Fakty i opinie

stat

Czytelnik: potrzebne identyfikatory na Orłowskiej

artykuł czytelnika

Koniec Orłowskiej zamknięty dla aut

Zakaz ruchu na końcu Orłowskiej w weekendy i święta obowiązuje przez całe lato. Mieszkańcy Kamiennej Góry chcą podobnych ograniczeń na swoich ulicach, proponując jednocześnie identyfikatory jako element potwierdzający możliwość wjazdu.Czy identyfikatory wystarczyłyby do powstrzymania kierowców?

tak, to lepsze rozwiązanie niż kierowanie patrolu 20%
możliwe, ale i tak potrzebna byłaby stanowczość strażników 37%
nie, tylko obecność strażników może zatrzymać kierowców 43%
zakończona Łącznie głosów: 437
O zakazie parkowania przy ul. Orłowskiej pisaliśmy w zeszłym tygodniu. To pokłosie sytuacji z jednego z czerwcowych weekendów, opisanej na Trojmiasto.pl przez naszego czytelnika, pana Mariusza. Obrazek kierowców parkujących swoje auta gdzie popadnie i bezradnej straży miejskiej sprawił, że miasto postanowiło wprowadzić w tym miejscu stały zakaz ruchu.

Tyle że by go egzekwować potrzebna jest obecność strażników.

Nad tym, czy nie wystarczyłyby identyfikatory zastanawia się pan Marek.

Oto jego spostrzeżenia:

Ostatnio zaskoczyła nas, mieszkańców Gdyni, decyzja ZDiZ o wprowadzeniu zakazu ruchu na znacznym odcinku ulicy Orłowskiej. Oficjalne powody to zagrożenie dla pieszych, korki, brak poszanowania dla przepisów dotyczących postoju i problemy z egzekucją kodeksu przez służby. Takie same sytuacje na co dzień można dostrzec w sezonie letnim w okolicach Teatru Muzycznego.

Kto wie, czy na Kamiennej Górze te problemy nie są znacznie większe niż przy molo w Orłowie, które nie cieszy się aż tak dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, jak chociażby bulwar czy skwer Kościuszki. A do tego dochodzą przecież różnego rodzaju imprezy w centrum.

Ważnym następstwem decyzji ZDiZ jest zarządzenie komendanta Straży Miejskiej, który
zadecydował, że ul. Orłowska w trakcie obowiązywania zakazu będzie pilnowana przez zmotoryzowany patrol straży miejskiej. Decyzja straży miejskiej jest co najmniej dziwna, ponieważ doskonale wiemy o brakach kadrowych w tej formacji i długim oczekiwaniu na interwencję strażników.

Ludzie, którzy mogliby robić dużo bardziej pożyteczne rzeczy gdzie indziej, skupiają się tylko na siedzeniu w aucie i sprawdzaniu, czy aby na pewno każdy wjeżdżający to mieszkaniec.

I tutaj pojawia się kolejny problem. Polega on na sposobie i skuteczności identyfikowania mieszkańców. W dowodach osobistych adresu przecież już nie ma, auto możemy mieć np. w leasingu, a poza tym meldunek nie oznacza zamieszkania, zaś mieszkanie można wynająć nawet na kilka dni. W związku z tym praca strażników okazuje się bez sensu.

Straż miejska przepuszcza auta na Orłowskiej


Podobno są jakieś identyfikatory dla mieszkańców od ZDiZ. Pewne jest, że nie wszyscy je mają, więc od patrolu zależy, jak mocno danego dnia będą weryfikować wszystkich chętnych do wjazdu.

Czytaj również: ruch na Sienkiewicza w obydwu kierunkach

Do niedawna urzędnicy twierdzili, że weryfikacja mieszkańców jest wręcz niemożliwa, tymczasem słyszę od znajomych, że w Orłowie pojawiają się wcześniej wspomniane identyfikatory. Szkoda, że nie było ich tydzień temu podczas imprezy Cudawianki oraz wielu innych, organizowanych wcześniej. Niestety wtedy strażnicy nie byli w stanie i nie wiedzieli, jak to sprawdzać, co kończyło się tym, że wjeżdżał każdy, kto chciał.

Pomysł zamknięcia Orłowskiej nie jest zły, bo rozwiązuje problem bezpieczeństwa i korków w najbardziej newralgicznych miejscach i okresach. Do dopracowania jest tylko system weryfikacji mieszkańca. Jako mieszkańcy Kamiennej Góry też chcemy zwrócić się do urzędników z prośbą o ustawienie znaku zakazu ruchu, z wyłączeniem mieszkańców, służb miejskich i niepełnosprawnych latem w weekendy, święta i podczas imprez masowych.

Nie chcemy natomiast wykorzystywać strażników do pilnowania. Wystarczy znak oraz identyfikatory, a kierowcy na tej podstawie powinni być po prostu karani.

Sytuacja na Orłowskiej w czerwcową sobotę przed wprowadzeniem zakazu

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (132) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.