Fakty i opinie

Prywatny jarmark świąteczny w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Apel samorządowców w obronie szefa pomorskiego sanepidu

Z powodu epidemii koronawirusa w Trójmieście zrezygnowano z jarmarków świątecznych. W Gdyni na prywatnym terenie przy al. PiłsudskiegoMapka trwały jednak przygotowania do uruchomienia świątecznych stoisk w ramach imprezy Świąteczna Strefa Chillout, która miała ruszyć 3 grudnia. Urzędnicy uważają, że to samowola budowlana i powiadomili o sprawie nadzór budowlany. Organizatorzy tłumaczą, że nie organizują klasycznego jarmarku, a formę targowiska, gdzie klienci kupują produkty i opuszczają teren.Czy mimo epidemii powinny odbywać się jarmarki świąteczne?

jak najbardziej, organizowane na świeżym powietrzu nie są zagrożeniem 44%
tak, ale w ograniczonym zakresie, bez imprez towarzyszących 27%
nie, i dobrze, że Gdynia z niego zrezygnowała 29%
zakończona Łącznie głosów: 2325
W Gdyni pierwszy zeszłoroczny jarmark bożonarodzeniowy, który odbył się na pl. Grunwaldzkim, okazał się sukcesem. W tym roku z powodu epidemii zrezygnowano jednak z ponownej organizacji tego wydarzenia. Miasto skupiło się za to na promocji świątecznego garmażu. Do akcji "#ŚwiętaNaWynos - dobro smakuje" włączyło się 40 lokali gastronomicznych, oferujących wigilijne i świąteczne specjały na wynos.

Świąteczne kramy przy al. PiłsudskiegoTymczasem od kilku dni na trawniku obok pętli przy al. Piłsudskiego, na terenie należącym do firmy Pol Levant, zaczęły pojawiać się stoiska, które mogły sugerować, że rozpoczynają się przygotowania do jarmarku.

Sprawę zgłosili urzędnikom mieszkańcy. Poinformowali o trwających pracach przy rozstawianiu "atrakcji" obok jednej z reprezentacyjnych ulic miasta i zachęcaniu organizatora do skorzystania ze "Świątecznej strefy chillout" oraz ignorowaniu faktu, że już wcześniej miasto - ze względów bezpieczeństwa - zrezygnowało z podobnego wydarzenia.

Świąteczne jedzenie na wynosSygnały o niezadowoleniu mieszkańców dotarły także do naszej redakcji.

- "Tabor" oszpeca centrum przy głośnej muzyce. Przypomnę, że bar funkcjonuje i skupia ludzi od lipca. To zachowanie totalnie wbrew restrykcjom i próbom przeciwdziałania pandemii - twierdzi pani Iwona.

Urzędnicy: to samowola budowlanaWładze miasta informują, że nikt w sprawie organizacji stoisk przy al. Piłsudskiego się z magistratem nie kontaktował.

- Jako miasto planowaliśmy zorganizować jarmark świąteczny. Pomimo że prace były zaawansowane, zmieniliśmy swój zamiar pod wpływem apelu premiera. Inspektorzy Urzędu Miasta byli na miejscu, stwierdzili, że rozstawione domki stanowią samowolę budowlaną. Zostało skierowane zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego związane z faktem istnienia tej samowoli - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Przyznaje, że urzędnicy nie mają instrumentów, by kontrolować, czy organizator i najemcy wywiązują się z nałożonych w związku z epidemią obostrzeń. Niewykluczone, że sprawą zajmie się niebawem sanepid.

Organizator: to targowiskoO komentarz poprosiliśmy telefonicznie w środę przed południem jednego z organizatorów Strefy Świątecznej Chillout. Poprosił on o telefon o godz. 14 i wtedy, podczas kolejnej rozmowy telefonicznej, zdecydował, że odpowie na pytania mailem. Gdy tylko pojawi się odpowiedź, opublikujemy ją w artykule.

Przed kontaktem z nami organizator zdążył jednak udzielić wypowiedzi dla innych mediów. Zastrzega w nich, że strefa ma formę targowiska, gdzie chętni robią na świeżym powietrzu zakupy, a potem opuszczają jego teren. Nie ma żadnych stolików ani imprez towarzyszących.

Przed wejściem ma być mierzona temperatura, liczba osób ma być kontrolowana, a stoiska stoją w oddaleniu od siebie o 2,5 m. Podczas organizowania Strefy Świątecznej Chillout najemcy terenu mieli pozostawać w kontakcie z sanepidem.

Kolejna interwencja w tym miejscuPrzypomnijmy, że to nie pierwsza interwencja gdyńskich urzędników w sprawie tego miejsca. W 2017 r. na tym samym prywatnym terenie stanął barobus, w którym serwowano m.in. frytki i dania z grilla. Estetyka przeszkadzała Jackowi Piątkowi, plastykowi miejskiemu.

Od kilku dni trwały przygotowania kramów i stoisk przy pętli autobusowej na końcu alei Piłsudskiego w Gdyni.
Od kilku dni trwały przygotowania kramów i stoisk przy pętli autobusowej na końcu alei Piłsudskiego w Gdyni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Przyznał, że tego typu obiekty nie będą mogły się pojawiać w tak reprezentacyjnych lokalizacjach w Gdyni jak droga na bulwar, gdy zostanie uchwalona uchwała krajobrazowa.

W listopadzie władze Gdyni poinformowały, że jest gotowy projekt uchwały. Do 7 grudnia można składać do niego uwagi.

Tak wyglądał zeszłoroczny jarmark świąteczny w Gdyni

Opinie (201) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Brzydko wygląda (23)

  • 128 28

  • (6)

   Jak by narty mieli w ofercie to by mogli

   • 14 5

   • Po co komu jarmark świąteczny (5)

    skoro prawie nikt nie wierzy w święta Bożego Narodzenia?

    No chyba, że ludzie wierzą. A jeśli wierzą, to chyba bardziej od covidu boją się czynić zła?

    • 4 6

    • wszyscy wierzą w Święta Bożego Narodzenia vel rzymskiego Bożka Janusa (4)

     mało który, zaś w Jezusa
     - nawet polscy biskupi się Boga już nie boją!!!

     • 6 5

     • ja w nic nie wierzę (3)

      muszę zobaczyć, wtedy wiem. Wiara to proteza rzeczywistości wynikająca z niewiedzy. A kościół to już zwykła mafia i oszuści.

      • 7 3

      • a gdzie zobaczyłeś wirusa? albo atom? albo chociaż to że Ziemia jest okrągła? (2)

       a prąd w gniazdu widziałeś?

       • 7 2

       • Widziałem (1)

        Łuk elektryczny. A można w gniazdku go poczuć. Dwa gwoździe i prosze

        • 1 1

       • Dzban

        • 2 0

  • (1)

   Ja chcę od Mikołaja takiego świątecznego Mercedesa :)

   • 8 3

   • Mikołaja nie ma

    A mercedesa, jeśli pracujesz to pewnie byś miał, ale rząd zabiera Ci ok 60% pensji i ją marnuje, a z reszty pieniędzy przez Ciebie zarobionych też podgryza przy każdej możliwej okazji.

    • 9 0

  • jestem za wolnością gospodarczą i nienaruszalnym prawom własności (2)

   Szkoda tylko, że ta działka musiała trafić na właścicieli - wieśniaków, którzy decydują się stawiać takie guano na swoim terenie. Trochę to o nich świadczy. Słoma jeszcze z butów wychodzi.

   • 12 4

   • Nom

    • 0 0

   • prawo własności nie może obowiązywać w oderwaniu lub na szkodę praw innych

    ale to kolejny stopień doświadczenia. Nikt nie jest wyspą.

    • 2 0

  • jak spadnie śnieg będzie ładnie :D

   • 6 3

  • W Gdyni totalna prowizorka (9)

   Oczywiście Szczurek, konserwator, plastyk, naczelnik ds dziedzictwa i reszta nic nie mogą.

   • 9 4

   • i bardzo dobrze, że nie mogą (8)

    właściciel niech robi na swoim terenie co chce. Szkoda tylko, że akurat ten tandetę robi.

    • 10 9

    • spalarnie śmieci będę budował, sąsiedzie!

     • 7 1

    • Ciekawe że to podejście bardzo szybko mija (4)

     Jak Ci otworzą obok tor wyścigowy albo knajpę z browarem :)

     • 7 3

     • nie tak do końca (3)

      Wg mnie każdy powinien móc na swojej działce robić co chce, póki nie szkodzi sąsiadom (smród, hałas, dym itp.). Ktoś wyżej napisał o spalarni śmieci. Proszę bardzo. Jeśli będzie spełniała wymogi to nie ma problemu. Nowoczesne spalarnie produkują z komina 99,99% pary wodnej. Taka spalarnia znajduje się w samiuśkim centrum Wiednia na przykład. Knajpa z browarem, jak najbardziej. Tor wyścigowy już nie - bo hałas i spaliny. No chyba, że dla elektryków.

      • 3 3

      • no to pytanie za 100 punktów - skąd wiesz, czy powyższy jarmark nie szkodzi sąsiadom? (2)

       • 5 1

       • No jeszcze nie zaczął funkcjonować a już się ludziska sadzą (1)

        • 6 1

       • Sąsiad

        Zamieszkaj obok, a potem pisz.

        • 4 0

    • większej głupoty dzisiaj nie przeczytałem (1)

     • 0 1

     • mało

      czytasz

      • 0 0

 • (12)

  A niech sobie handlują bo zbankrutują.Trzymać odległość,nosić maski i sprzedawać.

  • 248 26

  • Jak tam wszyscy przygotowani na modyfikację kodu genetycznego ? (10)

   "Rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw COVID-19, koszt od 5 do 10 mld zł."
   "Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 mają szansę rozpocząć się już w styczniu, w drugiej połowie miesiąca." Lekarze i naukowcy ostrzegają przed szczepieniami na COVID-19. Apelują do prezydenta i rządu."Przekonywanie społeczeństwa, że szczepionki oparte na mRNA są bezpieczne, przy ogromie niewiedzy na temat mRNA i jego powiązań w komórce jest wysoce nieetyczne." Z drugiej strony Viregyt K będzie reglamentowany. MZ wprowadza limit na amantadynę. Zobczcie ile kosztuje utrzymanie szpitala na Stadionie Narodowym.Tak się robi biznes na pandemii a nie na jakiś lekach ,które mogą pomóc za 25zł. Nikomu z rządzących nie zależy aby wyjść szybko z pandemii.

   • 10 23

   • (6)

    Większego science fiction nie było?

    Co jeszcze ta szczepionka robi? Zmienia Passata w grawilot?

    • 12 7

    • Ciemny naród to ciemny naród ,nawet poczytać i zrozumieć się się nie chce (5)

     Przeczytaj sobie apel lekarzy do rządu ,oni przynajmniej wiedzą czym są produkty mRNA. I do tego jeszcze produkt ,który nie został zweryfikowany przez środowisko naukowe.A jaki lekarz będzie chciał modyfikować swoje DNA ,nie wiedząc co ten produkt może zmienić i jak będziemy reagowali na inne wirusy ,patogeny itp.

     • 9 10

     • Zimuś, to było na biologii w gimnazjum. (3)

      Nie da się modyfikować DNA żywego organizmu. Jedyne co możesz stworzyć w ten sposób to rak :)

      • 5 3

      • No i takiego raka się pewnie boją. Stwierdzenie, że nie da się modyfikować DNA żywego organizmu też jest trochę na wyrost, bo oprócz wirusów onkogennych mamy też przecież system crispr do terapii genowych :)
       Ja osobiście cieszę się, że nie jestem w grupie ryzyka i pewnie ostatnia się załapię na szczepionkę, chętnie zobaczę najpierw wyniki 4 fazy klinicznej ;)

       • 4 1

      • nie prawda (1)

       Da się modyfikować DNA żywego organizmu. Co więcej robi się to od dekad.

       • 1 2

       • W jakiż to cudowny sposób?

        Oświeć mnie, chętnie posłucham :)

        Od dekad da się zmodyfikować DNA jednej komórki, po czym zrobić z niej kopię organizmu, nie zmieniać DNA we wszystkich komórkach :)

        • 0 0

     • Jak opublikujesz te mądrości w fachowej prasie, to zgłoszą cię do Nobla.

      • 3 0

   • O boże,znów jakiś płaskoziemca.

    • 13 7

   • Załóż lepiej czapeczkę z folii aluminiowej i nie wychodź z piwnicy.

    • 5 4

   • Najlepsze jest to, ze sam producent chwali sie szczepionka nowej generacji i mowi jak ma ona dzialac, a jak sie to komus powie to krzycza, ze foliarz, plaskoziemca i SCI-FI. Przypomina mi sie, jak tata poszedl do lekarza i powiedzial to co wyczytal w ulotce przepisanego leku, a lekarz powiedzial ze to bzdury.

    • 3 1

  • Wiesz może czy można na tym jarmarku kupić "wengiel"?

   W "żapce" są smaczne " szweckie kąserwy" to będę miał dobry "wikt i okierunek"

   • 3 1

 • (3)

  Popieram inicjatywe.

  • 179 28

  • Co to za Bangladesz? (2)

   Kto pozwala na takie coś?

   • 7 0

   • A czym Ty jesteś ? (1)

    • 1 4

    • to żle zadane pytanie

     zarobki poPiSowo jak w Bangledeszu - przekręty i buta partii rządzącej jak w Angolii - a niesłychane rozdawnictwo socjalne jak w Wenezueli

     • 2 2

 • (12)

  Byłam na wielu jarmarkach bożonarodzeniowych w Europie (w Belgii, Niemczech, Austrii..) niestety polacy muszą się bardzo dużo jeszcze nauczyć. Wizualnie jarmark świąteczny w Gdańsku jest na wysokim poziomie, ale merytorycznie to bardziej przypomina dożynki niż jarmark na europejskim poziomie. Jaki jest sens wydawania zgody na postawienie budy która sprzedaje góralskie korale/kapcie/wyroby oscypkopodobne skoro jesteśmy nad morzem?

  • 165 21

  • Jesteś nie sprawiedliwa bo .. (1)

   zapomniałaś o kaszubach a są to górale ,którzy nie zdążyli na statek do ameryki i mają prawo kupić sobie ciupagę i kierpce nie mówiąc o oscypku .

   • 28 8

   • mejd in czajna of kors..

    • 4 1

  • niestety taka klientela

   grylll, kiełbacha z makro z pajdą chleba ze smalcem, piwo w plastikowym kubku i w tle zenek albo inne majteczki w kropeczki. Szkoda, że właściciele taką tandetę robią w centrum miasta.

   • 29 1

  • kolejna zakompleksiona... (4)

   ja też byłem na kilku jarmarkach, np. w Oslo sprzedaja hamburgera z Losia na jarmarku... ja w Oslo losi nie widziałem... tak samo jest z winem na ciepło.. Belgia? Holandia, Norwegia (do lat 70-tych jedna duża wioska)?
   niestety, ale nasza nie udolna polityka połączona z kolnialnymi zapedami krajów o których Pani mowi spowodowało to, że w PL cieżko z tradycyjnym jedziemiem serwowanym na dworzu w zimny wieczór.
   nie wiem skąd się biorą takie kompleksy, czasem trzeba się cieszyć tym co sie ma, a nie wiecznie narzekac!

   • 19 11

   • nikt nie narzeka (2)

    chcemy poprawiać nasz kraj.

    • 6 3

    • najlepszy sposób - zacząć od siebie! (1)

     • 9 3

     • no właśnie

      staramy się zacząć poprawiać "u siebie". Wszak to nasz kraj, nasze miasto i tu żyjemy. Więc jak ktoś wrobi chałę i tandetę (choć wg mnie święte prawo właściciela) to narzekamy.

      • 8 1

   • wiesz...

    w treblince się cieszyli jak dostali obierki od ziemniaków......

    • 0 4

  • Wystarczy zobacz jak to robi

   Wroclaw. Wysoki poziom :)

   • 2 3

  • No wlasnie dlatego ze jestes nad morzem to tylko tu mozesz sobie to kupic skoro w gory nie da rady teraz pojechac

   • 5 1

  • Taaaa A POlacy nie umiem napisac poprawnie.

   Widac jeszcze musisz byc na wielu jarmarkach bożonarodzeniowych zanim sie nauczysz podstaw.

   • 2 0

  • Maruda

   • 1 0

 • Gdynia wyprzedaje tereny miejskie, wymienia działki wbrew woli mieszkańców (1)

  A zabrania gospodarzowi swojego terenu na działanie według własnej woli!? Coś za dużo WYBiTNYCH nagród w grudniu Szczurek i Spychała odebrali.

  • 144 23

  • Dokładnie tak.

   Żyjemy w społeczeństwie i bajki o "rób co chcesz na swojej ziemi" skończyły się jakieś 3000 lat temu.

   Nie podoba się? Jedź do Somalii, tam się nikt nie czepia.

   • 6 15

 • Moja prywatna działka to co miastu do tego? (11)

  • 177 39

  • Więcej niż ci się wydaje.

   • 13 8

  • Na mojej prywatnej działce mogę sobie palić opony w ognisku (3)

   I co innym do tego?

   • 9 21

   • Ale tam nie pala opon. (2)

    • 15 4

    • Tylko smrodzą barem.

     Swoją drogą, ciekawe co na to Sanepid...

     • 10 5

    • ale też palo gryla

     • 8 3

  • proszę zapytać lewicy... (4)

   przerwanie ciązy - wolnośc wyboru
   wycięcie drzewa na własnej działce - nie, urzędnik zadecyduje
   przymusowy socjal
   progresywne podatki
   itd itd

   • 6 18

   • czy PiS zmiejszył podatki przedsiębiorczym? (3)

    rozdaje patolom i obciąża tych pracowitych i zaradnych jakimiś komunistycznymi opłatami "solidarnościowymi"

    • 8 3

    • (2)

     pis to socjalisci - lewica tylko pobozna

     • 4 5

     • pobożna? - jakby się w PiSie choć trochę tego Pana Boga bali - to by tak Nas bezczelnie nie okradali

      • 6 1

     • to jest partia narodowo-socjalistyczna

      a wiadomo, że w takich większość to parówy

      • 1 1

  • takie durne prawo

   • 3 1

 • Cechy gadzie (1)

  • 12 3

  • Świetny pomysł brawo!

   • 0 0

 • Władze Gdyni nie potrafią zapanować nad miastem? (4)

  Nie dla pstrokacizny w mieście. Dlaczego do tej pory nie obowiązuje w mieście uchwała krajobrazowa? Mści się teraz wasza "pracochłonność" w Gdańsku i Sopocie potrafili już kilka lat temu zrobić z tym porządek.

  • 64 22

  • O tak!

   Zwłaszcza w Sopocie, jak rozkopali chodnik przed budą z kurczakami. Naprawdę, miasto pokazało wtedy swoją moc.

   • 3 3

  • Gdyby tam stał rower to ekstaza po sam czubek choinki

   • 1 5

  • Zablokować dojazd do działki i odciąć media. (1)

   "Pilne prace techniczne"

   • 3 1

   • a wiesz, że Energi i Wodociągów nie stać na odszkodowania za zaniki prądu i wody?

    • 0 0

 • (3)

  Mam nadzieje, ze ten Jacek Piątek tez bedzie mial kiedy biznes ktory ktos mu zniszczy w imie jakich urojonych wartosci. Powinno zmienic sie jego funkcje z plastyk na szkodnik miejski. Co prawda mogl by to byc trolejbus, ale obiekt wygladal spoko, a lepiej chyba grill niz smazalnie serwujace watpliwej jakosci dania.

  • 92 23

  • Ale co to za biznes? (1)

   Zróbmy nielegalne targowisko?

   To może w ogóle otwórz biznes redystrybucji katalizatorów, przecież jak można przepisy łamać, to czemu nie kodeks karny?

   • 5 3

   • skoro teraz dudu może ułaskawiać niewinnego jeszcze przed wyrokiem, a rząd nie drukować wyroków...

    to czemu nie?

    • 5 1

  • Pseudo Plastyk

   Nieuczciwy Niszczyciel wieloletniego biznesu , na który pracowałam większość swojej młodości, zasilając również budżet UM i płacąc tutaj podatki, w imię czego?
   Nawet na prywatnym terenie, gdzie funkcjonują już biznesy-stoiska stworzone według jego wytycznych , niektóre jednakowe bądź zbliżone do siebie, zamyka drogę mojego rozwoju i istnienia jako firmy wydając zgodę na identycznie wyglądający punkt jak pozostałe , jednak natychmiast blokując ją gdy dowiaduje się, iż będzie m.in. sprzedawany produkt spożywczy niezgodny z jego poczuciem estetyki, a od prawie 100 lat kojarzący się naszym miastem i pożądany przez wielu mieszkańców oraz turystów.
   Blokowanie każdego starania i mojej inicjatywy. !!!

   • 2 0

 • Ale wiocha.... (2)

  • 63 9

  • Przecież nie od dziś wiadomo że wirus roznosi się przez sieć 5G, tylko rząd nie dopuszcza do tego żeby te informacje wyszły na jaw.

   • 5 4

  • Najlepszy ten merol na jakimś rozjeżdżonym gnojowisku. Kwintesencja polskiej przedsiębiorczości.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.