• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problem z mapą cmentarza Łostowickiego

Rafał Borowski
14 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Urzędnicy przyznają, że mapa cmentarza Łostowickiego na stronie zarządcy nie była aktualizowana od 2015 r. Nie ma na niej wszystkich kwater, które znajdują się od strony ul. Cedrowej. Urzędnicy przyznają, że mapa cmentarza Łostowickiego na stronie zarządcy nie była aktualizowana od 2015 r. Nie ma na niej wszystkich kwater, które znajdują się od strony ul. Cedrowej.

Nasza czytelniczka próbowała namierzyć jeden z grobów na cmentarzu ŁostowickimMapka. Zadanie nie było łatwe, gdyż mapa nekropolii na stronie internetowej zarządcy jest nieaktualna. Nie wszystkie nowe kwatery zostały na nią naniesione. Urzędnicy przyznają, że problem jest im znany i zamierzają go rozwiązać w tym roku.



Jak często odwiedzasz bliskich na cmentarzu?

Od wielu lat poszukujący swoich bliskich, którzy spoczęli na gdańskich cmentarzach, mają do dyspozycji internetową wyszukiwarkę grobów. Na stronie www.cmentarze-gdanskie.pl. wystarczy wpisać personalia poszukiwanej osoby, aby ustalić kwaterę i rząd jej mogiły.

Wówczas pozostaje już tylko rzut oka na mapę cmentarza - którą również można znaleźć na wspomnianej stronie - aby bez trudu trafić we wskazane miejsce. Okazuje się, że w przypadku niektórych grobów powstałych na nowych kwaterach cmentarza Łostowickiego nie jest to takie proste.

Biuro nieczynne w weekendy



Z takim problemem zetknęła się niedawno nasza czytelniczka. Na internetową mapę największej nekropolii Gdańska nie są naniesione kwatery, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zlokalizowane są one w zachodniej części cmentarza, od strony ul. CedrowejMapka, na lewo od wejścia nr 6.

- W biurze cmentarza usłyszałam, że mapa nie była aktualizowana od ok. trzech lat. Niestety, nikt nie był w stanie określić, kiedy mapa zostanie uzupełniona. Owszem, w biurze pokierowano mnie, w którym kierunku powinnam się udać. Ale biorąc pod uwagę wielkość cmentarza - a raczej to, że biuro i nowe kwatery znajdują się na przeciwległych krańcach - nie było to łatwe. Ze względu na to, że w ostatnim okresie wzrosła liczba pochówków, trzeba nagłośnić ten problem. Tym bardziej, że biuro nie jest czynne w weekendy - tłumaczy pani Barbara.
Mapa na stronie internetowej nie uwzględnia części kwater zlokalizowanych od strony ul. Cedrowej, na lewo od wejścia nr 6. Mapa na stronie internetowej nie uwzględnia części kwater zlokalizowanych od strony ul. Cedrowej, na lewo od wejścia nr 6.

Aktualizacja powinna nastąpić w tym roku



Gdańskimi cmentarzami komunalnymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Przedstawicielka instytucji przyznaje, że problem jest znany. Zaktualizowanie mapy cmentarza powinno jednak nastąpić jeszcze w tym roku. Dlaczego dotychczas nie udało się sprostać temu zadaniu?

- Mapa cmentarza Łostowickiego obejmuje jego teren do 2015 r. To data jego ostatniej rozbudowy. Cmentarz Łostowicki to jedyny czynny cmentarz, na którym odbywają się bieżące pochówki, dlatego do czasu zapełnienia wszystkich nowych kwater, ze względów technicznych, nie możemy pokazywać dokładnej lokalizacji miejsc pochówku na mapie - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
W tym miejscu warto wspomnieć, że władze Gdańska prowadzą prace nad powiększeniem kilku gdańskich cmentarzy, w tym Łostowickiego. W najbliższych latach ma on zostać rozbudowany w kierunku południowym. Nowe kwatery mają pojawić się pomiędzy obecną granicą nekropolii a al. Armii Krajowej. Więcej na ten temat pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej: Gdańskie cmentarze będą większe. Ruszają prace projektowe

Nowe kwatery cmentarza Łostowickiego mają pojawić się wzdłuż al. Armii Krajowej (po lewej stronie zdjęcia). Nowe kwatery cmentarza Łostowickiego mają pojawić się wzdłuż al. Armii Krajowej (po lewej stronie zdjęcia).

Aktualizacja listy zmarłych raz na kwartał



Nasza rozmówczyni tłumaczy również, z jakiego powodu może dojść do sytuacji, że wyszukiwarka nie wyświetla danych niedawno pochowanej osoby, np. kilka tygodni temu.

- Co do wyszukiwarki grobów, to lista osób pochowanych na cmentarzach aktualizowana jest raz na kwartał. Czasami się zdarza, że jakichś danych system nie przyporządkuje konkretnej osobie bądź lokalizacji albo niewłaściwie je przypisze, dlatego na stronie internetowej jest możliwość wysłania zgłoszenia o błędzie lub braku osoby w wykazie osób pochowanych na cmentarzach komunalnych - uzupełnia Kiljan.

Największa nekropolia w Gdańsku



Na gdańskich cmentarzach komunalnych jest pochowanych ok. 228 tys. osób. Ok. połowa z nich znalazła miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Łostowickim. Jego powierzchnia wynosi dokładnie 50,15 ha. Zajmuje większość kwartału, który wyznaczają ul. Łostowicka, al. Armii Krajowej, ul. Cedrowa oraz ul. Kartuska.

Cmentarz Łostowicki został założony w 1979 r. w związku z wyczerpywaniem się pól grzebalnych na największej wówczas nekropolii Gdańska - cmentarzu Srebrzysko przy ul. Srebrniki we Wrzeszczu. Powstał na terenie dawnych pól uprawnych, które znajdowały się niegdyś na południe od założonego pod koniec XIX w. cmentarza św. Franciszka przy ul. Kartuskiej na Siedlcach. Obie nekropolie - choć formalnie rozdzielone - stanowią obecnie integralną całość.

Cmentarz Łostowicki nie leży na Łostowicach



Wbrew nazwie Cmentarz Łostowicki wcale nie znajduje się na Łostowicach. Mało tego, ta dzielnica jest od niego oddalona o ok. trzy kilometry na południe. Cmentarz w całości leży w granicach dzielnicy Ujeścisko. Jaka jest więc etymologia mylącej nazwy nekropolii?

Źródła tego galimatiasu należy szukać w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to - podobnie jak na wszystkich terenach Ziem Odzyskanych - urzędowo ustalano polskie nazwy ulic i obiektów, zastępując ich dotychczasowe, niemieckie.

Błąd w tłumaczeniu



Cmentarz Łostowicki zawdzięcza swoją nazwę ul. Łostowickiej, przy której została ulokowana brama główna oraz pierwsze pola grzebalne. Na przedwojennych mapach ul. Łostowicka widnieje jako Wonneberger Weg. Wonneberg to niemiecka nazwa dzielnicy Ujeścisko, w związku z czym nazwa ulicy powinna zostać przetłumaczona jako ul. Ujeściska.

Przedwojenna nazwa ulicy była neutralna, czyli nie upamiętniała np. polityka. Tym samym nic nie stało na przeszkodzie, aby nie ustalać zupełnie nowej, lecz przetłumaczyć dotychczasową. Jednak z nieznanych przyczyn urzędnicy popełnili błąd w tłumaczeniu i zamiast nadać ulicy nazwę Ujeściska, nadali Łostowicka. Tymczasem niemieckie nazwy Ujeściska i Łostowic nie są do siebie w ogóle podobne. To odpowiednio Wonneberg i Schönfeld.

Miejsca

Opinie (119) 2 zablokowane

  • Co roku próbuje znaleźć groby i dużo osób w ogóle nie ma w rejestrze na stronie...

    • 2 1

  • Tak w temacie cmentarzy.

    Teren po Gedanii mógłby zostać zaadaptowany na cmentarz. Byłby podobny jak w Nowym Porcie.

    • 1 0

  • Cmentarze

    Wystarczy wejść na przeglądarkę cmentarza w Poznaniu Junikowie. Tam każdy grób to kwadrat z wszystkimi danymi. Z drogą do każdego grobu. U nas plac z krzyżykami i sobie szukaj. Trzeba się uczyć od lepszych. Ale trzeba chcieć.

    • 4 0

  • nie wystarczy szukać daleko! (1)

    tylko w Gdyni - tam można znaleźć każdy grób na bieżąco. W Gdańsku nie ma osób pochowanych kilka lat wcześniej a są w wyszukiwarce osoby, które już nie mają grobu. Nikt nad tym nie panuje. Na wysyłaną prośbę o korektę (dwukrotnie) do GZDiZ nie ma odpowiedzi i nie ma skutków. Są miasta gdzie zawsze łatwo znaleźć grób.

    • 11 0

    • Zarząd Cmentarza zarządowi nie równy

      To prawda.Zarząd Cmentarza w Gdyni -Witomino zasługuje na pochwałę.Pochówki na bieżąco są wprowadzane do wyszukiwarki,wszystkie groby sfotografowane.Po zmianie nagrobka niezwłocznie pojawia się nowe zdjęcie.Nie ma problemu z odszukaniem grobu.Wielki plus za wyposażenie cmentarza w konewki,zmiotki,grabie itp. Odwiedzający cmentarz nie muszą tych sprzętów przywozić, bo są wyeksponowane przy każdym punkcie poboru wody i nic nie ginie.Na Cmentarzu Łostowickim tego nie uświadczysz.Wszystko zależy od Zarządu Cmentarza i jego empatii.

      • 0 0

  • Uważam, że urzędnicy z cmentarza

    powinni przypominać o zbliżających się opłatach. Nawet niech skasują extra za SMS. Czas szybko płynie, nie każdy pamięta

    • 4 0

  • Cmentarz Garnizonowy

    Na Cmentarzu Garnizonowym ryją dziki.To jest dopiero horror.

    • 0 0

  • Np. 2525,28 zł itp.

    skąd takie kuriozalne ceny za pochówek?

    • 3 0

  • chcę obliczyć średnią życia gdańszczan, ale nie mam dostępu do wszystkich danych (1)

    Wyszukiwarka pokazuje tylko pierwszych 1000 danych na każdą z liter, np. A, B itd. Zatem na ile wiarygodne będą dane z niecałych 30 tys. danych?

    • 0 0

    • niektórych dat urodzenia nie ma, pewnie nie mogli ustalić?

      • 0 0

  • niektóre dane są odwrócone - najpierw imię, potem nazwisko

    • 0 0

  • Kremacja i kolumbarium (3)

    Obowiązek pochówku w urnie powinien być obligatoryjny. Trumna i pomnik zajmują ogrom miejsca. Zaraz i ten cmentarz będzie wstrzymywał pogrzeby

    • 2 2

    • Gorący kubek zostaw sobie. Chcesz się palić to się pal.

      Nikomu nie narzucaj jak ma być chowany. Ja podziękuję za ogień, młotek i młynek.

      • 0 0

    • obligatoryjny jak szczepienia?

      • 0 0

    • Totalny bałagan organizacyjny

      Taka polityka Zarzadu Cmentarza. Chowasz prochy zmarłego w urnie do grobu ziemnego,ale dostajesz plac jak za zwykly grób i płać za calość. Utworzono tzw kwatery bieźące i chowają jak leci obok trumien urna i nikt się nie zastanawia,że miejsc mało.Zarzad nie ogarnia już tego bałaganu ,ktory sam tworzy a co dopiero mówić o uaktualnianiu mapy cmentarza lub wyszukiwarki.Liczy się tylko kasa.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane