Protest kobiet na ulicach Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat Będzie rondo Praw Kobiet w Gdańsku

Około tysiąc osób wyszło w środę wieczorem na ulice Gdańska po tym jak po południu Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku ws. aborcji. Uczestnicy protestu sprzeciwiali się publikacji orzeczenia TK, która 27 stycznia 2021 r. późnym wieczorem ukazała się w Dzienniku Ustaw. We Wrzeszczu odbył się też protest samochodowy, manifestanci pojawili się również na ulicach Gdyni. Około godz. 22. protestujący zakończyli akcję.Aktualizacja, godz. 23:30

Opublikowano wyrok TK ws. aborcji.

Aktualizacja, godz. 22:00

Jak relacjonuje nasz reporter, około godz. 22 uczestnicy Strajku Kobiet zakończyli swoją manifestację i postanowili się rozejść. Zapowiedzieli jednak, że najprawdopodobniej w najbliższych dniach znów wyjdą na ulice.

Protesty w środę w Trójmieście trwały kilka godzin. Nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów, na miejscu było wielu funkcjonariuszy policji. Uczestnicy wiele razy przepraszali mieszkańców i kierowców za utrudnienia.Pierwsze informacje o ponownych protestach pojawiły się już po południu - po tym jak Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia.

Około godz. 20 na Targu Drzewnym w centrum Gdańska pojawiły się tłumy.

- Na miejscu jest około tysiąca osób, manifestujący przynieśli znane już z poprzednich protestów transparenty. Cały czas skandują hasła i przepraszają kierowców oraz mieszkańców za utrudnienia w ruchu - relacjonuje nasz reporter, który jest na miejscu.


Protestujący około godz. 20:30 ruszyli ul. Wały Jagiellońskie w stronę Podwala Grodzkiego. Po godz. 21 manifestujący zgromadzili się na Placu Solidarności, gdzie trwają przemówienia. Cały czas nad bezpieczeństwem czuwa policja.

- Tu jest wielki finał tej manifestacji i zapowiedź tego, co czeka nas dalej w kolejnych dniach. Manifestujący domagają się praw kobiet i podkreślają, że zapowiadana publikacja wyroku to nie koniec, bo nie poddadzą się - relacjonuje nasz reporter.
Przed godz. 22 protestujący powoli rozchodzą się. Nasi czytelnicy informują, że wciąż trwa jednak protest samochodowy w kilku miejscach Trójmiasta m.in. w okolicach Galerii Bałtyckiej czy na ul. Niepodległości w Sopocie.

Podobne protesty odbywają się też w innych miastach w Polsce.

Na środę w Trójmieście zapowiedziano protesty w centrum GdańskaGdyni oraz samochodowy w Gdańsku.


Opinie wybrane


wszystkie opinie (1415)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane