Fakty i opinie

stat

Premier: przedłużamy obostrzenia o dwa tygodnie

Najnowszy artukuł na ten temat

Od poniedziałku urzędy będą otwarte, ale nie wszystkie

Poza przedłużeniem terminów obowiązywania ograniczeń w życiu gospodarczym najważniejsze decyzje rządu dotyczą obowiązku zakrywania nosa i ust od 16 kwietnia oraz przesunięcia terminów matur i egzaminu ósmoklasisty na drugą połowę czerwca.
Poza przedłużeniem terminów obowiązywania ograniczeń w życiu gospodarczym najważniejsze decyzje rządu dotyczą obowiązku zakrywania nosa i ust od 16 kwietnia oraz przesunięcia terminów matur i egzaminu ósmoklasisty na drugą połowę czerwca. fot. KPRM

Do 19 kwietnia zamknięte pozostaną galerie handlowe, kina, teatry i punkty usługowe. Do 26 kwietnia zamknięte pozostaną szkoły, ruch lotniczy i międzynarodowy kolejowy oraz granice. Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Po świętach rząd przedstawi plan otwierania kraju, nazwany przez premiera "nową rzeczywistością".

Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz: Android | iPhone


Jak oceniasz przedłużenie ograniczeń w aktywności o kolejne dwa tygodnie?

dobrze, musimy uniknąć wzrostu zachorowań 56%
mam mieszane uczucia, liczyłem, że już po świętach zaczniemy wracać do normalności 38%
nie wiem, nie znam się na tym 6%
zakończona Łącznie głosów: 3536
- Nasze dotychczasowe działania na razie sprawdzają się nieźle. Zdajemy sobie sprawę, że ten okres kwarantanny jest uciążliwy. Ale mamy liczne analizy i modele, które pokazują, że gdybyśmy nie stosowali się do tych obostrzeń i nakazów, to mielibyśmy dziś 40 tys. i więcej zachorowań, a nie 5,5 tys. Te analizy potwierdzają naszą strategię działania - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, która rozpoczęła się o godz. 13:30.
Zdaniem premiera pojawiły się szanse, by przejąć bardziej kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. To oznacza, że przyrosty zachorowań będą zauważalne i dotkliwe, ale nie zagrożą funkcjonowaniu ochrony zdrowia.

Zdaniem premiera mają na to pozwolić kolejne decyzje ws. ograniczeń w funkcjonowania kraju.

Koronawirus Gdańsk, Gdynia, Sopot - wszystkie informacjeNajnowsze decyzje rządu (9 kwietnia 2020 r.)


  • Do 19 kwietnia zamknięte pozostaną galerie handlowe, kina, teatry, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, usługowe. Zachowany jest limit osób w sklepach, na poczcie i w kościołach.
  • Do 26 kwietnia zawieszone jest działanie szkół, ruch lotniczy międzynarodowy i krajowy, międzynarodowy kolejowy oraz granice. Utrzymana jest obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju z zagranicy.
  • Imprezy masowe są zawieszone do odwołania.
  • Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (nie musi to być maseczka, może być chustka).
  • Utrzymane zostaje ograniczenie osób mogących uczestniczyć we mszy do pięciu.


- Nadchodzący czas świąt jest bardzo ważny, dla chrześcijan, katolików, większości Polaków. Mamy gorącą prośbę, by wszyscy spędzili je w wąskim gronie najbliższej rodziny. By nie spotykać się ze wszystkimi - apelował premier.

Egzaminy przesunięte na czerwiecPremier poinformował o przesunięciu terminów egzaminów maturalnych i dla ósmoklasistów. Odbędą się one nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.

Nowy termin egzaminów zostanie ogłoszony najpóźniej na trzy tygodnie przed nimi.

Nie ma natomiast decyzji o przedłużeniu roku szkolnego.

Zasiłek opiekuńczy na dzieci pozostające w domach zostanie przedłużony do końca okresu zamknięcia szkół, czyli co najmniej do 26 kwietnia.