Fakty i opinie

Prawdziwe cuda, czyli jarmarkowe rękodzieło

Przy ul. Tkackiej można kupić "mutomisie". Sprzedaje je pani Joanna z Pomiechówka.
Przy ul. Tkackiej można kupić "mutomisie". Sprzedaje je pani Joanna z Pomiechówka. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jarmark św. Dominika to nie tylko kicz i tandeta, ale także fascynujące wyroby rzemieślnicze: ręcznie wykonane przedmioty ze szkła, totalnie "odjechane", artystyczne misie czy szkatułki z gałęzi drzew.Nietypowe szuflady wykonane z gałęzi.
Nietypowe szuflady wykonane z gałęzi. fot. Łukasz Unterschuetz
Dzwonki z Litwy mają odpędzać złe duchy.
Dzwonki z Litwy mają odpędzać złe duchy. fot. Łukasz Unterschuetz
Lampy z zatopionymi w żywicy liśćmi i kwiatami można kupić nieopodal Bazyliki Mariackiej.
Lampy z zatopionymi w żywicy liśćmi i kwiatami można kupić nieopodal Bazyliki Mariackiej. fot. Łukasz Unterschuetz
Do końca Jarmarku Dominikańskiego zostało już tylko kilka dni. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć na nim coś niebanalnego i autentycznej urody, coś, co chętnie postawiłby w swoim domu, to powinien się pospieszyć. Niektórym kupcom czy rzemieślnikom kończy się towar, który niejednokrotnie przywieźli z drugiego końca Polski. Albo z zagranicy.

- Nazywam się Keskutis, jestem na jarmarku siódmy raz, przyjechałem z Wilna. Handluję glinianymi wyrobami inspirowanymi naszą sztuką ludową. Robimy je całą rodziną - opowiada rzemieślnik z Litwy. - Przywożę zawsze dużo dzwoneczków, od malutkich, po wielkie. Po co? Tak jakże! One złe duchy odganiają! W każdym domu powinien być taki dzwonek - przekonuje.

Na Jarmarku po raz trzeci jest pan Ryszard Wilk z Radomia. Na jego stoisku przy ul. Tkackiej jest znacznie mniej towaru, niż jeszcze w zeszłym tygodniu. Nic dziwnego, oferuje unikalne szklane wyroby codziennego użytku.

- Mamy zakład rodzinny, wytwarzamy szkło artystyczne, zdobione, spiekane ręcznie. Jedynym urządzeniem mechanicznym, które wykorzystujemy, jest piec elektryczny. Wcześniej mieliśmy większy wybór - zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i o asortyment, ale większość sprzedaliśmy. Gdybym pod tym względem miał ocenić tegoroczny jarmark, to dałbym mu 4 punkty, w skali od 1 do 5 - mówi pan Ryszard.

Na straganach stojących przy ul. św. Ducha jest spora oferta dla fanów ceramiki, głównie z motywami kocimi. - Kupuję gotowe porcelitowe kubki i sama je maluję. Tak się składa, że są to głównie koty, choć sama jestem raczej psiarą. Ale maluję też kwiaty, pejzaże - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mam też szydełkowane anioły na choinkę, które robi moja mama. Jestem na jarmarku po raz dziesiąty. Wydaje mi się, że w tym roku jest mniej ludzi niż kiedyś - pewnie przez ładną pogodę - mówi gdańszczanka, Maja Feret

Natomiast niewielkie stoisko przy ul. Tkackiej należy do najbardziej "odjechanych". Napis na stoisku głosi "Misie artystyczne" - choć trzeba mieć dużą wyobraźnię, żeby w breloczku wykonanym ze szmatek i wielkości rękawiczki zobaczyć misia.

- Właściwie są to "mutomisie", bo są zmutowane przeze mnie i przez moją wyobraźnię. Zaczęłam je produkować, gdy urodziło mi się drugie dziecko. Ich produkcja sprawia mi sporo frajdy. Dobrze się sprzedają, bo nie są drogie, kosztują ok. 20 - 35 zł - zachwala pani Zuzanna z Pomiechówka koło Warszawy.

Jeżeli w domu potrzebujemy niebanalnego oświetlenia, to koniecznie trzeba się wybrać na stragan przy św. Ducha, niedaleko kościoła Mariackiego. Znajdziemy tam producenta z Poznania, który zatapia w masie z żywicy kawałki natury: liście klonu, drobne kwiatki i inne rośliny.

Nieopodal jest jeszcze bardziej ekologicznie i nietypowo. Na stoisku pana Darka z Łodzi znajdziemy szkatułki robione z gałęzi drzew, ale nie takie proste i ugłaskane, tylko zachowujące naturalne krzywizny i kształt drewna.

- Jak ktoś ma poukładane w głowie, to na zewnątrz jest pokrzywiony. I na odwrót. Na pomysł wpadliśmy z kolegą, najpierw rysowaliśmy różne szuflady. I tak wyszło: od pomysłu do przemysłu. Cały czas jestem zadowolony, nawet jak zarobię 10 zł, więc na jarmarku także nie narzekam - mówi pan Darek z firmy Eastwood z Łodzi.

Opinie (112) 2 zablokowane

 • Szkoda że to tylko wyjątki

  a reszta to mydło i powidło z Chin.

  • 109 5

 • mydło i powidło pochodzi z Indi cielaku !

  • 5 17

 • Pani Joanno oddaj misie artystyczne do muzeum fantazji ;)

  Widać że są naprawdę zmutowane :)

  • 23 11

 • raczej prawdziwi kicz

  jak 90% rzeczy na jarmarku
  btw... kiedy się on kończy? bo chciałbym się w końcu przejść po starówce

  • 48 17

 • Czy to znaczy że nie jest produkowane obecnie w Chinach?

  Ciekawe ile mama musiała zjeść śniegu aby urodzić takiego bałwana jak ty?
  Historia mydła:
  http://www.sciaga.pl/tekst/69376-70-mydlo_rodzaje_i_wlasciwosci
  Zanim zabierzesz głos to przynajmniej sprawdź,to nie boli.

  • 14 6

 • Te wszystki ciekawe stoiska zgromadzić na jednej ulicy,

  a resztę Marianów Paździochów z gaciami rozgonić na cztery wiatry.

  • 79 4

 • Słabiutki ten jarmark. Troche staroci, rękodzieła, a większość to gacie i skarpety sprzedawane przez handlarzy z Gildii.

  • 49 4

 • w Gdańsku nie ma starówki !

  Starówkę ma tylko Warszawa.

  W Gdańsku jest Stare Miasto i Główne Miasto a określenie starówki jest formą pogardliwą i dotyczy Starego Miasta w Warszawie.

  • 14 17

 • Najbliższa Starówka w Elblągu.

  • 5 8

 • Hit Jarmarku to chyba pajdy ze smalcem.

  Fuj jak można to jeść ale widać stoisk wiele oferujące pajdy ze smalcem - cóż to taka kiczowatość połączona z tradycjonalizmem.

  • 36 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.