Fakty i opinie

Problem z mapą cmentarza Łostowickiego

Urzędnicy przyznają, że mapa cmentarza Łostowickiego na stronie zarządcy nie była aktualizowana od 2015 r. Nie ma na niej wszystkich kwater, które znajdują się od strony ul. Cedrowej.
Urzędnicy przyznają, że mapa cmentarza Łostowickiego na stronie zarządcy nie była aktualizowana od 2015 r. Nie ma na niej wszystkich kwater, które znajdują się od strony ul. Cedrowej. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Nasza czytelniczka próbowała namierzyć jeden z grobów na cmentarzu ŁostowickimMapka. Zadanie nie było łatwe, gdyż mapa nekropolii na stronie internetowej zarządcy jest nieaktualna. Nie wszystkie nowe kwatery zostały na nią naniesione. Urzędnicy przyznają, że problem jest im znany i zamierzają go rozwiązać w tym roku.Jak często odwiedzasz bliskich na cmentarzu?

Zobacz wyniki (748)
Od wielu lat poszukujący swoich bliskich, którzy spoczęli na gdańskich cmentarzach, mają do dyspozycji internetową wyszukiwarkę grobów. Na stronie www.cmentarze-gdanskie.pl. wystarczy wpisać personalia poszukiwanej osoby, aby ustalić kwaterę i rząd jej mogiły.

Wówczas pozostaje już tylko rzut oka na mapę cmentarza - którą również można znaleźć na wspomnianej stronie - aby bez trudu trafić we wskazane miejsce. Okazuje się, że w przypadku niektórych grobów powstałych na nowych kwaterach cmentarza Łostowickiego nie jest to takie proste.

Biuro nieczynne w weekendyZ takim problemem zetknęła się niedawno nasza czytelniczka. Na internetową mapę największej nekropolii Gdańska nie są naniesione kwatery, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zlokalizowane są one w zachodniej części cmentarza, od strony ul. CedrowejMapka, na lewo od wejścia nr 6.

- W biurze cmentarza usłyszałam, że mapa nie była aktualizowana od ok. trzech lat. Niestety, nikt nie był w stanie określić, kiedy mapa zostanie uzupełniona. Owszem, w biurze pokierowano mnie, w którym kierunku powinnam się udać. Ale biorąc pod uwagę wielkość cmentarza - a raczej to, że biuro i nowe kwatery znajdują się na przeciwległych krańcach - nie było to łatwe. Ze względu na to, że w ostatnim okresie wzrosła liczba pochówków, trzeba nagłośnić ten problem. Tym bardziej, że biuro nie jest czynne w weekendy - tłumaczy pani Barbara.
Mapa na stronie internetowej nie uwzględnia części kwater zlokalizowanych od strony ul. Cedrowej, na lewo od wejścia nr 6.
Mapa na stronie internetowej nie uwzględnia części kwater zlokalizowanych od strony ul. Cedrowej, na lewo od wejścia nr 6. źródło: www.cmentarze-gdanskie.pl

Aktualizacja powinna nastąpić w tym rokuGdańskimi cmentarzami komunalnymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Przedstawicielka instytucji przyznaje, że problem jest znany. Zaktualizowanie mapy cmentarza powinno jednak nastąpić jeszcze w tym roku. Dlaczego dotychczas nie udało się sprostać temu zadaniu?

- Mapa cmentarza Łostowickiego obejmuje jego teren do 2015 r. To data jego ostatniej rozbudowy. Cmentarz Łostowicki to jedyny czynny cmentarz, na którym odbywają się bieżące pochówki, dlatego do czasu zapełnienia wszystkich nowych kwater, ze względów technicznych, nie możemy pokazywać dokładnej lokalizacji miejsc pochówku na mapie - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
W tym miejscu warto wspomnieć, że władze Gdańska prowadzą prace nad powiększeniem kilku gdańskich cmentarzy, w tym Łostowickiego. W najbliższych latach ma on zostać rozbudowany w kierunku południowym. Nowe kwatery mają pojawić się pomiędzy obecną granicą nekropolii a al. Armii Krajowej. Więcej na ten temat pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej: Gdańskie cmentarze będą większe. Ruszają prace projektowe

Nowe kwatery cmentarza Łostowickiego mają pojawić się wzdłuż al. Armii Krajowej (po lewej stronie zdjęcia).
Nowe kwatery cmentarza Łostowickiego mają pojawić się wzdłuż al. Armii Krajowej (po lewej stronie zdjęcia). fot. kk/Trojmiasto.pl

Aktualizacja listy zmarłych raz na kwartałNasza rozmówczyni tłumaczy również, z jakiego powodu może dojść do sytuacji, że wyszukiwarka nie wyświetla danych niedawno pochowanej osoby, np. kilka tygodni temu.

- Co do wyszukiwarki grobów, to lista osób pochowanych na cmentarzach aktualizowana jest raz na kwartał. Czasami się zdarza, że jakichś danych system nie przyporządkuje konkretnej osobie bądź lokalizacji albo niewłaściwie je przypisze, dlatego na stronie internetowej jest możliwość wysłania zgłoszenia o błędzie lub braku osoby w wykazie osób pochowanych na cmentarzach komunalnych - uzupełnia Kiljan.

Największa nekropolia w GdańskuNa gdańskich cmentarzach komunalnych jest pochowanych ok. 228 tys. osób. Ok. połowa z nich znalazła miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Łostowickim. Jego powierzchnia wynosi dokładnie 50,15 ha. Zajmuje większość kwartału, który wyznaczają ul. Łostowicka, al. Armii Krajowej, ul. Cedrowa oraz ul. Kartuska.

Cmentarz Łostowicki został założony w 1979 r. w związku z wyczerpywaniem się pól grzebalnych na największej wówczas nekropolii Gdańska - cmentarzu Srebrzysko przy ul. Srebrniki we Wrzeszczu. Powstał na terenie dawnych pól uprawnych, które znajdowały się niegdyś na południe od założonego pod koniec XIX w. cmentarza św. Franciszka przy ul. Kartuskiej na Siedlcach. Obie nekropolie - choć formalnie rozdzielone - stanowią obecnie integralną całość.

Cmentarz Łostowicki nie leży na ŁostowicachWbrew nazwie Cmentarz Łostowicki wcale nie znajduje się na Łostowicach. Mało tego, ta dzielnica jest od niego oddalona o ok. trzy kilometry na południe. Cmentarz w całości leży w granicach dzielnicy Ujeścisko. Jaka jest więc etymologia mylącej nazwy nekropolii?

Źródła tego galimatiasu należy szukać w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to - podobnie jak na wszystkich terenach Ziem Odzyskanych - urzędowo ustalano polskie nazwy ulic i obiektów, zastępując ich dotychczasowe, niemieckie.

Błąd w tłumaczeniuCmentarz Łostowicki zawdzięcza swoją nazwę ul. Łostowickiej, przy której została ulokowana brama główna oraz pierwsze pola grzebalne. Na przedwojennych mapach ul. Łostowicka widnieje jako Wonneberger Weg. Wonneberg to niemiecka nazwa dzielnicy Ujeścisko, w związku z czym nazwa ulicy powinna zostać przetłumaczona jako ul. Ujeściska.

Przedwojenna nazwa ulicy była neutralna, czyli nie upamiętniała np. polityka. Tym samym nic nie stało na przeszkodzie, aby nie ustalać zupełnie nowej, lecz przetłumaczyć dotychczasową. Jednak z nieznanych przyczyn urzędnicy popełnili błąd w tłumaczeniu i zamiast nadać ulicy nazwę Ujeściska, nadali Łostowicka. Tymczasem niemieckie nazwy Ujeściska i Łostowic nie są do siebie w ogóle podobne. To odpowiednio Wonneberg i Schönfeld.

Opinie (108) 2 zablokowane

 • (1)

  Ją zaczynając pracę na tym cmentarzu to się przez pierwszy miesiąca uczyłem cmentarza dodając że kilka razy się zgubilem :)))

  • 18 2

  • Srebrzysko

   to samo

   • 2 1

 • Dzielnica (13)

  Panie Rafale, mamy w Gdańsku dzielnicę Ujeścisko-Łostowice. W jej granicach leży (tu niespodzianka) cmentarz Łostowicki.
  Nie ma w Gdańsku ani dzielnicy Łostowice, ani dzielnicy Ujeścisko. Jak się pisze o tym mieście, to warto poznać jakie są i gdzie się znajduje jego 35 dzielnic.

  • 18 22

  • (2)

   No raczej nie. Była wieś Ujeścisko i wieś Łostowice. Teraz dwie osobne dzielnice.

   • 11 3

   • No jak osobne? (1)

    Wiadomo, która część jest gdzie, ale formalnie to jedna dzielnica.

    • 4 1

    • Formalnie tak. Praktycznie to dwa oddalone od siebie trochę miejsca.

     Osią Łostowic jest ulica Świętokrzyska, a Ujeściska ulica Warszawska. Zdarza się czasem , że ktoś się błąka po Świętokrzyskiej i szuka cmentarza.

     • 4 0

  • daj spokój, serio (3)

   Mieszkam w Gdańsku całe życie i szczerze mnie nie obchodzi czy to Ujeścisko czy Ujeścisko- Łostowice. Jak ktoś pisze " morena" to wszyscy wiedzą, że chodzi o Piecki- Migowo. Po co się spinać o takie pierdoły

   • 28 5

   • (1)

    Tez mnie irytują Ci wszyscy puryści topografii i amatorzy kartograficy miejscy. Trochę mnie natomiast mierzi jeśli słyszę jak przekrecane sa przyimki w nazwach dzielnic, na Oliwę na Wrzeszcz na Orłowie na Śródmieściu albo proszę bilet skm do Klifu, do Riwiery, mówią Tak zazwyczaj ludzie którzy niedawno sie tu sprowadzili i strasznie kalecza rodzime nazwy zwyczajowe

    • 6 2

    • ciezko byłoby dojechać SKMka na Riwierę

     • 0 0

   • Bo mieszkańcy Piecek-Migowa fajnie się oburzają, jak się dowiadują, że nie ma takiej dzielnicy "Morena". :)

    • 1 0

  • (4)

   Cmentarz znajduje się w dzielnicy Ujeścisko, a nie "Ujeścisko-Łostowice".

   • 15 2

   • (1)

    bzdura jest Rada dzielnicy Ujescisko-Lostowice. wejsc na bip.gdansk.pl

    • 4 3

    • Na tej samej stronie jest też spis dzielnic.

     Ujeścisko-Łostowice, 28k mieszkańców.

     • 3 0

   • A według mnie nie leży konkretnie w żadnej dzielnicy. (1)

    To rozległy cmentarz i jest położony między Ujeściskiem , Chełmem i Siedlcami. Wystarczy popatrzeć na mapę.

    • 0 0

    • Nie może nie być w żadnej dzielnicy. Hahha co za pomysł..
     Wejdz na gdansk.pl i sprawdz Plan Miasta jak masz watpliwosci..

     • 0 0

  • Ujeścisko - Łostowice to twór administracyjny i sztuczny

   Zawiera w swoich granicach również Zakoniczyn... De facto w jego granicach są 3 dzielnice i wiele osiedli... I tyle. Uważam, że Rada Miasta powinna przywrócić historyczne dzielnice. Tak jak zrezygnowano z tworu Gdańsk-Południe powinno dążyć się do dzielnic z którymi utożsamiaja sie mieszkańcy. To tak jakby Połączyć Śródmieście, Stare, Głowne Miasto, Aniołki, Wrzeszcz, Oliwę, Strzyżę, Brzeżno, Zaspę, Żabiankę, Jelitkowo, Młyniska, Letnicę i Nowy Port i stworzyć Taras Dolny Gdańska... Bzdura :)

   • 9 1

 • Fabryka pogrzebów (6)

  Fatalna organizacja pogrzebów w kaplicy.
  Rodzina ma ok. 15-20 minut na pożegnanie się ze zmarłym.
  Pogrzeby co 30 minut.
  Jedna kaplica to za mało na takie wielkie miasto.
  Zero szacunku dla zmarłego.

  Liczy się tylko kasa, żeby upchać jak najwiecej pogrzebów.

  • 29 26

  • Nie

   Nie liczy się kasa. Czas reguluje ilość pogrzebów, a tych jest dużo

   • 19 0

  • (2)

   To i tak masz lepiej niż w przykościelnych. Tam nie katolików , to na dworze trzymają.

   • 10 2

   • I słusznie, za życia się nie pchał (1)

    To po śmierci po co się pcha?

    • 7 7

    • ????

     To takie typowo katolickie pytanie, tak? Zostaw decyzję Bogu, który kocha wszystkich (tak mówią).

     • 4 0

  • Heh (1)

   Już od dawna są 2 kaplice radzenia się doinformowac

   • 0 4

   • Pogrzeby są organizowane tylko w 1 tej po lewej stronie

    Byłam i widziałam ...

    • 4 0

 • Jak PiS dalej będzie rządził, to niedługo zabraknie cmentarzy w Polsce... (7)

  ...od II wojny światowej nie umarło tylu Polaków, i to bynajmniej nie przez Koronowirusa, a przez Politykę mającą na celu sukcesywną eksterminację Polaków...

  • 34 51

  • A ile ludzi za PełO poleciało na tamten świat? (5)

   • 8 8

   • (3)

    No właśnie w 2020 r zmarło najwięcej osób w Polsce od czasów IIWW. Dane z GUS. A urodziło się najmniej od 16 lat.

    • 8 1

    • (2)

     +500 dziala, jak zaplanowano.

     • 5 2

     • Póki co suweren głosuje jak ma głosować (1)

      • 3 0

      • młodzi a PiS

       zważywszy jak głosują młodzi, to PiS kręci bat na siebie...

       • 0 0

   • Najwięcej ludzi popełniło samobójstwo w czasie reformy Balcerowicza.

    Ludzie potracili dorobek całego życia i nawet dzieci nie mieli czym nakarmić.

    • 4 2

  • Ale pis to akurat przypadkiem takie coś odstawił

   przecież głównie emeryci, czyli ich elektorat umiera a nie młodzi, którzy na pis nie głosują. No także w planową eksterminację nie uwierzę mimo że pisu nienawidzę.

   • 3 0

 • Rzeszowska

  Nie wiedziałem, że na tym cmentarzu jedna z uliczek nawet ma nazwę ;)

  • 3 1

 • Widok nowych kwater od Cedrowej przerażający.

  Las krzyży, skrzynka obok skrzynki, i więcej ludzi z tego "za wcześnie"...

  • 27 0

 • Przez 5 lat brak aktualizacji? (3)

  Ale pieniądze skasowane! ...
  I tak wszystko " działa" w Gdańsku, w tym upadłym mieście

  • 43 9

  • Przyjdzie Duda i zrobi porzadek.

   • 2 6

  • chyba to ty upadłeś(aś) na główkę

   w niemowlęctwie i zmiany tylko się powiększyły

   • 7 5

  • To tak samo jak z szukaniem

   Uczciwej osoby w tym miescie

   • 2 1

 • Okres najmu (13)

  Kiedy cmentarze będą tworzyć kontrakt z rodziną, by gdy skończy się termin opłat za gronie wstawić tam innej trumny. Dane kontaktowe na 10 lub 20 lat z opcją aktualizacji po stronie rodziny lub połączony system. Telefon lub list polecony z informacją że kończy się opłata i grób zostanie oddany komuś innemu.

  • 22 4

  • (7)

   Wszyscy za ciebie mają myśleć i pamiętać bo co? Może ustaw sobie przypomnienie w telefonie

   • 1 3

   • jak umrze ci ktos bliski to przypomnij sobie te slowa i sam sobie ustaw przypomnienia (1)

    • 7 0

    • podeślij swoje zdjecie

     • 0 0

   • Jacy wszyscy? (4)

    Pamiętaj, że ty też kiedyś będziesz miał 80 lat i może będziesz jedyną osobą, która opiekuje się grobem np. przyjaciela. Fajnie jakby cię cmentarz powiadomił że opłata wygasła, prawda?

    • 3 1

    • (3)

     z tego co wiem nie ma obowiązku przedłużenia i tym samym płacenia - chcesz przedłużyć to płacisz, nie chcesz przedłużyć nie płacisz. Dlaczego ktoś ma za ciebie myśleć?

     • 0 4

     • Dziwne (2)

      Kto normalny po 20 latach będzie pamiętał o opłacie za grób?

      • 1 0

      • (1)

       ciebie to nie dotyczy

       • 0 1

       • Tutaj też hejt?

        A może idź na podwórko i ulep bałwana?

        • 2 1

  • (4)

   Ostatnio rozmawiałam panią z Zieleni (robiłam opłatę na kolejne 20 lat), która powiedziała, że nie chce mojego numeru telefonu i że nie potrzebny im kontakt do osoby opiekującej się grobem. Dziwne, prawda? A zapisy na szczepienia w zeszytach w rejestracjach Przychodni :(. To Polska właśnie.

   • 5 2

   • (3)

    a nie przyszło ci do tej pięknej blond główki pytanie po co mieliby to robić? Po co im twój nr telefonu który za chwile i tak zmienisz? zastanów się ile w ostatnich 20 latach miałaś numerów telefonu> Po co im adres skoro się przeprowadzisz? Od 20 tu lat mieszkasz ciągle na Przeróbce> Spaceruj dalej, dotleniaj sie, wyprowadź Brajanka...

    • 1 10

    • Nie jestem blondynką :) (1)

     I po co te złośliwości. Przecież nawet nie wiesz do kogo piszesz? Mam 75+ , więc nie mam Brajanka ani Dżesiki. Numer telefonu mam od ponad 15 lat i już go nie zmienię. Adresu raczej też nie, chyba że przeniosę się na Łostowicki cmentarz :).

     • 9 1

     • heheh gdybyś miała 75 lat nie pisałbyś jak dzesika od brajanka

      • 0 5

    • Fakt

     Nie wiem z czego wynika Twoja złośliwość i agresja wypowiedzi.
     Jedziesz po temacie oklepanymi powiedzeniami brakuje mi tu jeszcze Janusza.Proszę odpuść bo te forum Ciebie niszczy.

     • 8 1

 • Mój ojciec został pochowany na Lostowickim w 2008 r a w wyszukiwarce grobow nadal go nie ma (3)

  • 16 4

  • wystarczy zgłosić (1)

   dlatego na stronie internetowej jest możliwość wysłania zgłoszenia o błędzie lub braku osoby w wykazie osób pochowanych na cmentarzach komunalnych

   • 3 3

   • Jest możliwość wysłania poprawki ale nikt na nią nie reaguje.

    • 4 0

  • A co

   Nie możesz trafić na grób ojca?

   • 1 5

 • aktualizacje obiecują z roku na rok aby do wyborów

  • 22 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.