Fakty i opinie

Przejście w Zbrojowni otwarte na stałe? Trwają prace nad porozumieniem

- Jest wielka szansa na to, że przejście w Zbrojowni zostanie otwarte na stałe - informuje szefowa klubu radnych Wszystko dla Gdańska. Władze miasta opracowują już treść porozumienia w tej sprawie z Akadamią Sztuk Pięknych, która jest właścicielem obiektu.Czy przejście przez Zbrojownię powinno zostać otwarte na stałe?

tak, to świetny pomysł 85%
powinno być otwarte, ale tylko w sezonie turystycznym 11%
nie, powinno zostać zamknięte 4%
zakończona Łącznie głosów: 1387
Obecnie zamknięte na cztery spusty, otwierane w sezonie turystycznym lub przy okazji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Teraz jest szansa na to, że w końcu będzie otwarte na stałe. Mowa o przejściu przez Zbrojownię, którym można skrócić sobie drogę z Targu Węglowego do ul. Piwnej i dalej w stronę Głównego Miasta.

Losy ZbrojowniBędzie porozumienie z ASP- Zasady udostępnienia przejścia będą wypracowane i opisane w porozumieniu między miastem a ASP. Strony podzielą się kosztami ochrony i mediów - informuje Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta. - Jak ważne jest otwarcie tego przejścia, nie muszę mówić. Ulica Piwna dzięki temu ożyje - dodaje radna.
To właśnie koszty ochrony i utrzymania przejścia były głównym powodem tego, że przez lata nie udało się otworzyć tego obiektu na stałe dla przechodniów.

O sprawie poinformowała Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska.
O sprawie poinformowała Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska. zrzut z ekranu facebook.com/radna.beatadunajewska/
Z inicjatywą ponownego podjęcia rozmów miasta z ASP w tej sprawie wystąpił radny i restaurator Piotr Dzik.

- Będzie przejście Zbrojownią. To ożywi nam, jak gwiazdka z nieba, przejście przez pasaż, wzbogaci ofertę handlową - powiedział radny Dzik na ostatniej, zdalnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Miasto jest otwarte na pokrycie części kosztówJak informują miejscy urzędnicy, na razie jest jednak za wcześnie, by mówić o konkretnym terminie otwarcia przejścia.

- Obecnie trwają przygotowania treści porozumienia w tej sprawie. Na tym etapie muszą być wypracowane szczegółowe warunki obustronnej współpracy. Miasto jest otwarte na partycypację w kosztach związanych z uruchomieniem przejścia - mówi Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Co ciekawe, jak podaje Muzeum Gdańska, przejście przez Zbrojownię zostało po raz pierwszy udostępnione 5 maja 1923 roku, czyli dokładnie 97 lat temu.

Wnętrza Zbrojowni. Film archiwalny