• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Prasa w stanie wojennym: "Czy musiało do tego dojść?"

Katarzyna Moritz
13 grudnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
 • Tak wyglądała pierwsza strona trójgazety 14 grudnia, czyli połączonych trzech gdańskich tytułów gazet.
 • Informacje z gazety z 14 grudnia.
 • Informacje z gazety z 14 grudnia.
 • Informacje z gazety z 14 grudnia.
 • Informacje z gazety z 14 grudnia.
 • 17 grudnia krytykowano zamieszki w Gdańsku.
 • Bardzo często pojawiały się teksty perswazyjne, tłumaczące wprowadzenie stanu wojennego.


Najpierw głuche telefony, nocne zatrzymania opozycjonistów, a potem wszędzie wojsko i milicja. A gdy 14 grudnia 1981 roku wyszły pierwsze gazety oficjalnego obiegu, były bez kolorów, bez autorów tekstów i z pamiętnym przemówieniem gen. Jaruzelskiego.Jak twoi znajomi czy rodzina wspominają stan wojenny?

Władze zabezpieczały "front ideologiczny", czyli media, na długo przed stanem wojennym. Już w 1980 roku zainicjowały operację "Lato 80", czyli ofensywę propagandową, kompromitującą "Solidarność". A gdy wprowadzono stan wojenny, zawieszono wiele tytułów prasowych, a wśród dziennikarzy w całym kraju szybko przeprowadzono czystkę, w wyniku której straciło pracę około 1,2 tys. osób, a drugie tyle szykanowano.

Jako że stan wojenny wprowadzono w niedzielę, to pierwsze gazety ukazały się w poniedziałek, 14 grudnia 1981 roku. W naszym regionie pojawił się w kioskach dziwny twór: "trójgazeta", która łączyła dotychczasowy "Dziennik Bałtycki", "Głos Wybrzeża" i "Wieczór Wybrzeża" w jedno. Tego dnia nad winietami gazet, wielkimi literami społeczeństwo mogło przeczytać tytuł: "Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce".

Zarówno "trójgazeta", jak i ogólnopolska "Trybuna Ludu" wyglądy bardzo podobnie. Pierwsze dwie strony zajmowały przedruk przemówienia gen. Jaruzelskiego, ogłoszenie wydane przez Radę Państwa, proklamacja WRON i jej skład osobowy.

Były też informacje o wprowadzeniu godziny milicyjnej, od 22 do 6 rano, o zasadach przesyłania paczek, o ograniczeniu prawa do wolności słowa i druku, a także o przyspieszonych feriach zimowych w szkołach i wyższych uczelniach, które trwały od 14 grudnia do 3 stycznia 1981 roku.

Ale w kolejnych dniach zaczęły się pojawiać teksty perswazyjne, które uzasadniały wprowadzenie stanu wojennego. 15 grudnia w "trójgazecie" w anonimowym artykule pt. "Niech górę wezmą rozwaga i rozsądek", Polacy czytali: "zapewne w każdym polskim domu od niedzieli zadajemy sobie to samo pytanie: czy musiało do tego dojść?"(...) Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale pewne jest, iż część działaczy KK NZZS Solidarność od dłuższego czasu zmierzała do otwartej konfrontacji z władzą".

16 grudnia pisano: "Wtorek był trzecim dniem stanu wojennego. Ogromna większość społeczeństwa czując powagę chwili i rozumiejąc odpowiedzialność jaka spoczywa dziś na każdym Polaku, wykazuje wiele zrozumienia i spokoju, zachowując obywatelską postawę". Z tekstu tuż obok dowiadujemy się, że właśnie przypada 33. rocznica powstania PZPR.

Gdy 16 grudnia ostatecznie spacyfikowano strajk w Stoczni Gdańskiej, a jeden z trzech czołgów rozjechał bramę nr 2, dzień później w "trójgazecie" napisano: "Od godzin przedpołudniowych, mimo wielokrotnie powtarzanych apeli władz (...) wiele osób kierowało się w rejon Stoczni Gdańskiej pod pomnik Poległych Stoczniowców. Zachęcały do tego ulotki, zapowiadające manifestację w rocznicę wydarzeń sprzed 11 lat, co w obecnej sytuacji kraju nosi znamiona nieodpowiedzialności, i grozi nieobliczalnymi konsekwencjami.(..) Rany i obrażenia odniosło wielu milicjantów oraz osoby cywilne."

"Dziennik Bałtycki", "Wieczór Wybrzeża" i "Głos Wybrzeża" zaczęły się ponownie ukazywać osobno dopiero w lutym 1982 roku. Stan wojenny i jego ograniczenia, został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a ostatecznie zniesiono go 22 lipca 1983 roku.


Stan wojenny z hip-hopowym komentarzem.
Ich 13 grudnia 1981 roku

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz Bazyliki Mariackiej

W niedzielę 13 grudnia, przed mszą św. o godz. 6.30 wyszedłem na spacer i natknąłem się na patrol Brygady Obywatelskiej, złożony z aktywistów partyjnych z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Zapytałem ich: "Co się dzieje? Co wy tu robicie?". Powiedzieli mi wtedy o wprowadzeniu stanu wojennego. Dowiedziałem się także, że jakiś pułkownik MO poinformował już o tym biskupa Lecha Kaczmarka. Wieczorem przyszedł do mnie oficer więzienny, w cywilnym ubraniu, z zakładu karnego przy ul. Kurkowej i wręczył mi listę nazwisk internowanych umieszczonych w tym areszcie, którą przekazałem podziemnym strukturom "Solidarności". 14 grudnia przyszli do mnie stoczniowcy z prośbą, abym poszedł z posługą duszpasterską do Stoczni Gdańskiej. Razem z Szymonem Pawlickim, jednym z przywódców strajku, skoczyliśmy na dach portierni stoczniowej i przez megafon zaczęliśmy się modlić. Apelowaliśmy do żołnierzy, zęby zachowali spokój, nie walczyli z własnym narodem. Gdy wróciłem na plebanię, naskoczyło na mnie trzech funkcjonariuszy SB. Miałem natychmiast stawić się w Komendzie Wojewódzkiej. Tam przez dwie godziny nakłaniano mnie do podpisania lojalki, grożono mi aresztowaniem. Rzecz jasna, kategorycznie odmówiłem. Zwróciłem się do nich: "Decydujcie, albo mnie aresztujecie, albo nie, bo wyjeżdżając z kościoła, powiedziałem wiernym, że jeśli nie wrócę do godz. 12, to mają uderzyć w dzwony". O dziwo, milicjanci momentalnie zakończyli dyskusję i postanowili mnie wypuścić.

Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo

Pierwsza rzecz jaką pamiętam to, że w telewizorze najpierw nic nie było, nie działały telefony, więc było wiadomo że coś się dzieje. Dopiero po jakimś czasie pojawił się generał i powiedział, że mamy stan wojenny. Na drugi dzień kiedy pojawiliśmy się w pracy w zoo, miałem zawieść jakieś pismo do zjednoczenia przy 3 maja, to taki dawny twór administracyjny Urzędu Miejskiego.

Jechaliśmy wtedy ul. Jana z Kolna przy Stoczni Gdańskiej i co mnie zafascynowało, ludzie do luf stojących tam czołgów wkładali goździki, panował niesamowity patriotyczny nastrój. Jednak to szybko prysnęło jak bańka, bo nagle pojawiły się helikoptery i rozgoniono tych ludzi. Jak wracaliśmy ze zjednoczenia, to na placu już były zamieszki, i tacy smutni a jednocześnie przerażeni wróciliśmy do zoo. Potem w ogóle było mi smutno, bo dostałem powołanie do wojska i już 3 stycznia musiałem się stawić do jednostki w olsztyńskiem. Wprawdzie po studiach obowiązywał mnie rok służby, ale jechałem w atmosferze strachu. Tam nas od samego początku straszono, że nie wiadomo kiedy wyjdziemy, a w domu czekało 1,5 roczne dziecko.

Danuta Wałęsa, żona przewodniczącego "NZZS Solidarność", fragment wspomnienia z jej biografii "Marzenia i tajemnice".

Wieczorem 12 grudnia 1981 roku niczego nie przeczuwałam(...). Mąż wrócił około północy. Powiedziałam, że nie działa telefon. Odpowiedział, że "oni" coś tam przygotowują. (...) W środku nocy zadzwonił dzwonek i rozległo się łomotanie do drzwi. Podeszłam i przez wizjer ujrzałam zomowców uzbrojonych w łomy. Mówili, żeby otworzyć.(...) Przez zamknięte drzwi mąż powiedział im, że jeśli przyjadą panowie Tadeusz Fiszbach (I sekretarz KW PZPR) i Jerzy Kołodziejski (wojewoda), zgodzi się na otwarcie drzwi.(...) Po pewnym czasie przyjechali. Weszli do kuchni. Obaj byli zdenerwowani. Fiszbach blady jak płótno. Kołodziejski w dwóch różnych butach na nogach. Zapraszali męża do Warszawy na jakieś rozmowy. Mąż odmówił(...). Potem znów zaczęła się dobijać ekipa zomowców. Dowiedzieli się że nie otworzymy, dopóki nie wrócą Fiszbach z Kołodziejskim. Kiedy wrócili, znów mówili o rozmowach w Warszawie. Nie wiem czy mąż im wierzył, czy nie. Zabrał się i poszedł z nimi. Nie pamiętam, co mówił do mnie, ani tego , co ja mówiłam do niego. Po prostu go zabrali. I już. W kuchni została czapka Fiszbacha.(...) Wieczorem, pojechałam do stoczni. Rozpoczynał się strajk. Powiedziałam, że rozmawiałam z mężem, który żyje i jest zdrowy. Pójście do stoczni było mało odpowiedzialne z mojej strony, bo przecież byłam w ciąży z Marysią. Ale wtedy, 13 grudnia... poszłam do stoczni bo taki był mój obowiązek.

Andrzej Januszajtis, pasjonat i znawca historii Gdańska

Tego dnia byłem w domu, telefon nie działał, wyszedłem po gazety. Ludzie przy kiosku bagatelizowali, "a co to tam stan wojenny". Wtedy nie wytrzymałem i do jednego pana powiedziałem: "Czy pan wie, że w każdej chwili, bez sądu, milicjant może pana zastrzelić?" Wtedy do niego dotarło, co to jest stan wojenny.

Jednak już po południu naruszyliśmy zakazy stanu wojennego. Moja młodsza córka, nieżyjąca, Aleksandra miała recital skrzypcowy w kawiarni Spam-u na Korzennej. Choć wszystkie imprezy były odwołane myśmy poszli, ja zapowiadałem, i mimo wszystko było kilka osób, ale uważaliśmy że nie damy się stłamsić. Wprowadzenie stanu wojennego to było draństwo, a jego twórcy do dziś nie ponieśli żadnych konsekwencji. Choć trudno, obecnie już staruszków, wsadzać do więzienia, to trzeba jasno powiedzieć stan wojenny wprowadzili głównie po to by mogli zachować własne stołki, a zasłanianie się inwazją radziecką było tylko wymówką.

Wydarzenia

Obchody Grudnia 1970 i 1981 (27 opinii)

uroczystość oficjalna

Wydarzenia

Opinie (518) ponad 10 zablokowanych

 • Szacunek (72)

  dla wszystkich tych, którzy w tych trudnych czasach, często z narażeniem zdrowia, życia walczyli o to byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

  Teraz my pokażmy nasz patriotyzm codzienną sumienna pracą czyniąc ten kraj coraz lepszym i piękniejszym.

  • 121 37

  • (37)

   z tą "wolną" Ojczyzną to chyba nieco Cię poniosło...

   • 32 49

   • jak to artyste (23)

    chcialby zobaczyc wolnosc ;)

    • 20 7

    • Metody rodem z PRL (20)

     Wolność? Widzieliśmy, jak podczas Marszu Niepodległości 11 listopada doszło do prowokacji, kiedy policja wprowadziła w kominiarkach swoich ludzi, żeby udawać "prawicowych bandytów". (...) Moim zdaniem, rozkaz rozbicia demonstracji nie mógł pochodzić od zwykłego policjanta, lecz został wydany na samej górze. To świadome działanie wobec Marszu Niepodległości przypomina czasy rządów rosyjskiej soldateski w Polsce. Jest zdumiewające, że PO, PSL przy wsparciu SLD i Ruchu Palikota tak chętnie wraca do tamtych metod. Tak jak tamta komunistyczna władza posługiwała się swoimi wtyczkami w strukturach niepodległościowych, tak też obecna posługuje się osiłkami do rozbijania demonstracji prawicowych. Nazywa się to, co prawicowe, bandytyzmem, po to, aby u ludzi słuchających tego przekazu budzić odpowiednio zaprogramowane skojarzenia. A przecież to dzisiejsza władza stosuje dawne PRL-owskie metody, bandyckimi nie gardząc. (...)

     Czy mamy dziś zapomnieć o kłamstwach i matactwach związanych z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej? Czy mieliśmy odpowiedzieć na wołanie prezydenta Komorowskiego, by iść w szeregu z nim i otaczającymi go zwolennikami tych metod?

     • 26 48

     • Zapomniałeś leków z rana..? (5)

      • 24 20

      • Dawka zbyt mała. (4)

       • 13 9

       • jarozbaw kłamczyński (3)

        Ten jarek kaczynski to w ogole jest pechowcem. Milicja go nie chciala internowac, do Smolenska sie na poklad tupolewa nie zabral. Tyle okazji do slawy go omija, on to musi chyba strasznie przezywac...

        • 16 13

       • bog cie opuiscil? (1)

        wszedzie widzisz kaczynskiego? no kurka grubo.. zobacz jakie masz dlugi, co z gmo. pomysl w koncu.

        • 9 4

       • Był równie wielkim opozycjonistą, jak premierem i liderem opozycji

        boga nie ma, długi spłacam, jem co chcę jestem wolny bo myslę i pracuje uczciwie i dużo sie uśmiecham to pomaga a nie siedze w necie i narzekam na wszystko i wszystkich

        • 5 4

       • nie widziałeś jak posiwiał z tego smutku

        • 0 3

     • (8)

      w PRLu to by Cię do suki wsadzili, do lasu wywieżli i spałowali po nerach....daruj sobie te głupie gadanie o braku wolności, bo obrażasz tych wszystkich, którzy wtedy życiem ryzykowali, byś Ty mógł teraz swoje racje na forach głosić.

      • 31 22

      • W demokracji media sprawują kontrolę nad władzą (5)

       Jan Maria Jackowski: Po 10 latach postulat powszechnego dostępu do katolickiej telewizji nadal nie został zrealizowany. Obecny obóz rządzący nawet nie ukrywa, że próbuje kapturowo wykluczyć Telewizję Trwam z obiegu społecznego. Łamie fundamentalne zasady demokracji, by za wszelką cenę utrzymać się przy władzy. Propaganda rządowa uprawiana przez media głównego nurtu przypomina propagandę komunistyczną u schyłku PRL. Te same hasła, nawet ci sami niektórzy propagandziści i potakiwacze, ta sama cenzorska mentalność, te same kłamstwa i techniki manipulacji, to samo wrzucanie tematów zastępczych i stosowanie techniki odwracania kota ogonem poprzez promowanie trzeciorzędnych wydarzeń, ten sam dualizm: media usłużne wobec władzy kreują nieistniejącą rzeczywistość, całkowicie oderwaną od realiów życia w Polsce.

       • 13 19

       • Od kiedy Trwam jest katolicka? (3)

        Przecież to medium typowo polityczne, tyle programów poświęconych nauce Kościoła co tam to i w publicznej TV mogę znaleźć albo w TV Puls, które w multipleksie są.

        Jeżeli ktoś chce pooglądać poważną stację zajmującą się religią a nie polityką to polecam Religia.TV :) Szkoda, że są jeszcze za mali by startować do multipleksu, bo jakby się załapali to wybiliby Rydzykowi argumenty z rąk.

        • 12 5

       • A wiecie dlaczego milicja wypuscila Kaczynskiego???

        Bo strzelił WIELKĄ ŚMIERDĄCĄ .... ZE STRACHU na komisariacie!

        • 3 7

       • Współczesna Trybuna Ludu "wyjaśniła" i on "wie" (1)

        List ks. kardynała Zenona Grocholewskiego (Watykan, 1 grudnia 2012 r.):

        "Przewielebny Ojcze Dyrektorze,

        łączę się duchowo w modlitwie z Czcigodnymi Braćmi w biskupstwie i kapłaństwie, z Ojcami Redemptorystami i wszystkimi Osobami życia konsekrowanego oraz z całą Rodziną Radia Maryja, zgromadzonymi w Toruniu, by dziękować Bogu za 21 lat działalności Radia Maryja.

        Żywa pozostaje w mojej pamięci niedawna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, która na apel Ojca Świętego Benedykta XVI pod przewodnictwem polskich biskupów, u początku Roku Wiary przybyła do Wiecznego Miasta, aby przy grobie św. Piotra i błogosławionego Jana Pawła II oraz innych świętych odnowić, ożywić i umocnić swoją wiarę, by potem skutecznie dzielić się nią w swoim środowisku. Zbudowany jestem entuzjazmem tej wielotysięcznej rzeszy Polaków, która wypełniła Bazylikę św. Piotra. Pogoda ducha, atmosfera modlitwy i kultura w sposobie zachowania się wiernych biorących udział w tej pielgrzymce zostały pozytywnie zauważone także przez innych. Gratuluję tego pięknego świadectwa radosnej wiary i przywiązania do osoby Następcy św. Piotra i jego nauczania.

        Trudno więc nie zauważyć owoców, jakie przynosi wieloletni i obfity zasiew Słowa Bożego ze strony Radia Maryja wraz z Telewizją Trwam. Cieszy mnie, że dla wielu Polaków - jak sami to mówią - stały się te dzieła pewnego rodzaju Uniwersytetem formującym sumienia Polaków w duchu Ewangelii i polskiej kultury bogatej w wartości. Do pięknych owoców, które zrodziły się wokół tych aktywności, należy bezsprzecznie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, starająca się, poprzez integralną formację osobowości, przygotować nowe zastępy ludzi odpowiedzialnych za prawdziwe dobro Kościoła i naszej Ojczyzny.

        Wraz ze wszystkimi uczestnikami dzisiejszego zgromadzenia w Toruniu dziękuję Bogu za dobro zdziałane w ciągu ostatnich 21 lat przez Radio Maryja i instytucje z nim związane oraz proszę o potrzebne łaski dla dalszego ich rozwoju. Modlę się też, aby Telewizja Trwam mogła być dostępna w każdym polskim domu, umacniając wiarę Polaków, czyniąc ją coraz bardziej dojrzałą i twórczą, także w perspektywie dobra wspólnego.

        Na te szlachetne poczynania z serca wszystkim b ł o g o s ł a w i ę"

        • 5 3

       • Dlaczego J.Kaczyński nie został internowany

        Akurat wetdy wymienial kotu piasek w kuwecie i nie mogl byc internowany, A poza tym mama nie pozwalala mu wychodzic po zmroku

        • 4 5

       • Rydzyk chce sciagac danine z calego swiata a nie wylacznie z kraju.

        To tez jest pelna symbioza z PIS-EM..i NOWA Solidarnoscia.Rydzyk bedzie sial propagande i popieral Pis.Pis -bedzie w zamian chwialo nastrojami spolecznymi wyprowadzajac ludzi na ulice.Pelna symbioza.Po prostu sie dogadali .Wczesniej mowil .ze nie wolno nazywac szamba perfumeria-To o Sw PAMIECI ZONIE LeCHA.K

        • 0 0

      • Nie był w tamtych czasach i nie wie. (1)

       • 4 1

       • wierszyk

        O większego trudno "zucha", jak nasz Jarcio Kwak-Kłamczucha...
        Ja nikogo się nie boję! Choćby Ruski... to dostoję!
        Niemcy?... Ja ich całą zgraję pozabijam i pokraję!
        Tuski, Ziobra, Palikoty, powyrzucam poza płoty,
        Zaś Pawlaki i Millery - poprzeganiam do cholery!
        Nawet Rydzyk nie podskoczy, jak mu plunę prosto w oczy !
        Dla Putina klatkę zrobię, niech tam cicho siedzi sobie!
        Wszystkich wrogów swoich zniszczę! To nie prawda, że ja pyszczę!
        Ja mam Antka i Fotygę, więc mi mogą zrobić figę.
        Kiedy ktoś mnie zbyt rozzłości, temu porachują kości!
        Wszystkie Pakty, wszystkie Unie - poumieszczam na biegunie!
        Niech od Wolski siedzą z dala, bo jak nie... to porozwalam!
        Do mych działań się nie mieszać i mych planów nie ośmieszać!
        Pozatykam z gazem rury, by nie było w Skarbcu dziury.
        Jak pierdniemy wszyscy razem, skończą się kłopoty z gazem!
        Węgla u nas ci dostatek - zlikwiduje się podatek,
        Bo gdy węgiel ten się sprzeda, zapomnicie co to bieda!
        Wszystkie banki zlikwiduję, bo ja w banku źle się czuję.
        Samochody też to czeka, po co trąbią na człowieka?
        Sklepy? Tylko osiedlowe, bo w tych większych tracę głowę
        I wydaję w kaczym transie więcej, niż mam na bilansie!
        Gdy pieniędzy gdzieś brakuje - nie ma sprawy! Dodrukuję!
        Ja w metodach nie przebieram! Przeciwników powystrzelam,
        Zaś ci z PiSu renegaci, też poznają co to kaci!
        Kiedy całą zgarnę władzę, zobaczycie - wszystkich wsadzę!
        I nikomu nie popuszczę! Zamknę, zgnoję, z dymem puszczę!
        Na kiboli mogę liczyć, tylko muszę ich przećwiczyć,
        By na moje zawołanie stali murem przy swym panie!
        Ktoś przeciwny? - Niech poznaje, co to PiSie obyczaje!
        Dla mych wiernych zaś w nagrodę, weekend zrobię aż po środę.
        Przez dwa dni zaś niech harują, aż się sami wymordują
        W swym wyścigu po zaszczyty, ja zaś zawsze będę kryty.
        Doświadczenia mam niemało, z nauk tatki coś zostało.
        Po Stalinie, po Hitlerze, też się doświadczenie zbierze.
        Po cóż trwonić taki spadek? Co tam Tuska jakiś dziadek!
        Ja mam talent do rządzenia! Ma ktoś coś do powiedzenia?
        - Widzę, że mnie nikt nie słucha! Czy publika jakaś głucha?
        Czy nie wierzą w obietnice? Czy mam sam wyjść na ulice?
        Czy sam walczyć mam o Wolskę? Czy wolicie waszą Polskę?
        Jak mnie bardziej rozsierdzicie, to odbiorę sobie życie!
        - Taka żałość mnie przenika - wolą Jarka "męczennika"?
        To aż taki jestem stary, że mi nikt nie daje wiary?
        - Wiesz nasz "wodzu" w czym przyczyna?
        - "Z głupim lepiej nie zaczynać" !!!!
        Twoich zaś "nauczycieli", też już dawno diabli wzięli.
        Żebyś głupot już nie gadał, lepiej, by cię kto przebadał.
        Czy pomoże? - Któż to zgadnie. Kaczki wszak gustują w bagnie.
        Gdy do dna bagienka dotrzesz, spokorniejesz i odpoczniesz.
        Zaproś tam też swych sekciarzy, skoro im się bagno marzy.
        Dość wojenek i mącenia! Żegnaj "miszczu"! Do widzenia !

        • 4 9

     • Tia, prowokacja, tak sobie tłumaczcie. (4)

      Problemem demonstracji narodowców jest to, że 99,5% procent ludzi, którzy przychodzą tam w spokoju zamanifestować swoje poglądy (z których częścią prorodzinną i pro-wartościową się zgadzam, nie zgadzam się z socjalistyczną i polityczną) nie potrafi odseparować się od tego 0,5% zwykłych faszystów wyznających wypaczoną wersję tychże wartości.

      Dobry przykład w tym roku mieliśmy, zapowiada się miło, pokojowo i przyjemnie, organizatorzy mówią o pokojowym nastawieniu a tu zapraszają do prezydium Jana Kobylińskiego, który nawet dla ludzi dość ostrej prawicy jest nie do przełknięcia ze swoimi poglądami. Przecież wiadomo było, że za nim przyjdą ludzie urządzić burdę. A potem się dziwią i szukają wszędzie winnych, że ktoś burdę zrobił.

      • 1 6

      • Lewaccy faszyści z SLD, RP i PO za totalitaryzmem, cenzurą i za cywilizacją śmierci (3)

       Stanisław Michalkiewicz: "Niemal w przeddzień Marszu Niepodległości "GW" swoim zwyczajem wszczęła klangor wokół obecności Jana Kobylańskiego w komitecie honorowym, najwyraźniej licząc na to, iż najbardziej strachliwych skłoni do rejterady. I rzeczywiście - najpierw z tego właśnie powodu zrejterował z komitetu odważny pan Paweł Kukiz - zaraz zresztą wynagrodzony puszczaniem na antenie PR swojej pełnej rezygnacji piosenki: "Bo tutaj jest jak jest po prostu. I ty dobrze o tym wiesz" - zaraz po nim członkostwo w komitecie "zawiesił" pan red. Tomasz Sakiewicz, zaś "GW" napisała, że również Prawo i Sprawiedliwość "zdystansowało się" od Marszu Niepodległości z uwagi na obecność w komitecie Jana Kobylańskiego, który "krytykował braci Kaczyńskich za podpisanie traktatu lizbońskiego".

       Okazuje się, że poprzez wskazanie nieubłaganym palcem człowieka, na którego żydowska kamaryla w naszym nieszczęśliwym kraju zagięła parol, można w jednej chwili przywrócić do pionu nie tylko odważnych nonkonformistów w rodzaju pana Kukiza, ale również pretendujących do politycznego i moralnego przewodzenia naszemu mniej wartościowemu narodowi tubylczemu płomiennych obrońców interesu narodowego.

       Wystarczy z daleka postraszyć ich perspektywą oskarżenia o "antysemityzm", a już wszyscy posłusznie skaczą przed panem red. Michnikiem z gałęzi na gałąź."

       • 5 5

       • Kaczyński stan wojenny spędził u matki pod pierzyną (1)

        Super pomysł z tą pomocą dla niedowartościowanego kartofla, przymknąć go , albo oddać ruskim na przechowanie na Syberii, będzie miał co opowiadać, tylko mały problem, kto by go chciał, na to trzeba sobie zasłużyć.

        • 1 8

       • Opinia została zablokowana przez moderatora

       • Facet był związany z kukux klanem.

        W jego wypadku to nie są puste oskarżenia.

        • 0 2

    • (1)

     Kary nie będzie dla przeciętnych drani,
     I lud ofiary złoży nadaremnie.
     Morderców będą grzebać z honorami
     Na bruku ulic nędza się wylęgnie

     • 11 1

     • jazda na całego

      "Jarosuaf wolskie zbaf /Polskę rozbaw" usilnie walczył, aby go internowano. Skończyło się jak zwykle. Przegrał. I za to jara szanuję.

      • 2 7

   • a gdzie ty nie masz wolnosci??? (7)

    tak jak twój "niedointernowany" kłamczyński nie widzisz że zyjesz w wolnym kraju gdzie jest gazeta polska rzeczpospolita wyborcza a nawet fakty i mity a kiedys tylko trybyna ludu a reszta kopiowała za nią bzdury, była cenzura paszporty w urzedzie wydawane nielicznym teraz w necie mozesz kazdego błotem obrzucać łacznie z tuskiem i komorem... nie widzisz róznicy? kiedys 2 telewizje reżimowe i 3 radia (czwórka była lekko wbrew ale to było kontrolowane) teraz masz od radia ma-ryja przez tok fm po zetke eske itp a tv od trwam do tvn długo by wymieniac... i najwazniejszy argument - nikt cie nie aresztuje ze głupoty które tutaj wypisujesz bo za komuny bys juz siedział

    • 8 8

    • skonczcie juz z tym kaczynskim bo to chore (4)

     gosc najmniej rzadzil z calej tej sekty karierowiczow po okraglym stole.

     • 7 4

     • usmiechnij sie (3)

      Mama mówiła : - Nie wierz nikomu
      Więc on ulotki rozrzucał w domu
      Okna zasłonił, zamek zasunął
      I na tapczanie walczył z komuną

      Jarka nie wzięli do internatu
      Całą więc sławę zawdzięcza bratu
      A że podobni do siebie byli
      Wielu do dzisiaj ich z sobą myli

      Jarek domowe przyjął zadanie
      Czołgi rozstawił se na tapczanie
      Sam stanął z prawej, z lewej - wiadomo
      Naprzeciw Jarka stanęło ZOMO

      Rozpoczął starcie wznosząc okrzyki
      Mama zabrała mu żołnierzyki
      Ale spokojnie, jest na to rada
      Kiedyś tę walkę IPN zbada.

      • 12 8

      • Fajne :) (2)

       • 2 5

       • polecam memy z jara (1)

        od wczoraj jest beka z niedointernowania tu jest link

        • 0 7

       • nie puscili

        wpisz: Internauci śmieją się z Jarosława Kaczyńskiego

        • 1 7

    • mk /ma-/ ryja to ty masz (1)

     • 1 2

     • WK

      • 1 0

   • Czy to są wolne media? (3)

    Od 5 lat rządzi PO a w tym momencie na WP są aż 4 artykuły oczerniające i ośmieszające Kaczyńskiego. To są wolne media? Mnie interesuje co robi rząd by żyło się nam lepiej.

    • 12 3

    • idąc twoim tokiem myslenia (2)

     a moze .. JK faktycznie był wtyką bo przeciez kogos z tych dwudziestu aresztowali . Macierewicza , Komorowskiego a przeciez Jarka mieli bo jak sam twierdzi przesluchiwali , a jednak puscili . No nie wiem czy wtedy milicja tak szybko puszczała skoro juz kogos zawineli to nie po to zeby po kilku godz puscic . Tym bardziej ze przeciez dzialacz???

     • 6 6

     • Emerytury w Polsce to dyskryminacja mężczyzn ze względu na płeć (1)

      Tak czy siak to patrząc w przyszłość na pewno nie zagłosuję na partię która nie rozumie, że demograficzna zapaść to skutek także i przywilejów emerytalnych kobiet, przywilejów z racji "urodzenia". Po co kobieta ma stać się matką (nikt rodzicem się nie rodzi) skoro i tak ma przywileje?

      Chyba nie pójdę głosować bo nie mam na kogo.

      • 0 0

      • Gdyby tak wszystkich pisorydzykowych internować choć na jeden dzień.......

       Jaro na przesłuchaniu narobił takiego smrodu ze strachu że szybko go wypuścili a pomieszczenie wietrzyli przez 2 dni..

       • 1 5

   • Polacy są wreszcie wolnym narodem

    Jak nie chcą pracować to nikt ich do tego nie zmusza. Mogą w to miejsce oddawać się swoim pasjom np. pisaniu bloga o modzie. By żyło się lepiej.

    • 4 0

  • ... (25)

   "byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie" WOLNEJ HAHAHAHA.... dobre ja tam widze ojczyzne sprzedana i zniewolona przez inne nacje,"Teraz my pokażmy nasz patriotyzm codzienną sumienna pracą czyniąc ten kraj coraz lepszym i piękniejszym." NIE MA PRACY w tym naszym 3cim swiecie zwanym polska, a jak juz to na smieciowkach lub za 1200PLN na reke to jakies 300EURO na miesiac HAHAHA... czyli bandycki kapitalizm i niewolnictwo ekonomiczne, i zeby nie nie bylo nie jestem komuchem i nie pochwalam socjalizmo-komuny ktora u nas byla , ale niech NIKT! mi i innym nie wkreca ze teraz jest jest super oh i ach BO TAK NIE JEST!!!!

   ps. jak jest kazdy kto ma oczy i potrafi korzystac z mozgu wie i widzi....

   • 25 26

   • nie jestem polakiem tu sie tylko urodzilem (10)

    a ze pracuje gdzie indziej to zasluga politykow w tym adamowicza

    • 14 13

    • (9)

     wiemy już kim nie jesteś - a wiesz chociaż, kim jesteś?

     • 7 7

     • masz w podpisie peowcu (8)

      • 6 6

      • (7)

       Wiemy, że nazistami, byli Niemcy, a stalinistami byli (i nawet jeszcze tacy są) Rosjanie. A antypatryjota ma jakąś narodowość, czy jesteś bezpaństwowcem?

       • 5 3

       • miliony nas zyja na emogracji (6)

        z przymuusu bo pracy tu nie ma jesli nie jestes w partii lub po ukladzie kolezenskim z kims kto zna partyjnego urzednika.

        • 10 4

       • Polski patriotyzm nie ma granic (1)

        Skoro nie potrafisz odpowiedzieć na najprostsze pytanie, to nie mam dalszych pytań.

        Niektórzy nie potrafią już odbudować w sobie ducha patriotyzmu, dlaczego? Jeżeli weźmiemy pod uwagę spojrzenie na współczesną Polskę, to podział na patriotów i obojętnych bierze się niewątpliwie z dezinformacji, jaka zaczęła szerokim strumieniem płynąć przez lewackie media, w Polsce g-wniane.

        • 3 4

       • skoncz juz trollu

        • 1 3

       • Proponuję dożywotnie internowanie w pomieszczeniu z miękkimi ścianami... (1)

        Biedny Pan Prezes... Ale dzięki niemu rozumiem, co przeżywają setki bandytów uciekających przed wymiarem sprawiedliwości... Te cierpienia, ten strach... Przecież na wolności gorzej, niż w więzieniu ;)))

        • 3 3

       • wk ale z ciebie debil

        • 1 1

       • Musial strasznie podpasc komunie, ze mu takie swinstwo zrobila (1)

        Jedyne lekarstwo dla Kaczyńskiego jest takie samo jak dla na Napoleona .
        Trzeba wynająć Elbę na czas nie określony i wysłać tam kolegę niech dokończy żywota w spokoju i da św. spokój wszystkim, bo żaden psychiatra już tu nic nie zrobi.

        • 2 5

       • panie moderatorze - zablokuj pan tego psychopatę

        • 1 0

   • a gdzie tu niewola??? (4)

    jak sie nie podoba wyjedz sobie na zachód tam jest praca lepiej płatna a kiedys mogłes pomarzyc o paszporcie. Moze sie porównamy w ilu byłes krajach od 1989 bo ja za komuny pojechałem raz na wegry i to na granicy trzepali kazdego za głupie czekolady czy buty a paszport załatwiałem miesiac czasu i tylko dlatego ze byłem za młody na opozycję wiec dostałem, teraz jade i nawet nie wiem ze przekroczyłem granice polski

    • 3 9

    • wk też coś pierniczysz (3)

     No to zarąbisty sukces tego ustroju ,że możesz wreszcie tam pojechać na zachód i myć gary i talerze i masz wymarzony paszport. Ja też mam paszport i byłem tylko 2x na Ukrainie na spływie i jestem w tym kraju i olewam ten zachód bo oni nas też.

     • 6 2

     • tylko porównałem widocznie jestes za młody zeby to zrozumiec (2)

      tu chodzi o wolnosc wyboru masz paszport jedziesz gdzie chcesz i kiedy chcesz od upadku komuny byłem na zachodzie kilka razy zwiedziłem sobie i popracowałem jak kazdy uczciwy polak (na czarno) za komuny guano mogłeś albo socjalizm albo wiezienie ale komu ja to tłumaczę skoro ty nawet żopy nie chcesz ruszyć żeby swiat zobaczyc ciamajdo

      • 2 6

      • Ja Ciebie nie obrażam to po pierwsze (1)

       wspomniałeś ,że jeździłeś na zach. kilka razy ale zaraz wspomniałeś ,że do pracy czyli nie zwiedzałeś bo szkoda Euro.Założę się że Polski też nie znasz "nawet żopy nie chcesz ruszyć żeby świat zobaczyć ciamajdo"Przejedź Polskę dookoła na rowerze przejdź się po górach i Mazurach a znasz dobrze Kaszuby chyba nie.

       • 6 2

       • CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

        jezdziłem na zachód do pracy jako młody człowiek bo była szansa na lepsze zarobki potem wróciłem wziałem sie do roboty w polsce teraz jezdzę zwiedzać, polske zwiedziłem mniej wiecej w 60% teraz to robie z córką, radze wziąć sie do roboty a nie siedziec na forum bo z tego ci nie przybedzie, ja juz moge bo mam z czego żyć... jeszcze cie nie obraziłęm

        • 3 3

   • W 81 nie było euro... (5)

    To ile zarabiałeś w 81 w przeliczeniu na DM ? Ile było mediów opozycyjnych takich jak np. TRWAM, czy Nasz Dziennik itp. Ile pytam ? Nie jest różowo, nie jest idealnie, mnie wiele działań rządzących obecnie i wcześniej wk... Ale jak słyszę, że żyjemy w totalitarnym kraju i zniewolonym ... to po prostu rozpacz... takie teksty to albo prowokacja, albo absolutny brak mózgu. To ile czasu w PRLu pokazywał by się w telewizjach i opowiadał swoje teksty taki np. Jarosław K. i mówił o zdradzonych o świcie , o nieudolności np. Jaruzelskiego i WRONy i zbytniej uległości władz wobec ZSRR ? Rozumiem, ze paszport miałeś w szufladzie i mogłeś wszędzie jechać...

    • 6 7

    • Oni tego nie zrozumieją. (2)

     Połowa z nich była w pieluchach a druga połowa w PZPR i już wtedy mieli "wolność" działania.

     • 0 4

     • Pożyteczni idioci tego nie rozumieją (1)

      Salon współczesny uważa, że należący do mniej wartościowego narodu tubylcy żadnych dusz nie mają i jeśli nawet są podobni do rodzaju ludzkiego, to tylko na podstawie zewnętrznych pozorów.

      • 0 1

      • Balbina s. Rajmunda

       Miejsc w kurniku zabrakło (?), czyli Kaczor (nie)internowany, czyli jajeczko częściowo nieświeże.
       Ale czytelnicy Gazety Codziennie Smoleńskiej nie taką strawę łykną z ust swego guru.
       Swoją drogą, nawet wredna bezpieka nie chciała dłużej niż przez chwilę brudzić sobie rąk takim doopkiem.

       • 1 4

    • Niedługo będziemy po niemiecku pogłębiać integrację, po rosyjsku kształtować swój rynek gazowy i przyjmować wszystkie nowinki (1)

     Rząd Donalda Tuska odnotował kolejny sukces. Zgodnie z obietnicami komisarza Unii Europejskiej ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, Polska będzie mogła zmienić zasady wyliczania długu publicznego. Biurokraci unijni robią wszystko, by ich polscy koledzy mogli dalej zadłużać nasz kraj, nie przejmując się konstytucyjnymi ograniczeniami (55 procent wartości produktu krajowego brutto). Z drogi do bankructwa - nazywanego przez niektórych "gospodarczym cudem" - znikają ostatnie przeszkody...

     • 2 1

     • bolek i lolek

      W 2005 roku swoje panowanie Kaczyńscy zaczęli od przejęcia "szafy Lesiaka". Jarek trzymał swoją teczkę ponad pół roku, powymieniał dokumenty, a spytany przez dziennikarzy co było w tej teczce, dopowiedział, że same fałszywki.
      Dla IPN SB-ckie fałszywki dotyczące ludzi, których kaczory nie lubili, były najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

      • 2 4

   • Jarosław Kaczyński to nasz James Bond ..prawdziwy bochater (2)

    Kaczyński już dawno powinien był podać do sądu Jaruzela za brak szacunku i nie internowanie. Tak skrzywdzić wybitnego bojownika. A może wśród SB trafił się miłośnik zwierząt i uznał, że Kaczor musi pozostać w domu ze względu na kota?

    • 1 5

    • Włącz rozum - wyłącz TVN! (1)

     • 7 2

     • Mama spakowała mu tornister do więzienia a jego nie przyjęli. Może nie dorzuciła dość kanapek ?

      Jego puścili, ot tak sobie - jedna wielka bzdura. W tamtym czasie siedział cały czas ukryty między nogami pod spódnicą matki, taki z niego był opozycjonista i bohater. A dzisiaj próbuje sobie dopisać życiorys, który się nigdy nie wydarzył, tym samym potwierdza słuszną, nie tak dawną tezę sądu, aby go zbadać pod względem psychiatrycznym. Szkoda, ze tego wówczas nie zrobiono. Wiewiórki doniosły, że nawet wśród jego bliskiego otoczenia są tacy którzy rechoczą ze śmiechy gdy przeczytali jego wywiad w pisuarowym szmatławcu. Śmiech to wszystko warte.

      • 3 5

  • Skąd (5)

   ja wiedziałem, że zaraz odezwie się stado ujadaczy.
   Dziwne, że w takich czasach nie macie odwagi
   nawet się podpisać.
   Ludzie nie mówię, że jest idealnie ale od samego biadolenia lepiej nie będzie.
   Miłego dnia tym którym się chce.

   • 8 8

   • (2)

    dlaczego musza sie podpisywac? NIkt tu nie jest anonimowy. Dla specjalistow stwierdzenie, skad pochodzi mail to chyba kwestia kilku minut, wiec nie upokarzaj ludzi.

    • 6 1

    • Chyba nie oczekujesz od portalu aby podawał adresy IP. (1)

     Wypada się podpisać pod swoimi uwagami.
     Bo specjaliści mają inne problemy.
     Zajmują się takimi co pod "wpływem" zbierają broń i materiały wybuchowe.

     • 2 3

     • dla wielbicieli jarozbawa kłamczynskiego

      Mróz był okrutny i śniegiem wiało,
      Mama mu niosła ciepłe kakao,
      On w szafie siedział, bibułę czytał,
      Na generała zębami zgrzytał.

      Jechały "suki", jechały tanki,
      Mama mu z kawą nosiła dzbanki,
      On się do walki wielkiej szykował,
      Więc pistolecik swój przygotował.

      Strategię tworzył i kreślił plany,
      Wiedział, że wielkie nadchodzą zmiany,
      Czytał i pisał, pisał i czytał,
      Czasami mamę o coś zapytał.

      W zarysach tworzył grupy oporu,
      Pochodnie ściągał aż z Ekwadoru,
      Tworzył nocami i tworzył dniami,
      Mama chodziła z naleśnikami,

      Niosła banany i czekoladę,
      I z rodzynkami pyszną roladę.
      Niosła mu szynkę, niosła kiełbasę
      I lukrowaną przepyszną masę.

      Mama mówiła : - Nie wierz nikomu
      Więc on ulotki rozrzucał w domu
      Okna zasłonił, zamek zasunął
      I na tapczanie walczył z komuną

      Jarka nie wzięli do internatu
      Całą więc sławę zawdzięcza bratu
      A że podobni do siebie byli
      Wielu do dzisiaj ich z sobą myli

      Jarek domowe przyjął zadanie
      Czołgi rozstawił se na tapczanie
      Sam stanął z prawej, z lewej - wiadomo
      Naprzeciw Jarka stanęło ZOMO

      Rozpoczął starcie wznosząc okrzyki
      Mama zabrała mu żołnierzyki
      Ale spokojnie, jest na to rada
      Kiedyś tę walkę IPN zbada.

      • 6 8

   • zachcialo mi sie

    lece do wc

    • 3 1

   • pozdro, miłego dnia również.

    • 0 0

  • Norbercie, oczywiście, szacunek dla tych, którzy walczyli, ale głównie para szła w gwizdek,

   bo system się sypnął z powodu swojej niewydolności. Ot cała filozofia. wystarczy spojrzeć na ZSSR. było nie było mocarstwo, które się nie patyczkowało z nikim i niczym i też go jakoś nie ma. nikt im go obalił.

   • 3 1

  • racja stan wojenny to było draństwo!!

   • 2 0

 • Janek Wiśniewski padł........ (24)

  • 20 49

  • (4)

   Janek Wiśniewski padł... ale w grudniu 70 a nie w stanie wojennym w grudniu 81

   • 45 3

   • pomijajac ze nie byl to janek wisniewski (3)

    tak to jest jak historii uczy sie z popkulturowych zrodel ;)

    • 25 1

    • My podpisywaliśmy lojalki, wy stoicie tam, gdzie stało ZOMO - Jarosław K. ksywa" Bohaterski kapuś". (2)

     Odprawa specjalnych oddzialow MO w przeddzień akcji "Internat".
     - Tylko mi, towarzysze, bachorów nie internować na wskazanych w wykazie adresach, bo RWE wrzask podniesie!
     - Ale jak, towarzuszu majorze, takiego bachora zdefiniować, zeby nam jakiś ważniak z ekstremy nie uciekł?
     - No, to moze być, wiecie towarzysze, problem. Umówmy się tak: nie bierzecie małych. Jak coś małego wzrostu i na mordzie wypłoszone, nie internujemy.
     - Tak jest, towarzyszu majorze!

     • 4 12

     • ic stont (1)

      Trollu

      • 1 1

      • To jest wrecz nieludzkie! Taka perfidia!

       Za te cierpienia nalezy mu sie najwyzsze odznaczenie! Proponuje ustanowic specjalnie dla niego "Order super buraka" (bo kartofel, to byloby zbyt banalne)

       • 2 4

  • "a mury runą,runą, runą...." (7)

   -no i runęły mury zakładów pracy,a ludzi na bruk....

   • 18 5

   • (6)

    A kłamstwa polskojęzycznych wybiórczych polsatów nie ma granic - kto pytał ubogich, bezdomnych, wegetujących czy chcieli takiej "prywatyzacji"?

    Odnośnie towarzysza Jaruzelskiego, zdrajcy Narodu Polskiego - zabrać 60 tys. emerytury i zdegradować do szeregowca!

    • 13 11

    • a skąd masz dane (5)

     ż generał bierze taką kasę?? Skończ pitolić z rana, dziecko...

     • 7 7

     • przezmnoz to co dostaje na m-c x 12 (4)

      wiesz ile wynosi emerytura generalska?
      nie?
      to spytaj glodzia - ma taka samą. i te dane sa podawane na stronach wp

      • 4 2

      • znowu wylazłes ze swojej dziury???

       pewnie jestes takim bohaterem jak twój idol "prawie internowany" kłamczyński? za komuny pod spodnicą u mamusi z kotkiem a teraz jak nic nie grozi to wielki patryjota a moze tak jak on poszedłeś na na komende pospisac to i owo a teraz wycierasz sobie gębe wydumanym "bolkiem" ty zaoczny opozycjonisto

       • 4 6

      • Miał taką za PiS. (2)

       PO przycięło sb-kom i podobnym przecież emerytury o połowę w ramach oszczędności budżetowych. Choć raz kroili wydatki tam gdzie trzeba :)

       • 0 1

       • nie martw sie wojskowym prl-owskim zostawiono (1)

        sprawdzalem zarobiki glodzia. gdybys nie byl jak glupi leming to bys to wiedzial juz dawno.

        • 2 1

       • to znowu ty?

        były opozycjonista tak skomentował fakt nie internowania Kaczyńskiego: SB nie była głupia. Nie zamknęli go bo albo z nimi współpracował albo był nikim.

        • 0 0

  • (4)

   wtedy na podwórku śpiewaliśmy:
   13 grudnia
   roku pamiętnego
   wykluła się wrona
   z jaja czerwonego...:)

   • 16 3

   • jasosłąw wielki kaczy kuper (2)

    Biedaczek i tak wredna SB ,okaleczyła nam Jarka. Z działacza podziemia stał się starym zgoszkniałym satyrem. Gęba pełna kłamstw. Żenada. Wiadomo dlaczego 13 grudnia organizuje marsz,prawdopodobnie w proteście że nie został internowany.

    • 6 5

    • gnida wyszla i pieprzy monotematycznie (1)

     ukazujac swoje fobie

     • 2 2

     • a gdzie twój bohater?

      wszedł podał hasło "Balbina" s. Rajmunda i wszystko dla SBków było jasne... jak piszecie o "bolku" to jest ok ale jak o waszym niedointernowanym kapusiu to juz be?

      • 4 1

   • "Mądry Polak po szkodzie".

    Dobrze że Polacy nie podzielili losu państw arabskich.Chwała tym którzy byli mądrzy przed szkodą.

    • 0 0

  • 11 lat wczesniej (4)

   • 0 0

   • zakonczono negocjacje wejscia do ue (3)

    miller kwasniewski tego dokonali i dzis mozemy uciekac z kraju jak za sw.

    • 1 0

    • jarosław polskezbaw (2)

     Kaczyński struga takiego wielkiego opozycjonistę, najwięcej ujada na PRL a tak na prawdę siedział sobie cieplutko i się za bardzo nie wychylał, skoro nawet w stanie wojennym go nie zatrzymali.. (Nie)Wielki bohater.
     No - chyba, że z innego powodu esbecja go zostawiła w spokoju? I w tym miejscu mam nadzieję, ze skoro IPN przeżera takie miliony z naszych podatków, to chociaż tę dziwną sprawę wyjaśnią. To by były dopiero jaja, gdyby się okazało, że Jarosław Kaczyński był kapusiem i właśnie dlatego go zostawili w spokoju. Ale nic nie mówimy, nie wiemy, zaczekamy na śledztwo IPN.

     • 2 2

     • usuncie spamera (1)

      niech lize w realu tylek remiera

      • 1 0

      • Czepiacie się, Jarek był "parainternowany"

       w nowej wersji podręcznika do historii Polski znalajdzie się informacja, że większość internowanych przetrzymywana była w dobrze wyposażonych ośrodkach, w kórych pobyt nazywano "wczasami", a najgroźniejszych wrogów komunistów, ze względu na delikatność działań operacyjnych i duże ryzyko niepotrzebnych komplikacji wynikających z bohaterstwa wrogów ustroju obejmowano aresztem domowym.

       • 0 1

  • No w 81

   to raczej Antek Browarczyk.

   • 3 0

 • 23 lata minęły od tzw "obalenia komuny" i żadnemu SB-kowi włos z głowy nie spadł. Sa bezkarni i bezczelni. (19)

  Adam Michnik nazwał nawet jednego OBERESBEKA człowiekiem honoru.

  • 139 22

  • na IPN idzie ponad 200 mln.rocznie,a do tej pory (7)

   skazali 90 letniego staruszka za to.że śmiał pobić kogoś na przesłuchaniu....a szpitale toną w długach

   • 8 19

   • (5)

    bo skazują to sądy. Niezlustrowane.

    • 25 2

    • Król Jarosław 1Prawie Internowany (4)

     Było mu smutno bo codziennie chodził do UB i prosił aby go aresztowali, ale on nic dla nich nie znaczył więc tylko słyszał SPIEPRZAJ DZIADU. Każdemu by było smutno.

     • 4 12

     • chwascie (1)

      do lekcji wroc

      • 5 1

      • Ociupinke internowany

       Oto została ujawniona największa zbrodnia komunistyczna w historii: Nikt nie internował prezesa, gdy ten śmiało przechodził pomiędzy milicjantami szukając mamusi. Nic dziwnego, że prezes i obecny system ma za postkomunistyczny. Ofert internowania nadal jak na lekarstwo, pomimo ciągłego awanturowania się na ulicach i w mediach. No, może poza jedną - z psychiatryka.

       • 3 8

     • prl'owski jad (1)

      w wykonaniu pałowca albo sldowca

      • 4 2

      • towarzysz milicjant ksywa flaszka ma swój dzień - jest trzeźwy

       • 1 0

   • No, oburzające!

    Tego starucha należało posadzić gołą d**ą na odwróconym krześle a na kolana polozyć mu 50kg kartofli. Potem ssyna dobić mlotkiem a truchło wyrzucić na Szadółkach. Wtedy możnaby mówić o sprawiedliwości.

    • 0 0

  • Michnikowszczyzna - tak rodzi się terror (7)

   Telewizja Trwam, której właścicielami są Polacy, to jedyna Telewizja, która naprawdę dba o polską rację stanu. Dlatego nieprzyznanie jej miejsca na multipleksie cyfrowym to nie tylko uderzenie w wolność słowa, ale i w byt Narodu. Jest to też pogwałcenie naszych praw do wolności moralnej w tym znaczeniu, że telewizje, które nas ogłupiają, otrzymały miejsce na multipleksie, a Telewizja, która nas ubogaca duchowo, nie. To wręcz antychrześcijańskie działanie pana Dworaka.

   • 29 12

   • telewizja ogladana przez 1% oszołomów (4)

    stare babcie i myslacy inaczej i wasz jarek który stan wojenny w szafie przesiedział a teraz udaje zaocznie bohatera opozycjoniste... mówia ze milicja go nie internowała bo był za mały stąd te ego i kompleksy

    • 4 17

    • och ta młodzieżówka po (2)

     i jej mowa miłości.

     • 10 5

     • dziekuje za komplement (1)

      ale miłosci szukaj u swego guru jarosława on cie przytuli jak swego kotka i bedziecie sie miziac do woli

      • 3 11

      • kłamczyński powiedział:

       "-Wieczorem mnie wypuścili i było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem."
       Wypuścili, bo już nie mogli słuchać tego szlochu i wrzasku przez łzy:
       "ja chcę do maaamyyyyyy..."

       • 6 11

    • Manipulacja i nowomowa to też totalitaryzm w stylu sowieckim

     Miliony ludzi podpisało się pod apelem, by Telewizja Trwam była na multipleksie z oczywistych powodów, setki tysięcy uczestników pochodów, poparcie dla Telewizji Trwam w Parlamencie Europejskim.

     Pożyteczny idiota i tak będzie "swoje wiedział", wiem.

     • 2 2

   • (1)

    Niech trwam przedstawi rozliczenia to dostanie miejsce.Dla wszystkich warunki byly takie same.Nic do rzeczy nie ma że jest to polska tv.

    • 4 10

    • Żydokomuna nie chce pluralizmu medialnego

     Zarzuty Fundacji Lux Veritatis wobec KRRiT potwierdziła jedna trzecia składu sędziowskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
     Zdanie odrębne sędziego Andrzeja Wieczorka o nieprzyznaniu koncesji Telewizji Trwam:
     "KRRiT złamała przepisy przy przyznawaniu koncesji na multipleksie. Decyzja jest nieważna, ponieważ została wydana z rażącym naruszeniem prawa".

     Następują trzy konkretne zarzuty w stosunku do decyzji o przyznaniu koncesji innym podmiotom, które powinny skutkować wdrożeniem procedury prokuratorskiej, sądowej i jakiej tam jeszcze, ale, jak zwykle w tym państwie rządzonym przez Dyktaturę Trampkarzy nic się nie dzieje.

     (1) Złamano wymóg przedstawienia opinii bankowej za ostatni rok. Część spółek wykazała tylko opinię z ostatnich trzech miesięcy.

     Niezgodnie z przepisami przyznano prawo do rozłożenia opłaty koncesyjnej na raty. (Przyznano w ten sposób po czasie, że podmioty te nie miały odpowiedniej kondycji finansowej, aby podołać finansowo obowiązkom koncesjonariusza, a to był jeden z głównych argumentów przeciw przyznaniu koncesji telewizji Trwam.

     (2) Rozpatrywano pozytywnie wnioski składane po terminie.
     Przyjmowano bez jakichkolwiek podstaw za wiarygodne informacje o finansowej kondycji spółek, które (później) dostały koncesję.
     Z drugiej strony, KRRiT nie przyjęła do wiadomości kondycji finansowej podmiotu reprezentującego telewizję Trwam oraz faktu, że nadaje ona od dłuższego czasu.

     (Ja domyślam się tu mechanizmu łapanki na multipleks: "dawajcie te papiery!", byleby tylko nie dać koncesji znienawidzonej telewizji.)

     (3) KRRiT nie stosowała się do zasad pluralizmu mediów.

     (przykłady podane przez sędziego są inne - formalne. Ja podam uzasadnienie zdroworozsądkowe: uruchomione telewizje miałkie, dla idiotów, typu umfa, umfa. Telewizji poważnej nie dopuszczono. Tego typu działanie, pomijając tę całą hucpę, rodzi pytanie, po co nam ta cała rada? Do wpuszczenia paru stacji nadającej disco-polo wystarczyłby jeden urzędnik z telefonem.)

     • 4 1

  • A o 10:10 juz 11 z nich nie zgadza się z opinią... (1)

   • 1 0

   • Grzęzawisko czerwonych bagien

    Michnikowszczyzna to wiele podmiotów ale mają wspólną cechę - nienawidzą Boga, Kościoła i Prawdy.

    • 4 1

  • Skoro panowie umówili sie, że

   Michnik ukradnie na gazetę, frasyniuk na firmę transportową, wałęsa przestanie być bolkiem i nikt nie bedzie rotrzasał esbeckiej przeszlosci generala w zamian za przymkniecie oka na ich konfidencką przeszlosc i przekrety na kasie, a general slowa dotrzymal, to chyba ma prawo do hinoru, czy nie?

   • 0 0

 • stan wojenny (17)

  trudno dziś jednoznacznie ocenić decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego.nie ma jednoznacznej
  i pełnej informacji o tym wydarzeniu.

  • 36 72

  • nietrudno (11)

   jest mnóstwo dokumentów, relacji również ze strony rosyjskiej. Sprawa jest dawno wyjaśniona: ZSRR nie był w stanie zaatakować Polski - miał własne problemy. Jaruzelski ogłosił stan wojenny aby chronić swoje stanowisko i władzę komunistyczną w Polsce.
   Tylko Michnik wciąż widzi, że Jaruzelski jest człowiekiem honoru, razem z niewolnikami jego szmatławca.

   • 29 6

   • ZSRS, Związek Sowiecki, imperializm sowiecki, armia sowiecka... piszemy po polsku (6)

    Popieram. Porównajmy postawy sługusów Moskwy, zdrajców Polski z postawami naszych bohaterów. Przykładowo pułkownik Kukliński - od momentu wykrycia jego działalności na rzecz CIA był uznawany przez władze PRL za zdrajcę. Zarzucano mu nie tylko ujawnienie tajemnic wojskowych, ale także zdradę przysięgi wojskowej składanej Polsce i Polakom. Dobrze jednak stało się, iż ci ludzie, tworzący razem z sowieckimi agentami mniejszą odmianę "imperium zła"- PRL, dostrzegli w odpowiedniej chwili wielkość osoby płk Kuklińskiego, umożliwiając jej zasłużoną rehabilitację. Zdawał sobie sprawę, że ryzykuje wiele, decydując się na współpracę z CIA, ale dobro Polski było dla niego najważniejsze.

    • 8 3

    • jaro bohaterski

     Jak bysmy tak mieli jeszcze ze trzech takich Jaroslawow to sami by te komune rozwalili... "czterej pazerni i kot" (pazerni na włądzę)

     • 4 5

    • Po polsku jest radziecki od rzeczownika rada. (4)

     Czyli kraj rad pracowniczych, od czego wzięła się jego nazwa.

     Sowiecki jest z języka Rosyjskiego spolszczoną wersją słowa rada.

     Tak więc rusyfikacji mówię nie.

     • 1 2

     • "Radziecka poprawność" (3)

      Warto o tym wiedzieć, że terminologia "radziecka" została zainicjowana przez takich zwolenników Polski sowieckiej jak Marchlewski i Dzierżyński w 1919 r., a potem była używana przez Komunistyczną Partię Polski, "Nowe Widnokręgi" Wandy Wasilewskiej, Związek Patriotów Polskich, PZPR i PRL. W tamtych czasach powszechnie jeszcze używano terminologii "sowieckiej" która opierała się na zwyczajnych i ogólnie przyjętych w kulturze zachodnio­europejskiej - z przedwojenną Polską włącznie - zwrotach językowych.

      Odnośnie poruszanego przez Ciebie tematu polski historyk pisze - W prawdziwym, przedwojennym słowniku Szobera nie ma hasła "radziecki", dlatego że w naszym języku literackim, poprawnym, brak przymiotnika od "rada". Władcy Polski z nadania sowieckiego kazali nam używać słowa "radziecki", zamiast "sowiecki", nie bacząc, że tworzą brzydki, bo kojarzący się ze zdradą (jest tu zresztą coś na rzeczy) neologizm. Nie wolno było w Polsce i na Ukrainie publicznie w odniesieniu do ówczesnej Rosji posługiwać się określeniem "sowiecka", podczas gdy w językach zachodnich nie tłumaczono owych rosyjskich "sowietów", czyli "rad", na własne języki, natomiast tworzono z tego słowa oficjalną nazwę państwa sowieckiego, to znaczy kraju rad: Union Sovietique, Soviet Union itp.

      • 2 2

      • No i? (2)

       Ja wolę po polsku mówić a nie przyjmować rusycyzmy tylko dlatego, że inni je przyjmują. A potem mamy takie wynalazki jak Olivia Gate i inne namnożone bo powtarzamy za zachodem zamiast po swojemu pisać.

       • 1 2

       • ZSRS, Związek Sowiecki, imperializm sowiecki, armia sowiecka... piszemy po polsku (1)

        Przed wojną pisało się o sowietach. Skojarzenie Polaków było do tego słowa negatywne i Kreml nakazał używać słów "radzieckich". My dzisiaj pisząc terminem "radziecki" nadal zgadzamy się na naszą podległość sowieckiemu imperium, choćby nieświadomie.

        Media lewackie nie używają słów takich jak ZSRS, a nawet podkreślają jako napisane z błędem. Nie dajmy się zwieść.

        • 0 2

       • Jakby ZSRR budziło pozytywne skojarzenie.

        Co za bzdura, wybujała ideologia pseudopatriotyczna, za którą kryje się próba rusyfikacji.

        Przed wojną na wychowie dzieci tez mówione kinderschtuba, a na plac zabaw kinderplaz, bo po zaborach germanizmów i rusycyzmów mieliśmy w języku co nie miara. Ale nie oznacza to, że mamy je zachowywać i pielęgnować jakby były nasze.

        • 0 0

   • Sprawa nigdy nie została wyjaśniona.

    I nie zostanie wyjaśniona. Nie można oceniać historii na bazie faktów, które ujawnione zostały po zaistniałych wydarzeniach.
    Równie dobrze można mówić, że niepotrzebnie się broniliśmy przed Niemcami w 1939 bo wiadomo było, że Anglicy i Francuzi nam nie pomogą. Trzeba się było poddać i ocalić przynajmniej tysiące ludzi.

    • 3 6

   • Nie tylko Michnik. (2)

    Kaczyński też mu order przecież wręczył, ale jak się prawica zbuntowała to się rozmyślił. Sprawa jest dużo szersza.

    • 1 6

    • szersza a może węższa?

     • 0 0

    • możecie towarzyszu rozszerzyć tą PRAWDA?

     • 1 1

  • Moze nalezy zaczac od tego, ze stan wojenny byl bezprawny (2)

   1. Zostal wprowadzony decyzja Rady Panstwa, mimo iz wg owczesnie obowiazujacej konstytucji stan wojenny mogl wprowadzic jedynie Sejm.
   2. Na czele panstwa stanela junta wojskowa (WRON). Takiego tworu nie przewidywaly zadne obowiazujace wtedy przepisy prawa, stad wszystkie jej decyzje pozostawaly i do dzis pozostaja bezprawne.
   3. Mimo, iz stan wojenny ogloszono z dniem 13 grudnia, juz 12 grudnia rozpoczely sie zatrzymania. Dopiero pozniej w protokolach falszowano daty.

   • 14 0

   • same ponuraki w tym trojmiescie

    Kto Ty jesteś?
    Jam Kaczorek.
    Skąd przybywasz?
    Prosto z Tworek.
    Jaki znak twój?
    Jad spieniony.
    Czego nie masz?
    Konta, żony...
    O czym marzysz?
    O korycie.
    No, a Polska?
    Chyba kpicie.
    A co z Lechem?
    Będzie świętym.
    Pomnik?
    Stawiam fundamenty.
    Coś o Tusku?
    Nienawidzę!
    A co z PO?
    Nią się brzydzę.
    Zmowy, spiski?
    Widzę wszędzie.
    Rydzyk?
    On papieżem będzie.
    Naród cały?
    Wprost mnie kocha.
    Dziękuję.
    Noooo ... czas na procha

    • 6 13

   • A to tak z wikipedii nt. bohatera Jaruzela:

    Czyny niżej wymienione albo niektóre z nich podlegają jurysdykcji Trybunału i pociągają za sobą odpowiedzialność osobistą:
    a. zbrodnie przeciw pokojowi
    b. zbrodnie wojenne
    c. zbrodnie przeciw ludzkości, mianowicie: morderstwa, wytępianie, obracanie ludzi w niewolników, deportacja i inne czyny nieludzkie, których dopuszczono się przeciwko jakiejkolwiek ludności cywilnej, przed wojną lub podczas niej, albo prześladowania ze względów politycznych, rasowych lub religijnych przy popełnianiu jakiejkolwiek zbrodni wchodzącej w zakres kompetencji Trybunału lub w związku z nią, niezależnie od tego, czy było to zgodne, czy też stało w sprzeczności z prawem kraju, w którym zbrodni dokonano

    • 2 1

  • Czy musialo do tego dojsc? (1)

   skoro doszlo, to znaczy ze musialo.... :)

   • 3 7

   • moherowy król

    Adam Hofman ps. Wazelina ma rację - Kłamczyński był ważną postacią opozycji i nosił pampersy, znaczy - nosił bibułę..
    Hofman wszystko to widział na oczy własnej żony, która właśnie miała być zatrudniona w KGHM jako ważna figura opozycji, a ze swojej pensji utrzymywała cztery zarządy regionalne Solidarności. Wszystkie te działania koordynował kot Alik, który jeszcze wtedy nie miał problemów z trzymaniem moczu.

    • 1 6

 • spytajcie co robil wtedy dzisiejszy general wojsk pancernych.. (10)

  ..bp flaszka glodz? ciekawe co powie oficer LWP.

  • 43 31

  • Robil to samo co i dzisiaj (3)

   W końcu ksywka nie wzięła się z pustej butelki

   • 14 11

   • (2)

    ooo, tatuś towarzysz milicjant ksywa flaszka jeszcze po wczorajszym śpi, to i biedne dziecko tatusia towarzysza milicjanta może jeszcze sobie coś napisać.... biedne dziecko

    • 10 11

    • Jaki działacz,takie internowanie! (1)

     Jarek nie boj nic! W każdej chwili możesz sam się internować. Za to jak za trzy lata PIS dorwie się do władzy,? Kto , no kto jak nie ty zostanie cesarzem LVII RP?!!!

     • 1 5

     • wybaczcie moje wpisy, sa glupawe

      bo pisze szybciej niz mysle i mam takie dziwne szmery w uszach. mowia tak "..kaczor diabel . tusek wszystko dobrze zrobil elegancko.."

      • 1 0

  • Za wikipedią (5)

   "W okresie od marca do grudnia 1980 był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. Od 1980 wspierał działalność opozycji antykomunistycznej. W 1981 został kapelanem Solidarności Regionu Białystok.

   We wrześniu 1981 rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego."
   i co palikotku masz do powiedzenia teraz?

   • 14 5

   • no wyjechal poewski karzelku

    polecial do wloch.

    • 3 11

   • ciekawe,że tak łatwo dostał paszport,ciekawe.... (3)

    • 8 10

    • No i mamy nowego błazna narodowego - kartofla. (2)

     Przyjmij, obłąkany talibie YarKaczu, wyrazy szczerego ubolewania, że komuna nie internowała Cię w grudniu 1981r. To wyjątkowa podłość z jej strony, ale nie zakwalifikowałeś się, gamoniu i grymuło, na jej listę. W ramach rekompensaty internuj sam siebie, tak jakby wewnętrznie, no wiesz ... Hoffman to jakoś wytłumaczy

     • 2 6

     • he he ale dowalilem he he (1)

      • 0 3

      • "zaśmiecać forum dyskusyjne" - widzimy, jak to towarzysz milicjant sumiennie wykonuje rozkaz

       • 1 1

 • Szacunek dla obu stron. (16)

  I dla Generała, i dla Solidarności. Tylko dzięki nim możemy być dumni z 1989 roku. Pamiętajmy o tym.
  Warto jest tez pamiętać, gdzie był wtedy Jaroslaw, który dziś tak lubi rzucać w rożne osoby kupą i w nogi...

  • 45 97

  • a stałeś obok niego, widziałeś co robił że szczekasz na człowieka ? (1)

   • 17 14

   • beka z kaczego kupra

    Szpitale psychiatryczne pełne są Kaczyńskich. Niektóre mają nawet specjalne oddziały, na których Kaczyńscy siedzą i czekają na internowanie.

    • 5 7

  • jak mozesz?

   bog cie opuscil?

   • 6 9

  • Porównajmy dwa wejścia (9)

   1981. Wejście do domu Wałęsy. ZOMO z łomami puka. Wałęsa nie otwiera. Przyjeżdża Fiszbach z Kolodziejskim. rozmawiają. Wychodza. Zostaje czapka Fiszbacha

   2007. Wejście do domu Barbary Blidy.......

   • 8 19

   • blida byla w mafii (1)

    wiec nie ma analogii

    • 25 8

    • Blida w mafii chyba twojej

     Strasznie odwaga potaniała w tym czasach. Na medal (i to taki nie nomen omen z kartofla) też się pewnie nie załapał przez zwykłe niedopatrzenie. Jak mawiał klasyk - ciemny lud i tak to kupi. Niecierpliwie czekam na jakiś wątek życiorysu związany z obroną Westerplatte.

     • 3 8

   • Znaleziono w czeskich archiwach (4)

    "Gazeta Polska Codziennie" poinformowała, że w czeskim Archiwum Służb Bezpieczeństwa odnaleziono materiały z okresu PRL-u dotyczące Lecha Wałęsy.
    Czytamy: Notatka jest zapisem rozmów przeprowadzonych w marcu 1981 r. między czechosłowackimi towarzyszami z dyrektorem Departamentu III "A gen. bryg. Władysławem Ciastoniem. Nosi tytuł: "Informacja o niektórych doniesieniach naczelnika Departamentu III 'A' Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL. Oto jej treść:
    "Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu. Informacje podobno pisał własnoręcznie. Podpisywał też potwierdzenia odbioru kwot pieniężnych, które otrzymywał za współpracę. Ciastoń nie wie, kiedy skończyła się współpraca Wałęsy z SB, ale trwała jeszcze w roku 1976.
    Dokument został przekazany dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi (badacz historii najnowszej, współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii"). Jego zdaniem notatka stanowi uzupełnienie wiedzy na temat przeszłości Wałęsy. A te kilka zdań o byłym prezydencie to "potwierdzenie faktu współpracy agenturalnej, sporządzanie własnoręcznych doniesień i sygnowanie podpisem pokwitowań na odbiór pieniędzy".

    - Ponadto gen. Ciastoń jednoznacznie stwierdził, że Wałęsa współpracował do 1976 r. To również wydaje mi się bardzo istotne, gdyż coraz częściej słyszymy o incydentalnej i co najwyżej kilkunastomiesięcznej współpracy Wałęsy z SB - mówi na łamach gazety.

    Cenckiewicz dodaje również, że notatka stanowi dowód na to, że cały blok sowiecki był zainteresowany przeszłością Wałęsy, a "polscy towarzysze specjalnie nie ukrywali w rozmowach faktu współpracy Wałęsy z bezpieką".

    • 14 6

    • Opery mydlanej ciąg dalszy - pt. jak zrobić z frajera bohatera:) (2)

     Kaczor należał też do IV Brygady Legionów (tej niestniejącej)... Kiszczak z organizacji Hiacynt nikogo nie internował dla gejów nie było CELI... Trzeba było zaprotestować przeciwko stanowi wojennemu, dostał byś pałą i mógłbyś pokazywać Gazecie Polskiej swoje rany i blizny. A tak powtórzę za Frasyniukiem - "Jarek nie pie... , nie było cię tam".

     • 3 7

     • Ponoć rękę mu uścisnął (1)

      sam Śmigły Kukurydz

      • 3 1

      • Nie internowali ? To proste tata Rajmund nie zezwolił !

       Podobno w stanie wojennym rozwoził "bibułę" ... bez prawa jazdy - bohater! Rowerkiem trójkołowym

       • 4 3

    • a trotylu tam nie znaleźli czasem?

     • 2 3

   • stan wojenny... (1)

    Zatrzymali JarKacza i stwierdzili: Eeee, tego już mamy... i wypuścili

    • 8 5

    • Kto to???

     Eeeeee, jakiś facet z lustrem :))))))

     • 2 4

  • nie możemy być dumni z 1989 roku! (1)

   to był okrągły żłób, uwłaszczenie komunistycznej nomenklatury na majątku narodowym, a później na mediach i do dzisiaj robią ludziom piane z mózgu.W 1992 Tusk z Wałęsą obalili rząd Olszewskiego żeby nie dopuścić do ujawnienia tej całe hucpy z 1989. Solidarność jeszcze wróci!!!

   • 11 2

   • tak tak i jeszcze to...

    Prezes był internowany! Jako najważniejszy i najgroźniejszy dla reżimu PRL działacz opozycji był aresztowany i wywieziony do najbardziej tajnego ośrodka KGB pod Moskwą, po roku samolotem przewieziony do więzienia Stasi pod Berlinem. Nikt nie miał do niego dostępu bo to była największa tajemnica całego obozu wschodniego.Po Warszawie chodził specjalnie podstawiony sobowtór, agent po operacji plastycznej ,tak latami przygotowany, że nawet matka się nie zorientowała. Informacje o tym są w archiwach KGB i Stasi, ale Rosjanie i Niemcy nie chcą specjalnie tego ujawnić. Informacja o " nieinternowaniu jest taką samą fałszywką jak lojalka prezesa. Prezes to bohater, a Wałęsa to mały pikuś przy nim!!!!