Niszczona solarna wiata w centrum Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat Windy jak bunkry na Armii Krajowej

W ostatnich dniach wandale pomazali wiatę przystankową przy ul. 10 LutegoMapka w Gdyni zasilaną przez panele fotowoltaiczne. ZKM wyczyścił szybę, ale wiata pozostała nieoświetlona. Przedstawiciele ZKM tłumaczą, że powodem jest śnieg zalegający na panelach fotowoltaicznych.Co jest dla ciebie najważniejszym elementem wiaty przystankowej?

Zobacz wyniki (1462)
Przypomnijmy: Gdynia za cztery wiaty solarne zapłaciła w 2019 r. 345 tys. zł. Jedna z nich stanęła na przystanku przy skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej. Wiaty korzystają z paneli fotowoltaicznych, a energia jest magazynowana. W walce z wandalami pomóc miało hartowane szkło. Pasażerowie mogą korzystać też z ładowarki, e-papierowych ekranów z rozkładem jazdy, co ma zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej.

Problem w tym, że wiaty nie do końca sprawdzają się zimą, na co zwrócili uwagę mieszkańcy, krytykując w ostatnich dniach w mediach społecznościowych ich funkcjonalność:

- Sprawdziłem ostatnio, jak wygląda jeden z tych superprzystanków - Infobox przy 10 Lutego. Oto lista usterek: brak oświetlenia - miało się z automatu zapalać; brudne szyby, malunki na tablicach i szkle; ledwie widoczny rozkład jazdy na elektronicznej tablicy; przyciski wyboru nie działają, kiedyś coś tam można było przeglądać - pisze pan Piotr na jednej z grup zrzeszających mieszkańców Gdyni.
Inni mieszkańcy wskazują, że brudna pozostaje też ławka pomalowana sprayem.

O komentarz poprosiliśmy organizatora komunikacji miejskiej w Gdyni, czyli Zarząd Komunikacji Miejskiej.

- Wiaty były zniszczone przez wandali, ale malunki zostały już usunięte z szyb - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Przedstawiciele ZKM wspominają też o lekkim pęknięciu szyby, które jest efektem niezachowania ostrożności przy odśnieżaniu, ale zapewniają, że wiata działa, rozkłady są wyświetlane, ale rzeczywiście - z powodu śniegu zalegającego na panelach fotowoltaicznych wiata może pozostawać nieoświetlona.

Jak dodają, wiata jest pilotażem i nowoczesna technologia w obecnych warunkach zimowych sprawdza się gorzej, niż zakładano, więc w przyszłości przy montażu urządzeń niewykluczone jest zastosowanie dodatkowego źródła energii.

Solarne wiaty przystankowe - film z 2019 roku

Opinie wybrane


wszystkie opinie (201)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »