła czekają na ekshumację

Najnowszy artykuł na ten temat Zobacz powojenny Gdańsk na wystawie online
Odnalezione szczątki osób, które w marcu 1945 zginęły w kościele św. Józefa.
Odnalezione szczątki osób, które w marcu 1945 zginęły w kościele św. Józefa.

Szukali schronienia, a znaleźli śmierć. Ponad sto osób, które 27 marca 1945 r. ukrywały się w gdańskim kościele św. Józefa zobacz na mapie Gdańska, zginęły w ogniu po tym, jak świątynię podpalili żołnierze Armii Czerwonej. Znalezione w podziemiach kościoła szczątki ofiar tutejsi zakonnicy planują ekshumować, zidentyfikować i pochować. Tylko że, jak się okazuje, to nie takie proste...- Jeden z uczynków miłosierdzia to zmarłych pogrzebać. Zanim jednak to się stanie, potrzebne byłoby zaangażowanie specjalistów od badania DNA. Być może są rodziny, które nadal czekają na wiadomość o swoich bliskich i nie wiedzą, że ci zginęli akurat w podpalonej przez czerwonoarmistów świątyni - tłumaczy o. Tomasz Ewertowski, rektor kościoła św. Józefa w Gdańsku i ekonom tutejszego klasztoru oblatów.
Według szacunków, 27 marca 1945 r. w średniowiecznym kościele św. Józefa zginęło ponad sto osób. Naoczny świadek, ks. Georg Klein, tak relacjonował tamte tragiczne wydarzenia:

- Kobiety, dzieci i starcy schronili się ze strachu na plebanii i w kościele.(...) Żołnierze zaczęli biegać po nich i zaraz się pojawili z łupami, robili miejsce dla innych.(...) Jeden żołnierz szedł za nami, grożąc gestami wyrzucił nas z domu i zmusił 18-letnią dziewczynę, by została. Po jakiejś chwili pojawiła się na dworze, wzburzona, potargana i milcząca. Stało się. Pojawiły się inne grupy, już pod wpływem alkoholu. Podobno znaleźli jego zapasy w piwnicy pobliskiego Ratusza Staromiejskiego zobacz na mapie Gdańska.

Zobacz wnętrza i poznaj historię kościoła św. Józefa. Materiał z 2012 r.


Jak pisze ks. Klein, każdemu, kto chciał wyjść z kościoła czy plebanii, żołnierze grozili pepeszami. Następnie przyjechał samochód wyładowany bańkami.

- Jedną z nich wciągnęli do kościoła, drugą do plebanii. Dało się wyczuć zapach benzyny i odtąd wiedzieliśmy, co nas czeka. Jakaś kobieta, która była w kościele, wypadła i została natychmiast zastrzelona. Pijany żołnierz wszedł do kościoła. Widzieliśmy z plebanii, jak w świątyni buchnęły płomienie i słyszeliśmy krzyki i płacz znajdujących się wewnątrz ludzi. Żołnierz wyszedł i zamknął za sobą drzwi.
Przeczytaj również: Historia kościoła ekstremalnych spowiedników

Tymczasem proboszczowi udało się na jakiś czas oddalić niebezpieczeństwo, które groziło plebanii i ludziom w jej wnętrzu. Zwrócił gestami uwagę radzieckiego oficera. Ten przepędził żołnierzy i wyrzucił na zewnątrz osoby, które schroniły się na plebanii.

- Kiedyśmy po kolejnej strasznej nocy znowu chcieli iść do plebanii, zobaczyliśmy, że jest wypalona, podobnie jak kościół, a także ulice i uliczki, które przedtem przetrwały wszystkie nienaruszone - relacjonował wikary.
Jakiej narodowości obywatele zginęli w pożarze?

Rektor kościoła przy ul. Elżbietańskiej twierdzi, że wśród ludzi, którzy stracili tu życie w 1945 r., były osoby nie tylko narodowości niemieckiej, ale i polskiej.

- Zapewne zginęli też Polacy. Kościół św. Józefa przez lata uchodził bowiem za jeden z polskich kościołów w Gdańsku. Tutaj Polacy przychodzili się modlić i także w czasie II wojny światowej szukali tu schronienia - twierdzi o. Ewertowski.
Dowodów na to, że w pożarze kościoła zginęli Polacy, jednak brak. Mimo to jeszcze przed świętami wielkanocnymi, w czasie których przypadała 71. rocznica tragicznych wydarzeń, o. Ewertowski starał się zainteresować sprawą Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Instytucja nie otrzymała jednak jeszcze oficjalnego wniosku od zakonników z prośbą o pomoc. Poza tym gdański IPN zwraca uwagę na pewne okoliczności.

- W tym wypadku niekoniecznie IPN byłby najbardziej właściwym adresatem takiej prośby. Samodzielny Wydział Poszukiwań zajmuje się bowiem nieznanymi miejscami pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, przede wszystkim pomordowanych w tym okresie obywateli polskich. W przypadku ofiar z kościoła św. Józefa, chodzi prawdopodobnie o niemieckich mieszkańców Gdańska. Właściwszą instancją byłaby tutaj Fundacja "Pamięć" - przekonuje Marcin Węgliński, asystent prasowy gdańskiego oddziału IPN.
Instytucja deklaruje natomiast wsparcie oblatów w sprawach naukowych, czyli na przykład w przygotowaniu ekspertyz historycznych. Z kolei Fundacja "Pamięć", czyli przedstawicielstwo Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, udział w pracach ekshumacyjnych uzależnia od stanowiska IPN.

- Zgodnie z polsko-niemiecką umową o grobach wojennych, za ofiary wojny uważa się nie tylko żołnierzy, ale również cywili, którzy ponieśli śmierć w związku z działaniami wojennymi w latach 1914-1918 i 1939-45, a także w wyniku przemocy totalitarnej w latach 1945-49. Dlatego, jeśli ze strony IPN byłaby wola, abyśmy współuczestniczyli w ekshumacji, to weźmiemy w niej udział. Jesteśmy otwarci na propozycje - mówi Iza Gruszka, prezes Fundacji "Pamięć".
Nie wiadomo, gdzie trafią szczątki

Kościół św. Józefa przy ul. Elżbietańskiej, gdzie posługują oblaci.
Kościół św. Józefa przy ul. Elżbietańskiej, gdzie posługują oblaci. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl
Tymczasem poza ekshumacją i pochówkiem szczątków znalezionych w podziemiach kościoła, o. Ewertowski liczy również na przeprowadzenie badań DNA, dzięki którym miałyby wzrosnąć szanse na zidentyfikowanie ofiar.

- Jeśli zapadłaby decyzja o rozpoczęciu badań, to mamy w zakładzie pracownika, który zajmuje się badaniami szczątków kostnych. Poza tym wykonujemy również badania DNA - informuje dr hab. med. Zbigniew Jankowski, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przeczytaj też: Znaleziono list w butelce sprzed 112 lat

Szanse na przeprowadzenie badań DNA byłyby jednak niewielkie. Przy tak dużej liczbie szczątków, w grę wchodziłyby bowiem spore koszty. Jednak największym problemem byłoby porównanie wyników badań. Nie ma bowiem pewności, jakiej narodowości obywatele zginęli w kościele św. Józefa. Poza tym, nawet jeśli udałoby się określić narodowość, dany kraj mógłby nie dysponować odpowiednią bazą danych.

Zdecydowanie większe szanse istniałyby na przeprowadzenie badań z udziałem antropologa. Mógłby on określić liczbę ofiar, ich płeć oraz wiek. Jednak to, czy jakiekolwiek badania zostałyby zlecone, zależałoby od decyzji instytucji, która zajęłaby się sprawą. Teoretycznie mogłaby to być Prokuratura lub Instytut Pamięci Narodowej.

Bez względu na kroki, które podjęłyby lub nie państwowe instytucje czy też fundacja, swoją pomoc zadeklarował natomiast Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku.

- W przypadku ekshumacji szczątków zapewniony zostanie nadzór archeologiczny, co oznacza, że w czasie prac będzie obecny archeolog - zapowiada Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.
Na razie nie wiadomo, gdzie po ekshumacji miałyby trafić szczątki z kościoła św. Józefa. Jeśli badania potwierdziłyby, że należą one do osób narodowości niemieckiej, Fundacja "Pamięć" jest gotowa pochować je na jednym z cmentarzy na terenie Polski, którymi się opiekuje.

Opinie (199) 8 zablokowanych

 • Czerwone bydło (28)

  Czerwone rosyjskie bydło...

  • 302 54

  • Polsko, zyj zawsze historia i zawsze badz dy***a przez caly swiat. (17)

   To co zlego sie stalo trzeba rozliczyc, pietnowac ale rusofobia w tym kraju jest przerazajaca. Najsmieszniejsze jest to, ze bedac w Rosji nie uswiadczysz mowy nienawisci wobec Polakow wsrod zwyklych ludzi. Nie mowia nic albo w pozytywach. W Polsce na haslo ROSJA dostaje sie bialej goraczki, chociaz przy nich jestesmy jak taki piesek york, ktory cos tam szczeka ale nawet za nogawke nie pociagnie, bo wiadomo, ze dostanie kopa i nie wstanie. Na dodatek robimy teraz wszystko, zeby kowboj w postaci usa tez nie stal obok.
   Mamy podobna kulture, slowianska krew, ktora inteligencja bije na glowe tepych i spasionych amerykanow, ktorzy o Polsce nie slyszeli, a Europe maja za jakis kraj.
   Co zlego tepic, co dobrego szanowac. Mimo wszystko trzymac sie razem. Jednak wolimy dorzucac do pieca i gadac o laserach, ktorymi Tusk z Putinem "szczelali" w samolot. W koncu puszki po browarku i parowki dowiodly tego.

   • 50 40

   • (12)

    no, przecież mamy taką pozytywną historię z naszym rosyjskim sąsiadem.
    "Mimo wszystko trzymac sie razem." obudź się dziecko, my dla nich jesteśmy niczym.

    • 35 19

    • W tej dyskusji, ty jestes dzieckiem, bardzo naiwnym. (11)

     Wymien chociaz jeden kraj, ktory postawi wszystko na szale i bedzie walczyc za Polske. Moze Wegry? Te wegry, ktore powiedzialy juz, ze nie zgodza sie na zadne sankcje wobec Rosji, te Wegry, ktore wziely miliardowe pozyczki od Rosji na budowe elektrowni atomowej? Orban, który spotyka sie z Putinem czesciej niz z wlasna zona? Kabaret.
     Dalej plujmy na Rosjan, mowmy, ze Smolensk byl poczatkiem terroryzmu, a potem dziwmy sie, ze Rosja nas traktuje jak pionkow. Nie mamy dobrej historii praktycznie z zadnym krajem ale nie przeszkadza nam brac miliardow od tych 'szwabow' z UE. Ja w sumie mam to gdzies, bo jezdze sluzbowo do Rosji i jestem traktowany po ludzku, czasem lepiej niz we wlasnym kraju. Tutaj ciagle paranoja, ciagle kompleksy, a przyjdzie co do czego i znowu bedziemy na dnie bez pomocnej reki.

     • 31 10

     • (8)

      smoleńsk to debilizm, ale jeśli uważasz, że putin będzie walczył za polskę.... lol, chyba żeby potem zrobić sobie kolejny "obwód"

      • 19 5

      • Kolejny przyklad, ze jestes dzieckiem. (7)

       Napisalem, ze Rosja bedzie walczyc za Polske? Oczywiscie, ze nie ale miec do wyboru fakt, ze moga byc neutralni i nie szkodzic albo byc wrogami...no chyba nie trzeba nic wiecej dodawac.
       Z twojej gadki plynie wlasnie takie typowe bezpodstawne anty Rosja.
       "yyy, bo historia, ten, bo Putin, yyy, bo kacapy i ogolnie walic czerwonych, yyy"
       Pod wzgledem kultury najblizej nam do Rosjan, szkoda tylko, ze oni o tym wiedza, a my dalej zyjemy przeszloscia, do ktorej sie tak na marginesie cofamy. Spoko, ja sobie siedze z boku i obserwuje wspomnianego juz yorka. Juz widze jak Obama i Cameron rzucaja swoje wojska, zeby bronic kraju, ktory kpi z niepodleglosci USA.
       Bujasz w oblokach, ty i wiekszosc spoleczenstwa.

       • 18 8

       • (6)

        przecież ty dziecko bredzisz. co nam po włażeniu rosji w zadek? tyle samo, co włażenie amerykanom. czyli nic. i co to za bełty o krwi i kulturze? jakie to ma teraz znaczenie? jakie to miało znaczenie w naszej historii? żadne. tasujesz się miłymi mieszkańcami rosji, jakby mieli oni jakikolwiek wpływ na politykę. w jakim świecie ty bujasz?

        • 13 8

       • Nie bujam, jestem w realnym swiecie. Ty w wirtualnym. (5)

        Piszesz o historii ale o kulturze i wiezach krwi juz nie chcesz czytac. To juz nie jest dziecinada z twojej strony, to glupota. Ty o wchodzeniu w zadek, ja o nie zaczepianiu, o nie pluciu jadem. Belkoczesz chlopie i widac to po twoim pierwszym wpisie. Ty w necie jestes kawal bohatera ale rolnicy i zwykli ludzie dostaja po du*ie przez polityke glabow, ktorzy uwazaja sie za wladcow wszechswiata.

        • 6 6

       • (1)

        Szanowni Panowie - co byście nie powiedzieli i tak nie zmieni to faktu, że Polska jest sama na tym świecie i nie ma żadnego wiernego i poważnego koalicjanta. Dlatego tylko budowa silnej Polski przez nas samych może pomóc wyjść nam z tej sytuacji. Niestety wiekowa koalicja Rosyjsko-Niemiecka jak i USA nam na to nie pozwoli.

        • 3 2

       • A budowac z czego bedziesz? Z gliny? Za co? Komu zabierzemy? Pomysl z 500 plus byl strzalem w kolano dla Polski a teraz miliardy na militaria? Bylismy na dobrej drodze, zeby sie rozwijac, teraz zblizymy sie do Ukrainy.

        • 1 2

       • (2)

        skąd w ogóle założenie, że jestem chłopem? :/ nie chcę czytać o kulturze i więzach krwi, bo kultura to chyba upijania się na smutno i zagryzania kiszonym. więzy krwi - weź w ogóle wytłumacz co to jest i jak ma niby działać pomiędzy narodami. nie zaczepianie to jedna sprawa, ale jak myślisz, że rosja nas przez to pozytywnie zauważy i zbliżymy się przez to gorpodarczo i kulturowo... no po co ja mam ci złudzenia odbierać...

        • 3 1

       • Niestety ale potwierdzasz swoja glupote. (1)

        Jesli dla ciebie rosja to chlanie i ogorki, to Polska to wodka, ogorki, a glownie cebula. Znizylem sie do twojego poziomu, a raczej jego braku. Jesli nie wiesz czym sa wiezy krwi, skad pochodzimy, kim sa slowianie, swiadczy to tylko o glupocie. Przejawem glupoty jest tez niechec do czytania. Rosja odplaca pieknym za nadobne, takim jak ty. A czy chlop czy baba, jeden pies,glupota dotyczy obu plci.

        • 0 4

       • lol, chyba marzysz o wymianie genetycznej z jakąś rosjanką. gdzie był te więzy krwi przez ostatnie kilkaset lat? jedynie w głowach zaślepionych głupców, takich jak ty.
        wymień w czym mamy taką wspólnotę kulturową, i czym się objawiają "więzy krwi". bez pojścia w groteskę nie dasz rady.

        • 2 0

     • (1)

      Do Rosji nie nalezy isc na kolanach. Jesli daja pieniadze to nalezy je brac ale jest za silna zeby ja podgryzac bo to ja tylko zirytuje. Ale jesli kiedys nadarzy sie okazja to nalezy wbic jej noz, nawet w plecy. To jest kraj ktory jest nam wrogi i nawet tego nie kryje.

      • 10 6

      • Odplaca pieknym za nadobne.

       • 2 1

   • No pewnie (3)

    Może w Rosji i mówią pozytywnie o Polsce i Polakach ale przypomnij mi gdzie na terenie Polski jest odpowiednik Katynia gdzie byli MORDOWANI polscy oficerowie BEZBRONNI!!, czy Polacy mordowali niewinnych Rosjan?? czy gwałcili Rosjanki?? czy w końcu zniszczyli jakiekolwiek miasto w Rosji OCALAŁE w czasie wojny a zrównane prawie z ziemią przez PIJANYCH, GŁUPICH ŻOŁDAKÓW.
    Jeżeli wskażesz chociaż jedno podobne wydarzenie którego dopuścili się Polacy na Rosjanach to dopiero wtedy możesz mówić i pisać o rusofobii. To nie jest rusofobia to autentyczna niechęć która MA swoje podstawy i tak długo jak długo w Rosji przynajmniej zwykli ludzie nie będą umieli powiedzieć "PRZEPRASZAMY" za całe zło wobec Polski i Polaków to NIC nie zmieni się w stosunkach między Polską a Rosją bo tam nie ma z kim rozmawiać a i pytanie czy warto.

    • 11 5

    • (2)

     Ale jaja, cala Rosja ma sie kajac i przepraszac male panstewko, za polityke sprzed lat. W takiej sytuacji, usa musialyby chodzic na kolanach. Ja wyrazilem swoje zdanie ale ogolnie mam to w du+ie. Ja jestem szczesliwy, w Rosji zawsze milo ugoszczony, chociaz wiedza skad jestem, a wy dalej zachowujcie sie jak york. Szczekajcie, robcie halas, a i tak nikt was nie szanuje i traktuje z pogarda. Te smieci po amreykanach ktore odkupilismy, dadza nam bezpieczenstwo na wieki, a niemcy, francja, uk podobno oleja swoje ojczyzny, zeby tylko byc za Polska, jak zawsze, co pokazala historia.

     • 3 9

     • "przeciętni" Rosjanie (1)

      to zawsze byli ludzie raczej w porządku, życzliwi, serdeczni i lubiący Polaków w bezpośrednim kontakcie. To jednak nijak się miało do polityki przemocy wobec naszego kraju, która o dziwo miała poparcie społeczne tych serdecznych ludzi. Taki paradoks socjologiczny. Kajać się, a po prostu przestać kłamać, to jednak zasadnicza różnica.

      • 6 1

      • No i ok. Dalej walczmy o cos, czego nigdy nie dostaniemy. Mozemy prezyc muskuly i pokazywac jacy jestesmy charakterni...w slowach...

       • 0 1

  • Tjaaaaa... dobrze, że żołnierze wyklęci byli tacy świeci...

   • 29 17

  • Nie patrzyłbym na to przez pryzmat czerwonych. Wojna zawsze wybudza w wielu osobach zwierzęce instynkty bez względu na nację. Co oczywiście ich działań nie pozostawia bez winy.

   • 11 3

  • Po co komentować wpis pisowskiego pętaka? (5)

   Przecież PiS to sekta rusofobów, ksenofobów, nawiedzonych wariatów razem ze swoim guru Jarozbawem kaczyńskim.
   PiS rozpętał już wojnę z całym światem.
   Ale kaczyńskiemu to mało.
   Dalej występujmy przeciwko Rosji a skutki odczujemy w niedalekiej przyszłości.
   Dla tych wszystkich rusofobów przypominam - wojska armii radzieckiej pod dowództwem Koniewa dzięki błyskawicznemu manewrowi wyzwoliły Kraków, który był zaminowany przez hitlerowców i przeznaczony do całkowitego zniszczenia...

   • 8 23

   • Achaaa

    i w związku z tym cudownym wydarzeniem mamy być Ruskom wdzięczni do grobowej deski i chodzić przy nich na kolanach? Wyzwolili Kraków i dobrze ale Gdańsk zrównali z ziemią!!!! I za to powinni do dziś płacić olbrzymią kasę. Wyzwolenie jednego miasta nie zmazuje ich win ani ich nie umniejsza.

    • 9 3

   • jak czytam

    o tym wyzwolicielskim micie, to mnie krew zalewa. W szkole na historii na wagary się chodziło??

    • 3 3

   • Zachowali Kraków bo był Polski (2)

    Spalili Gdańsk bo był Germański

    • 0 7

    • (1)

     no jak to, to polaki nie wytłumaczyli swoim ruskim przyjaciołom, że gdańsk odwiecznie polski?

     • 1 0

     • Gdańsk gdański z Polską

      • 0 0

  • Bydło to delikatne i dobre stworzenia.

   Nie nazywajcie ich tym mianem. Zwierzęta nie zasługują na to.

   • 4 0

  • Jak mało znasz historię !

   1. Końcówka wojny - spalenie chrześcijan w kościele w Gdańsku. Kto Kałmuków tego nauczył ?
   2. Końcówka wojny - spalenie całego oddziału wojska polskiego w stodole na Wale Pomorskim. Kto Niemców tego nauczył ?
   3. Nie mówmy o krematoriach konzentrationslager.
   4. Początek wojny - spalenie Żydów w stodole w Jedwabnem podobno przez Polaków. Tylko benzyna jakiej użyli była niemiecka. W czasie wojny benzyna tylko dla Niemców. Nafta odpowiedniej temperatury nie daje.
   5. Takich tragedii jest dużo Wymieniłem tylko te najbardziej znane. Wszędzie nauczycielami byli Niemcy.
   6. Mówisz "czerwone rosyjskie bydło" a zdajesz sobie sprawę kto to bydło tak rozwścieczył, że ludzi nie widziało ?
   Nie rozgrzeszam Sowietów, nie rozgrzeszam żadnej zbrodni. Jedyne co mam w intencji to rozumienie co się wtedy działo. Nie zrozumienie bo takowe nosi w sobie element akceptacji. Chodzi o rozumienie skąd takie zbrodnicze działania.

   • 5 3

 • (4)

  Nie wyobrażam sobie jakim "człowiekiem" trzeba byc, ze spalić (czy w jakis inny sposób zamordować) inna osoba albo zwierze. Wojna obdziera z jakiegokolwiek człowieczeństwa...

  • 155 20

  • Obdziera.

   I to obie strony.

   • 9 2

  • O Wołyniu pamiętamy ukraińcy

   • 8 0

  • Czy tylko wojna?

   • 0 0

  • Ci sprawcy musieli widzieć podłości jakie na ichnich cywilach wyczyniali synkowie tych ofiar.

   W takiej sytuacji, poziom miłosierdzia do wroga spada. Naturalna kolej rzeczy. Niemcy osiągnęli mistrzostwo wszechgalaktyk w traceniu przyjaciół.

   • 0 2

 • (4)

  Niech żyje przyjaźń między narodami.
  Niech żyje przyjaźń polsko-radziecka.
  Niech żyje ...

  • 46 78

  • plus za ironię

   gorzką ironię

   • 20 0

  • A w jaki fantastyczny sposób kościół dba o szczątki zmarłych (1)

   na kupie niech gniją

   • 0 0

   • jeden samochód od bezdomnego

    i załatwione

    • 0 0

  • proletariusze wszystkich krajów łączcie sie w czerwoneh Europie

   • 0 0

 • "wyzwoliciele" (37)

  Czerwona zaraza.

  • 180 41

  • (33)

   Jesteś Polakiem z dziada pradziada? Jeśli tak to powinieneś dziękować jak to określasz czerwonej zarazie , bo dzięki nim żyjesz! W tamtych czasach Niemcy planowali wybicie prawie wszystkich Polaków , część miała jako pachołki niewolnicze służyć .Gdyby nie Rosjanie nie byłoby żadnej polski tylko tysiącletnia Rzesza! Historii się naucz buraku!Chyba ,że nie jesteś z pochodzenia Polakiem to przepraszam!

   • 14 35

   • (19)

    Przykro mi to pisać, ale nie tylko Niemcy mieli plany 'wybicia Polaków' - jak Ty to określasz. Rosjanie robili to samo, to naturalne gdy trwa wojna że dwa kraje walczace rywalizują o to kto bedzie panował, kto będzie miał przewagę. A jak tę przewagę zyskać? - normalnie, wybijając przeciwników.
    Ja nie mam za co dziękować ani Rosjanom, ani Niemcom.

    • 27 5

    • (18)

     Przynajmiej dziękuj Bogu ,że wojna tak szybko się skończyła :-D Pan Hans Frank w generalnej gubernatorii robił swoje .Zwyczajnie Polacy nie znają historii.Pomyśl tak sobie kiedyś czy byś istniał gdyby nie porażka III Rzeszy w wojnie .Polacy to dziwny naród , ciężko im dogodzić gardzą Rosjanami ,a Rosjanie stracili minimum 400tyś żołnierzy w walkach z Niemcami na dzisiejszych terenach Polski .Niemcy też źli bo robili łapanki i zamykali w obozach , ale praca u Niemca za niską stawkę jest OK .Około miliona Polaków pracuje w Niemczech...Ta wasza słynna armia krajowa nawet braki w amunicji miała , i oni chcieli w lasach walczyć o wolną Polskę :-D Zlituj się ! Anglicy was sprzedali w Jałcie jak worek kartofli Stalinowi a wy jeszcze im PKB Poprawiacie :-D Fiu fiu.

     • 7 15

     • (17)

      Dlaczego zmieniasz temat? To w końcu komu mam dziękowac? Rosjanom, Niemcom, czy Bogu? - plączesz się z zeznaniach. Co Ty mi tutaj zaczynasz temat o Generalnym Gubernatorstwie. Historię znam bardzo dobrze. Ty się zastanów, czy byś istniał gdyby teraz wybuchła jakakolwiek wojna na naszych terenach.
      Nikt tu nikim nie gardzi, ale nie widzę powodu żeby Rosjan, jak i Niemców całować po stopach. Rosjanie podczas naszego jak oni to ujmują 'wyzwolenia' zrobili to samo co Niemcy, a nawet gorzej. Z rodzinnych opowieści od mojej prababci wiem, że jak Niemcy wchodzili do wsi to kobiety w domu mogły spokojnie siedzieć, Niemcy tylko zabierali zwierzeta i szukali partyzantów. Natomiast jak Rosjanie wchodzili to wszyscy uciekali do lasu, nieważne czy kobieta miała lat 12 czy 30, oni je z chęcią gwałcili, plądrowali wszystko, nie raz podpalali domy. Można się przerzucać argumentami kto dotkliwiej wyżywał się na Polakach - ale to nie ma sensu, bo każde zachowanie wroga Polaka dotkneło tak samo, ucierpial w rózny sposób. Nie będę żalować ani trupow Rosjan, ani Niemców na naszych terenach, WRÓG to WRÓG. Na wojnie się ginie - takie jedno z praw wojny.
      Jesteśmy 71 lat po zakończeniu wojny, ustrój sie zmienił, są otwarte granice, ludzie przeprowadzają się z miejsca na miejsce, nie widze powodu dlaczego Polacy mieli by nie pracować za granicą w szczególności u Niemców, bo kiedyś na nas napadli.
      Dlaczego czepiasz się Armii Krajowej? Wyobraź sobie, że teraz na kraj ktoś napada, myślisz że byłoby inaczej? Każdy miałby miotacz ognia i cztery czołgi? - Zejdź na ziemię. Armia Krajowa jak wiemy była to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, myślisz że gdy kraj został pokonany, a większość żołnierzy schwytanych/zabitych, powstaje partyzantka to mają mnóstwo amunicji? Prosty przykład Francuski Ruch Oporu miał to samo, jak również podobna sytuacja była w Czechosłowackiej Obronie Narodu. TO NORMALNE, nikt kto walczy po kryjomu, nie będzie miał dużo amunicji - tak na chłopski rozum to przekładam. Ważne, że walczyli, bo w świadomości Nazistów Polska istniała nie jako zupełnie zdobyta, a walcząca w podziemiu.
      I znowu zmieniasz temat, co do tego wszystkie ma konferencja jałtańska? Kto nas sprzedał Anglia, czy USA? A może Rosja po prostu zagarneła, bo byla najblizej? Piszesz, że Polacy nie znają historii, a sam wiesz o niej niewiele. Stalin chciał coś dostać , a Churchill i Roosevelt mu to dali, mam tutaj na myśli Kresy Wschodnie i to, że ZSRR dostało sznurki (władze) do pociągania w Polsce, ale czy Ty wiesz dlaczego Stalin to wszystko dostał? Otóż dlatego, że zgodził się zaatakować w zamian Japonię i parę innych rzeczy. Gdy już można było przyjąć, że sprawa z Japonią, jak i z ustaleniem ładu na Dalekim Wschodzie są zakończone na konferencji w Poczdamie ci co nas sprzedali, jak Ty to określiłeś domagali się wprowadzenia u nas demokracji i wycofania wojsk przez Stalina - Niestety to zbyt skomplikowana historia, żeby można było napisać o tym w jednym zdaniu.
      p.s
      I tak się zastanawiam nad interpretacją Twojego zdnia, cyt. " Anglicy was sprzedali ", "Was" - czyli kogo? Mnie? Polaków? Kogo?! Powinieneś napisać "nas", bo Ty również zostałeś 'sprzedany', chociaż z punktu widzenia historii to była wymiana między przywódcami Trzech wyżej postawionych Państw po II Wojnie Światowej.
      No i jeszcze jedno na sam koniec, nikt Anglikom nie musi PKB poprawiać, ten kraj ma tak dobry stan ekonomiczny, demograficzny, jak i społeczny, że nawet gdyby wszyscy Polacy stamtąd wyjechali to PKB Anglii było by na wysokim poziomie.

      • 11 2

      • (11)

       Ale odpowiedz na jedno tylko pytanie , dzięki komu została pokonana III Rzesza tylko tyle! Hahahha . Odpowiedz nie krępuj się .Śmiało ! Sugerujesz mi i czytelnikom ,że Polscy emigranci zarobkowi nie poprawiają produktu krajowego brutto Wielkiej Brytanii?

       • 3 10

       • (1)

        Dzięki komu?
        Chciałeś chyba napisać "przez kogo została pokonana". Już sam styl Twojego wypowiadania się sugeruje, że chcesz uzyskać odpowiedź, która wychwala Sowietów. Otóż odpowiedź brzmi: Trzecia Rzesza została pokonana przez Aliantów, w szczególności USA i ZSRR miały w największy udział. (24.kwietnia wojska radzieckie spotkały się z amerykańskimi pod Berlinem) A dnia 7.maja Niemcy podpisały kapitulacje przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej, powtórzoną 8. maja dla propagandy Sowieckiej.
        Emigrancie zarobkowi owszem przyczyniają się do poprawy PKB, ale patrząc na Wielką Brytanię jej PKB od zawsze jest na bardzo dobrym poziomie. Gdybym chciał się przyczepić to bym napisał, że w latach 2008 - 2010 (to lata największej emigracji Polaków do UK) PKB w UK przeżywało lata spadkowe, ale tylko o tym wspomniałem, nie będę rozwijać tematu.

        • 7 0

       • Ale gdyby Rosjanie nie stawi oporu i przeszli do ofensywy alianci nigdyby nie zdołali zrobić drugiego frontubw Normandii czyli desantu na północnych plażach Francji!Prawdą jest też ,że alianci wspierali wojska armii radzieckiej sprzętowo.Ja nie odbieram godności i honoru żołnierzom Polskim znam ich wkład w drugą wojnę światową!Ale faktów i prawdy historycznej nie można zakłamywać! Prawdą jest ,że gdyby wojna się potoczyła jeszcze z rok Niemcy mogliby uzbrajać swoje rakiety V2 w ładunek nuklearny.Zabrakło zwyczajnie czasu Niemcom bo zamiast grafitu użyli ciężkiej wody przy budowie ładunków jądrowych!Historia nie jest taka jaką byśmy chcieli aby była ,trzeba ją zaakceptować taką jaka jest! Z mojej strony to wszystko, dziękuje za wspólną wymianę zdań.

        • 2 6

       • III Rzesza została pokonana... (8)

        Dzięki dostawom do Rosji broni, amunicji, środków transportu, stali, prowiantu, całych fabryk finansowanych i własnym kosztem dostarczanych przez Anglię i Amerykę. Rosjanie byli tylko mięsem armatnim siłą zagonionym do grabienia Europy.
        Co powiedzieli rosyjscy wojskowi gdy zobaczyli Oświęcim?
        "Tak samo jak u nas. Tylko klimat lepszy!"

        • 9 1

       • (3)

        Dokladnie tak! Rosjanie to było mieso armatnie, wykorzystane przez mądrzejszych Amerykanów i Anglików. Nie mamy za co dziekowac Rosjanom.

        • 6 1

       • (2)

        Sprytnych anglików ? Gdyby nie dostawy zaopatrzenia z USA i Kanady ci anglicy z tym buckiem z cygarem czyściliby Niemcom buty na glanc!Ci twoi Anglicy z Amerykanami w podziece za pomoc w walce z państwami OSI dali wam 45blat konunizmu :-D hahahahah! To podziękuj Aliantom za prawie pół wieku komunizmu , niskie stawki w pracy w angli i wizy do USA !Hej hej juesej :-D .Tak Amerykanie kochają Polaków ,że mają wizy do USA jako członkowie unii europejskiej! Hahahahah.

        • 1 4

       • (1)

        Szpilek, przeczytaj swoją wypowiedź jeszcze raz i wytłumacz co miałeś na myśli, bo to jest B E Ł K O T .
        Mylisz Amerykanów, Anglików, w dodatku to wszystko mieszasz z Kanada, katastrofa, to jest dopiero śmieszne. Nie widzisz, że sie osmieszasz.

        • 6 0

       • Anglicy , dzieki zaopatrzeniu z USA i Kanady mogli prowadzić wojne.Dziwki przemysłowi zbrojeniowemu Kanady i USA oraz żołnierzom z Kanady i USA byłbdesant w Normandi, dzięki twmu desantowi szanse III Rzeszy na wygranie wojny spadły do zera!To znaczy mój ,,bełkot"!

        • 0 4

       • (3)

        Jak grochem o ściane a gdyby Rosjanie nie doszli do Oświecimia to w komorach gazowych ile milionów jescze poniosłoby smierć? Śmiało nie wstydź się! :-D

        • 1 7

       • (2)

        Przepraszam, ze sie wtrace w dyskusje tutaj, ale sie we mnie gotuje.
        Szpilek skończ, bo jesteś żalosny.
        Nie warto na Twoje pytania odpowiadac, bo Ty z tych odpowiedzi nic nie wynosiz. Ludzie tutaj komentuja merytorycznie z argumentami, a Ty wyskakujesz ze swoim "hahahaha" i mnóstwem emotikonek, to idoiotyczne. Na marginesie zastanawiam sie ile Ty masz lat, że jak grochem o scianę się do Ciebie coś mowi, a Ty dalej swoje. No cóż nie wgłębiam sie w temat, to wszystko co mam do powiedzenia odnośnie dyskusji tutaj.

        • 4 1

       • (1)

        Tak wiem, Polacy Pokonali III Rzesze ...w szkolach was tych bajek uczyli?

        • 1 6

       • szpilek, gamoniu, potrafisz czytać ze zrozumieniem?

        • 4 1

      • Zadałem proste pytanie , proszę o odpowiedź.

       • 2 7

      • Nie dyskutuj z debilem, bo zniży Cię do swojego poziomu, (3)

       Nie warto On i tak będzie wierzył w swoją wersję historii, w której Rosjanie przeszli przez nasz kraj niezauważeni, odnieśli zwycięstwo i w sumie w Katyniu to Polacy sami się wymordowali...

       • 6 0

       • (2)

        Ja nikogo nie sprowadzam do swojego poziomu.Ale to napisz jak sami Polacy by pokonali III Rzesze ? Naprawdę proszę o konkrety? Mjie w balona nie zrobisz doktorat bym zrobił o II wojnie światowej .Dawaj fakty i dowody popierające swoją teze? Armia krajowa na koniach pokonałaby III Rzesze czy zabojady z kwiatkami w lufach karabinów? Może bratanki Polaków Węgrzy pomogliby Polakom?Nie !Wegrzy walczyli u boku III Rzeszy? O fakty historyczne proszę! :-D

        • 0 3

       • (1)

        Racja nikogo do swojego poziomu nie sprowadzasz, bo niżej się już nie da. Dlaczego Polacy mieliby pokonywać III Rzeszę? Nikt tu nie pisze, że Polska pokonała Niemców, ale natomiast Ty chłopie wmawiasz z uporem maniaka, że ZSRR pokonało samo jedyne Niemców i ludziom to czytającym ręce już opadają. Fakty, dowody, konkrety przestawiła Ci osoba u góry w bardzo długim komentarzu. Ja Ci niczego przedstawiać nie będę, bo to nie licuje się z moją godności i zasadą prowadzenia dyskusji, nie rozmawiam z kimś kto popełnia tak dużo błędów logiczno-językowych.

        • 2 0

       • Nikomu nie wmawiam,że ZSRR samodzielnie pokonało III Rzesze ,ale gdybynie armia czerwona panowałaby w Europie Tysiącletnia Rzesza!Samemu sobie odpowiedz na pytanie co było lepsze 45 lat komunizmu(wiem było cieżko i reżimowo) ,czy zrobieniebz Polaków niewolników ?

        • 0 4

   • dałem przygłupowi łapke w górę (1)

    Wybaczcie

    • 10 4

    • wybaczam ;)

     • 7 0

   • A babcia i dziadek zawsze mowili

    ze Ruski byl gorszy od Niemca

    • 15 3

   • ???? (7)

    A o 17 września i o Katyniu w szkole nie uczyli??? No chyba że rozmawiam z Ruskiem z dziada pradziada który uwierzy we wszystko co poda na śniadanie obiad i kolację ta wsza Putin

    • 9 3

    • Mowie o moich dziadkach idioto,nie podniecaj sie tak bo ci żyłka pęknie.Opowiadali jak Ruskie wchodzili na gospodarstwo to była masakra,wiec nie dopowiadaj sobie zmyślnych historyjek

     • 6 3

    • (4)

     Katyń oczywiście NKWD wymordowało około 22tyś Polaków .Dzisiaj jest 76 rocznica tego mordu.Nie zmienia to faktu historycznego ,że dzięki Związkowi Radzieckiemu III Rzesza przegrała wojnę o dzięki czemu powstała Polska ludowa!
     PS.Osobiście gardzę komunizmem ale interesując się historią liczą się fakty często niewygodne i bolesne! Odnosnie Pana Putina osobiscie go cenie i darze sympatią tak samo jak Pana Donalda Trumpa.

     • 3 10

     • (3)

      Boże, gościu Ty nie masz zielonego pojecia o historii. Czytam Twoje wypowiedzi i widzę obraz wybiórczo wyuczonej historii na pamiec. Nie ośmieszaj się i dowiedz się szczegółów, a nie tylko suchej historii ktora mówi że Ruscy w Berlinie byli pierwsi. Krótko i na temat, Związek Radziecki nikogo nie pokonał, bronił się jedynie przed agresja Niemiec, później odrzucił panstwa osi i przylaczyl sie do aliantow, bo tak bylo lepiej dla ich (Ruskich) interesu. Alianci wykorzystali Ruskich jako mięso armatnie, dostarczając im sprzęt, a na koniec wojny dostali Ruscy dostali ochłapy w postaci slabo rozwinietych Kresów Wschodnich i zrujnowanej Polski. To w wielkim skrócie i koniec tej kretynskiej dyskusji wychwalajacej czerwoną hołote pod niebiosa. Amen

      • 7 1

      • (2)

       Że co , dostali ochłapy? Kto prosił Stalina o czekanie aż alianci będą gotowi na utworzenie frontu zachodniego? Mięsem armatnim byłi żolnierze alintów nawet w Normandii gdzie wielilub utoneło na plaży!Mistrzu historii ci twoi alianci olali Polske w 1939 roku! Jeśli chodzi o ochłapy to rozumiem ,że Polacyvjako naród to ochłapy? :-D .Zeujmowane było wszystko w prawie całej Europie!Fi twoi alianci ,po wojnie pomagali Niemcom dojść do siebie!Polaków natomiast zdradzili po raz kolejny w Jałcie! Nawet olali Polską wiadomość o Oswiecimiu gdzie Polak ich poinformował co tambsie dzieje !Te bajeczki to sobie wciskaj!

       • 0 3

       • (1)

        odbiegam od tematu, ale ile Ty masz lat?

        • 3 0

       • Szpiolek może 12

        sądząc po rozgarnięciu i obyciu

        • 3 0

    • nie sposób usprawiedliwić zamordowania 22 tysięcy oficerów ale jakoś ciężar tej zbrodni (nie wymierzonej z powodów narodowościowych ale "klasowych"! o czym warto pamiętać) blednie w obliczu wymordowania przez "cywilizowanych" niemców ludobójców 6 mln polaków płci i wieku wszelakiego czy "zarżnięcia" (...dosłownie...) 200 tys zwykłych Polaków w tym noworodków przez zbrodniarzy ukraińskich - warto zachować miarę a nie podniecać się gimbusie

     • 2 4

   • Szpolek sam jesteś burakiem i nieukiem i bajkopisarzem także daj sobie siana

    Ty akurat o buractwie wiesz najwięcej . To możesz się wypowiadać

    • 2 0

   • Dla rosji

    Polska nie istniała od 1920 roku i w mentalności niektórych Rosjan nadal nie istnieje .Polska i Polak to dla niektórych Rosjan zawód ,a nie Państwo

    • 0 0

  • Teraz mamy czarną zarazę (1)

   Sierp i młot został zastąpiony krzyżem

   • 8 11

   • tak Polskie towarzystwo ginekologiczne przenioslo się do kościoła

    • 2 0

  • "Zaraza wojenna" nie ma koloru.

   • 1 0

 • Wieczny odpoczynek... (3)

  Miejsce pochówku powinno się znaleźć w kościele w którym stracili życie. Tak trudno wykonać kryptę i pozostawić tam szczątki ofiar tej zbrodni?

  • 124 15

  • Nie. To trzeba z pompa. (2)

   Bo to Niemcy przeciez.

   • 5 14

   • (1)

    To prawdopodobnie nie byli ludzie obywatelstwa niemieckiego, tylko Gdańszczanie, a to duża różnica.

    • 12 3

    • Wedle ostatnich ustalen

     to byli milujacy pokoj i niemajacy z Hitlerem i Niemcami nic wspolnego Rastafarianie i mnisi buddyjscy - zupelnie przypadkowi turysci, ktorych zaskoczyla w Gdansku ofensywa radziecka.

     • 2 7

 • Wspolpraca (2)

  Z niemieckimi stowarzyszeniami moze przyniesc efekt. Finansowo rowniez bedzie latwiej. Co by nie mowic o zbrodniach to wystarczajaco dlugi czas minal zeby rodziny mogly godnie pozegnac sie z bliskimi. Bardzo smutne czasy byly nie tak dawno temu a my nadal nie wyciagamy wnioskow

  • 53 3

  • (1)

   Normalnie Rosjanie spalili ludzi w kościele , Niemcy palili Rosjan w stodołach .Zwyczajny odwet , można się interesować historią ale normalna osoba urodzona po zakończeniu wojny nie ma moralnego ani żadnego innego poczucia winy , żalu za zbrodnie popełniane przez tamtych ludzi.Była wojna ,wojna polega na wzajemnym się zabijaniu ( co jest normalnym zjawiskiem).

   • 12 4

   • I co

    - No wiesz ciężko było, była wojna....
    - Przecież wiem. Już sto filmów o tym zrobiłem....

    • 5 4

 • co to za pytanie - jakiej narodowości, Gdańszczanie, Gdańszczanie (1)

  • 91 16

  • I co

   - Pomagała babcia w czasie wojny żołnierzom?
   - Tak, tak
   - A co mówili?
   - Ja, ja . Gut, gut ....

   • 11 8

 • (6)

  Zapewne byli to obywatele III Rzeszy . Jaka jest pewność ,że ktoś spokrewniony ze szczątkami będzie zainteresowany pochówkiem? Mi gdyby ktoś zrobił badania DNA bez mojej wiedzy w celu ustalenia krewnych , wystąpiłbym na drogę sądową :-D .

  • 10 71

  • Nie "Mi" tylko "Mnie"

   • 11 1

  • (4)

   Bez Twojej wiedzy badania DNA raczej trudno by było wykonać ;)
   Do tego potrzebna jest Twoja 'próbka' materiału genetycznego, a na siłę nikt takiej próbki nie pobiera.

   • 8 2

   • (3)

    Można użyć podstępu!

    • 3 7

    • Ktoś przedawkował program "Malanowski & Partnerzy" (2)

     • 6 0

     • (1)

      Ja bynajmniej nie przedawkowałem niczego , większość moich postów jest do konkretnego grona osób! Nie ma czegoś takiego ,że policja ewentualnie detektywi i banda meneli stoi ponad prawem! Chyba wszyscy jesteśmy tego świadomi?

      • 2 4

      • Już dawno powinieneś odstawić

       Spider-Mana

       • 3 0

 • To byla zemsta (15)

  za niemieckie zbrodnie na terenach ZSRR. Nie usprawiedliwiam tylko uzupelniam fakty.

  • 100 24

  • (5)

   Takie były czasy ! U mnie w rodzinie , też byli SS-mani , żołnierze Wehrmachtu i co mam się tego wstydzić? Ja siw nie wstydzę jestem z nich dumny mieli swoje zdanie w pewnym okresie i ja to szanuje!

   • 4 36

   • (4)

    Nie oceniam źle ludzi, których ktoś z rodziny we wcześniejszym pokoleniu był w SS, Wermachcie itp. Przeszłości się nie da zmienić. Ale pisanie o tym, że jest się dumnym z tego, że ktoś w rodzinie był w SS lub Wermachcie to albo prowokacja albo czyste obrzydlistwo! Zakładam, że to pierwsze, bo nawet poprawnie nazwy Wermacht nie potrafisz napisać.

    • 29 1

    • (2)

     Żadna prowokacja ! Jestem dumny z moich przodków , bo to było ich życie i światopogląd .Słowo Wehrmacht , no cóż literówka. Oni dokonywali wyboru w swoim życiu.Jak ty oceniasz ludzi np.mnie i moją rodzinę to twoja sprawa mnie to nie interesuje! Możesz nawet wymiotować na nasz widok nie robi to na mnie wrażenia!Po raz ostatni, jestem z nich dumny!

     • 2 28

     • (1)

      Ha! Czyli tak jak myślałem - prowokacja...

      • 10 0

      • Jaka prowokacja ? Zwykłe i zgodne z prawem wyrażenie swojej opinii!

       • 1 13

    • WEHRMACHT - nazwa jak najbardziej poprawna.

     • 3 3

  • czyli Rosjanie nie różnili się niczym (8)

   od hitlerowców

   • 10 8

   • odpowiedź

    Rosjanie byli gorsi od hitlerowców.

    • 22 9

   • Niemcy zamordowali wiecej ludnosci cywilnej (4)

    i to bez porownania. Niemcy wymordowali ok. 17 mln obywateli ZSRR.
    Wiec jak pisze kretyn powyzej faktycznie byli gorsi, bo az tylu Niemcow nie dali rady zamordowac.

    • 11 7

    • (3)

     Naucz sie podchodzić do historii z dystansem .Według mnie historia jest fajnym hobby .Ale ja nie oceniam ludzi z perspektywy lat 20,30,40 XX wieku! To tylko historia z którą 95% ludności Europy nie ma nic wspólnego bo urodzili się po zakończeniu wojny! Czy ty odpowiadasz za to co robił ktoś z twojej rodziny w II wojnie światowej? Nie ! Tak samo nie odpowiadasz za to ,że np twoje dziecko , siostra , mama jest złodziejem! Rozumiesz?

     • 6 10

     • (2)

      Coś motasz się w zeznaniach, szpilek. To mamy się w końcu przejmować przeszłością swoich rodzin jak wspominałeś w innych komentarzach czy nie? Powiedz, jak żyć!

      • 7 0

      • (1)

       Jak ,żyć :-D No nie wiem czy jestem godzien aby ci doradzać ale...No ale skoro prosisz to nie używaj w swoim życiu już nigdy internetu , ogol się na łyso, bądź wegetarianinem , graj w kręgle i pij herbatę z octem! :-D

       • 4 3

       • W końcu jakąś szczerą opinię napisałeś. Cieszę się z twojej dobrej wirtualnej przemiany. Teraz już tylko z górki ;-)

        • 3 0

   • rosjanie od niemców

    • 1 2

   • od niemców

    • 0 0

 • (26)

  och "biedni" "niewinni" niemcy eksterminowali 6 mln Polaków 4 kolejne "zniknęły" w wyniku ich działań wojennych, następnie zamordowali ze 20 mln mieszkańców CCCP (głównie Rosjan bo łotysze ukraińcy czy litwini chętnie garnęli się do SS) a teraz przedstawia się ich jako ofiary? naprawdę? tu na pomorzu mamy Sztutowo, Palmiry i setki innych miejsc ICH zbrodni a jak przyszło co do czego to sobie znaleźli miejsce schronienia - kościół w którym zapewne wcześniej śpiewali got mit uns...

  • 104 53

  • Palmiry sa pod Warszawa. (1)

   Tu mamy Piasnice.

   • 26 2

   • rozpędziłem się z nerwów czytając kretyńskie wybielające niemców nazistów komentarze...

    • 18 3

  • (11)

   Udowodnij, że chociaż jedna z ofiar zamordowała kogoś.

   • 10 17

   • Udowodnij, ze zadna z ofiar (4)

    nie witala z radoscia Hitlera na ul. Dlugiej we wrzesniu 1939r.

    • 27 7

    • Aha. (3)

     I myślisz, że zwykłe szaraczki, te miliony zmanipulowanych ludzi zdawały sobie sprawę z konsekwencji wojny i planów niemieckich władz? Serio jesteś tak naiwny?

     • 0 6

     • Jawohl! Dobrzy zabłąkni zmanipulowani Niemcy bez żadnej winy ;-) (2)

      • 2 0

      • Po co ta dyskusja? (1)

       Zły człowiek który morduje innych nie zapomni co robił poprzednio. Złodziej okradnie a ten co pozbawiał życia pozbawi przy jakiejś okazji innych. To tkwi w takim człowieku. Czy to jest obcy czy swój ale każdy od takiego sie odsuwa. Mogę nie lubić sąsiada ale daleko mi do robienia mu krzywdy lub cieszenia sie ze inny mu ja zrobił. Można w duchu sobie powiedzieć że ktoś zasłużył na taki los ale publicznie pisać i negować cudzy ból to już nie tylko przesada ale i znieczulica.

       • 0 0

       • kto sieje wiatr ten zbiera burzę. niech adolfy mają pretensje do swoich że rozpoczeli a teraz lament

        • 0 0

   • to chyba powinno działać w drugą stronę co? (2)

    a jak pięknie pokazano to w serialu "Kompania Braci" (opartym na wspomnieniach żołnierzy) raczej ciężko byłoby udowodnić że o obozach śmierci, miejscach zagłady, i pracy niewolniczej (oddalonych o parę kilometrów) ci "niewinni" "ludzie" nie wiedzieli - skoro na co dzień czerpali z tego profity...

    no i warto pamiętać że wytwarzane w GDAŃSKU mydło z ludzi dobrze się pieniło jak przypomniała nam i światu Zofia Nałkowska...

    • 11 2

    • Mydło z Ludzi to nie do końca prawda. Nie produkowano go na większą skalę. (1)

     Przeczytaj sobie chociażby książkę Leszka Adamczewskiego, który zajmuje się badaniem różnych wątków z II Wojny Światowej "Dymy nad Gdańskiem. Agonia Prus Wschodnich". Wspomina tam również o mydle i Nałkowskiej przytaczając wyniki przeprowadzonych lata temu badań naukowych zachowanych próbek mydła z tłuszczu ludzkiego, z których wynika że jest to mydło i rzeczywiście pochodzi z tłuszczu ludzkiego, choć nie wszystkie próbki, gdyż część z nich jest z tłuszczu zwierzęcego. Owszem na terenach Akademii Medycznej dochodziło do okrutnie wyglądającego procederu, ale nie była to jak chciała Nałkowska produkcja przemysłowa. Było ono robione do użytku wewnętrznego w niewielkiej skali z tłuszczu powstałego w wyniku wygotowywania zwłok, w procesie uzyskiwania szkieletów do celów naukowych.

     • 3 4

     • No popatrz, nie zdążyli wprowadzić do masowej produkcji i to zmniejsza skalę problemu.

      • 2 0

   • 62 Niemców w Gdańsku w 1933 głosowało na NSDAP (2)

    I był to najlepszy wynik w Niemczech. Berlin tylko w 30% popierał adolfa. Gdańszczanie niemieccy przedwojenni to wyjątkowo paskudnie naziści co widać po ilości miejsc mordów na Polakach . eksterminowali w jedna jesień 60 tysięcy polskiej i kaszubskiej pro polskiej inteligencji.

    • 9 0

    • 62%

     • 4 0

    • nieprawda

     zaledwie 50,5 % (niecałe)

     • 0 2

  • "prostowanie historii" ... (1)

   ... trwa w najlepsze. Staranne odklejenie nazistów od Niemców. Zbrodnie dokonywali źli naziści, nie do końca pewne jakiej narodowości w tajemniczy sposób powiązani przecież z Polakami - przecież funkcjonują w mediach "polskie obozy śmierci".

   Natomiast "faszyści" zawsze są bez narodowości. Niemcy zazwyczaj zawsze są przedstawiani jako ofiary Armii Czerwonej, tak jak by sami jeszcze byli ofiarami Faszyzmu - po prostu obrzydliwie.

   Szczególnie obrzydliwa jest taka narracja na Pomorzu, gdzie w wyniku często donosu niemieckich sąsiadów ginęły całe rodziny Polaków. Samo bycie nauczycielem, urzędnikiem państwowym, adwokatem, etc. - skazywało automatycznie na rozstrzelanie w Piaśnicy lub obóz w Sztutowie.

   Nie zapominajmy kto rozpętał piekło i morderstwa II WŚ. Takich kościołów z poległymi Polakami były setki jeżeli nie tysiące......

   • 27 6

   • To prostowanie narracji historycznej z PRL, która uważała wszystkich Gdańszczan będących w 1945 roku w mieście za Niemców

    A tak naprawdę zagładę miasta w 1945 przeżyło w Gdańsku jeszcze całkiem sporo Polaków jak na warunki tamtych lat, głównie jednak z rodzin mieszanych, dlatego między tymi Niemcami w kościele św. Józefa byli również Polacy i mimo, że tego się nie da udowodnić, oni również tam zapewne zginęli, szczególnie, że jak wspomniał autor, przez lata to był kościół do którego przychodzili głównie Polacy.

    • 1 3

  • Spór o to kto był gorszy (2)

   niemcy czy radziecjanie jest zwykłym licytowaniem się. Nie ma tu lepszych lub gorszych. Obie te nacje zawarły pakt i obie napadły na Polskę. To są fakty. A że niemcy o 17 dni wcześniej? Spóźnili się bo jeszcze wtedy nie mieli zegarków. Potem jak dwa wściekłe psy, sami się wzięli za łby.

   • 9 4

   • (1)

    ze strony Sowieckiej nie było napaści - militarnie było to rozwinięcie wojsk de facto bez oporu Wojska Polskiego - politycznie trudno to określić ale stan wojny między Polską a CCCP nie zaistniał, a jeśli ci się to nie podoba to idź na groby sanacyjnych przywódców i się wypłacz bo 1939 rok to rezultat ich polityki

    • 4 10

    • zamiast stawiać minusy wskażcie choć jedną wypowiedź polskiego polityka (prezydenta lub premiera) bądź "wodza naczelnego" że byliśmy w stanie wojny... pytanie czy 17 września byli chociaż w Polsce...

     • 3 7

  • Nikogo nie wybielam (1)

   Uważam że Niemcy powinni odpowiedzieć za wszystkie zbrodnie zarówno te popełnione na Polakach Żydach Rosjanach ... ale pamiętaj że dla tych z Armii czerwonej nie miało znaczenia czy w kościele ukrywają się Niemcy czy Polacy dla nich ważne było niszczenie i zabijanie no i grabienie mienia. Gdyby w kościele byli tylko i wyłącznie obywatele polscy to myślisz że by ich nie spalili???
   Pisząc o niewinności Niemców w cudzysłowie pamiętaj tylko o tych którzy przeszli obozy koncentracyjne bo nie zgadzali się z polityką Hitlera i z działaniami SS oraz o tych którzy zginęli pomagając Polakom lub Żydom.

   • 8 8

   • dobra skończ już wybielanie brunatnych i swoje rasistowskie przypisywanie nieludzkich cech tym których chcesz oczernić głupimi tekstami typu "dla nich ważne było niszczenie i zabijanie no i grabienie mienia"

    ps ilu było ich (tych niemców) w tych obozach? 10? nie żartuj nad bezimiennymi grobami mordowanych masowo Słowian

    • 4 5

  • co nie zmienia faktu, ze Wehrmacht byl bardziej karnym wojskiem niz armia czerwona

   Moja babcia wychowana na kresach wspomina Wehrmacht wzglednie dobrze, ruskich slabo, a rozne partyzantki najgorzej.

   • 5 4

  • Zaczęli od Ribbentropa i Mołotowa eksterminację Polaków.

   W każdym zaborze eksterminacja była..

   • 3 1

  • Palmiry - Pomorze?

   Palmiry na Pomorzu - od kiedy?

   • 0 1

  • Szwaby zamordowali 2.5 mln Polaków, reszta Polaków wymordowały ruskie chamy i ukraińskie rezuny ze słowakami i litwinami. Do samych gułagów w ciągu lat 1939-1940 wysłano 2 mln Polaków z czego ok 100 tysięcy powróciło.

   • 0 0

  • spaleni żywcem mieszkańcy Sopotu

   co mają do tego dzieci ? kobiety i starcy co ? masz wodogłowie tu ludzie gineli i nie znamy ich poglądów

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.