• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik

Ewelina Oleksy
16 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zgodnie z nowymi przepisami producenci opakowań, głównie tych plastikowych, mają być obciążani opłatą za późniejszą utylizację śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami producenci opakowań, głównie tych plastikowych, mają być obciążani opłatą za późniejszą utylizację śmieci.

Wiceminister klimatu przychylił się do apeli samorządowców, także tych z Trójmiasta, i zapowiedział, że od nowego roku producenci wprowadzający na rynek opakowania, będą płacić dodatkową opłatę na ich późniejszą utylizację. Najwięcej płacić będą ci, którzy produkują plastik. Pieniądze będą mogły trafiać do budżetów gmin na dofinansowanie systemu odbioru i przetwarzania śmieci.



Czy obciążanie producentów opakowań dodatkową opłatą za wytwarzanie śmieci to dobry pomysł?

- Od 1 stycznia 2022 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w ich późniejszym zagospodarowaniu - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dodał, że zapłacą oni więcej za plastik, niż papier.

Ekologia w Trójmieście



Wiceminister poinformował, że na ukończeniu jest projekt nowelizacji przepisów wdrażających tzw. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów. Chodzi o ustawowe obciążenie producentów opakowań kosztami odbioru odpadów, które teraz pokrywają wyłącznie mieszkańcy gmin. Zdaniem samorządowców, pozwoliłoby to w przyszłości uniknąć drastycznych podwyżek opłat za wywóz śmieci.

Eko sklepy w Trójmieście



Rozszerzona odpowiedzialność producentów miałaby być rodzajem kaucji za produkty w opakowaniach, z której pieniądze przeznaczane byłyby na dofinansowanie systemu śmieciowego w gminach. Produkty bez opakowań, np. na wagę, byłyby tańsze.

Nowe przepisy "możliwie szybko", najdrożej za plastik



Ozdoba zapowiedział, że nowe przepisy zostaną wprowadzone "możliwie szybko".

- Przewidziane będzie odpowiednio długie vacatio legis, a same przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań będą partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów - powiedział.
Wysokość opłaty będzie uzależniona m.in. od tego, z czego składa się opakowanie.

Zobacz też: Pięć rzeczy, które pomogą ci być bardziej eko

Opłaty będą tym niższe, im bardziej dany produkt będzie przyjazny środowisku. Najwięcej płacić się będzie za plastik.

- Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne i będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, to opłata będzie wyższa - wskazał Ozdoba. I dodał, że pieniądze uzyskane z tego tytułu będą mogły trafić do samorządów na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów.

Władze Gdańska apelowały o to od dawna



O wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów od dawna apelowały m.in. władze Gdańska, wskazując, że producenci opakowań powinni płacić więcej za tworzenie śmieci.

W styczniu wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, wraz z innymi samorządowcami apelował, by producentów opakowań z tworzyw sztucznych obciążyć dodatkową, wyższą opłatą.

W styczniu wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, wraz z innymi samorządowcami apelował, by producentów opakowań z tworzyw sztucznych obciążyć dodatkową, wyższą opłatą.
W Gdańsku w 2013 r. każdy mieszkaniec produkował 360 kg odpadów. W 2018 r. produkował ich już 420 kg i ta liczba stale rośnie. Dlaczego? Zdaniem Piotra Grzelaka, wiceprezydenta Gdańska, m.in. dlatego, że dziś nawet owoce i warzywa pakowane są w plastikowe opakowania.

Czytaj też: Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze? Kiedy sprzedawca może odmówić

- Dziś nie mamy wyboru: musimy kupić produkt w zbędnych opakowaniach, a później jeszcze zapłacić za ich utylizację. Dlatego 16 stycznia przyjęliśmy stanowisko ws. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, żeby nie tylko mieszkańcy ponosili koszty gospodarki odpadami, ale też producenci, którzy jako pierwsi produkują śmieci wprowadzając na rynek opakowania, których nie da się później odzyskać i które często są zbędne - podkreśla Grzelak.

Ograniczenie ilości śmieci najważniejszym celem zmian



Jak mówi Grzelak, samorządowcy do tej pory nie poznali jednak nawet założeń zapowiedzianej przez wiceministra ustawy.

- Tym niemniej przyjmujemy ustne zapowiedzi pana ministra za dobrą monetę, tym bardziej że w znacznym stopniu pokrywają się z założeniami, które przygotowaliśmy w ramach Unii Metropolii Polskich. Jesteśmy za tym, aby uzależnić koszty po stronie producenta od rodzaju opakowania jakie wprowadza na rynek, czy jest to opakowanie nadające się do łatwego recyklingu czy wymaga dużych nakładów, by je ponownie użyć. Ważne jest w jaki sposób będą rozdystrybuowane środki, które będą wpływały od producentów. Powinny one pokrywać koszty odbioru i zagospodarowania surowców w gminach oraz wspierać budowę instalacji, które będą przetwarzały odpady w celu ponownego wprowadzenia ich na rynek - komentuje Grzelak.

Ochrona środowiska, surowce wtórne, utylizacja



Dodaje też, że najważniejszym celem ustawy powinno być ograniczenie masy odpadów.

- Każdego roku produkujemy ich coraz więcej, często dlatego, że trudno jest kupić produkty bez zbędnych opakowań. Opłaty powinny tak działać, aby producent dwa razy przemyślał, czy do opakowania produktu musi użyć pięć różnych folii i tworzyw sztucznych - mówi Grzelak.

Opinie (337) ponad 20 zablokowanych

  • Kłamstwo (1)

    Za wszystko zawsze płacą konsumenci. Wszelkie opłaty, podatki i inne haracze są zawsze wliczone w cenę towaru/usługi!

    • 21 1

    • Cena za odpady juz dawno powinna być przekierowana na producenta a śmieci odbierane od gospodarstw domowych powinny byc za darmo. I nie bedzie dyskusji w jaki sposob liczyc ryczalt, zeby bylo sprawiedliwie. Wiadomo ze ostatecznie zaplaci konsument ale zaplaci dokladnie za to co kupi.

      • 7 0

  • Czyli teraz będziemy płacić mniej?

    Czy nagle cudownie wzrosną koszty zagospodarowania odpadow?

    • 14 0

  • Ozdoba czyli inżynier Mamoń inteligentny inaczej

    "No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo"

    • 11 2

  • Od przyszłego toku? (1)

    Hmm chyba za 2 lata jak napisano 2012

    • 2 5

    • Przyszły tok to 2021

      Wiec za 2 lata

      • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    Opłaty (8)

    Powinni wprowadzić od procentowego użycia opakowania plastiku względem wagi samego towaru i może szybko byśmy się pozbyli nadmiernego pakowania wszystkiego w plastik.

    • 94 11

    • Hahaha (6)

      Producent zapłaci. Ta, chyba waszymi pieniędzmi.

      • 41 3

      • (3)

        echw i znowu wszystko zdrożeje

        • 17 3

        • (2)

          Pewnie tak, jak to w Polsce bywa. Dlatego nie będę kupował tych rzeczy i proponuje to wszystkim. Tylko tak można to ucywilizować. Dziś producenci nie patrzą na rosnącą ilość śmieci i pakują w najtańsze opakowania plastikowe i jednorazówki. Producenci muszą zacząć odpowiadać za śmieci a nie myśleć tylko o zysku. Wiadomo wszystkiego się nie pozbędziemy i plastik będzie ale trzeba radykalnie jego obecność zmniejszyć.

          • 13 2

          • (1)

            Czyli podwyżka za śmieci będzie, ale nie tak duża, bo będą doić producentów, którzy kosztami obciążą nas. Jednym słowem za wywóz zapłacimy częściowo w czynszu, a częściowo w zakupionym towarze. Co do towaru luzem, to nie wiadomo jaką jakość będziemy kupować. W pakowanym przynajmniej znany jest producent i data ważności. A tak skąd wiesz, co to za migdały, słonecznik, czy ryż luzem? Ostatnio na tym portalu pisano, że w pewnej sieci 100% !!! warzyw miało inny kraj pochodzenia niż deklarowany.

            • 6 2

            • Popierwsze można pakować w papier. Po drugie nie każdy nawet plastik jest zły i nie dający się do recyklingu. I chyba recykling jest w tym najważniejszy trzeba zacząć odzyskiwać śmieci w większej ilości, bo podatki i opłaty przerzucane na jednych i drugich nic nie dadzą jeśli śmieci będą tylko śmiecmi do wywozu na hałdy, część trzeba odzyskiwać poprzez stosowanie takich opakowań by to się dało zrobić.

              • 4 1

      • producent jest płatnikiem, a płatnik to taki ktoś kto wpłaca, np. w firmie to może być

        księgowa i może na przykład wpłacać wasze podatki albo ZUSy. Państwo robi to po to (tworzy takiego płatnika po drodze), żebyście nie widzieli ile waszej kasy idzie w błoto czyli na niedziałającą służbę zdrowia, na niedziałającą milicję, na niedziałające nauczanie, na pOsłów, na ochronę Kaczyńskiego, na rozdawanie stanowisk itp. To po to jest tzw. płatnik i on będzie też wpłacał tą opłatę....którą najpierw wy zapłacicie płatnikowi. To sposób na ukrycie się pazernego państwa przed wami.

        Dlatego np. wielu wyborców PIS myśli, że 500+, 13te, 14te emerytury biorą się albo z kieszeni Kaczyńskiego, albo w ogóle....z powietrza. A tak nie jest.

        • 13 1

      • Producent

        Na szczęście konkurencja jest duża więc ten co podniesie ceny bo używa dużo plastiku do pakowania szybko zostanie sprowadzony na ziemię przez tych co pomyślą i zastosują alternatywne metody pakowania lub zoptymalizują ten proces. Przeważnie nikt nie myśli nad tym jak udoskonalić ten proces bo nie ma żadnych oszczędności z tego powodu więc pakują jak najłatwiej.
        Z jednych takich rozwiązań ostatnio zaproponował producent makaronów który zrezygnował z plastikowej przezroczystej wkładki która pokazywała jak wygląda makaron w środku - zastąpił je zdjęciem na kartonowym pudełku aby było widać wielkość makaronu. Proste i skuteczne, a do tego obniży u siebie koszty.

        • 1 0

    • To cale EKO

      To skok na kasę . Tylko nie liczni widzą co się dzieje ... A inni myślą że jak będą kosic kasę z kieszeni Europejczyków to uratujemy klimat ;) hahaha

      • 7 2

  • Zaraz, zaraz czy ja tu widzę hejtowanie w komentarzach (2)

    Rządu, a konkretnie wiceministra klimatu, za to że chce wprowadzić pomysł, który forsowali samorządowcy z między innymi PO z Gdańskiem na czele?

    Aż nie wiem co powiedzieć... Hejtowania pomysłu polityków swojej własnej partii to jeszcze nie było na opozycji.

    • 6 13

    • To płatne trolle, oni zhejtują wszystko co robi rząd, nawet jeśli to nie ma sensu

      jak w tym przypadku.

      • 1 5

    • następny po podstawówce

      naprawdę nie potrafisz zrozumieć kilku zdań.... no sorry z jakim Gdańskiem na czele ?
      "Wiceminister klimatu przychylił się do apeli samorządowców, także tych z Trójmiasta"

      • 0 0

  • Kto zapłaci? Producenci?

    A z czego? ze swoich zaskórniaków? Z kogo znowu Grzelak próbuje zrobić i**otę? Chyba tylko z siebie

    • 18 1

  • W Gdańsku prezydent podniesie ceny z wywóz śmieci

    Bo nie jesteście eko

    • 9 2

  • Ufff nareszcie opłaty za segregowanie pójdą znacząco w dół (1)

    nie mogę się doczekać tych obniżek w Gdańsku

    • 17 1

    • hehe rozumiem że to ironia :P nic nigdy nie pójdzie z ceną w dół

      • 7 0

  • Ahaha producenci zapłacą? My zapłacimy.

    Bo przerzucą dodatkowy koszt na konsumentów. Ceny produktów pójdą w górę.

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane