Fakty i opinie

Problem pieszych na serpentynach w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: głaz jako spowalniacz na drodze

Mieszkańcy ul. Czernickiego w Gdyni po raz kolejny proszą władze miasta o wyznaczenie chodnika wzdłuż jezdni. Urzędnicy twierdzą, że na taką inwestycję nie ma pieniędzy, ale możliwe jest zwężenie ulicy i wyznaczenie bezpiecznego pobocza.Czujesz się bezpiecznie jako pieszy na drodze?

tak, zawsze 6%
tylko, gdy jest chodnik 42%
nie, nawet gdy idę chodnikiem lub przejściem dla pieszych 52%
zakończona Łącznie głosów: 1298
Ul. Czernickiego na Pogórzu jest specyficzna. To serpentyny, które wiją się po ostrym zboczu. Z jednej strony jezdni mamy więc duży uskok, a z drugiej stromą górkę.

Na ulicy nie ma chodnika, są natomiast przystanki autobusowe. Efekt? Po wyjściu z autobusu trzeba iść jezdnią pozbawioną pobocza.

Po naszym artykule z 2018 roku, zainstalowano dodatkowe oznakowania: ograniczenie prędkości do 40 km/h, znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem oraz napisy na asfalcie "PIESI".

- Pomimo wszystkich oznakowań, kierowcy jeżdżący ul. Czernickiego w Gdyni nadal zachowują się bardzo niebezpiecznie dla pieszych: poruszają się z dużą prędkością oraz przejeżdżają bardzo blisko pieszych. Można to zmienić wyznaczając miejsce dla pieszych z jednej strony asfaltu, poprzez wymalowanie linii oddzielającej ciąg dla pieszych od jezdni - na wzór dróg dla rowerów. Nawet zawężenie jezdni o 75 cm pozostawiłoby wystarczająco dużo miejsca do poruszania się samochodów - podkreśla pan Dariusz, który mieszka tam od lat.

ZDiZ: chodnika nie będzie, może poboczeUrzędnicy sprawę przeanalizują, ale od razu rozwiewają wątpliwości, co do dużej inwestycji i budowy chodników z prawdziwego zdarzenia.

- Zarząd Dróg i Zieleni prowadzi analizę dotyczącą wyznaczenia dodatkowego przystanku ZKM w ciągu ul. Czernickiego, kierunek ul. Unruga oraz wykonania organizacji ruchu polegającej na wprowadzeniu oznakowania poziomego na jezdni z rozważeniem możliwości wyznaczenia utwardzonego pobocza - informuje Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni. - Jednocześnie informujemy, że wykonanie bezpiecznych ciągów pieszych - chodników wzdłuż jezdni - związane jest z przeprowadzeniem przebudowy ul. Czernickiego i znacznymi nakładami inwestycyjnymi. Zadanie nie znajduje się do realizacji w planie budżetu na 2020 rok.

Mieszkańcy: przystanki są, ale chcemy do nich dojśćMieszkańcy są skłonni do kompromisu i nie upierają się w kwestii dodatkowych przystanków autobusowych.

- Problemem nie jest brak przystanku tylko bezpieczne dojście gdziekolwiek - także do istniejących już przystanków - podkreśla pan Dariusz, który wraz z sąsiadami spotka się w tej sprawie z wiceprezydentem Markiem Łucykiem, by na miejscu pokazać władzom Gdyni, jak duży to problem.
Jeśli decyzja zostanie podjęta po myśli mieszkańców, wyznaczenie ciągu pieszego powinno się powieść jeszcze w tym roku.