• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prace przy Domu Chodowieckiego i Grassa jeszcze w tym roku

Ewelina Oleksy
10 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Wizualizacja Domu Chodowieckiego i Grassa.
  • Dawny, zabytkowy sierociniec przy ul. Sierocej 6-8 przejdzie metamorfozę. Powstanie tam oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Koncepcja Domu Chodowieckiego i Grassa jest już uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków, architekci ukończyli pierwszy etap projektu budowlanego, a urzędnicy zapowiadają, że pod koniec roku mogą rozpocząć się prace. Dzięki nim zabytkowy, ale zaniedbany kompleks przy ul. Sierocej 6-8 w Gdańsku ma się zmienić w nowe centrum kultury. Szacowany koszt inwestycji to 20 mln zł.



Jak często odwiedzasz muzea czy galerie sztuki?

Inwestycję, w ramach której dawny przytułek dla sierot i bezdomnych zmieni się w nowe centrum kultury pod patronatem Güntera Grassa i Daniela Chodowieckiego, zapowiadano już kilka lat temu.

Plan był taki, by prace zakończyły się w 2020 roku, ale wiele na to wskazuje, że dopiero w bieżącym roku się rozpoczną. Skąd opóźnienie? Jest kilka powodów.

- Obiekt pochodzi z XVIII w. i jest wpisany do rejestru zabytków, a zatem podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Musieliśmy przeprowadzić badania architektoniczne, konserwatorskie oraz archeologiczne - wylicza Katarzyna Kucz-Chmielecka, zastępca dyrektora Gdańskiej Galerii Miejskiej, której oddział stanowić będzie Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.
To, a także konieczność zapewnienia mieszkań wszystkim dotychczasowym lokatorom budynków nr 6 i 8, spowodowało, że okres przygotowawczy do inwestycji uległ znacznemu przedłużeniu.

  • Projekt wykonawczy i budowlany inwestycji opracowywany jest przez biura Restudio oraz Architekci Gzowski i Gzowski.
  • Projekt elewacji budynku przy ul. Sierocej.
Sporządzenie dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wykonawczy) z kosztorysem inwestorskim zlecone zostało jeszcze w 2018 r. .

- Niestety przedłożony projekt nie spełniał wymagań inwestora, dlatego w roku 2019 został wyłoniony nowy wykonawca. Stworzył on już koncepcję programowo-przestrzenną uzgodnioną z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Projekty budowlany i wykonawczy mają być gotowe we wrześniu. Po ich akceptacji przez inwestora i PWKZ ogłosimy przetarg na wykonawcę prac. Ponieważ będą one skomplikowane i prowadzone w zabytku, mogą potrwać nawet trzy lata - tłumaczy Katarzyna Kucz-Chmielecka.

Inwestycja w dwóch etapach



Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na koniec roku 2020 r. Otwarcie Domu Chodowieckiego i Grassa zaplanowane jest na przełom 2023/2024 r.

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. Najpierw przeprowadzony zostanie kapitalny remont istniejących budynków. Zostaną one dostosowane do nowych funkcji i wyposażone. Odbudowany zostanie tzw. pawilon ogrodowy pełniący funkcję recepcji, powstaną drogi dojścia i miejsca parkingowe.

W drugim etapie, którego realizacja uzależniona jest od możliwości pozyskania środków zewnętrznych i którego nie obejmuje obecna dokumentacja projektowa, odbudowany zostanie budynek dawnej szkoły oraz posadowiony zostanie pomnik Chodowieckiego, wieńczący zagospodarowanie terenu instytucji.

Dom dla artystów, mieszkańców i turystów



Dom Chodowieckiego i Grassa ma być przestrzenią spotkań - miejscem artystycznej aktywności, edukacji, spotkań twórczych i wymiany myśli. Otwartym nie tylko dla wszystkich gdańszczan, ale również turystów.

W budynku co jakiś czas odbywają się już różnego rodzaju festiwale i działania artystyczne. W budynku co jakiś czas odbywają się już różnego rodzaju festiwale i działania artystyczne.
W Domu Chodowieckiego i Grassa prezentowana będzie stale twórczość obu znanych gdańszczan, odbywać się tu będą wykłady i warsztaty artystyczne. Prowadzony będzie program rezydencyjny dla artystów. Będą też organizowane wydarzenia nawiązujące do postaci Grassa i Chodowieckiego, promujące zarówno ich twórczość, jak i tematy oraz dziedziny sztuki, z którymi była związana.

Galerie sztuki w Trójmieście


Szacowany koszt inwestycji to ok. 20 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta Gdańska. Projekt wykonawczy i budowlany opracowywany jest przez biura Restudio oraz Architekci Gzowski i Gzowski s.c.

Dlaczego Grass i Chodowiecki?



Zarówno Daniel Chodowiecki , jak i Günter Grass urodzili się 16 października w Gdańsku. Ich narodziny dzieli 201 lat. Grass - pisarz, rysownik, rzeźbiarz - studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Chodowiecki - malarz i rysownik - był rektorem tej uczelni. Dzieciństwo spędzone w Gdańsku zaważyło na tożsamości obu tych twórców. Grass niejednokrotnie odwoływał się do postaci Chodowieckiego.

  • Günter Grass regularnie przyjeżdżał do Gdańska. Zmarł w 2015 r.
  • Portret Daniela Chodowieckiego zamieszczony w dziewiętnastowiecznym niemieckim leksykonie.

- Dokonania obu artystów doskonale wpisują się w wizerunek miasta Gdańska - jako inspirującego miejsca spotkań, otwartego dla wszystkich twórców i odbiorców sztuki - podkreśla Katarzyna Kucz-Chmielecka.

Miejsca

Opinie (216) ponad 10 zablokowanych

  • Dwaj obywatele miasta Gdańska

    Grass i Zwarra . Porównajcie sami . Wladze Gdańskie nadały Grassowi tytuł honorowego obywatela miasta. Pan Zwarra z tego właśnie powodu odmówił jego przyjęcia. Trudno się dziwić. Uważał go za kłamcę fałszywie pokazującego historię miasta i zamieszkujących tam Polaków. Na początku wojny Brunon Zwarra został aresztowany i zamknięty w Sutthofie ,a Grass i jego "ziomale" "umilali" mu tam pobyt i usiłowali go zamordować. Cudem przeżyl . Dzięki niemu także mamy świadomośc jakim był naprawdę "noblista" I co robią władze Gdańska ?? Wybierają hitlerowaca i faszystę niemieckego. Lansują go na każdym kroku uwłaczając godności prawdziwego Gdańszczanina i patrioty.

    • 31 3

  • Ładny projekt (3)

    Ostatnia chwila na uratowanie tego miejsca ,które zgodnie z ideą nawet będąc niepełnosprawne robi wszystko ,żeby ludzie poczuli się w nim dobrze. Byłem na koncertach , promocjach wydawniczych w zeszłym roku i jestem w wielkim
    Szoku , że można tak otwarcie i serdecznie funkcjonować . Jeśli tak pozostanie i dojdzie do tego dobry element artystyczno - edukacyjny wsparty infrastrukturą , to będzie wizytówką Gdańska . Multi-funkcyjny obiekt , kameralny , klimatyczny i oby nowoczesny ( zgodnie z ideą) . Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest czynnik ludzki ( kadra ) . O tym nie należy zapomnieć . Ktoś napisał , że za rogiem
    Jest ECS . Tak , za rogiem też jest parking , sklep . Według tej teorii nie powinny już powstawać nowe miejsca kulturalne ( bo są ) , parkingowe ( bo są ) sklepy , kluby , knajpy itd .. . gratuluje ...

    • 11 10

    • ale o jakiej kadrze piszesz?pani z-cy i osób które tam przychodza dla posadki?

      • 7 2

    • Chodzi o to, że nie ma (1)

      Podstawowej infrastruktury w wielu miejscach, która moim zdaniem powinna mieć priorytet, a jest już wiele centrów kultury, które swoją drogą mogłyby z powodzeniem realizować założenia przedstawione w tym projekcie bez konieczności wykładami 20 mln

      • 8 1

      • Moim zdaniem poza Żakiem sprofilowanym bardziej konkretnie to nie ma . Morena , Suchanino , Kowale , Przymorze , Zaspa , Wrzeszcz ? Jeśli są to
        Małe nory niefunkcyjne. Są osiedlowe Domy ale to nie ten poziom z całym szacunkiem do ich pracy

        • 1 0

  • Inwestycje

    tego typu inwestycje w Gdańsku zawsze mają pod górkę, konserwator, przetargi, uzgodnienia itd. Obsuwa 2 lata to i tak niewiele w porównaniu z innymi budowami nad Motławą

    • 9 3

  • ciekawe miejsce (2)

    Byłam uczestnikiem wielu wydarzeń kulturalnych w tym miejscu. Ma ono niepowtarzalny klimat. Nie mogę się doczekać jak zostanie oddane do użytku po remoncie!

    • 9 10

    • wzruszyliśmy sie do łez....

      • 4 2

    • Zbyt wiele tam nie było.Nie rozmijaj się z prawdą.wstyd

      • 3 1

  • Z artykułu wynika, że obaj studiowali na ASP w Gdańsku. To jakaś bzdura. Chodowiecki studiował przecież w Berlinie.

    • 8 2

  • Znajdowanie sie na liście honorowego obywatela Gdańska to wybitny "zaszczyt" (2)

    Ci którzy zgodzą się na przyjęcie tego "tytułu" będą mieli wyjątkowe towarzystwo.

    W latach 1933-1945 prestiżowym tytułem zostali wyróżnieni: Albert Forster, pełnomocnik Adolfa Hitlera w Gdańsku, sam Hitler i Hermann Göring. Sprawę tych tytułów, według urzędników, rozwiązuje dekret Krajowej Rady Narodowej z 30 marca 1945 roku o utworzeniu województwa gdańskiego. Na podstawie art. 3 tego dokumentu samorządowcy uznali, że nie muszą podejmować osobnej uchwały o pozbawieniu honorowego obywatelstwa przywódców nazistowskich. "Nie ma ciągłości prawno-ustrojowej między Wolnym Miastem Gdańsk i III Rzeszą, a Polską po 1945 roku" - czytamy na stronie urzędu.

    Co z Bolesławem Bierutem i Konstantym Rokossowskim, marszałkiem Polski z sowieckiego nadania? Ich "problem" rozwiązuje z kolei dokument, który zawiera wykaz miejskich aktów prawa sprzed 27 maja 1990 roku, które nadal miały obowiązywać. Nie znalazło się tam miejsce dla uchwał w sprawie nadania honorowych obywatelstw miasta Gdańska.

    Nadmorskie miasto jako jedyne z tych, które sprawdziliśmy, na swojej stronie internetowej przyznaje się do dawnych honorowych obywateli.

    • 16 3

    • No i co?

      • 1 3

    • Dodam jeszcze , ze ta ciągłość między WMG

      a Polskim Gdańskiem "władze" miasta kultywują w szczególny sposób, który je dyskredytuje w oczach wszystkich obywateli Polski , POza niektórymi.

      • 4 1

  • Do wszystkiego jest zawsze protest (6)

    Zrezygnujmy wiec w tym naszym
    Mieście z : Kebaba ( Islam ) , pizzerii ( włoski faszyzm ) , barszczu bo ukraiński UPa , kindziuka bo litewski , piwa bo niemieckie , wina bo włoskie , toyota , subaru i Suzuki bo Japońskie ( tez przeciwko nam ) vw i inne ( niemieckie ) i z Papierza Polaka bo siedział tyle czasu w Rzymie , z Donalda to wiadomo , z gazu i ropy również bo
    Wschodnia . Obudzimy się zdecydowanie zdrowsi ...

    • 9 18

    • Z twoich wypowiedzi wynika że (1)

      kompletnie NIC nie rozumiesz. Albo ot tak sobie trollujesz będąc świadomym bzdur o których piszesz.

      • 6 2

      • jak zwykle d**il; wyznawca pawła

        • 0 3

    • ale szybciutko uprosciles,...

      • 1 0

    • Gdańsk inwestuje we wsie leżące na południe od miasta. Zapomina o starych dzielnicach.

      • 0 0

    • naucz sie pisać "PAweuku" (1)

      Papież.

      • 1 1

      • Zdanie zaczynamy z wielkiej litery.

        Swietsi od Papieza o tym zapominaja.

        • 0 0

  • Nareszcie

    • 1 7

  • Matura

    Na której uczelni Grass zdobył maturę? Studiował na ASP?

    • 7 1

  • Gdansk, miasto hosteli i galerii...

    • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane