Fakty i opinie

stat

Przebudowali torowisko, oszczędzając nerwów pasażerom

Kończą się prace remontowe na torowisku na ul. Jana z Kolna w Gdańsku.Przebudowa torów tramwajowych na ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańskadowodzi, że można remontować tak, by nie dezorganizować komunikacji miejskiej i nie komplikować życia pasażerom. Ruch pojazdów nie przeszkodził wykonawcy w szybszym oddaniu torowiska do pełnego użytku.Czy ZDiZ dobrze postapił, organizując przebudowę podczas ruchu tramwajów?

nie, gdyby nie kursy tramwajów, inwestycja zakończyłaby się wcześniej

12%

tak, powinny tak wyglądać wszelkie przebudowy linii tramwajowych

88%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 984
- Uwaga, jedzie tramwaj! - krzyczy brygadzista, pan Krzysztof, do swoich kolegów pracujących na torach. Wtedy schodzą z torów, ale gdy tylko tramwaj ich mija - wracają do pracy.

Wygląda więc na to, że przynajmniej część remontów torowisk można wykonywać tak, by nie zawieszać kursowania tramwajów po naprawianej linii. Jest to możliwe jednak wyłącznie przy częściowych remontach, a nie przy gruntownej modernizacji linii, jaka ma miejsce np. na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

- To pierwsza przebudowa w Gdańsku zorganizowana przy ruchu ciągłym tramwajów - chwali się Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ w Gdańsku. - Część prac, takie jak wymianę podkładów czy szyn, wykonywano w weekend lub w nocy, gdy tramwaje nie kursowały. Jednak inne, związane na przykład z przebudową przystanków czy wymianą kamieni torowiska prowadziliśmy przy ruchu tramwajów.

Prace nocne są możliwe tylko wtedy, gdy wokół torowiska nie ma domów mieszkalnych. Tak jest właśnie wokół Jana z Kolna i ten fakt wykorzystali prowadzący remont.

Taka organizacja pracy sprawiła, że remont zakończy się szybciej niż planowano. - Mieliśmy zdążyć do 31 sierpnia, ale sądzę, że wyrobimy się do 15 lipca. Wtedy też ruszą odbiory, które potrwają około dwóch tygodni - mówi kierownik budowy Dariusz Grocholewski z elbląskiej spółki Tor-Kar-Son, która prowadzi remont.

Za przebudowę 2,8-kilometrowej linii tramwajowej wraz z remontem peronów przystankowych i latarniami firma otrzyma nieco ponad 8,8 mln zł.

Niebawem ruszy kolejna naprawa torowiska, podczas której tramwaje będą odbywać regularne kursy. Będzie ona prowadzona w ciągu ul. Lenartowicza, pomiędzy dwoma wiaduktami kolejowymi. W ZDiZ-ecie kończy się właśnie przetarg na to zadanie.

Utrudnienia w ruchu na ul. Jana z Kolna

Od 15 lipca, od godz. 18 zostaną wyłączone z ruchu kołowego dwa pasy jezdni na ul. Jana z Kolna w kierunku do centrum. Ruch w stronę Zieleniaka przeniesiony zostanie na przeciwny pas ruchu.

Utrudnienia są spowodowane przebudową ul. Jana z Kolna, na odcinku od kładki dla pieszych przy przystanku SKM Gdańsk-Stocznia do Węzła Kliniczna.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (59)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.