Fakty i opinie

Przedłużą buspas na Witominie

Najnowszy artukuł na ten temat

Buspas również dla skręcających aut na al. Havla

Docelowo buspasy na Witominie mają stanowić zwartą sieć.
Docelowo buspasy na Witominie mają stanowić zwartą sieć. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Buspas na ul. Małokackiej będzie przedłużony do skrzyżowania z ul. Rolniczą. To efekt próśb kierowców i pasażerów, którzy niewiele korzystali na wprowadzonym wcześniej rozwiązaniu - autobusy musiały i tak czekać w korku przed skrzyżowaniem.Czy buspasy usprawniają ruch?

nie, powodują tylko niepotrzebne korki 21%
to zależy od tego, gdzie są tworzone 33%
tak, więcej osób może się szybciej przemieścić 46%
zakończona Łącznie głosów: 708
Buspas na ul. Małokackiej usprawnił podróżowanie w rejonie Witomina, ale szybko okazało się, że jest to rozwiązanie połowiczne. Kończy się bowiem przed skrzyżowaniem z ul. Rolniczą, więc do świateł na krzyżowce, która jest mocno obciążona ruchem praktycznie z każdego kierunku, pasażerowie autobusów i kierowcy samochodów i tak muszą stać w tym samym korku.

- Jadąc z Redłowa do Witomina autobusem w godzinach szczytu regularnie spotyka się korki przy ul. Konwaliowej. Gdyby buspas został przedłużony o brakującą część, problem by zniknął - zauważa radny opozycyjnego w Gdyni Prawa i Sprawiedliwości Paweł Stolarczyk.
Zwrócił się więc do prezydenta Gdyni z prośbą o przebudowę tej części drogi. Zwłaszcza, że nie potrzeba tam raczej wielkich inwestycji, a głównie zmiany organizacji ruchu i poszerzenia istniejącej jezdni. Władze miasta zgodziły się z jego pomysłem.

Istniejące i planowane buspasy na Witominie.
Istniejące i planowane buspasy na Witominie. graf. Trojmiasto.pl
- Komisja ds. buspasów rekomendowała przedłużenie buspasa na ul. Małokackiej do ul. Rolniczej - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, który przewodniczy tej komisji.
Na razie nie wiadomo jednak kiedy, bo wcześniej trzeba rozpisać przetarg na przygotowanie projektu, a potem na prace budowlane i je wykonać. Trudno się więc spodziewać, że uda się to jeszcze w tym roku, ale zadanie nie będzie bardzo kosztowne, co w obecnych czasach może być priorytetem, a wiążąca decyzja została już podjęta, więc powinno być wykonane bez zbędnej zwłoki.