Fakty i opinie

stat

Poznaj muzykę wczesnego Trójmiasta!

Trzynaście hitów nagranych przez muzyków związanych z Trójmiastem w jednym miejscu, czyli "Muzyka z Trójmiasta. Antologia 1960-2010".
Trzynaście hitów nagranych przez muzyków związanych z Trójmiastem w jednym miejscu, czyli "Muzyka z Trójmiasta. Antologia 1960-2010". fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W minioną sobotę miała miejsce ogólnopolska premiera naszej płyty "Muzyka z Trójmiasta, Antologia Przebojów 1960 - 2010". Jest to pierwszy w kraju album prezentujący największe przeboje artystów rodem z Trójmiasta. W najbliższych dniach przybliżymy wam wszystkie przeboje z tej składanki. Dziś hity wczesnego Trójmiasta.Grupa Czerwone Gitary powstała w legendarnej kawiarni "Cristal" we Wrzeszczu. To, gdzie powstał ich wielki przebój "Historia jednej znajomości", też nie budzi wątpliwości: "Morza szum, ptaków śpiew, Złota plaża pośród drzew....". Gdyby popularna audycja "Lato z radiem" była prowadzona już w latach 60., to piosenka z pewnością stałaby się jednym z jej największych przebojów. "Historia.." była jednym z pierwszych letnich przebojów w polskiej muzyce rozrywkowej. Jerzy Kossela i Krzysztof Klenczon napisali opowieść o wakacyjnej miłości, z którą każdy słuchacz mógł się łatwo utożsamić. Niezapomniane "sialalala", od którego piosenka się zaczyna, nucił w latach 60. każdy zakochany.

Czerwone Gitary - Historia jednej znajomości (znalezione na youtube.com)"Czas nas uczy pogody" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej, przypomina nam, że Trójmiasto to miejsce w którym odrodziły się idee demokracji. Ten nostalgiczny przebój, jak rzadko który, niósł nadzieję w smutnych czasach PRL-u. Piosenka powstała w latach 80: tuż po tym, jak narodziła się Solidarność, jak przeżywaliśmy stan wojenny i jak z nadzieją przeczuwaliśmy, że coś w końcu musi się zmienić w naszym kraju. Autorzy piosenki to mistrzowski duet Jacek Cygan i Krzesimir Dębski. Mimo że przez lata utwór doczekał się wielu interpretacji (m.in. Stanisława Soyki i Kayah) to oryginalne wykonanie Grażyny Łobaszewskiej ma swoich wiernych fanów. "Czas nas uczy pogody" w jej interpretacji to pełna harmonia tekstu, muzyki i głosu. "Czarny" głos Łobaszewskiej krytycy porównują z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

Grażyna Łobaszewska - Czas nas uczy pogody (znalezione na youtube.com)Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie - tak właściwie brzmi pełna nazwa grupy, która wyrosła w 1977 roku w Klubie Studentów Wybrzeża "Żak". Mieścił się on przy ul. Wały Jagiellońskie i tak to ulica trafiła do nazwy grupy. Skład zespołu stanowili studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej, a najbardziej rozpoznawalnym członkiem grupy był i jest showman Rudi Schuberth - autor i kompozytor sztandarowych numerów zespołu takich jak: "Monika, dziewczyna ratownika", "Córka rybaka" czy "Wars wita". Te z pozoru wesołe piosenki nie wszędzie były jednak mile widziane. Ironiczne teksty, opisujące siermiężną rzeczywistość czasów PRL-u, poskutkowały tym, że w latach 1982 -1987 "Wały" miały zakaz występów w Trójmieście. Zespół po licznych sukcesach i nagrodach pod koniec lat 80. zawiesił działalność. Dwa lata temu, podczas programu "Jak Oni śpiewają" Rudi Schuberth zapowiedział powrót Wałów Jagiellońskich i tak też się stało w 2009 roku.

Wały Jagiellońskie - Monika, dziewczyna ratownika (znalezione na youtube.com)Kombi to była istna fabryka przebojów. Zaczęło się od tego, że w 1968 roku klawiszowiec Sławomir Łosowski założył instrumentalny zespół Akcenty. Od roku 1976 roku w repertuarze zespołu pojawiło się więcej utworów o stylistyce rockowej oraz pierwsze piosenki. Aby zaakcentować zmianę stylu, zmieniona została także nazwa - na Kombi. Pierwszym występem z nową nazwą był koncert na festiwalu "Pop sesion" w Operze Leśnej w Sopocie. Kombi szybko stało się symbolem nowej fali polskiego rocka. Gdy na początku lat 80. Łosowski zdobył egzotyczne, jak na tamte czasy, instrumenty: syntezator Prophet 5, perkusję elektroniczną Simmons oraz komputer perkusyjny Roland TR-808, powstało nowe brzmienie na polskiej scenie muzycznej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W roku 1983 roku dla "Polskich Nagrań" zespół nagrał LP "Nowy Rozdział". Nowe brzmienie zostało zaprezentowane na antenie radia między innymi w takich utworach jak "Nie ma jak szpan", "Komputerowe serce", "Cyfrowa gra", "Kochać cię za późno" i w największym polskim przeboju tych czasów "Słodkiego, miłego życia".

Kombi - Słodkiego, miłego życia (znalezione na youtube.com)Płyta "Muzyka z Trójmiasta vol.1 - Antologia Przebojów 1960-2010"

Czerwone Gitary - Historia jednej znajomości, Kombi - Słodkiego miłego życia, O.N.A - Kiedy powiem sobie dość, Grażyna Łobaszewska - Czas nas uczy pogody, Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie - Monika dziewczyna ratownika, Illusion - Nóż, Big Cyc - Makumba, Blenders - Ciągnik, Czarno Czarni - Nogi, Leszcze - Ta dziewczyna, Kobiety - Marcello, eM - Tramwaje jak komety, Golden Life - 24.11.94.

Płyta dostępna jest w przedsprzedaży internetowej w sklepach: Empik, Merlin, Amazonka, KDC. Na terenie Trójmiasta można ją dostać "tradycyjnie" w sieci Empik Megastore, Saturn, Avans.

Opinie (42) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.