• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Produkujemy więcej śmieci podczas pandemii

Ewelina Oleksy
25 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku. W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii. W Gdańsku od początku roku wzrosła ilość odpadów kuchennych, plastiku i metali oraz odpadów budowlanych czy opon. Sprawdziliśmy na dwóch trójmiejskich wysypiskach, jaki wpływ na masę produkowanych przez nas śmieci, mają ograniczenia związane z koronawirusem.



Czy zauważyłe(a)ś, że w czasach pandemii produkujesz więcej śmieci?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszych codziennych zwyczajach. Mniej wychodzimy z domów, a tym samym produkujemy w nich więcej śmieci.

Do tego dochodzą remonty i porządki, na które część z nas ma teraz więcej czasu, więc wyrzuca z piwnic i mieszkań niepotrzebne rzeczy.

Dodać trzeba też zamknięte dla gości lokale gastronomiczne, z których jedzenie zamawiamy na wynos - czyli w opakowaniach, które następnie wyrzucamy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dla środowiska izolacja domowa związana z koronawirusem nie jest najlepszym prezentem.

Czytaj też: COVID-19 a śmieci. Jak przebiega ich utylizacja?

Zapytaliśmy dwa trójmiejskie wysypiska śmieci: Eko Dolinę w Łężycach, gdzie trafiają odpady m.in. z Gdyni i Sopotu oraz Zakład Utylizacyjny obsługujący m.in. Gdańsk, czy w związku z pandemią odnotowały wzrost ilości przywożonych do nich śmieci. Obie spółki przyznają, że odpadów w ostatnim czasie jest więcej, choć niekoniecznie ma to związek tylko i wyłącznie z lockdownem.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii



Z obserwacji pracowników Eko Doliny, gdzie trafiają śmieci z Gdyni i Sopotu, wynika, że w czasach pandemii na pewno więcej remontujemy niż wcześniej. Ilość odpadów poremontowych, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, wzrosła tam znacząco.

- Co zaobserwowano i w czym można znaleźć relację w stosunku co do izolacji społecznej, to zdecydowanie większa niż w zeszłym roku ilość wytwarzanych odpadów remontowo-budowlanych oraz odpadów wielkogabarytowych typu meble. W 2019 roku, w okresie od marca do października, średnia miesięczna ilość przyjmowanych przez Spółkę zmieszanych odpadów poremontowych wynosiła 760 ton. W roku bieżącym: 1420 ton. Jeśli zaś chodzi o odpady wielkogabarytowe, było to odpowiednio 874 i 907 ton - informuje Alicja Drywa, kierownik Działu Ochrony Środowiska Eko Doliny.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście



Spółka Eko Dolina jednocześnie informuje, że nie odnotowała związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wystąpieniem lockdownu, a zwiększeniem ilości przyjmowanych, pozostałych odpadów. Dotyczy to niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych oraz zbiórki selektywnej, czyli odpadów powstających na co dzień w gospodarstwach domowych.

Czytaj też: Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik

- Choć ilość tych odpadów dostarczana do Spółki z roku na rok się zwiększa, jest to jednak związane z powszechnie zauważalną tendencją wzrostu ilości wytwarzanych odpadów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim czasie o 2,1 proc. zwiększyła się ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez Polaków. W 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg odpadów. W roku 2018 było to 325 kg, zaś w roku 2017 - 312 kg - wskazuje Alicja Drywa. - Podsumowując: konsumować więcej niż wynika to z ogólnego kierunku na polskim rynku odpadowym nie konsumujemy, za to więcej remontujemy.

W Gdańsku więcej odpadów kuchennych, plastiku i budowlanych



Zakład Utylizacyjny w Szadółkach porównał okres od stycznia do 17 listopada 2019 r. z tym samym okresem w tym roku.

Walka ze śmieciami w Trójmieście



- Od początku roku 2020 do połowy listopada zauważyliśmy, w porównaniu z danymi z tego samego okresu zeszłego roku, znaczne zmiany w ilościach trafiających do nas odpadów segregowanych. Obserwujemy wzrost ilości odpadów tzw. kuchennych o 17 proc. w stosunku do zeszłego roku, a metali i tworzyw sztucznych aż o 39 proc. Dodajmy, że wzrosła też ogólna ilość odpadów trafiających do Zakładu w stosunku do poprzedniego okresu - informuje Iwona Bolt, rzeczniczka ZU w Szadółkach. - Może to być wynik specyficznej sytuacji, jakiej doświadczamy w związku z koronawirusem - zdecydowanie częściej pozostajemy w domach, czego skutkiem może być zwiększona produkcja odpadów w warunkach domowych. Jednocześnie tak duży przyrost ilości segregowanych tworzyw sztucznych i metali może wskazywać, że poprawia się jakość domowej segregacji, co potwierdza zmniejszający się strumień odpadów zmieszanych (minus 12 proc.) - wskazuje.
Zobacz też: Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być eko

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać. W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać.
ZU w Szadółkach odnotował też w czasie pandemii wzrost strumienia odpadów dostarczanych przez mieszkańców do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (min. elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony).

- O ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019 we wskazanym okresie. To istotna zmiana i dotyczy odpadów problemowych czy niebezpiecznych, nienadających się do standardowego zagospodarowania i wymagających szczególnego traktowania. Do tych odpadów zaliczamy m.in.: elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony. Między innymi takie odpady każdy z nas może znaleźć w swoich garażach, piwnicach czy specjalnych pomieszczeniach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać - mówi Bolt.

Punkty zbiórki elektrośmieci w Trójmieście



Rzeczniczka podkreśla jednak, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób czas pandemii i izolacji wpłynął na zwiększenie ilości odpadów komunalnych generowanych przez mieszkańców.

- Porównując ten sam okres dziesięciu miesięcy za rok 2019 i rok 2020 widzimy wzrost ilości odpadów poszczególnych frakcji, ale należałoby przeprowadzić szczegółowe badania, by ocenić, co w głównej mierze ma na to wpływ: izolacja, większa świadomość ekologiczna czy lepsza jakość selektywnej - zaznacza Bolt.

Miejsca

Opinie (122) 10 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Zalew śmieci (2)

    Jednorazowe maski, jednorazowe rękawiczki lub worki. Pojemniki po żelach, płynach antybakteryjnych. Opakowania po dostarczanym jedzeniu. Zalew śmieciami.

    • 133 1

    • jednorazowe ustawy pisane na kolanie

      • 26 3

    • Dobra to kończymy

      Pandemię. W sumie to i tak jej nie było

      • 23 5

  • (1)

    Wprowadzić więcej możliwości wykorzystywania pojemników czy pudełek po kosmetykach. Po co pasta do zębów zapakowana jest jeszcze w kartonowe pudełko? Od razu w śmieciach ląduję. Do kremu który używam powinnam mieć możliwość napełnienia w to samo opakowanie.

    • 23 1

    • Bo producentów nie obchodzi ekologia. Ich obchodzi mamienie cię pięknym dużym opakowaniem, wielkiej do połowy pełnej tuby z wielką nakrętką. Co do napełniania opakowań, to nie chciała być mieć napełniane swoje pudełko po tym, jak by mi napełniali. Prowadzę dość nieesteryczny tryb życia, pudełka powalane są podkładami i fluidami. Zakrętki zawsze się gdzieś gubią pod szafkami, czy wanną. Nigdy nie mogę znaleźć pędzli i szpatułek, więc wszystko nakładam paluchami. Pewnie dlatego wciąż wyskakują mi syfki na buźce :) Dziwią mnie opcje sprzedaży jedzenia we własne opakowania, czy kubki, fuj

      • 3 0

  • na czas remontu zamieszkaliśmy

    z małym dzieckiem na 10 dni na airbnb. W tym czasie trzy razy byłem wyrzucić komplet kubłów pełnych wszelkiej kategorii śmieci. Po remoncie jeszcze nie wróciłem do sumiennej segregacji i w ciągu 4 dni dwa razy wyrzuciłem 20 litrowe wiadro budowlane śmieci. Masakra. Nie zamawiam żarcia, nie jem gotowych, podgrzewanych dań, owoce i warzywa zawsze bez opakowań, nie kupuję żadnych napojów w kartonach czy butelkach, a śmieci i tak się piętrzą.

    • 6 1

  • Opinia wyróżniona

    Więcej makulatury, bo więcej rzeczy kupujemy przez internet,a firmy pakują swoje artykuły (9)

    w niezliczoną ilość kartonu.

    • 85 9

    • jak by poakowali w sam karton to jeszcze pol biedy

      • 7 1

    • (4)

      A bez kartonów byś marudził, że uszkodzone

      • 23 3

      • przecież to makulatura (3)

        przerobić na papier do tyłka, albo do zabezpieczenia w czasie remontu, plastik przerobić na folie do pakowania i tak w kółko.

        • 8 0

        • Jakbyś nie wiedział, to na skupie nie przyjmą bez dopłaty (1)

          Takie ekologiczne czasy nadeszły. Więc kazdy woli wyp...do lasu, albo na czyjąś posesję, niż płacić komuś w skupie.
          Jeszcze rok temu, widać było zbieraczy, sam odkładałem i zawoziłem. Zawsze dzieciak miał na swoje potrzeby kilka złotych. Od stycznia tego roku, każą dopłacać i jeszcze łaskę robią że przyjmą.
          Więc co się dziwić

          • 16 0

          • Przyznam, że nie wiedziałem, naprawdę?

            Jeśli oddając surowce wtórne do skupu trzeba do nich jeszcze dopłacać, to trąci to paranoją.

            • 7 0

        • Niestety...

          Sorry, ale plastik to nie aluminium - tego surowca nie można w nieskończoność przerabiać - taki ,,cykl'' może się powtórzyć tylko kilka razy. I to zakładając że zawsze po zużyciu trafi do żółtego kubła :)

          • 0 0

    • (2)

      Już wkrótce wszyscy się zaszczepimy i będziemy żyć jak dawniej. Nie bij piany!

      • 2 12

      • Trzeba wygonić ludzi z Szadułek bo

        inaczej nie powiększy się wysypiska, które może być tylko tam.

        • 7 0

      • Ja się nie zaszczepie. I ciągle żyje normalnie czasami są jakieś utrudnienia ale jakoś mi się życie za bardzo nie zmieniło na gorsze nawet na lepsze bo już szef nie ma nic przeciwko gdy pracuje z domu :)

        • 0 0

  • Folia bąbelkowa na wszystkich rzeczach zakupionych w internecie.

    • 12 1

  • Była podwyżka śmieci to niech wysypiska nie narzekają , tylko gromadzą śmieci! Stać was!

    • 12 2

  • Ciekawe czy porównali ilość mieszkańców i napływowych słojów, bo osiedla rosną jak grzyby po deszczu...

    • 7 2

  • jadąc śmieciarką

    zastanawia kiedy zostanie ogłoszony przetarg na łacznik niepołomicka - łucznicza?
    Śmieciarki nadrabiają 2km przez jego brak, a płacą za to wszyscy mieszkańcy miasta. Nawet Ci, którym obojętne są losy ponad 100tysiecy mieszkańców miasta

    • 7 2

  • (1)

    Już ma Dulkiewicz z Karnowskim powód by podnieść ceny wywozu śmieci

    • 12 2

    • Drogi czopku.

      To twoi Panowie z Nowogrodzkiej podnieśli koszt składowania tony śmieci dziesięciokrotnie, więc to do nich możesz pisać skargi i cieszyć się, że samorząd podniósł cenę wywozu śmieci tylko dwukrotnie.

      • 1 5

  • No i fajnie (1)

    Chociaż branża śmieciarka będzie do przodu.

    • 0 1

    • Super informacja

      "Artyści" mogą się przebranzowic.

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane