• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przedmieścia Trójmiasta coraz bardziej popularne

14 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Osiedle Wilga jest najnowszą inwestycją dewelopera Siódme Niebo. Osiedle Wilga jest najnowszą inwestycją dewelopera Siódme Niebo.

Trzypokojowe mieszkanie w mieście czy dwukrotnie większy 4-pokojowy dom poza miastem z ogródkiem i garażem? Na to pytanie odpowiada sobie wiele osób, które stoją przed zakupem swojej pierwszej lub kolejnej nieruchomości. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego coraz więcej mieszkańców Trójmiasta wyprowadza się na przedmieścia.


Ostatni raport Głównego Urzędu Statycznego wskazał na migrację Polaków z miast do wsi. Zgodnie z danymi z 2020 roku liczba mieszkańców miast zmniejszyła się o 46 tys. osób, podczas gdy na terenach wiejskich mieszka o 17,5 tys. więcej osób niż w 2019 roku. Największy wzrost mieszkańców wsi odnotowano w trzech województwach: wielkopolskim, pomorskim i małopolskim. W ocenie GUS proces ten będzie się pogłębiał i coraz więcej osób będzie wyprowadzało się z miast w kierunku wsi lub przedmieść.

Dlaczego wybieramy przedmieścia zamiast ścisłego centrum?Mieszkanie poza miastem ma wiele atutów, ale nie ukrywajmy, że główną rolę odgrywa tutaj cena. W cenie 3-pokojowego mieszkania w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie - często w stanie do remontu - możemy kupić gotowy do zamieszkania dom poza miastem. Mieszkania z rynku wtórnego w centrum są zwykle nieco tańsze, ale koszta związane z generalnym remontem znacznie przewyższają możliwości kupującego, co sprawia, że nieruchomość traci na atrakcyjności.

Cisza, spokój i wygodniejsze metrażeDrugą równie ważną zaletą - tuż obok ceny - jest cisza i spokój. Dziś, gdy w biegu załatwiamy dosłownie każdą sprawę, a w pracy wiecznie gonią nas terminy, świadomość wypoczynku we własnym domu z dala od zgiełku miasta może być dla nas zbawieniem. Faktem jest, że mieszkańcy przedmieść łatwiej zachowują równowagę psychiczną między pracą zawodową a życiem prywatnym.

Trzecim aspektem jest powierzchnia - dom zawsze będzie miał przewagę nad mieszkaniem. Poza powierzchnią użytkową samego budynku można doliczyć własny garaż oraz ogród. Nie od dziś wiadomo, że na większych (niż 2-pokojowe mieszkania w mieście) przestrzeniach żyje się po prostu łatwiej i przyjemniej.

Dla kogo mieszkanie na przedmieściach?


  Zalety mieszkania na przedmieściach docenią przede wszystkim osoby, które:
 • na co dzień korzystają z samochodu,
 • szukają nieruchomości w atrakcyjnej cenie,
 • potrzebują spokoju i ciszy,
 • lubią dużą, niezabudowaną przestrzeń wokół,
 • chcą mieć własny ogród,
 • pracują w mieście, ale nie lubią panującego tam zgiełku,
 • chcą wychowywać małe dzieci w bezpiecznej okolicy.

- Pandemia unaoczniła potrzebę posiadania większej przestrzeni do życia. Ludzie zamknięci w domach zapragnęli posiadania własnego ogrodu czy dodatkowego pokoju, który mogliby przeznaczyć na gabinet do pracy zdalnej. Jednak przeprowadzka na wieś to nie tylko wynik epidemii, trend ten trwa już od kilku lat, a wydarzenia z ostatniego roku tylko go wzmocniły - mówi Greg Radek z firmy Amperi. - Pragniemy większego kontaktu z naturą, chcemy uprawiać własne warzywa i owoce, a do tego potrzebujemy domu lub mieszkania z przynależnym ogródkiem, te siłą rzeczy znajdziemy właśnie na obrzeżach miasta - dodaje.
Jak wskazuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl - przedmiotowy odsetek mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach miast zawiera się w przedziale od kilku do dwudziestu procent. Przykładowo dla Krakowa odsetek ofert z bezpośrednich okolic miasta wynosi 8 proc. wszystkich ofert metropolii. Dla Warszawy jest to 15 proc., dla Wrocławia 12 proc. Najwięcej z nich dotyczy Trójmiasta - 25 proc.

Warto mieć także na uwadze fakt, że w związku z migracją mieszkańców miast poza obrzeża metropolii ceny w tych miejscach w całej Polsce stale rosną. Oznacza to, że kupiony przez nas grunt czy nieruchomość nie straci na wartości. Co więcej cena będzie rosła tak samo szybko, jak i w mieście, a w perspektywie czasu (gdy większość mieszkańców będzie migrować poza miasta) nawet i szybciej.

Osiedle Wilga odpowiada na potrzeby mieszkańcówJeśli myślimy o przeprowadzce poza miasto powinniśmy przyjrzeć się jednej z najnowszych inwestycji dewelopera Siódme Niebo. Osiedle Wilga to doskonałe miejsce dla osób, które poszukują własnej oazy spokoju i prywatności, jednocześnie nie chcąc rezygnować z bogatej infrastruktury handlowo-usługowej i swobodnego dojazdu do miasta. Tu na uwagę zasługuje fakt, że droga z Osiedla Wilga do ścisłego centrum Gdańska wynosi zaledwie 25 km, czyli tyle, ile pokonują kierowcy z Gdyni do Gdańska. Do Matarni, gdzie mieści się centrum handlowe dzieli nas zaledwie 10 km.

Jednak wszystko, czego potrzebują mieszkańcy na co dzień, jest na wyciągnięcie ręki. Droga do najbliższego sklepu zajmie nie więcej niż 10 minut spacerem, do Szkoły Podstawowej im. ks. Prałata Józefa Bigusa można dojść w 15 minut, a do klubu sportowego w siedem minut. Restauracje, pizzerie, markety, punkty usługowe, ośrodek zdrowia i kwiaciarnie znajdują się kilkanaście minut od inwestycji Wilga.

Nowoczesne domy od 620 tys. złotychDomy szeregowe przy ul. Bursztynowej w Baninie zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie przyszłych mieszkańców. Każdy znajdzie tam miejsce dla siebie. Na poddaszu są trzy sypialnie, dwie łazienki oraz garderoba. Parter sprzyja rodzinnemu spędzaniu czasu: salon połączony z kuchnią i jadalnią to wiele możliwości, również aranżacyjnych. Z przestronnego, naturalnie oświetlonego salonu można wyjść do ogrodu o powierzchni minimum 126,5 m2. Jest tam miejsce zarówno na kolorowe rabaty kwiatowe, mini plac zabaw dla najmłodszych czy wygodne meble wypoczynkowe dla całej rodziny. Każdy dom posiada garaż, w zależności od wyboru, na jedno lub dwa auta.


Przykładowy rzut mieszkania PDF

Niska zabudowa oraz nowoczesny design to cechy charakterystyczne, które wyróżniają inwestycję Wilga. Duże okna zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz, zarówno na parterze, jak i poddaszu. Estetyczne wykonanie budynków, uzupełnione drewnianymi elementami nadaje domom elegancji.


Zalety inwestycji Wilga:

 • kameralne osiedle - 33 domy w zabudowie szeregowej
 • duży metraż: 114 lub 139 m2
 • przestronny salon z wyjściem do ogrodu
 • działki o powierzchni min. 200 m2
 • garaż na jeden lub dwa samochody
 • wszystko, co niezbędne pod ręką: 15 minut do szkoły podstawowej, 10 minut do sklepu, 15 minut do restauracji
 • dojazd do granicy Gdańska w ok. 20 minut
 • 200 metrów do lasu
 • liczne tereny rekreacyjne, trasy rowerowe i biegowe, w pobliżu Jezioro Tuchomskie
 • rozpoczęcie budowy w lipcu 2021 roku
 • gotowe do odbioru w I kwartale 2023 roku

Osiedle otoczone zielenią w pobliżu miastaDom pod miastem w cenie mieszkania daje ogrom swobody oraz prywatności. Czas wolny można spędzać na dużej działce, bądź korzystać z możliwości, jakie daje okolica: licznych terenów zielonych, tras rowerowych, biegowych oraz bliskości kaszubskich jezior. Najbliższa plaża nad Jeziorem Tuchomskim oddalona jest o zaledwie kilka minut.

Okolica to głównie niska zabudowa domów rodzinnych, dlatego w pobliżu znajduje się plac zabaw, boisko. Tereny zielone stanowią idealny sposób na rekreację dla całej rodziny.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca

 

Najczęściej czytane