• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Premier: zawieszamy działanie szkół, przedszkoli i żłobków

Ewa Palińska
11 marca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił czasowe zamknięcie wszystkich placówek szkolnych, przedszkolnych i żłóbków w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił czasowe zamknięcie wszystkich placówek szkolnych, przedszkolnych i żłóbków w Polsce.

- Zawieszamy zajęcia w szkołach na dwa tygodnie - ogłosił po godz. 10. premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Warszawie. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje, aby dzieci i młodzież w czasie wolnym od szkoły pozostali w domach. Szkoły zawieszą działalność od poniedziałku, 16 marca. Do końca tygodnia dzieci będą jednak mogły przebywać na ich terenie, jeśli rodzice nie będą w stanie zorganizować im innej opieki.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz decyzję rządu o zawieszeniu zajęć w szkołach?

Informacja nie jest zaskoczeniem, ponieważ już rano minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że będzie rekomendował premierowi podjęcie takiej decyzji, "o ile da się ją przeprowadzić logistycznie". Na chwilę obecną mamy w Polsce 25 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Aby podjęte przez rząd działanie profilaktyczne okazały się skuteczne, konieczne będzie, aby uczniowie w czasie wolnym od szkoły pozostali w domu.

W środowej konferencji podsumowującej posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli: premier Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wicepremier Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Burzy nie da się uniknąć, ale można starać się przed nią uchronić i to właśnie zamierzamy robić - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy spowolnić maksymalnie rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego zachęcamy do podjęcia szczególnych działań. Takim szczególnym działaniem z naszej strony jest zamknięcie wszystkich typów placówek oświatowych.

Szkoły, również niepubliczne, zamknięte na dwa tygodnieSzkoły, także niepubliczne, zostaną zamknięte na dwa tygodnie, począwszy od poniedziałku, 16 marca. Zajęcia lekcyjne zostaną zawieszone już teraz, jednak dzieci zostaną objęte opieką do końca tygodnia (na wypadek, gdyby ktoś nie był w stanie zapewnić dziecku opieki).

Reakcja uczniów na zamknięcie szkół na dwa tygodnie- Proponujemy, aby szkoły nadal pełniły funkcję opiekuńczą. Radzimy jednak, aby miało to miejsce w naprawdę szczególnych wypadkach. W przedszkolach i szkołach specjalnych w podmiotach leczniczych, szkołach w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, przy zakładach karnych zajęcia będą odbywały się normalnie - one nie zawieszają działalności - mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister uspokoił, że decyzja rady zarządzania kryzysowego nie niesie za sobą konieczności odrabiania.

- Nasza decyzja nie wpływa na terminarz roku szkolnego i przeprowadzania egzaminów. Tego typu decyzja na chwilę obecną nie niesie żadnych dalszych skutków - powiedział minister edukacji.
Nauczyciele pozostaną w gotowości do pracy i otrzymają za czas, kiedy szkoły będą zamknięte, normalne wynagrodzenie.

Uczelnie wyższe zawieszają zajęcia dydaktyczneOd 12 do 25 marca zawieszają też pracę dydaktyczną uczelnie wyższe, o czym poinformował Jarosław Gowin. Administracja będzie pracowała tam jednak normalnie.

Rząd zdecydował też o zawieszeniu działalności instytucji kultury, w tym kin czy uczelni artystycznych, w obszarze, którego dotyczy gromadzenie się dużej liczby osób.

Minister zdrowia przypomniał, że czas wolny od szkoły to nie czas na rozrywkę, wyjścia do restauracji, spacery po galeriach handlowych czy odwiedzanie miejsc publicznych.

- To jest czas kwarantanny. Czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starając się nie zakazić i nie zarażać innych. Prosimy, aby poważnie potraktować to ryzyko. Nawet jeśli jesteśmy młodzi i silni, możemy być przyczyną choroby kogoś, kto jest starszy i słabszy. Nie skazujmy nikogo na takie ryzyko i działajmy według procedur, bo tylko wtedy system profilaktyki zadziała - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.


Opieka nad dzieckiemMinister Marlena Maląg przypomniała, że regulacje dotyczące zapewnienia opieki nad dzieckiem zawarte są w specustawie koronawirusowej.

Specustawa koronawirusowa a rynek pracyRodzice zwolnieni są od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, (do ośmiu lat) za okres nie dłuższy niż 14 dni będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Co ważne, dodatkowy zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego (60 dni), mającego zastosowanie w przypadku "zwykłego" nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które nie ma związku z obecną sytuacją i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Prawie wszystkie przepisy specustawy dotyczące koronawirusa w Polsce mają obowiązywać przez 180 dni. Ustawa wejdzie w życie dzień po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Najbliższe odwołane imprezy w TrójmieścieJuż wczoraj, 10 marca, decyzję o zawieszeniu zająć podjęły niektóre trójmiejskie szkoły wyższe: Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Uczelnie wyższe odwołują zajęcia i wydarzenia


Z naszych informacji wynika, że już wczoraj pomorski inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak naciskał na samorządy Trójmiasta, by zawiesiły zajęcia w szkołach.

Przypomnijmy, że we wtorek taką decyzję podjął samorząd Poznania.

We wtorek premier ogłosił odwołanie wszystkich imprez masowych w Polsce.


Koronawirus: Raport sanepidu. Codziennie po godz. 14

Kontrola pasażerów schodzących na ląd z promu ze SzwecjiZabezpieczone poidełka w gdańskiej podstawówceJak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2 (w Chinach, Korei Południowej, Północnych Włoszech, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie), powinna telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
 • do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590
 • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku

ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721

Opinie (635) ponad 20 zablokowanych

 • prezydent Dulkiewicz mówiła, że nie ma zgrożenia (59)

  • 238 73

  • Trollu, naucz się podszywać lepiej (16)

   Bo marnie ci to wychodzi Na tej Twojej farmie

   • 44 67

   • Nic wczoraj nie zrobiła ze szkołami taka jest prawda (15)

    • 51 25

    • (9)

     Wiekszosc miast nie zamknela szkoł. Nie tylko ona. Przestan siac ferment glupi trollu

     • 43 45

     • (8)

      nie oczekuj tego, sianie fermentu jest jego zadaniem, za to dostal podwyzke po przekazaniu pisuarowi dwoch miliardow

      • 22 28

      • sukces opozycji w XVIII w. (7)

       Koniec XVIII w. opozycja Przeciwnicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i związanych z nią reform np. Rzewuski, Branicki i Szczęsny Potocki to obrońcy tego jak było wcześniej, przeciwnicy wprowadzanych reform, czyli Konfederacja targowicka symbol zdrady narodowej, spisek magnacki zawiązany w nocy z 18 na 19 maja 1792 w Targowicy (w rzeczywistości 27 kwietnia 1792 w Petersburgu), w porozumieniu z cesarzową Rosji Katarzyną II, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja. Proszą obce państwa o pomoc i opinie w sprawach polskich reform. Polska w ramach tej pomocy obcych mocarstw, została podzielona przez zaborców i znikła z map świata na 123 lata. A wszystko to w ramach udzielonej pomocy przeciwnikom polskich reform. Przeciwko Polsce. Dla przypomnienia czas rozliczeń przyszedł po powstaniu kościuszkowskim i historia niektórych z nich rozliczyła, pozostali dostali to, na co zasłużyli. Wstyd dla zdrajców i ich następców. Jednak to nie uratowało Polski od ponad wiekowej niewoli, ofiar powstań, germanizacji, rusyfikacji, zsyłek, katorg oraz zacofania kulturowego i przemysłowego.

       • 12 1

       • (4)

        placimy za tamta zdrade do dzis, pis chce cofnac nas w jakies mroki dziejow

        • 4 16

       • Tak? (1)

        A w jaki sposób chce nas cofnąć?

        • 7 0

       • PO ojcowie ostatnio to Stan Wojenny wprowadzali , to się znają

        • 6 1

       • PiS chce wyczyścić z komuchów Polskę (1)

        • 5 3

       • i przygarnac do siebie

        • 2 3

       • POwiedz to POKOmunistom (1)

        • 5 1

       • Z list PO komuniści weszli do PE

        Będziemy wam ruskie zdrajcy pamiętać

        • 4 1

    • (4)

     a moraweicki okłamał naród co do cen prądu - to są fakty , morawiecki mówił że nie ma się czego bać a minister zdrowia robil sobie żarty z epidemii - wystarczy prawdziwych faktów - nie musisz zmyślać rzeczywistości niczym boot pis troll

     • 7 25

     • (2)

      donald mówił ze nie podniesie wieku emerytalnego i nie zabierze pieniędzy z II filara i co? Dalej wierzysz kłamczuchowi donaldowi któremu żyje się lepiej!

      • 17 4

      • i co dalej klamiesz? bo myslisz ze ludzie nie pamietaja jak bylo albo nie sprawdza?

       • 2 2

      • Oby rudego wirus nie dopadł

       • 1 1

     • Zapłacisz 6 złotych miesięcznie więcej

      • 1 0

  • W końcu w Gdańsku zrobili całe 16 testów. (4)

   • 27 3

   • A w Polsce?:)

    • 7 3

   • oficjalnie , mówili też że nie będzie podwyżki prądu ... jak mozna wierzyć kłamcom ?

    • 4 10

   • Dulkiewicz nie panuje nad sytuacją

    • 6 4

   • Dulkiewicz ukrywa faktyczne liczby ?

    • 3 2

  • (2)

   Jak wybieracie tak macie,zero decyzyjnosci.

   • 31 24

   • my mamy, wy nie macie (1)

    w czym twój problem?

    • 11 10

    • Twoja POpaprancu stolica to Moskwa

     • 4 2

  • druga kopacz (7)

   • 34 19

   • (5)

    to ta sama półka. kopacz, dulkiewicz, kłoda z Blonska, adamowicz

    • 47 25

    • (3)

     a pod półką, posowskie badziewiaki, Antoni Wariatkiewicz i inni

     • 6 16

     • (2)

      wariaci lubią wariatów , głupki przyciągaja głupków a naiwniaków slepo wierzących w słowa nic nie uratuje

      • 6 4

      • (1)

       ucieczka pisuarowych najwiekszych krzykaczy do brukseli

       • 2 12

       • Dzięki PO komuniści są w PE

        Ludzie wam nie zapomną zdrajcy ruscy

        • 8 2

    • Taki sort ruski

     • 4 0

   • napewno nie duga szydlo 27:1, kempa lub inne pisiorowe ksiezniczki

    • 2 7

  • Żaden rozsądny człowiek nie bierze na poważnie słów Pani Aleksandry. (4)

   • 51 21

   • hmm (1)

    Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu i**otów, dopóki nie poznałem Internetu

    • 10 15

    • Plagiator z ciebie!

     A tantiemy zapłaciłeś?

     • 0 0

   • zaden rozsadny człowiek nie bierze na powaznie slow pana mateusza

    • 4 9

   • Panny z dzieckiem

    • 2 1

  • (4)

   Ona jest niedouczona.

   • 29 12

   • (3)

    jadwinia z san eskobar? u was nadal taka hekatumba?

    • 2 4

    • Nie aż tak wielka, jak u was.

     • 3 0

    • Wikidajlo z Błońska (1)

     • 4 0

     • to coś, to nic jakieś orędzie wygłasza, do kogo?

      • 0 0

  • to był blef

   • 0 7

  • (1)

   teraz jakies paniczne ruchy, trzeba bylo sie przygotowac, byl czs na to, ale woleli sie chwalic ze u nas wirusa nie ma, ludzie ktorzy przyjezdzali do polski byli wstrzasnieci za nikt nie robi im testow

   pisuar nas zgubi

   • 7 22

   • Jakie paniczne ruchy?

    Ty sie zastanów co piszesz? We włoszech też szkoły pozamykali tam też są paniczne ruchy? Trolu

    • 13 1

  • bo nie mysli racjonalnie

   • 3 5

  • A co da zamkniecie szkół ? (3)

   Przedszkola i żłobki - ma sens. Ale podstawówka - przecież ta stonka nie usiedzi w domu. Rodzice w pracy. Dzieci będą się spotykać (np. grać na PS, PC itp) . Będą siedzieć ma podwórkach, placach zabaw, włóczyć się po mieście. I co ? Będziemy mieli to co we Włoszech ! Kto nam młodym zabroni ! To atak na naszą wolność !! No i gdzie dziś są Włosi ? w czarnej d....e.

   • 8 18

   • (2)

    dzieci z 3 klasy będą się po mieście włóczyć?

    • 15 3

    • czytaj d**ilu ze zrozumieniem

     zostaje plac zabaw, podwórko, granie z kolegami na PS czy PC.

     • 3 9

    • a czemu nie ? czy są głupie lub niepełnosprawne?

     • 0 0

  • A jest?

   • 1 0

  • gdzie tak mówiła kłamać też trzeba umieć

   • 3 4

  • przestan trolu (1)

   Parę dni temu prezydent Duda i minister Szumowski szusowali na nartach jak gdyby nigdy nic, a we Włoszech zaczynał się armagedon.
   Czemu wtedy pisowski katoliku milczałeś?
   Twoi idole mówią żeby nie grać chorobą, ale was to nie dotyczy. Wy jesteście ponad kostytucja i prawem , nawet Bożym?

   • 5 14

   • Grodzki za łapówki pojechał do Włoch

    • 9 3

  • stop kłamstwu (1)

   Prezydent Dulkiewicz tylko cytowała premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego
   Co w tym złego?
   Przecież kilka dni temu Pan Prezydent Duda i Pan Szumowski szusowali na nartach , jak gdyby nic się nie działo. Co w tym dobrego?

   • 3 10

   • stop głupocie

    Pan prezydent nie jest członkiem rządu! Poza tm, to nie jego uprawnienia. A minister Szumowski sam pracuje w ministerstwie?

    • 1 3

  • Skoro prezydent Dulkiewicz mówiła, że nie ma zagrożenia, to mówiła... zupełnie jak mateczka partia w dawnych czasach. (1)

   Niechaj idzie w takim razie udzielać pomocy zarażonym w ramach wolontariatu razem z prof. Grodzkim. W końcu nie od dziś wiadomo, że lubi ogólnopolskie zaangażowanie w sprawę, więc pozwólmy się pani prezydent wykazać w tym co jej dobrze wychodzi.

   • 0 0

   • czemu mateusz sie zadekowal?

    • 1 0

 • czyli jednak (24)

  i bardzo dobrze. Dzieciaki w dużej części przechodzą bezobjawowo a stają się nosicielami i mogą zarażać rodziców czy dziadków. A dla starszych to jest problem.
  Niektóre korporacje z tego co wiem też dość zdecydowanie działają.

  • 208 42

  • (6)

   Kto wierzy, że będą siedzieć w domu? zaraz ruszą do wszystkich galerii handlowych i się zacznie...

   • 28 12

   • to już kwestia odpowiedzialności (1)

    rodziców i dzieciaków.

    • 31 3

    • jak beda w pracy?

     • 1 2

   • (1)

    Już to Pani wczoraj mówiła, proszę przestać...

    • 7 5

    • Mamy wolność wypowiedzi! Sianie paniki nie pomaga.

     • 5 0

   • Jedyna nadzieja, ze zostana w domu dzieki internetowi, grom i netflixowi.

    • 16 0

   • Jasne, wszystkie dziesięciolatki z osiedla szturmem podbiją galerię handlowe.

    • 5 2

  • (11)

   No świetnie, pewnie albo wylegną do galerii handlowych albo zostaną z dziadkami... Ryzyko w obu przypadkach nie mniejsze niż pójście do szkoły...

   • 10 12

   • nieprawda (7)

    ryzyko znacznie mniejsze bo w szkole jest tłok. W klasach i na przerwach.
    A w takiej galeri to siedzą w grupkach 3-5 czy 8 osób a nie 30 które na przerwach zamieniją sie w setki. To raz.
    Dwa - to że zamiast w szkole będą w galerii jest fałszywym założeniem.
    Też mogą się bać i będą woleli siedzieć w domu.

    • 18 5

    • (5)

     W szkole siedzą ciągle z tymi samymi osobami, poza szkołą różnie może być. W szkole też da się ograniczyc ryzyko - elastyczne przerwy (w różnym czasie dla różnych klas) i przypisanie sali do klasy np. bez chodzenia z labolatorium chemicznego do sali do angielskiego, itp. No i obowiązkowe pomiary temperatury dla każdego dziecka, moje dziecko tak juz ma od kilku dni.

     • 6 4

     • (1)

      przecież spotkania w szkole i poza szkołą sie nie wykluczą. Można rano iść do szkoły a potem na spotkanie ze znajomymi.
      To nie jest alternatywa - albo szkoła albo galeria. To jest suma.
      Zamykając szkołę wykluczasz pewne możliwości szerzenia wirusa.

      Druga sprawa dzieciaki przechodzą bezobjawowo wiec kontrole mogą nie być do końca skuteczne

      • 5 0

      • Nie wykluczają się, ale trudniej jest dziecku usiedzieć cały dzień w domu niż pół dnia i jak ma cały dzień do dyspozycji to prędzej gdzieś pójdzie. Nie ma idealnego rozwiązania, tylko pytanie czy nie przeginamy w drugą stronę.

       • 0 2

     • wezwac egzorcystow!

      • 2 0

     • (1)

      gratuluję pozbieranej szkoły, u mojej córki tak nie jest. Wczoraj powiedziała, że w szkole w końcu pojawiły się zawieszki na papier toaletowy, bo na codzień to leżał na posadzce... płyn do mycia rąk jest, ale przerwy są dla wszystkich klas jednocześnie - czyli jakieś 150-200 głów na jednym korytarzu jednocześnie

      • 2 0

      • W szkole wszędzie kleją się gile, kał i mocz i mieszają pod blatem ławek

       Dzieciarsy wchodzą w każdą psa kupe, wsadzaja łapy w każdą dziurę i macają każdy garb. Na prostej 300m od domu potrafią się kilka razy przewrócić, oddać mocz w majty, orzec o każdy oszczany murek, podbić se oko, ugryźć kolegę, zwymiotować, dostać szału itd itd

       • 2 1

    • laboratorium, od laboro, laborare - pracować

     • 1 0

   • Wystarczy powiedzieć dzieciakom, że to poważna sprawa. (2)

    Wiem, że dzieciaki bardzo przejmują się całą sytuacją i jeśli rodzice wytłumaczą, że nie powinni chodzić w miejsca publiczne to się zastosują lepiej niż starzy. Można też przecież pozwolić im się spotykać w domach. Myślcie ludzie.

    • 8 2

    • Przeciez rodzice sami beda lazic z dziecmi po galeriach

     • 6 3

    • Ale jak się będą spotykać w domu, to będą trzymać większy dystans niż w szkole? Chyba chodzi o to, żeby sie nie spotykali.

     • 2 0

  • Zamiast zwalniac szkoly i dzieci, warto wyjsc z nim i na dwor nawet w deszcz, a co maja zrobic rodzice ? serio, czy ty wiesz co piszesz? Ludzie choruja, bo NIE bylo zimy, nie wychodza na dwor zwlaszcza starsi, zakisili sie w domach, brak witaminy D3 , nie jedza zdrowo tylko byle jakie jedzenie z Biedronki, chipsy i inne, zdrowy organizm obroni sie sam!!!!

   • 3 7

  • żeby to było skuteczne to dzieci powinny siedzieć w domu, a od jutra oblegane będą wszystkie galerie i w każdym kącie będzie siedziała zarażająca młodzież.

   • 2 2

  • Mit (1)

   No ciekawe jak minom 2 tyg a problem sie nasili to wtedy zamkną na 6 miesiecy?

   • 1 4

   • Minom,minom

    Jak nie to bombom go.

    • 3 0

  • Szkoda że nie wiedzą w domu tylko chodzą po galeriach... pracuje w rivierze wiem co się dzieje. g*wniarze myślą że to wakacje

   • 0 0

 • (8)

  No i teraz zakłady pracy będą puste.

  • 101 8

  • Ktoś dzieci będzie musiał pilnować (1)

   • 3 0

   • ale nie będzie korków :D ogólnie decyzja przegięcie na obecny stan, w skali kraju

    • 4 6

  • a jak zamkną wszystkie sklepy? (1)

   • 3 0

   • To odrazu wykop sobie dziure i się w niej połuż bo nieprzeżyjesz 3 dni bez jedzenia

    • 0 1

  • Galerie handlowe też powinni zamknąć

   Inaczej puste szkoły i zakłady pracy niewiele pomogą.

   • 12 0

  • (2)

   Ciekawe co Morawa zrobi z kościołami? To jest dopiero przekaźnik wirusów i bakterii (woda święcona, hostia, znak pokoju itp.).

   • 14 2

   • Nie oczekuj, że w kraju, w którym rządzi Kościół, dojdzie do jakiegokolwiek zamykania świątyń. (1)

    • 1 1

    • oni z kasy nie rezygnuja

     • 1 0

 • brawo, jak zawsze dobra decyzja. (12)

  zatrzymamy wirus

  • 109 53

  • Dobra...

   szkoda że dopiero teraz

   • 7 8

  • (4)

   Wreszcie mamy mądry odpowiedzialny Rząd. Brawo PIS.

   • 18 12

   • Mądry rząd (3)

    Zacząłby przygotowania zaraz po wybuchu epidemii w Chinach. Przede wszystkim zakupiłby środki dezynfekcyjne i ochronne, respiratory, przygotowałby odpowiednie akty prawne zabezpieczające ich dystrybucję oraz samych obywateli.... A ci zaczęli jak zrobiło się gorąco... Niestety.

    • 8 8

    • Potrzebne jest jeszcze mądre społeczeństwo.

     Skoro zewsząd docierają informacje, żeby ograniczać aktywność wśród ludzi to należy to robić. Zacznijmy się izolować i nie chodzić niepotrzebnie do kin, galerii czy w inne publiczne miejsca. Nie ma innego sposobu na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. To nie są żarty.

     • 12 1

    • (1)

     niestety decyzje spóźnione o 2 tygodnie ... trzeba było nie klepac mantry że Poska ocaleje i nie ma co siać paniki - teraz ręka w nocniku

     • 1 0

     • to bylo celowe dzialanie

      • 0 0

  • a tych co "minusują" (2)

   zamknąć w zakaźnym z chorym. Może jak się zarażą to zrozumieją. Takie czasy.
   A będzie coraz gorzej. Dziś COVID-19. Co będzie następne ?
   Trzeba nauczyć się z tym żyć. Czy to nam się podoba czy nie. Marudzenie i narzekanie nie ma sensu.

   • 5 4

   • Nauczyć się z tym żyć,a może życia zabraknąć ?

    • 1 0

   • ciebie zamknac bo juz zachorowales

    na kacza grype

    • 0 0

  • A co z galeriami handlowymi?

   Szkoły, kina zamknięte, ale to niewiele pomoże, jeśli w takiej Galerii Bałtyckiej zawsze tłum ludzi i jedna wielka wylęgarnia wirusów.

   • 5 2

  • Akurat zatrzymamy, hihi

   • 1 0

  • A przez cztery dni nie będą zarażać?

   • 0 1

 • (15)

  A co da te 2 tygodnie?

  • 96 74

  • (3)

   da to przeczekanie "górki", a potem będzie wygasało samo

   • 30 4

   • poza tym odpoczniesz, ludzie zmęczeni, niewyspani, zestresowani są mniej odporni

    i łatwiej się zarażają

    • 18 1

   • (1)

    gorka bedzie w czerwcu

    • 9 2

    • Ale może ciut bardziej plaska

     • 1 1

  • (3)

   W większośći (chyba w ponad 98%) przypadków wirus objawia się po 11. dniach od zarażenia.

   • 10 2

   • albo po 28 dniach i co wtedy?? (2)

    • 6 2

    • Średnia 11 dni

     Mediana 5

     • 9 1

    • U dorosłych

     Jak ma się wykluć to do 14 dni. Chiny wczoraj podały że u dzieci wyklucie trwa dłużej :( nawet do trzech tygodni.

     • 3 0

  • (6)

   albo bedzie lepiej i wroca do szkoly albo ludzie beda umierac na ulicach bo nie ma respiratorow. jak bedzie ta druga opcja to naprawde szkola jest najpotrzebniejsza w czasach zarazy...

   • 6 2

   • (5)

    ale chociaz lekcje religii by mozna

    • 3 4

    • Włochy (4)

     Ich episkopat zawiesił msze do kwietnia. A nasz... więcej mszy !!
     Na mszach w większości starsi ludzie. Bardziej narażeni. Dramat gotowy. Kościół jak zwykle dał d...y

     • 15 5

     • przecież i tak (2)

      tam nie chodzisz. Odwal się od innych

      • 8 8

      • Wolny kraj

       Odwal się od tych co mają inne zdanie. Ale z cienie katolik. Wstyd.

       • 1 4

      • To dotyczy

       wszystkich, tych co nie chodzą również.

       • 1 1

     • zus ledwie zipie wiec pisuarowi taka sytuacja na reke, przymierze korony z tiara, scisla wspolpraca kk z pis sie oplaca

      • 5 1

 • To dal do wiwatu, ludzie przesadzaja (3)

  Ja tam normalnie kaze pracowac moim pracownikom (roboty uliczne) i nie ma ze boli. to tylko grypa

  • 43 130

  • ale twoi zakonserwowani, nawet denaturka byla

   • 7 1

  • (1)

   Smiertelnosc jest wyzsza niz w przypadku grypy

   • 0 1

   • 3500 dziennie na swiecie umiera na Gruzlice

    a tu grypa sie przejmuja

    • 0 0

 • premier Morawiecki ma odwagę. (24)

  • 159 68

  • Bo to jest mądry odpowiedzialny człowiek (10)

   Dobrze że Polska ma taki odpowiedzialny Rząd i Pana Prezydenta

   • 38 49

   • wyobraż sobie gdyby premierem była kopacz (9)

    • 26 24

    • A się boje takich wyobrażeń. (2)

     • 24 9

     • Pisowskie trole juz gadaja ze soba. (1)

      • 22 18

      • To jeden gada sam ze sobą, tylko korzystając z różnych urządzeń.

       • 7 5

    • kopacz nie kupiła trefnych szczepionek, które chciał PIS, okazało się że słusznie (5)

     i o to macie pretensje pisie trole

     • 19 11

     • Bo kasy nie było. Proste.

      • 8 8

     • czemu mamy około 2 tygodni opuźnienia ? (3)

      Bo PiSowski tawariszcz musiał mieć czas na wyłączną dostawę testów do PL.

      • 5 7

      • wyborcy PO KO to analfabeci (2)

       • 4 9

       • (1)

        w dobie pandemii rząd przekazuje 2 miliardy na TV - baaardzo mądra decyzja - hahahhahahahahahaha w końcu to najwyższa potrzeba aktualna kraju

        • 2 0

       • dla kraju szkodliwa a dla pis to jedyna deska ratunku, bez propagandy nie istnieja, tylko klamliwe paski w tvpis trzymaja ich przy zyciu

        • 1 0

  • lol

   chyba farme troli ma

   • 7 8

  • Ma strach... (3)

   Bo wie więcej niż Ty i ja... Gdyby przyszedł scenariusz włoski to przy naszej ochronie zdrowia byłaby masakra... Ale PiSiory 2 duże bańki na kurkizję....

   • 11 12

   • (2)

    Zauważ co Ci zrobili z mózgiem, że teraz wszystko na co wyda PiS miało być na szpital. Najzabawniejszy był Kamysz który mówił że on by odrazu dał 2 mld. Normalnie co za wspaniałą opozycja, to czemu nie dali gdy mogli? A no tak pieniędzy nie było a teraz gdy są to chcą nimi dysponować... Na onkologię nie wystarczy dać 2 mld i po kłopocie tylko potrzebny jest długoterminowy program który podwyższy poziom leczenia 8 który rząd już ma. Po myśli jak widać krótkoterminowo i bez sensu, bez ładu i składu. Nie chcę nawet myśleć jaki byłby bałagan gdyby byli przy korycie.

    • 10 3

    • nie wysilaj sie trolu kazdy widzi jak kobinuja

     a stepka dalej rdzewieje

     • 5 3

    • a tak realnie

     skąd pieniadze na onkologię - utworzy sie nowy fundusz onkologiczny na który składjki będą płacić pracodawcy - tak będa pieniadze ale nie z budżetu który ledwie zipie - ile aktywów na minusie nie jest ujetych ? kreatywna księgowość się kłania i okłamywanie rzeczywistości ... no i kolejny podatek od plastiku który zapłaca konsumenci zamiast producentci palstiku , co miesiąc nowy podatek - oczywiście dla dobra Polski i Polaków - dziekujemy pis dzielce za "galopujący dobrobyt"

     • 0 0

  • Prawdziwy mąż stanu.

   • 9 5

  • ojciec Vateusz zawsze jest odważny

   • 3 6

  • No ma... (3)

   ...przekazywać Polakom decyzje kaczora to trzeba mieć cojones.

   • 7 6

   • A gdzie się schował naczelny cinkciarz Schetyna? (2)

    W swoim pokoiku przebiera nóżkami żeby dorwac się do władzy a do TV puścił śmieszna kidawe.... Nie ma tam mądrzejszych ludzi? Bo nawet z twarzy to inteligencja nie grzeszy

    • 8 5

    • Ale jakiekolwiek decyzje Schetyny, Kosiniaka czy innego posła z opozycji mnie nie dotyczą - w przeciwieństwie do karakana i jego marionetek.

     • 6 2

    • bidaku starasz sie a szefostwo cie nie docenia?

     • 0 1

  • cale szczescie ze opozycja go zmobilizowala, dotad to tylko przechwalki byly a konkretnych dzialan brak, polacy wnioski wyciagna

   on naprawde pinokio

   • 4 5

  • Bankster !

   Wyjątkowo bezczelny bankster ! Jego miejsce to Alcatraz !

   • 0 0

 • a co z rodzicami? (80)

  Co teraz mają zrobić rodzice wszystkich małych dzieci? Zwolnić się? Wydrenować urlop? A jak zamknięcie będzie przedłużone?

  • 107 86

  • (8)

   Urlop weź sobie. Początek roku to chyba nie wykorzystałeś wszystkiego. Na wakacje nie licz, że gdzies pojedziesz.

   • 68 34

   • Józek dobra rada się znalazł (6)

    sam se urlop poświęć jak Ci nie szkoda. Takie głupie gadanie

    • 15 28

    • ale wylądować pod respiratorem to już nie szkoda? (1)

     masakra. Widzisz cos więcej niż czubek własnego nosa?
     Jakieś szersze perspektywy? coś? Nic nie widać? Zupełnie nic?

     • 54 7

     • Nie widać, bo to zwykły środek kapusty

      nastawiony tylko na siebie. Po co coś takiego zakładało rodzinę? Trzeba było zostać singlem i do salonu masażu chadzać, a nie dzieci do szkoły prowadzić.

      • 7 0

    • Biedne dziecko (3)

     Rodzic nie może "poświęcić" urlopu

     • 41 4

     • urlop (2)

      nie każdy ma umowę o pracę, a co za tym idzie, prawo do urlopu. Lekarze też mają sobie wziąć urlop? Strażacy, policja, kierowcy autobusów?
      Pomyśl chwilę, nie można sparaliżować kraju

      • 10 8

      • oczywiście sa tacy co nie mogą brać wolnego kiedy chcą

       ale to nie jest argument za tym aby ci co mogą go poświęcili.

       • 3 2

      • Zachowujmy się jak gdyby nigdy nic

       Bo przecież tragedia, że dziecko w domu, że urlop, że sr*mto. Tym sposobem niedługo będzie wesoło jak we Włoszech!

       • 5 0

   • tyle

    że w wakacje tez sie trzeba dziećmi zająć...

    • 4 0

  • Typowe (8)

   A jak dziecko zachowuje to do kogo będziesz mieć pretensje?

   • 42 11

   • za zachowanie dziecka odpowiedzialni są rodzice (1)

    • 28 1

    • Opiekunowie

     Jak dziecko jest pod opieką babci, to babcia odpowiada :)

     • 2 1

   • dziecko to nie problem (5)

    może nawet tego nie zauważyć. Ale może zarazić rodzica i tutaj kłopot może być znacznie większy.

    • 20 2

    • (4)

     To jak mają nie zarazić jak będą w domu razem?

     • 4 4

     • jprd... (3)

      naprawde tego nie kumasz? No ale dobra.
      Powiedzmy teraz w szkole jest jeden bezobjawowy nosiciel. Na razie zaraził 5 albo 20 osób. Ale do końca tygodnia mógłby zarazić kolejne 90.
      Ale jak będzie siedział w domu to nie zarazi kolejnych 90 a tylko 5 czy 20.

      • 33 5

      • (2)

       ale on i tak bedzie siedział do konca tygodnia... tego nie kumam właśnie - jak zamykamy to zamyklamy od razu a nie od poniedziałku... niech sobie jeszcze 2 dni posiedzą w szkole i sie wzajemnie pozarażają

       • 4 2

       • ze względu na trudności organizacyjne związanie z opieka nad dzieckiem. tak to widze.

        • 8 0

       • Lekcje

        Od jutra nie ma juz zajec lekcyjnych....sa otwarte swietlice na te dwa dni...dla tych dzieci i rodziców ktorzy musza zorganizowac sobie wolne na te 2 tyg

        • 3 0

  • A co zrobią rodzice

   jak bedzie zbiorowa kwarantanna

   • 14 1

  • z tego co mówili to można wziąć urlop na 14 dni..

   • 11 2

  • Opiekuncze (6)

   Należy się 60 dni opiekuńczego dla dzieci do 8go roku życia dla rodziców pracujących na umowę

   • 20 2

   • (4)

    haha jesli sie pracuje w biurze rachunkowym i sie wezmie taki urlop to dziekuje bardzo do widzenia ale mamy juz kogos na Twoje miejsce ! ile ludzi dziennie umiera na inne choroby!!! to co sie dzieje to jest jeden wielki cyrk

    • 7 30

    • x

     to gratuluję miejsca pracy

     • 32 1