• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Produkujemy więcej śmieci podczas pandemii

Ewelina Oleksy
25 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku. W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii. W Gdańsku od początku roku wzrosła ilość odpadów kuchennych, plastiku i metali oraz odpadów budowlanych czy opon. Sprawdziliśmy na dwóch trójmiejskich wysypiskach, jaki wpływ na masę produkowanych przez nas śmieci, mają ograniczenia związane z koronawirusem.



Czy zauważyłe(a)ś, że w czasach pandemii produkujesz więcej śmieci?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszych codziennych zwyczajach. Mniej wychodzimy z domów, a tym samym produkujemy w nich więcej śmieci.

Do tego dochodzą remonty i porządki, na które część z nas ma teraz więcej czasu, więc wyrzuca z piwnic i mieszkań niepotrzebne rzeczy.

Dodać trzeba też zamknięte dla gości lokale gastronomiczne, z których jedzenie zamawiamy na wynos - czyli w opakowaniach, które następnie wyrzucamy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dla środowiska izolacja domowa związana z koronawirusem nie jest najlepszym prezentem.

Czytaj też: COVID-19 a śmieci. Jak przebiega ich utylizacja?

Zapytaliśmy dwa trójmiejskie wysypiska śmieci: Eko Dolinę w Łężycach, gdzie trafiają odpady m.in. z Gdyni i Sopotu oraz Zakład Utylizacyjny obsługujący m.in. Gdańsk, czy w związku z pandemią odnotowały wzrost ilości przywożonych do nich śmieci. Obie spółki przyznają, że odpadów w ostatnim czasie jest więcej, choć niekoniecznie ma to związek tylko i wyłącznie z lockdownem.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii



Z obserwacji pracowników Eko Doliny, gdzie trafiają śmieci z Gdyni i Sopotu, wynika, że w czasach pandemii na pewno więcej remontujemy niż wcześniej. Ilość odpadów poremontowych, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, wzrosła tam znacząco.

- Co zaobserwowano i w czym można znaleźć relację w stosunku co do izolacji społecznej, to zdecydowanie większa niż w zeszłym roku ilość wytwarzanych odpadów remontowo-budowlanych oraz odpadów wielkogabarytowych typu meble. W 2019 roku, w okresie od marca do października, średnia miesięczna ilość przyjmowanych przez Spółkę zmieszanych odpadów poremontowych wynosiła 760 ton. W roku bieżącym: 1420 ton. Jeśli zaś chodzi o odpady wielkogabarytowe, było to odpowiednio 874 i 907 ton - informuje Alicja Drywa, kierownik Działu Ochrony Środowiska Eko Doliny.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście



Spółka Eko Dolina jednocześnie informuje, że nie odnotowała związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wystąpieniem lockdownu, a zwiększeniem ilości przyjmowanych, pozostałych odpadów. Dotyczy to niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych oraz zbiórki selektywnej, czyli odpadów powstających na co dzień w gospodarstwach domowych.

Czytaj też: Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik

- Choć ilość tych odpadów dostarczana do Spółki z roku na rok się zwiększa, jest to jednak związane z powszechnie zauważalną tendencją wzrostu ilości wytwarzanych odpadów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim czasie o 2,1 proc. zwiększyła się ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez Polaków. W 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg odpadów. W roku 2018 było to 325 kg, zaś w roku 2017 - 312 kg - wskazuje Alicja Drywa. - Podsumowując: konsumować więcej niż wynika to z ogólnego kierunku na polskim rynku odpadowym nie konsumujemy, za to więcej remontujemy.

W Gdańsku więcej odpadów kuchennych, plastiku i budowlanych



Zakład Utylizacyjny w Szadółkach porównał okres od stycznia do 17 listopada 2019 r. z tym samym okresem w tym roku.

Walka ze śmieciami w Trójmieście



- Od początku roku 2020 do połowy listopada zauważyliśmy, w porównaniu z danymi z tego samego okresu zeszłego roku, znaczne zmiany w ilościach trafiających do nas odpadów segregowanych. Obserwujemy wzrost ilości odpadów tzw. kuchennych o 17 proc. w stosunku do zeszłego roku, a metali i tworzyw sztucznych aż o 39 proc. Dodajmy, że wzrosła też ogólna ilość odpadów trafiających do Zakładu w stosunku do poprzedniego okresu - informuje Iwona Bolt, rzeczniczka ZU w Szadółkach. - Może to być wynik specyficznej sytuacji, jakiej doświadczamy w związku z koronawirusem - zdecydowanie częściej pozostajemy w domach, czego skutkiem może być zwiększona produkcja odpadów w warunkach domowych. Jednocześnie tak duży przyrost ilości segregowanych tworzyw sztucznych i metali może wskazywać, że poprawia się jakość domowej segregacji, co potwierdza zmniejszający się strumień odpadów zmieszanych (minus 12 proc.) - wskazuje.
Zobacz też: Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być eko

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać. W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać.
ZU w Szadółkach odnotował też w czasie pandemii wzrost strumienia odpadów dostarczanych przez mieszkańców do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (min. elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony).

- O ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019 we wskazanym okresie. To istotna zmiana i dotyczy odpadów problemowych czy niebezpiecznych, nienadających się do standardowego zagospodarowania i wymagających szczególnego traktowania. Do tych odpadów zaliczamy m.in.: elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony. Między innymi takie odpady każdy z nas może znaleźć w swoich garażach, piwnicach czy specjalnych pomieszczeniach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać - mówi Bolt.

Punkty zbiórki elektrośmieci w Trójmieście



Rzeczniczka podkreśla jednak, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób czas pandemii i izolacji wpłynął na zwiększenie ilości odpadów komunalnych generowanych przez mieszkańców.

- Porównując ten sam okres dziesięciu miesięcy za rok 2019 i rok 2020 widzimy wzrost ilości odpadów poszczególnych frakcji, ale należałoby przeprowadzić szczegółowe badania, by ocenić, co w głównej mierze ma na to wpływ: izolacja, większa świadomość ekologiczna czy lepsza jakość selektywnej - zaznacza Bolt.

Miejsca

Opinie (122) 10 zablokowanych

  • Wcześniej 240l kosz na śmieci się nie domykał. Teraz nawet produkuje śmieci mniej.

    • 4 1

  • W Gdańsku śmieci produkowane są przez metry kwadratowe, a nie mieszkańców.

    Jak ktoś napisał już - przygrywka pod podwyżki.

    • 15 2

  • śmieci

    Takie artykuły to przedsmak podwyżki za śmieci Znów ktoś za mało zarabia ?

    • 7 1

  • Za śmieci powinien odpowiadać producent i zawierać cenę utylizacji opakowania w produkcie. (3)

    Skończyłoby się pakowanie w oddzielne plastikowe blistry każdej bateryjki, każdego nożyka do golenia. Teraz idziesz kupić 10 jajek i zostajesz z 30 centymetrowym pudełkiem styropianu, idziesz kupić jedzenie na wynos i zamiast opakowania z woskowanego kartonika dostajesz znowu pudło 30*30cm styropianu, idziesz do sklepu po jabłka: dostajesz 4 sztuki pakowane w styropian, ogórek: każdy oddzielnie w foliowym zgrzewanym worku, ludzie, utopimy się w tym plastiku, ale ja idąc do sklepu nie mam wyboru, muszę to tak kupić jak jest zapakowane : w jednorazowy plastik i styropian.
    Mam w domu 4 kosze na: śmieci: ogólne, papier, szkło i puszki+plastik. Zanim nazbiera się jakikolwiek inny kosz muszę wynieść plastik 3 razy, przy czym często opakowanie składa się z 2-3 typów rożnego plastiku , co uniemożliwia poprawny recykling , np. danej butelki po soku Kubuś:, która wykonana jest z jednego plastiku, ale oklejona folią termokurczliwą z innego plastiku. Nikt tego nie odzyska, to trafi na górę śmieci na wysypisku.
    Tu powinna wejść ustawa regulująca to iż za śmieci wprowadzane do sprzedaży odpowiada producent na etapie produkcji i wraz z trudnością recyklingu danego opakowania opłata powinna rosnąć, a eko-opakowanie powinno być dla niego ( i dla konsumenta ) tanie lub darmowe.

    • 17 0

    • Producent i tak by koniec końców zrzucił ten koszt na klienta.

      • 3 1

    • Zgadzam się.

      Pod warunkiem, że mieszkańcy segregujący śmieci przestaną płacić za wywóz. Opłata nalozona na producenta przechodzi na kupującego, a ja nie chcę płacić dwa razy.

      • 3 1

    • Z opłat za śmieci wprowadzanych przez producentów ( i importerów) w skali kraju tworzy się "fundusz recyklingu"..

      ... i kasę z funduszu rozdziela się wg bardzo prostego przelicznika: dla każdej gminy, wg liczby jej mieszkańców.
      Np Zebrano w skali kraju 380 mln PLN, przypada po 10 PLN na każdego Polaka, dla gminy mającej 100 tys osób przelewa się więc 1mln PLN, który to gmina odejmuje od kosztów selektywnej zbiórki odpadów w swoich granicach i tym samym obniża rachunki każdemu segregującemu odpady.
      Producentom zacznie zależeć na eko-opakowaniach, segregujący zapłacą za śmieci mniej.

      • 2 1

  • Oho , ten artykuł wróży , że szykuje się nam podwyżka za wywóz śmieci . Wszystkiemu jesteśmy winni my , bo zbyt gorliwie segregujemy śmieci .

    • 10 2

  • W domu produkuję mniej, bo oszczędzam na wszystkim.

    Firma zamknięta więc produkcja zero.

    • 8 0

  • Czy to artykuł tłumaczący smród z Szadółek, który w ostatnich dniach zalewa cały Gdańsk? (1)

    • 4 2

    • Ostatnio nie czuję tego smrodu....

      Ostatnio ten smród z Szadułek jakoś się zmienjszył. Ale to wcale mi się nie podoba, wcale a wcale..To może być dla mnie zła wieść...korona grasuje ;)

      • 0 0

  • Jerek

    I usieliście temu poświęcić cały artykuł? rewelacyjne info. Jakby kto nie zauważył, że siedząc w domu generujesz więcej odpadów WOW brawo trójmiasto.pl

    • 1 0

  • A czy to ja pakuje byle pierdółke w jakieś cuda na kiju?

    Opakowania to bardzo często przerost formy nad treścią.

    • 5 0

  • Miasto za moje strajk kobiet,kolprtuje smieci

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane