• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Projekt parkingu i informacji turystycznej na Westerplatte za 720 tys. zł

Maciej Korolczuk
18 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Istniejący przy plaży na Westerplatte parking zostanie przebudowany i powstanie przy nim budynek informacji turystycznej. W ostatnich dniach czytelnicy informowali w Raporcie z Trójmiasta, że miejsce jest już ogrodzone. Istniejący przy plaży na Westerplatte parking zostanie przebudowany i powstanie przy nim budynek informacji turystycznej. W ostatnich dniach czytelnicy informowali w Raporcie z Trójmiasta, że miejsce jest już ogrodzone.

Ponad 700 tys. zł będzie kosztować projekt parkingu i punktu obsługi turystów na WesterplatteMapka. Początkowo inwestor, którym jest Muzeum II Wojny Światowej, planował też stworzenie kilku apartamentów na wynajem. Po tym, jak nagłośniliśmy te plany, zainterweniowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i nakazało usunięcie ich z projektu.Czy komercyjna działalność powinna być dopuszczona na Westerplatte?

O sprawie zrobiło się głośno po naszym artykule z 5 lipca, gdy jako pierwsi opisaliśmy plany budowy na Westerplatte nowego parkingu. Wraz z nim miał tam powstać budynek z punktem obsługi ruchu turystycznego, taras widokowy oraz pięć apartamentów na wynajem.

Po naszej publikacji o sprawie dowiedziało się Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Szef resortu Piotr Gliński w opublikowanym oświadczeniu kategorycznie sprzeciwił się planom budowy apartamentów i nakazał zmianę dokumentacji przetargowej.

Muzeum z wytycznymi ministerstwa nie zamierzało dyskutować i po kilku dniach ze specyfikacji wykreśliło zapis o komercyjnych apartamentach.

Na przetarg odpowiedziały trzy firmy. Najtańszą ofertę złożyła Grupa Architektoniczna Domino ze Szczecina (569 tys. zł). Pozostałe dwie oferty wpłynęły od spółki Allplan z Bydgoszczy (724 tys. zł) i spółki Transprojekt Gdański z Gdańska (1 mln zł).

Muzeum na realizację inwestycji zamierzało przeznaczyć 930 tys. zł.

Plany budowy na Westerplatte pokojów na wynajem zaskoczyły Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Gliński nakazał wykreślenie z przetargu projektu pięciu apartamentów. Plany budowy na Westerplatte pokojów na wynajem zaskoczyły Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Gliński nakazał wykreślenie z przetargu projektu pięciu apartamentów.

Najniższą ofertę Muzeum odrzuciłoOstatecznie MIIWŚ wybrało środkową ofertę, jaka wpłynęła od spółki Allplan z Bydgoszczy. Tę najtańszą komisja przetargowa odrzuciła z powodów formalnych.

- W dniu 6 sierpnia zamawiający [MIIWŚ-red] zwrócił się do wykonawców z wnioskiem o przedłużenie terminu związania ofertą wraz z przedłużeniem okresu ważności wadium, albo jeżeli nie jest to możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą, wyznaczając termin na złożenie pisemnej zgody na dzień 13 sierpnia. Grupa Architektoniczna Domino w wyznaczonym terminie nie wyraziła pisemnej zgody (...), w związku powyższym zamawiający odrzucił tę ofertę - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez p.o. dyrektora muzeum Grzegorza Berendta.
Projekt parkingu zlecono więc spółce Allplan z Bydgoszczy. Dokumentacja będzie kosztować 724 tys. zł.

Na jej wykonanie projektanci mają 11 miesięcy od dnia podpisania umowy. Tę z kolei podpisano kilka dni temu. Część prac projektowych wykonawca powierzył firmie projektowej RH Plus Architekci z Poznania.
13:53 19 PAźDZIERNIKA 21

Czytaliście ten artykuł? (10 opinii)

Dziwne rzeczy sie dzieją bo niewygodne artykuły znikają ze strony trójmiasto.pl. tak jak poniższy tekst o Westerplatte. Czy tylko ja nie mogę go odnaleźć czy tu już obowiązuje cenzura?
Dziwne rzeczy sie dzieją bo niewygodne artykuły znikają ze strony trójmiasto.pl. tak jak poniższy tekst o Westerplatte. Czy tylko ja nie mogę go odnaleźć czy tu już obowiązuje cenzura?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane