• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Prezydenci Trójmiasta z wotum zaufania i absolutorium

Ewelina Oleksy
30 czerwca 2022, godz. 19:00 
Opinie (292)
Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski wyszli z czerwcowych sesji swoich radnych z absolutorium i wotum zaufania. Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski wyszli z czerwcowych sesji swoich radnych z absolutorium i wotum zaufania.

Prezydentom Gdyni, Gdańska i Sopotu udzielono wotum zaufania i absolutorium. Oznacza to, że miejscy radni pozytywnie ocenili ich ostatni rok rządów. Choć opozycja w każdym z miast ma do ich pracy zastrzeżenia.Popierasz politykę prowadzoną przez władze twojego miasta?

Czerwcowe sesje rad miast, tzw. absolutoryjne, są najważniejsze w roku. To podczas nich prezydenci podsumowują ostatni rok swoich rządów, zdają raport o stanie miasta i informują o wykonaniu budżetów.

Wojciech Szczurek, Aleksandra DulkiewiczJacek Karnowski z czerwcowych sesji radnych swoich miast wyszli z wotum zaufania i absolutorium.

W Gdańsku decyzję podjęto w czwartek, 30 czerwca, po całodziennej dyskusji.

Za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla prezydent Gdańska głosowały kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Przeciw byli radni klubu PiS.

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla prezydent Dulkiewicz poprzedziła debata nad raportem o stanie miasta za 2021 r.

To dokument liczący ponad 300 stron, zawierający kluczowe informacje dotyczące demografii, budżetu, zarządzania oraz inwestycji i wydarzeń zrealizowanych w ubiegłym roku w mieście.

Pełna treść raportu o stanie GdańskaNa sesji mogło się w tej sprawie wypowiedzieć 15 zgłoszonych wcześniej mieszkańców. Z tej możliwości skorzystało 10 osób - m.in. radni Młodzieżowej Rady Miasta, nauczyciele, przedstawiciele organizacji na rzecz osób z niepełnosprawnościami, działacz młodzieżówki Lewicy, który mówił o odpływie młodych ludzi z Gdańska z powodu braku stabilizacji mieszkaniowej - braku tanich mieszkań na wynajem.

Na sesji przedstawiono m.in. dane budżetowe. Na sesji przedstawiono m.in. dane budżetowe.
Opozycja, tradycyjnie już, krytykowała prezydent Gdańska, ale nie była to krytyka tak ostra jak w poprzednich latach. Żadnego przedstawiciela PiS nie było chociażby w reprezentacji mieszkańców zabierających głos na sesji.

Krytyka za podejście do zieleni i mieszkań komunalnychRadni PiS wytykali prezydent m.in. zaniedbania dotyczące miejskiej zieleni oraz te w polityce komunalnej i niedofinansowanie remontów gminnych mieszkań.

- To nie jest tak, że jako opozycja tylko krytykujemy. Widzimy pozytywy w 2021 r., zadania, które władze miasta zrobiły bardzo dobrze, inwestycje, które powstawały także przy dofinansowaniu środków rządowych. Widzimy, że Gdańsk się rozwija. Natomiast widzimy też błędy, braki, niedociągnięcia. A te bardzo mocno widać w przypadku gospodarowania lokalami komunalnymi - mówił radny PiS Przemysław Majewski, wymieniając wiele przykładów dotyczących zaniedbanych mieszkań. - To hańba dla miasta.

Mieszkanie w ruinie. "Wezmę cokolwiek, nawet do remontu"Prezydent Gdańska zapewniała, że "zarządzanie finansami miasta jest oceniane pozytywnie przez agencje ratingowe".

- Ale perspektywa finansowa miast budzi dużą niepewność, chociażby w związku ze zmianami podatkowymi i Polskim Ładem. Dziękuję za współpracę, konstruktywne uwagi, ale i krytykę. Mam szczęście pracować z najlepszymi ludźmi - mówiła na sesji Dulkiewicz.
Radni Gdyni udzielili prezydentowi wotum zaufania i absolutorium na sesji 21 czerwca. Radni Gdyni udzielili prezydentowi wotum zaufania i absolutorium na sesji 21 czerwca.

Prezydenci Gdyni i Sopotu też z absolutoriumPrezydentowi Gdyni wotum zaufania i absolutorium udzielono na sesji 21 czerwca. Mieszkańcy ocenili też wtedy raport o stanie miasta. Dziękowali co prawda za zrealizowane inwestycje, ale krytykowali ogólnikowe podejście do tematu i proponowali konkretne rozwiązania, jakie należy wprowadzić, by w Gdyni żyło się lepiej.

Pełna treść raportu o stanie GdyniRadni w Gdyni nie byli jednogłośni. Za absolutorium i wotum zaufania głosowali radni Samorządności, wstrzymała się Platforma Obywatelska, a przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz radni niezależni.

- Uważamy, że to był wyjątkowo słaby rok dla prezydenta Szczurka. Praktycznie co miesiąc mieliśmy jakąś większą lub mniejszą aferę, skandal, wtopę. Nie pozwoliło nam to podjąć decyzji o tym, że pan prezydent zasługuje na to absolutorium - argumentował radny PiS, Marek Dudziński.
W Sopocie sesja absolutoryjna odbyła się w środę, 29 czerwca, i jej finał też był pomyślny dla prezydenta, któremu udzielono wotum zaufania i absolutorium.

W Sopocie sesja absolutoryjna odbyła się w środę, 29 czerwca. W Sopocie sesja absolutoryjna odbyła się w środę, 29 czerwca.
Głosowanie nad uchwałą o wotum zaufania zakończyło się wynikiem 16 głosów za, 5 wstrzymujących się, nikt nie głosował przeciw.

Pełna treść raportu o stanie Sopotu- Wszystkim mieszkańcom, pracownikom, radnym, także opozycyjnym, bardzo dziękuję za współpracę - mówił na sesji Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Sytuacja finansowa miasta jest stabilna, mamy bardzo niski procent zadłużenia, kilkukrotnie niższy niż inne miasta. Niepokojem napawa brak stabilizacji dochodów wynikający z ciągłych zmian podatkowych fundowanych nam przez rząd. Wiele udało się w ubiegłym roku zrobić, mimo że niektóre plany pokrzyżował nam COVID-19. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej, ale działaliśmy w trudnym pandemicznym czasie - dodawał.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (292)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.