• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Preparat odstraszający dziki na trawniku

Patryk Szczerba
26 stycznia 2022, godz. 14:50 
Opinie (138)
aktualizacja: godz. 11:42 (27 stycznia 2022)
Kartki znajdują się na latarniach wzdłuż ul. Kieleckiej w Gdyni. Kartki znajdują się na latarniach wzdłuż ul. Kieleckiej w Gdyni.

Kartki z informacją o wysypanym preparacie odstraszającym dziki pojawiły się na latarniach wzdłuż ul. KieleckiejMapka w Gdyni. Rzeczniczka Zarząd Dróg i Zieleni przyznała w czwartek, że preparat został wyłożony jesienią przez pracowników jednostki.Aktualizacja, 27 stycznia, godz 11:41. W czwartek, dzień po publikacji artykułu, skontaktowała się z nami rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Mimo że w środę informowała, że ZDiZ nie wysypywał granulatu na trawnik, to obecnie przyznaje, że to działanie jednostki.

- Preparat organiczny odstraszający dziki był użyty na ul. Kieleckiej we wrześniu minionego roku. Informacje widoczne na latarniach nie zostały zdjęte z uwagi na to, że jest to preparat o długim działaniu. W najbliższym czasie, tam gdzie nie widać już preparatu, informacje zostaną zdjęte. Pojawią się znowu, gdy ponowimy wysypywanie środka - mówi Magdalena Wojtkiewicz.Co sądzisz o opisanej inicjatywie?

Problem związany z dzikami w mieście powraca regularnie. W grudniu informowaliśmy o odstrzale dzików w Sopocie.

Dziki w Trójmieście: powracający tematW styczniu pisaliśmy o wątpliwościach mieszkańców Aniołków dotyczących odstrzału w ich dzielnicy.

O dzikach cały czas donoszą także czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. We wtorek pojawiła się informacja o  dzikach na Drodze Gdyńskiej.

Kartki z informacją o preparacie odstraszającym dzikiW środę nasz czytelnik natknął się na kartki wiszące na latarniach stojących w pasie zieleni oddzielającym ul. Kielecką od chodnika. Widniała na nich informacja o wysypanym środku mającym odstraszać dziki.

- Są włożone w koszulki na dokumenty, a na nich napis: "Wysypany organiczny preparat Antydzik. Bezpieczny dla ludzi i zwierząt". Często idę tamtędy do pracy, ale pierwszy raz natrafiłem na takie informacje - opowiada pan Piotr.
Opis produktu Antydzik znajduje się w sieci. Jak można przeczytać, to mieszanka preparatów odstraszających z naturalnymi nawozami wapniowymi. Padają zapewnienia, że granulat jest w pełni biodegradowalny, bezpieczny i - by odstraszyć zwierzynę - można go stosować na placach zabaw, drogach i gruntach rolnych.ZDiZ: nie mamy z tym nic wspólnegoPo wyjaśnienia skierowaliśmy się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni - zajmującego się terenem. Okazuje się, że urzędnicy nic o preparacie na trawniku nie wiedzą.

- Nie jest to inicjatywa ZDiZ i nie byliśmy o tym poinformowani - mówi Magdalena Wojtkiewicz z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Dodaje, że nie odpowiada też za to żadna inna jednostka miejska. Także leśnicy wyjaśniają, że nie mają z nią nic wspólnego.

Kolejna inicjatywa mieszkańcówTo nie pierwsza podobna oddolna inicjatywa mieszkańców Gdyni. W lutym 2021 r. pisaliśmy o kartkach z informacjami o zamontowanych fotopułapkach, które porozwieszali mieszkańcy, bezsilni wobec osób zaśmiecających zielone tereny.

Worki z kolei miały pomóc w zachowaniu czystości tym, którzy nie potrafią zabierać ze sobą śmieci z lasu. Worki z kolei miały pomóc w zachowaniu czystości tym, którzy nie potrafią zabierać ze sobą śmieci z lasu.
Strażnicy leśni i miejscy nie mieli z akcją nic wspólnego. Tłumaczyli, że nie są też jej przeciwni, ale uczulają, by przyczepiać kartki w sposób, który nie będzie niszczył drzew.

Fotopułapki przeciw śmiecącym w lesieZ kolei w maju 2021 r. informowaliśmy o tym, że ktoś wiesza w lesie worki na śmieci, które mają skłonić spacerowiczów do utrzymania porządku.

Komunikat o fotopułapce miał odstraszyć potencjalnych śmiecących w lesie. Komunikat o fotopułapce miał odstraszyć potencjalnych śmiecących w lesie.
Worki szybko się zapełniały, inicjatywie przyklaskiwała część mieszkańców, ale leśnicy twierdzili, że takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Worki na śmieci w lesieQuiz Zwierzęta Trójmiasta Średni wynik 59%

Zwierzęta Trójmiasta

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (138)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.