Fakty i opinie

stat

Prezydent Gdyni: Nie można narażać życia wyborców

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?

Prezydent Gdyni apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich.
Prezydent Gdyni apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich. fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

- Uczciwość każe mi dziś twardo powiedzieć: z powodów etycznych nie wolno, a z powodów technicznych nie da się przeprowadzić wyborów 10 maja - napisał w specjalnym oświadczeniu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Jak przekonuje, byłoby to świadome narażanie życia ludzi.Prezydent Gdyni w niedzielę po południu opublikował specjalne oświadczenie dotyczące wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja 2020 roku.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


"Uczciwość każe mi dziś twardo powiedzieć: z powodów etycznych nie wolno, a z powodów technicznych nie da się przeprowadzić wyborów 10 maja. Nie można narażać życia wyborców ani członków komisji wyborczych i urzędników. Tylko w Gdyni to ponad 1150 osób!" - napisał Wojciech Szczurek.
I dodał:

"Ta wielka grupa ludzi musiałaby się spotykać wielokrotnie jeszcze przed samymi wyborami. Komisje musiałyby także wejść do zamkniętych dziś dla odwiedzających szpitali! W dniu wyborów narazilibyśmy miliony Polaków. Nie godzę się na deptanie zdrowia, życia ani demokracji!"


"Będziemy mieli problem z organizacją wyborów"Na początku tygodnia o to, by przełożyć termin wyborów prezydenckich, apelowali już samorządowcy z Gdańska i Sopotu, którzy podpisali się pod listami Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich do Państwowej Komisji Wyborczej. W pismach padają pytania o to, jak w dobie epidemii samorządy mają chociażby skompletować składy komisji wyborczych czy przygotować lokale wyborcze. Wskazywane są w nich także inne problemy, jakie napotkają samorządy, jeśli termin wyborów zostanie utrzymany na 10 maja.

Wybory prezydenckie 2020


- Dzisiaj to nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. W tym kontekście z niepokojem patrzę na termin wyborów wyznaczony na 10 maja. Dziś akt wyborczy, święto demokracji, powinno zejść na dalszy plan, bo zabiegamy o uchronienie obywateli przed dodatkowymi możliwościami rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W samym Gdańsku jest ok. 120 komisji wyborczych. Jak zapewnić bezpieczeństwo głosującym? Trudno znaleźć odpowiedź. Zachęcanie do wzięcia udziału w tych wyborach jest dziś sprowadzaniem na mieszkańców dużego ryzyka.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, podkreśla, że "nie wyobraża sobie, żeby do 10 kwietnia udało się zebrać ludzi, którzy mieliby zasiąść w komisjach wyborczych". Podkreśla też, że nie ma możliwości przeprowadzenia w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników najbliższych wyborów.

Pod koniec tygodnia Sejm przyjął zmiany w kodeksie wyborczym, które PiS wpisało do pakietu ustaw antykryzysowych. Dzięki temu korespondencyjnie będą mogły zagłosować osoby na kwarantannie i w izolacji oraz osoby po 60. roku życia.

Opinie (1114) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.